8 علامت ابتلا به سرطان دهانه ی رحم که نباید به هیچ وجه نادیده گرفته شود

در این مطلب تعدادی از علائم ابتلا به سرطان دهانه ی رحم بیان شده است. این علائم را نادیده نگیرید.

خونریزی غیر طبیعی واژینال

8 علامت ابتلا به سرطان دهانه ی رحم که نباید به هیچ وجه نادیده گرفته شود

اگر در اواسط ماه، شاهد خونریزی غیر طبیعی یا قاعدگی غیر منظم و سنگین شدید باید نگران شوید، چرا که نشانه ی سرطان دهانه ی رحم می باشد. خونریزی واژینال ممکن است در دوران یائسگی نیز رخ دهد. چنین چیزی نیز غیر طبیعی است و ممکن است نشانه ی سرطان یا بیماری دیگری باشد. جان مورونی، پزشک داروساز و پزشک سرطان زنان و زایمان دانشگاه شیکاگو می گوید: “رایج ترین نشانه های سرطان دهانه ی رحم شامل هر نوع خونریزی می باشد.”

خونریزی پس از رابطه ی جنسی

خونریزی پس از رابطه ی جنسی

 خونریزی پس از رابطه ی جنسی که اصطلاح پزشکی آن “خونریزی پس از مقاربت” می باشد نیز یکی دیگر از علائم سرطان دهانه ی رحم است. سرطان دهانه ی رحم اغلب در گردنه ی رحم رخ می دهد که همان قسمت باریک پایین رحم است و به واژن متصل می شود. وقتی فردی دچار این سرطان می شود، سلول ها به طور سریع وغیر طبیعی شروع به افزایش می کنند و توده ای از بافت سرطانی را تشکیل می دهند. این توده در زنان پس از مقاربت، شروع به خونریزی می کند. تریسی شلر، متخصص بیماری های زنان می گوید: “ما این توده را توده ی شکننده می نامیم، چرا که به راحتی شروع به خونریزی می کند. همین که لمس شود خونریزی می کند. به همین دلیل با هر مقاربتی ممکن است در اواسط ماه شروع به خونریزی کند.”

ترشحات غیر معمول واژن

ترشحات غیر معمول واژن

ترشحات غیر معمول واژن که ممکن است کمرنگ، آبکی، بدبو، قهوه ای رنگ، یا مخلوط با خون باشد، نشانه ی معمول این سرطان است. البته تغییر حجم، تیرگی و غلظت ترشحات در طول یک ماه طبیعی و نشانه ی سلامت فرد است، اما تخلیه ی مداوم ترشحات که رنگ متفاوتی دارد یا بدبوست ممکن است نتیجه ی “بافت در حال مرگ” باشد که توسط سرطان دهانه ی رحم ایجاد شده است. دکتر شلر تاکید می کند: “هیچ گاه از پرسیدن سوالاتی از این قبیل، از دکتر زنان خجالت نکشید.”

درد کمر یا درد لگن

درد کمر یا درد لگن

اگر در لگن یا کمر خود احساس درد می کنید، ممکن است به دلیل پیشرفت سرطان باشد. چرا که در این مرحله تومور آنقدر رشد کرده که به پایین کمر یا دنبالچه فشار می آورد. دکتر شلی می گوید: این درد شبیه به درد قاعدگی است.

درد در هنگام مقاربت

درد در هنگام مقاربت

در بیشتر مواقع درد مقاربت نشانه ی سرطان نیست. اما اگر این درد را به همراه علائم دیگر سرطان دارید ممکن است به دلیل رشد تومور در بافت ها و اندام های تناسلی باشد.

ورم یکی از پاها

ورم یکی از پاها

 دکتر مورونی می گوید: “اغلب اوقات این سرطان ها بدون نشانه هستند تا وقتی که درد آنها نشانه های دیگری در بدن ظاهر کنند، مثل فشرده شدن یک عصب.” دکتر مورونی می گوید: “وقتی یک تومور شروع به رشد می کند، جایی برای خود در کنار بافت های نرم اطراف پیدا می کند. در نتیجه، این تومور، یکی ازعصب ها را فشرده و موجب درد می شود. اگر این درد نتیجه ی پیشرفت سرطان دهانه ی رحم باشد، با ورم یکی از پاها همراه است.

کاهش اشتها و کم کردن وزن

کاهش اشتها و کم کردن وزن

 درست مثل انواع دیگر سرطان، این سرطان نیز با کاهش وزن و اشتها همراه است. تومور، موجب ایجاد پروتئین های ریزی به نام سیتوکین می شود. برخی از این پروتئین ها نه تنها اشتها را کم می کنند، بلکه متابولیسم را نیز تغییر داده و چربی ها را سریع تر تجزیه می کنند. در نهایت موجب از بین رفتن ماهیچه ها می شوند. دکتر مورونی می گوید: همین که سرطان پیشرفت می کند، کاهش وزن نیز بیشتر می شود.

خستگی مداوم

خستگی مداوم

اگر همراه با نشانه های دیگر، بیش از پیش احساس خستگی و بی حالی می کنید، ممکن است به سرطان دهانه رحم مبتلا شده باشید. اساسا وقتی دچاریک بیماری هستید، بدن شما برای جنگیدن با آن بیشتر تلاش می کند. درنتیجه ی این همه تلاش مازاد، بدن شما نیز بیشتر خسته خواهد شد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments