پوست شما به ضدآفتاب با چه میزان spf نیاز دارد؟

زمانی که می خواهید از ضدآفتاب استفاده کنید، حتما برای شما هم این سوال پیش می آید که پوستتان به چه میزان SPF نیاز دارد؟ اما پاسخ به این سوال پیچیده تر از آن است که فکرش را می کنید.

بیشتر مردم از ضدآفتاب کافی بهره نمی برند تا SPF لازم برای پوستشان را دریافت کنند. بنابراین، گرچه SPF لیست شده بر روی محصولات اکثرا 30 تا 50 است، اما ممکن است شما تنها نیمی از این میزان را دریافت کنید. برای دریافت بهره ی کامل از ضدآفتاب باید مقداری از آن را به قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب است بزنید. البته برای این کار لازم نیست آن را همانند یک کرم پودر آرایشی بر روی صورت خود بزنید، اما برای پوشانندگی مناسب باید میزان کافی از آن را بر روی پوستتان بمالید.

اگر تعطیلات خود را در کنار ساحل می گذرانید، باید هر دو، سه روز یک بار یک بطری کامل ضد آفتاب را بر روی پوستتان بزنید. بهتر است از ضدآفتاب هایی با پایه ی لوسیون و نه از انواع اسپری آن استفاده کنید. اسپری ها نمی توانند میزان SPF لیست شده بر روی قوطی را به پوست شما برسانند، چرا که میزان زیادی از آن در هوا پخش می شود.

هر چه SPF یک کرم بالاتر باشد، آن کرم پوست شما را چرب تر می کند. مواد فعال موجود در ضدآفتاب های شیمیایی دارای خاصیت چرب هستند که بیشتر افراد آن را دوست ندارند، بنابراین بیشترشان سعی می کنند از SPF 30 به بالا استفاده نکنند. در هنگام استفاده از ضدآفتاب، لب ها را فراموش نکنید. سرطان پوست بر روی لب ها به سختی درمان می شود.

همواره از انواع ضدآفتاب با طیف گسترده استفاده کنید

پوست به ضدآفتاب با چه میزان spf - زیبایی - برنافیت دکتر کرمانی

گرچه اشعه های فرابنفش “بی” موجب قرمزی و آفتاب سوختگی پوست می شوند، اما آسیب اشعه های فرابنفش “آ” بیشتر است و مضراتی همچون لک و سرطان پوست را به دنبال دارد. برای حفاظت پوست از اشعه های فرابنفش “آ” و “بی” از ضدآفتاب هایی با طیف گسترده استفاده کنید. این ضد آفتاب را حتی در روزهای ابری نیز باید استفاده کنید، چرا که ابر نمی تواند اشعه های فرابنفش “آ” را مسدود کند، در نتیجه پوست شما همچنان ممکن است دچار آسیب شود. هیچ روشی برای دیدن یا احساس کردن مضرات اشعه های فرابنفش “آ” وجود ندارد.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D9%85-%D8%B6%D8%AF-%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8/” align=”right” target=”_blank”]راهنمای شما برای انتخاب کرم ضد آفتاب طبیعی[/button]

از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده کنید

پوست به ضدآفتاب با چه میزان spf - زیبایی - برنافیت دکتر کرمانی

دو نوع ضدآفتاب وجود دارد: شیمیایی و فیزیکی.

ضدآفتاب با پایه ی شیمیایی، اشعه های فرابنفش را جذب و تبدیل به گرمایی می کند که از روی پوست بلند می شود. ضدآفتاب های فیزیکی حاوی تکه های کوچک فلزی و مواد معدنی هستند که نور را منعکس می کنند. گرچه هر دوی آنها موثرند، اما تفاوت های اساسی با هم دارند. اول اینکه ضد آفتاب های شیمیایی نیاز به 15 تا 30 دقیقه زمان دارند تا بر روی پوست شما بخوابند و فعالیت محافظتی خود را بر روی پوست آغاز کنند. اما ضدآفتاب های فیزیکی به سرعت فعالیت خود را آغاز می کنند و از آنجا که تنها در طول ده دقیقه آفتاب می تواند پوست شما را بسوزاند، بنابراین ضد آفتاب های فیزیکی گزینه ی بهتری محسوب می شوند.

ضدآفتاب را بر روی پوست خود تجدید کنید

پوست به ضدآفتاب با چه میزان spf - زیبایی - برنافیت دکتر کرمانی

این موضوعیست که بیشتر افراد آن را نادیده می گیرند. برای افزایش محافظت پوست خود از آفتاب، حداقل هر دو ساعت یک بار ضدآفتاب را بر روی پوست خود تجدید کنید. به علاوه اگر شنا یا عرق کرده و یا پوست خود را با حوله خشک نموده اید مجددا ضدآفتاب مصرف کنید. لب های شما به تجدید بیشتری نیاز دارند. آنها از پوست حساس ترند. اگر غذا مصرف کردید، حتما پس از آن مجددا بر روی لب ها ضد آفتاب بزنید.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D9%86%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/” align=”right” target=”_blank”]چگونه آسیب نور آفتاب بر پوست و مو را درمان کنیم؟[/button]

گاهی اوقات ضدآفتاب به تنهایی کافی نیست

پوست به ضدآفتاب با چه میزان spf - زیبایی - برنافیت دکتر کرمانی

ضدآفتاب ها خوب هستند، اما اگر در اواسط ظهر، درست زمانی که خورشید بیشترین گرما را دارد، از خانه بیرون بروید، نمی تواند کمک زیادی به شما بکند.

بیشتر متخصصان پوست بر این باورند که در اواسط روز که اشعه های خورشید قویترند، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. حتی بهتر است در این زمان از وسایلی چون کلاه، چتر، لباس های ضد آفتاب و هر آنچه که بین شما و آفتاب قرار گیرد، استفاده کنید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments