دریافت رژیم برنافیت

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

از آنجا که هیچ آزمایشی برای این اختلال درد مزمن ( فیبرومیالژیا ) وجود ندارد، پزشک شما ممکن است برای تشخیص این بیماری، هفت عارضه ی زیر را بررسی کند.

فیبرومیالژیا چیست؟

فیبرومیالژیا نماینده ی یک معمای منحصر به فرد پزشکی است. نشانه های این بیماری آنقدر شایع هستند که یا شناخته نمی شوند و یا به اشتباه شناخته می شوند. یک دانشمند و پزشک داروساز به نام لدرمن می گوید: فیبرومیالژیا یک اختلال سیستم عصبی مرکزی است که درد گسترده ای در بدن ایجاد می کند. اغلب اوقات افرادی که دچار این بیماری هستند، خسته هستند، اختلالات خواب دارند و در تمام نقاط بدن از جمله گردن، شانه، بازو، کمر، باسن و پاها احساس درد می کنند.

با اینکه دلیل این بیماری نامشخص است اما پزشکان معتقدند که این بیماری ژنتیکی می باشد و در زنان تقریبا ۷ برابر مردان است. از هر چهار نفر مبتلا به فیبرومیالژیا، بیماری سه نفر از آنها تشخیص داده نمی شود. چرا که هیچ آزمایش خون یا اسکنی که به راحتی تشخیص دهد وجود ندارد و بیشتر پزشکان در تشخیص آن مشکل دارند. در اینجا وضعیت هایی را که پزشک برای تشخیص این بیماری در نظر می گیرد بررسی می کنیم.

آرتروز

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید ، آرتروز

با اینکه بیماری آرتروز و فیبرومیالژیا دارای نشانه های مشابهی چون درد گسترده و خستگی مداوم هستند اما متفاوت از هم می باشند. لوونشتین، مدیر پزشکی مرکز ترک اعتیاد جنوب کالیفرنیا می گوید: بسیاری از افراد فکر می کنند فیبرومیالژیا نوعی آرتروز است اما اینطور نیست. فیبرومیالژیا هر چند با درد همراه است اما همانند آرتروز موجب ورم بافت ها، آسیب فیزیکی به عضلات و مفاصل بدن نمی شود. در مراحل اولیه ی آرتروز، این آسیب فیزیکی هنوز رخ نداده است. بنابراین بیمار تنها درد، سفتی عضلات و خستگی را حس می کند که بیشتر به فیبرومیالژیا مربوط است. تنها وقتی که نشانه های آرتروز خودش را نشان داد، پزشک می تواند با گرفتن اشعه ی ایکس، احتمال فیبرومیالژیا را رد کند.

ام اس

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

 گرچه ام اس و فیبرومیالژیا دو بیماری کاملا متفاوتند اما دارای نکات مشابهی هستند، به خصوص درد مزمن که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. آسکاناز، روماتولوژیست و استادیار پزشکی دانشگاه کلمبیا می گوید: ام اس، یک بیماری عصبی است که به میلین (ترکیبی از پروتئین و فسفولیپیدها که در اطراف بسیاری از رشته های عصبی غلاف تشکیل می دهد) حمله و آن را نابود می کند. به محض آسیب به لایه های خارجی عصب ها، ام اس به خود عصب ها حمله می کند و موجب از دست رفتن حس در کل بدن می شود.

گرچه این نشانه ها مربوط به میزان آسیب ام اس به عصب هاست اما درد مزمن در تمام بدن برای بیماران بسیار رایج است. دکتر لدرمن می گوید: نشانه های ام اس که آن را از فیبرویالژیا متمایز می کند شامل اشکال در راه رفتن، تاری دید و لکنت زبان می باشند. متاسفانه تشخیص هر دو برای پزشک سخت است. یک روماتولوژیست می گوید: بیشتر پزشکان تنها زمانی می توانند ام اس یا فیبرومیالژیا را تشخیص دهند که علل احتمالی دیگر را رد کرده باشند.

لوپوس

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

لوپوس، بیماری دیگری است که با خستگی زیاد، درد و اختلال در خواب همراه است. دکتر لدرمن می گوید: لوپوس، یک بیماری خود ایمنی است که حداقل ۱.۵ میلیون آمریکایی دچار آن هستند و ممکن است به هر نقطه از بدن، چه اپیدرم و مفاصل و چه اعضای داخلی بدن آسیب برساند. بیماران مبتلا به لوپوس ممکن است دارای علائم مشابهی چون خستگی و درد عضلات با فیبرومیالژیا باشند، اما برخی از نشانه های اولیه ی لوپوس کاملا متفاوتند. این نشانه ها شامل دانه هایی روی پوست صورت که زیر نور آفتاب بدتر می شوند، اختلال در تنفس، نارسایی کلیه، سکته ی قلبی و مغزی می باشند.

برای تشخیص بیماری، پزشکان یک آزمایش خون می گیرند که سطح آنتی بادی های ضد هسته ای آنها را اندازه گیری می کند. اگر فرد مبتلا به لوپوس باشد، بیشتر اوقات جواب آزمایش مثبت است، گرچه این آزمایش با آزمایش های خاص دیگری همراه است تا تشخیص بهتری از بیماری به دست دهد.

سندروم خستگی مزمن

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

از آنجا که هیچ آزمایشگاه خاصی برای تشخیص سندروم خستگی مزمن وجود ندارد و نشانه های این عارضه مانند خستگی، از دست دادن حافظه، درد مفاصل و عضلات و اشکال در خواب، بسیار شبیه فیبرومیالژیا می باشد، پزشکان در تشخیص آن مشکل دارند. مرکز کنترل بیماری ها اعلام کرده است که ۱ تا ۴ میلیون آمریکایی دچار این سندروم هستند  که تنها ۲۰ درصد از آنها تشخیص داده شده اند. دکتر وی می گوید: برای تشخیص این سندروم، بیمار حداقل باید شش ماه دچار خستگی مزمن و دیگر نشانه های بیماری باشد.

افسردگی

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

هر شخصی که با خستگی ذهنی و اختلال رو به وخامت حتی برای مدت کوتاهی مبارزه کرده باشد می داند که چقدر این بیماری جدی است. اما آنهایی که مدام از افسردگی رنج می برند، باید نشانه های دیگر بیماری نیز در مورد آنها تشخیص داده شود. دکتر لونشتین می گوید: یکی از نشانه های اساسی فیبرومیالژیا، افسردگی است. بنابراین پس از ماه ها یا سال ها تجربه ی ناتوان کننده ی اثرات افسردگی عجیب نیست که فرد تصور کند دارای فیبرومیالژیا می باشد. حتی برای برخی بیماران گیج کننده است اگر بدانند که این دو اختلال ممکن است با هم اتفاق بیافتد.

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا اعلام کرده است که در حقیقت ۲۰ درصد بیمارانی که از فیبرومیالژیا رنج می برند، اختلالات عصبی یا افسردگی دارند. اگر از افسردگی رنج می برید اما اطمینان ندارید که دچار فیبرومیالژیا هستید یا نه، با دکتر خود در مورد بررسی نشانه های افسردگی صحبت کنید.

کم کاری تیروئید

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

این عارضه در اثر کاهش غیر طبیعی فعالیت تیروئید به وجود می آید. تیروئید یک غده در گردن شماست و مسئول کنترل متابولیسم بدن است. به دلیل کاهش تولید هورمون ها، فرد دارای انرژی کم، افزایش غیر طبیعی وزن، حساسیت به سرما، ضربان قلب پایین و افسردگی است. دکتر وی می گوید: بسیاری از نشانه های کم کاری تیروئید شبیه به فیبرومیالژیا است. بنابراین تنها با تحلیل نشانه ها نمی توان آنها را تشخیص داد. در این مورد دکتر ممکن است از شما یک آزمایش خون بگیرد تا از سلامت سطح هورمون تیروئیدتان اطمینان حاصل کند.

آرتریت گیجگاهی (یا پلی میالژی روماتیکا)

هفت عارضه ای که ممکن است آن را با فیبرومیالژیا اشتباه بگیرید

از آنجا که هم پلی میالژی روماتیکا و هم فیبرومیالژیا دارای عامل میالژی (درد ماهیچه) هستند، در نتیجه نشانه های مشابهی نیز دارند. این بیماری با درد گسترده و سفتی ماهیچه ها همراه است و همانند فیبرومیالژیا دارای نشانه های فیزیکی که بتوان آن را با اشعه ایکس دید نیست. دکتر لدرمن می گوید: نکته ای که آن را از فیبرومیالژیا متمایز می کند این است که این بیماری افراد بالای ۵۰ سال یعنی افراد ۷۰، ۸۰ ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما بالای ۵۰ سال هستید و این علائم را در خود دارید، از پزشک بخواهید که پی ام آر شما را بررسی کند. دکتر لدرمن می گوید: گرچه تشخیص پی ام آر سخت است، اما پزشک می تواند برای بررسی التهاب که یکی از نشانه های این بیماری است، از شما  آزمایش خون بگیرد.

غذاهایی که درد فیبرومیالژیا را کاهش می دهند

فیبرومیالژیا یک تفکر بیماری ناامید کننده است که حدود پنج میلیون نفر که بیشتر آنها نیز زن هستند را تحت تاثیر قرار داده است. بیشتر افرادی که از این بیماری رنج می برند، دچار درد مزمن، سفتی ماهیچه ها، مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی و بیماری های گوارشی هستند. اما نشان داده شده که گاهی درمان های طبیعی فیبرومیالژیا نسبت به دارو، کارسازتر است. مطالعه ای که در مجله ی مطالعات درد چاپ شد نشان داد افرادی که دو بار در هفته به مدت ۷۵ دقیقه یوگا کار می کردند، دردشان به شدت کاهش و تمرکزشان به شدت افزایش یافت که این موضوع پاسخ استرس زا را به درد آنها کاهش داد.

گرچه یوگا می تواند ذهن و بدن را درمان کند، اما غذاها، یکی از منابع آنزیم های طبیعی، ترکیبات ضدالتهابی و آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند تورم و درد را کاهش دهند. اگر از فیبرومیالژیا رنج می برید، غذاهایی که در ادامه معرفی شده است را امتحان کنید و هفته ای ۲ بار به تمرین های یوگا بپردازید.

گندم سیاه

غذاهایی که درد فیبرومیالژیا را کاهش می دهند-برنافیت

درد ماهیچه ها و خستگی، یکی از ناتوان کننده ترین عوامل فیبرومیالژیا می باشد. به همین دلیل است که گفته می شود به برنامه ی غذایی خود، گندم سیاه بیافزایید. گندم سیاه حاوی بیشترین میزان اسید مالیک است که با خستگی و درد ماهیچه ها مقابله می کند.

انجیر

غذاهایی که درد فیبرومیالژیا را کاهش می دهند-برنافیت

انجیر سرشار از اسید مالیک و فیسین است. یک آنزیم ضدالتهابی که به کاهش درد و مشکلات ایجاد شده به دلیل التهاب کمک می کند. این میوه سرشار از منیزیم و منگنز نیز می باشد. دو ماده ی معدنی که در بدن افراد مبتلا به فیبرومیالژیا کم است. انجیر تازه دارای بالاترین میزان مواد معدنی و آنزیم است.

اسفناج و سبزیجات برگ دار

غذاهایی که درد فیبرومیالژیا را کاهش می دهند-برنافیت

کمبود منیزیم در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا بسیار رایج است. اسفناج و سبزیجات برگ دار سرشار از منیزیم هستند. تنها یک فنجان اسفناج پخته می تواند علائم کمبود منیزیم را که شامل خستگی، گرفتگی ماهیچه ها، بی خوابی و استرس است برطرف کند.

فلفل تند

غذاهایی که درد فیبرومیالژیا را کاهش می دهند-برنافیت

اگر فلفل تند به صورت موضعی بر روی مفاصل حساس زده شود، کپسایسین موجود در آنها می تواند دردهای مربوط به فیبرومیالژیا و دردهای موقت را کاهش دهد. البته می توانید از کرم های کپسایسین موجود در بازار نیز استفاده کنید و آن را سه تا چهار بار بر روی مفاصل حساس بزنید و یا اینکه یک فلفل تند را فشار دهید و فشرده ی آن را بر روی مفاصل خود بگذارید.

آناناس

غذاهایی که درد فیبرومیالژیا را کاهش می دهند-برنافیت

تنها یک فنجان از این میوه ی گرمسیری حاوی آنزیم ها و مواد معدنی است که دردهای حاصل از فیبرومیالژیا را کاهش می دهد. یکی از این آنزیم ها، بروملین است که موجب کاهش درد و تورم می شود. آناناس شامل منگنز فراوان است که برای تولید کلاژن در بدن مورد نیاز است. اغلب در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ، تولید کلاژن دچار اختلال و منجر به حساسیت بیشتر پوست نسبت به درد می شود. یک فنجان آناناس تازه، ۱۰۰ درصد میزان منگنز شما را تامین می کند.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
38 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

سلام. من فکر کنم فیبرومالژیا دارم چون همه ی علایمش را دارم. از ۲۲ سالگی مبتلا شدم. سابقه ی عفونت شدید در سن ۷ سالگی، شوک شدید روحی در ۲۰ سالگی بودم. من بدکتر رجوع کردم و تشخیص دادند آزمایشها سالم است و دوباره رجوع کردم بازم سالم بودم… اما دردهای من سالهاست وجود دارد. دردها آزار دهنده نیست. فقط اگر روی دست ، پا، و سایر نقاط فشار بدم درد دارم. معمولا فراموش می کنم که ناراحتی دارم. چرا گاهی حس می کنم پاهایم ناراحت است. التهاب و درد داره و موقع نماز نمی تونم روی دو پا بشینم چون درد دارم. با این حال من مشکلی ندارم. بدکتر هم دیگر رجوع نکردم دیگه. اینقدر مشکل حادی نیست که…ما به خوبی با هم کنار اومدیم🌷🌷

ایا این بیماری هیچ وقت خوب نمیشه

درود بر شما
تمامی بیماری ها قابل درمان هستند و مهم ترین قسمت برای درمان بیماری ها، داشتن امید و قوی بودن هست. شک نکنید که اگر در کنار مقابله با بیماری، امید به شکست اون داشته باشید، حتما موفق خواهید شد.

سلام
من سه ماهه ک درد های نقطه ای در تمام مفاصل و استخوان های بدنم دارم خیلی دکتر رفتم ازمایش ها همه نرمال ان. تا اینکه یه ماه پیش دکتر غدد این بیماری فیبرومیالژی رو برام تشخیص دادن
دارو برام تجویز کردن تا دوهفته اول ک روز ب روز بدتر میشدم بعد دوهفته رفتم سمت یوگا. یوگا واقعا عالیه دردهام خیلی کمتر شده اعصابم راحت شده استرسم خیلی کمتر شده دیگه حالت افسردگی ندارم خوابم خیلی بهتر شده و روحیه ام بهتر شده
برا همین هم تصمیم گرفتم واسه همیشه تا آخر عمرم یوگا رو برم چون یه ورزش عالی است من دیسک کمر و تنگی نخاع هم دارم کم کاری تیروئید هم دارم یوگا برام بهترین گزینه است اینقد امید پیدا کردم ک منتظر روزی هستم ک تمام دارو ها رو قطع کنم
یوگا هم ورزشه و هم یه سرگرمی حداقل دیگه افسرده نیستم و ب کارام میرسم
من خودم فوق لیسانس ژنتیک دارم و میدونم بیماری خود ایمنی یعنی چه
پس امید و روحیه داشتن توی هر بیماری حرف اول رو میزنه. اصلا اسم این بیماری بیشتر وحشت بوجود میاره چاره ای جز بیخیال بودن و ریلکس بودن نداریم. من دکتر بهم گفته اگه دردهات اروم نشد باید کورتون مصرف کنی ولی من استفاده نکردم و دارم یوگا انجام میدم.
اینم بگم یوگا روزهای اول دردها بشدت زیاد میشن فقط باید تحمل داشت کم کم دردها کمتر میشن. دکترها میگن درمان نداره ولی ذهن و اراده ما میگه با یوگا درمان میشه. خصوصا یوگا گروهی واقعا عالییییییییی. امیدوارم شماهم برید یوگا حداقلش اینکه ک دردهاتون قابل تحمل میشه و این خصلت یوگاست. ب امید درمان قطعی شدن. یا حق

