وعده ی صبحانه باید سنگین باشد یا سبک؟!

سال های زیادی بود که بحث بر روی مصرف صبحانه به میزان فراوان یا کم وجود داشت و این بحث همچنان نیز ادامه دارد. در طول سال های اخیر، صبحانه تبدیل به یکی از مهم ترین وعده های روزانه شده است. اما آیا واقعا چنین چیزی حقیقت دارد یا تنها گفته ی آن دسته از افرادیست که برای رفتن به مزرعه نیاز به انرژی داشتند؟ چه چیزهایی را باید در لیست صبحانه ی خود قرار دهیم؟ آیا باید در این وعده از یک ماده ی سرشار از پروتئین استفاده کنیم یا یک موز با مقداری کافئین برایمان کافی است؟

در اینجا نظر دو متخصص تغذیه با ایده های متفاوت در مورد کاهش وزن بیان شده است.

مدافع مصرف صبحانه ی سنگین: لورا هیمز فرنکلین، بنیانگذار چالش صبحانه ی فوق بشری

وعده ی صبحانه باید سنگین باشد یا سبک؟!

لورا هیمز طرفدار مصرف یک صبحانه ی کامل است. طبق گفته ی او یک صبحانه ی ایده آل دارای پنج عنصر است: پروتئین کامل (مثل تخم مرغ، یا اگر گیاه خوار هستید ترکیبی از منابع گیاهی)، کربوهیدرات های پیچیده (مثل سیب زمینی شیرین)، سبزیجات با برگ سبز (مثل اسفناج)، مواد سرشار از پروبیوتیک (مثل ساورکراوت) و یک نمک با کیفیت که سرشار از مواد معدنی است (مثل نمک دریایی).

ممکن است چنین صبحانه ای بیشتر شبیه به شام باشد، اما به گفته ی او، صبح برای دریافت این مواد مغذی بسیار عالی است. اگر به طب چینی سری بزنید، وقتی انرژی از بالاترین قسمت معده در حال عبور است یعنی در بین ساعت 7 تا 9 صبح، بهترین زمان برای تجزیه پروتئین هاست و بدترین زمان نیز 7 تا 9 بعد از ظهر می باشد. چرا که طبق نظر لورا، وعده ی شام اگر دیر مصرف شود، به بدن شما بسیار آسیب می رساند.

لورا می گوید اگر یک ورزشکار سحرخیز هستید باید پیش از شروع ورزش، یک صبحانه ی سبک مصرف کنید. اما اگر می خواهید قبل از ورزش یک صبحانه ی کامل مصرف کنید باید 45 دقیقه پس از مصرف صبحانه به ورزش بپردازید.

“وقتی روز خود را با یک صبحانه ی کامل شروع می کنید، بدن شما می داند که انرژی لازم برای انجام کارها را دارد، بنابراین احساس بهتری خواهید داشت”.

پیشنهاد برنافیت : صبحانه کتوژنیک

مدافع صبحانه ی سبک: وانسا وربخ، یک تغذیه دان

وعده ی صبحانه باید سنگین باشد یا سبک؟!

وانسا ورباخ که یک متخصص تغذیه ی مقیم ونکوور است، لزوما با ایده ی یک صبحانه ی سنگین مخالف نیست، اما به طور کلی وعده های سبک در طول روز را ترجیح می دهد تا سطح قند خون را در حد نرمال نگه دارد. او معتقد است نه تنها این کار از اختلال خلق و خو، بلکه از پرخوری افراد در وعده های بعدی نیز جلوگیری می کند.

اما صبحانه ی مورد علاقه ی او چیست؟ یک کاسه اسموتی همراه با تخم آفتابگردان و دانه ی کدو برای افزایش پروتئین. می توانید در ادامه ی روز به عنوان میان وعده از یک تخم مرغ آب پز و در هنگام عصر از یک ماده ی غذایی تخمیری استفاده کنید. برای وعده ی نهار و شام از مواد پروتئین دار، فیبردار و حاوی اسیدهای چرب سالم همچون ماهی استفاده کنید. البته او در ادامه پیشنهاد می کند برای جلوگیری از پرخوری می توانید سه وعده ی اصلی را از غذاهای سنگین تر بهره ببرید.

او در ادامه بیان می کند که از نظر من مهم نیست که یک فرد چند وعده ی غذایی مصرف کند. آنچه مهم است میزان وعده ها، خودداری از مصرف کربوهیدرات های فرآوری شده  که قند خون را افزایش می دهد و مصرف غذاهای حاوی فیبر و پروتئین است. تقریبا همه ی متخصصان تغذیه چنین نظری را پذیرفته اند.

پیشنهاد برنافیت : صبحانه سالم و سلامت 

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط:

خانه