چگونه از دندان قروچه جلوگیری کنیم؟

[iconbox title=”اگر وقت ندارید…” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed”  align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”۳۲″ icon_color=”#۳e256a” ]دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن دندان‌ها که مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان ایجاد می کند. روش های درمانی این عارضه عبارتند از قرار دادن آتل یا محافظ دندان که زیاد توصیه نمی شود، روش رفتار درمانی شناختی، ورزش تایچی، مصرف امگا ۳، کاهش مصرف کافئین و …[/iconbox]

اگر شما نیز جزء افرادی باشید که به دندان قروچه عادت دارند، احتمالا دندانپزشک برای شما یک محافظ یا آتل را تجویز خواهد کرد تا از سر درد، ایجاد حفره در دندان و شکستگی آنها جلوگیری کند. این محافظ یا آتل که توسط دندانپزشک در دهان گذاشته می شود، از کشیده و سابیده شدن دندان ها بر روی یکدیگر جلوگیری می کند. اما همه ی دندانپزشکان با این شیوه موافق نیستند، چرا که گرچه از دندان قروچه ی شما جلوگیری می کند، اما ریشه ی اصلی این عارضه را حل نمی کند. در ادامه به راهکارهایی اشاره شده که می تواند این مشکل را تا حدود زیادی حل کند.

روش رفتار درمانی شناختی را به کار برید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - برنافیت

رفتار درمانی شناختی، مستلزم بازآموزی مغز برای شناخت سریع احساساتی چون استرس، اضطراب، عواطف منفی دیگر و همچنین منابع دیگر می باشد. البته این درمان شامل تکنیک هایی برای کنترل این احساسات منفی نیز می باشد. از آنجا که یکی از دلایل دندان قروچه استرس می باشد، در نتیجه این روش بسیار مفید است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D9%87%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%81%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%86%D9%81%DB%8C/” align=”right” target=”_blank”]هفت روش ساده برای از بین بردن افکار منفی[/button]

ورزش تایچی را انجام دهید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - تای چی - برنافیت

ورزش یکی دیگر از روش های موثر برای کاهش استرس و در نتیجه دندان قروچه است. مدیتیشن در کنار ورزش نیز می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب شما شود. تای چی، یک ورزش صد ساله ی چینی است که مدیتیشن تحرک نیز نامیده می شود، چرا که فعالیت های فیزیکی را با تمرکز حواس ترکیب می کند. این روش در کاهش استرس به اندازه ی رفتار درمانی شناختی موثر است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D8%B4%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/” align=”right” target=”_blank”]کدام یک از انواع مدیتیشن برای شما بهتر است؟[/button]

اسفناج بیشتری مصرف کنید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - اسفناج - برنافیت

یکی از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که منیزیم موجود در اسفناج موجب کاهش دندان قروچه می شود. گرچه این مطالعه در انسان ها انجام نشده، اما می توان آن را به انسان نیز تعمیم داد، چرا که منیزیم نقش مهمی در سلامت اعصاب و عملکرد ماهیچه ها دارد. دندان قروچه را می توان به مصرف ناکافی و یا استفاده ی نامناسب این فلز نسبت داد. اسفناج، تخم کدو، بادام و برگ چغندر سرشار از منیزیم هستند.

آدامس خود را دور بیاندازید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - آدامس - برنافیت

جویدن آدامس با شدت و یا برای بیش از سه ساعت در روز، موجب افزایش دندان قروچه در افراد می شود. البته این بدان معنا نیست که جویدن آدامس به تنهایی موجب بیش فعالی فک و یا دندان قروچه می شود.

از نوشیدن قهوه ی بیش از حد خودداری کنید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - کار - برنافیت

مصرف کافئین به ویژه در ساعات پایانی شب و پیش از خواب موجب افزایش دندان قروچه می شود. کاهش مصرف کافئین می تواند یک عامل موثر در بهبود این عارضه باشد.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D9%82%D9%87%D9%88%D9%87-%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%88%D8%A7%D9%86/” align=”right” target=”_blank”]عوارض مصرف قهوه ی فراوان[/button]

مصرف امگا ۳ خود را افزایش دهید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم -امگا3 - برنافیت

برخی از تحقیقات، دندان قروچه را به آپنه ی خواب نسبت می دهند، مشکلی که موجب قطع تنفس در هنگام خواب می شود. وقتی تنفس شما قطع شود، مغز برای باز کردن راه عبور هوا، فعالیتی را در فک آغاز می کند که این فعالیت منجر به دندان قروچه می شود. اگر دچار علائم آپنه ی خواب همچون خر و پف و قطع تنفس هستید و یا با وجود خواب کامل شبانه، در هنگام روز همچنان احساس خستگی می کنید، به پزشک مراجعه کنید. آپنه ی خواب یک مشکل جدی است، اما خوشبختانه مطالعات نشان داده اند که DHA موجود در امگا ۳ از تشدید علائم آپنه ی خواب جلوگیری می کند.

کاری از گروه محتوای برنافیت

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmi، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]