من ۳۱ سالمه ۶ سالی هست که درگیر این بیماری شدم البته یکساله که متوجه شدم این بیماریو دارم اون پنج سال طوری بود از درد شدید نمی تونستم حتی راه برم هر دکتر و متخصصی میرفتم میگفتن هیچیت نیست این خیلی عذاب اور بود که حتی دلیل این همه دردو نمیدونم تا اینکه یکی از دوستانم خیلی تحقیق کرده بود با توجه به علائمی که داشتم تا اینکه دکتر علی اصغر شریفی رو بهم معرفی کرد من یکساله تحت نظر ایشونم ایشون تشخیص دادن فیبرومیالژیا دارم اوایل دوز داروهامو کم و زیاد کردن تا اینکه بعد ۱ سال تحت نظر ایشون من ۵۰ درصد سلامتیم برگشته و دردهام احساس می‌کنم داره کنترل میشه و خودم میتونم کارامو انجام بدم خداروشکر می کنم که اون مراحل رو تونستم پشت سر بزارم با کمک دکترم ایشالا خدا همه ی مریضارو شفا بده مخصوصا این بیماری که خییییلی سخته

با سلام من یه خانم ۵۱ ساله هستم که ۶ ساله مبتلا شدم ولی چند وقتی هست که نوع بیماریمو تشخیص دادن ولی خیلی عذاب میکشم هیچ مسکنی آرومم نمیکنه

سلام .من ۵ سال هست که درد شدید دارم. از دنده ها تا مچ پا .به طوری که راه رفتن برام غیر ممکنه .مسکن هم هیچ تاثیری نداره .غذاهای سرد مخصوصا لبنیات و میوه ها رو نمی تونم استفاده کنم .سرما حتی نسیم ملایم رو نمی تونم تحمل کنم .یه مدته که فهمیدم این بیماری رو دارم .لطفا اگر داروی خاصی سراغ دارید به اشتراک بذارید .ممنون

سلام من یه دختر ۲۲ ساله م ، درست یادم نیست این وضعیت از کی شروع شد حس میکنم از ۱۵ یا ۱۶ سالگی ، خستگی و باحالی مداوم به همراه ضعف بدنی ، طی این ۷ سال اخیر خیلی زجر کشیدم و روزهایی بوده که به زور و زجر از جام بلند میشدم و حوصله و توان انجام هیچ کاری رو هم ندارم همه به عنوان افسردگی بهش نگاه میکردن اما من در وجود خودم میدونم افسرده نیستم یعنی طی یک بازه ی زمانی این بیماری باعث شد افسردگی هم بگیرم اما میدونم الان‌ روح و فکر افسرده ای ندارم و خیلی دلم می خواد زندگی کنم اما این خستگی و ضعف بدنی نمیزاره ! تا اینکه طی چند ماه اخیر درد شدیدی در بدنم پیدا شده ، یعنی قبلنا هم درد رو حس میکردم اما نه به این شکل مداوم و پایدار ! الان چند ماهی مداوم دست و پاهام ، کمرم ، پشن شانه ها و گردنم درد میکنه و همچنین گرفتگی عضلات دارم ، انگار که عضلاتم سفت و خشکه ، مشکل تمرکز کردن هم دارم و همیشه حالت گیج و منگی دارم ! خلاصه اینکه همه نوع علائمی دارم برای همین دکتر هم انگار خوب نمی تونه تشخیص بده من چمه ، در هوای گرم حالم به شدت بدتر میشه ! یعنی این فیبرومیالژیاست ؟

اگه امکان داشته باشه انجمن تشکیل بشه و اگر کسی اطلاع داره به اشتراک بزارین، همین پیام ها که عنوان شد و حس همذات پنداری و همچنین استفاده از تجربیات شخصی البته با مشورت با متخصص، چون عوارض بعضی از شیوه های درمانی غیر قابل چشم پوشی است، من مقالات متعددی در این مورد مطالعه کردم، متاسفانه این بیماری پیشرونده هست و در ابتدا تشخیص درست و سپس درمان با توجه به علائم هر شخص کاملا می تواند متنوع باشد، متشکرم

سلام من به این بیماری مبتلا هستم ولی به دکتر کاری و پراتیک مراجعه کردم خیلی بهتر شدم ایشون دکتر شکری بودن محله دزاشیب

سلام بیملری منم تازه تشخیص داده شده…من یقه لباس ها و مارک لباس ها در حدی برام عذاب آوره که یقه هامو قبچی میکنم.کسی اینطوری بوده؟

بله منم همینطور… حتی تل روی سرم رو نمیتونم تحمل کنم… کش چادرم رو…

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]