نکاتی که باید قبل از سفید کردن دندان ها بدانید

سفید کردن دندان ها در حال حاضر، چه به صورت غیر تجویزی و چه در مطب های دندانپزشکی تبدیل به یک روند رو به افزایش شده است. اگر می خواهید دندان هایتان را سفید کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید.

1- سفید کردن دندان ها، یک روند بسیار ساده است.

سفید کردن دندان ها روندی است که شامل سفید و درخشان کردن دندان ها می باشد. البته طبق نظر متخصصان، این روند نمی تواند دندان هایتان را بسیار سفید و درخشان کند، اما می تواند رنگ کنونی آنها را با استفاده از سایه هایی روشن تر کند.

دندانپزشک قبل از شروع این کار، سلامت دندان ها و انتظارات شما را بررسی می کند. اگر برای ادامه ی آن آمادگی لازم را داشته باشید، ابتدا از دندان شما عکس برداری می کند. این روند با استفاده از قالب های مخصوص دندان انجام می شود تا سینی های سفید دندان برای خود فرد ساخته شود. از دندان ها نمونه ای گرفته می شود تا فرد بتواند دندان خود را قبل و بعد از این عملیات مقایسه کند. سپس، در جلسه ی بعد، سینی های سفید بر روی دندان ها قرار داده می شود و طرز مصرف کیت مشخص می شود. کیت های مختلفی وجود دارد، اما همه ی آنها حاوی کمتر از میزان مجاز سفید کننده می باشد.

2- تنها دندان های واقعی را می توان سفید کرد.

اگر دندان های شما مصنوعی هستند، روکش دارند و یا آنها را پر کرده اید نمی توانید عملیات سفید سازی دندان ها را بر روی آنها اجرا کنید، چرا که رنگ آنها ثابت خواهد ماند. سفید کردن دندان ها تنها شامل دندان های واقعی می شود.

پیشنهاد برنافیت: ترفندهایی که لبخند شما را جوان تر نشان می دهد

3- حساسیت به مواد سفید کننده ممکن است در شما باقی بماند.

نکاتی که باید قبل از سفید کردن دندان ها بدانید

مهم نیست از چه درمانی استفاده می کنید، همواره ممکن است دندان ها و لثه های شما نسبت به مواد شیمیایی حساس باقی بماند. گاهی اوقات برخی از خمیر دندان های ضد حساسیت که پس از درمان استفاده می شوند، ممکن است حساسیت دندان هایتان را از بین ببرند. البته باقی ماندن حساسیت نسبت به مواد سفید کننده به ندرت پس از درمان ادامه می یابد.

4- سفید کردن دندان ها دائمی نیست.

زمان مفید سفید کردن دندان تا سه سال است. البته این اثر در افراد مختلف متفاوت است. نوشیدن قهوه و چایی و سیگار کشیدن، این زمان را جلو می اندازد.

5- سفید کردن دندان باید توسط دندانپزشک صورت گیرد.

سفید کردن دندان تنها توسط یک متخصص مراقبت از دندان، همچون دندانپزشک، دستیار دندانپزشک و یا یک درمانگر که مهارت لازم برای انجام این کار را دارد، مجاز است. درمانگران دندان و یا دستیار دندانپزشکان نیز با تجویز دندانپزشک می توانند این کار را انجام دهند. یک پزشک بالینی تنها می تواند از مواد مخصوص با مقاومت خاص استفاده کند. کیت هایی که از طریق اینترنت خریداری می شوند، ارزان هستند اما از آنجا که ماده ی سفید کننده ی آن ممکن است با مقاومت دندان ها تناسب نداشته باشد برای آنها مضر است. به علاوه، محافظ دندان ممکن است در دهان به خوبی جای نگیرد و سفید کننده در جای مناسبش قرار نگیرد.

6- سفید کردن دندان ها تنها ممکن است یک ساعت به طول بیانجامد.

عمل سفید کردن دندان ها تنها یک ساعت به طول می انجامد. این کار اغلب برای اینکه اثر طولانی مدت تری داشته باشند، از کیت هایی در داخل خانه استفاده می شود. این کار برای افرادی که نیاز به تغییر سریع دارند بسیار مناسب است. گاهی اوقات قبل از سفید کردن دندان ها، آنها را لکه زدایی می کنند تا اثر این سفید کنندگی دوام بیشتری داشته باشد.

7- استفاده از کیت های خانگی همیشه موثر نخواهد بود.

کیت های خانگی تنظیم نشده هستند، بنابراین ممکن است در گذاشتن آنها در دهان خود با مشکل مواجه شوید. برخی از آنها نیز حاوی مواد سفید کننده با دوز بالایی هستند که موجب احساس سوزش در دهان می شوند. موفقیت سفید کردن دندان بستگی به درست قرار دادن سینی های سفید کننده ای دارد که دندانساز آنها را می سازد. اما این عمل اگر در خانه و توسط خود افراد انجام شود، ژل سفید کننده ی اضافی ممکن است به لثه ها آسیب برساند.

8- پیش از درمان باید سوال هایی پرسیده شود.

نکاتی که باید قبل از سفید کردن دندان ها بدانید

پیش از انجام هر گونه درمان، باید اطلاعاتی در این مورد داشته باشید. برخی از سوال هایی که ممکن است بخواهید پاسخ آنها را بدانید شامل سوالات زیر است: آیا من نیاز به روکش یا تاج گذاری دندان های جلویم خواهم داشت یا نه؟ پاسخ به این سوال بسیار اهمیت دارد، چرا که سفید کردن دندان ها هیچ تاثیری بر روی این نواحی نخواهد داشت. اگر به مواد حساسیت پیدا کنم، چه ؟ هزینه ی این عمل چقدر است؟

9- اگر از نتایج راضی نبودید شکایت خود را بیان کنید.

هیچ ضمانتی وجود ندارد، اما به طور کلی می توانید دو کار انجام دهید. اگر حساسیت پیدا کردید، یا می توانید ادامه ی عملیات را متوقف کنید و یا از یک خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید. البته این حساسیت ها زیاد به طول نمی انجامد، چرا که دندان پزشکان از میزان معینی از ژل استفاده می کنند و در مواقع نادری ممکن است این میزان دارای عوارض جانبی باشد. اگر از نتیجه راضی نیستید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر احساس می کنید این عمل به دندان های شما آسیب رسانده، با خدمات شکایات مربوط به دندان آن را در میان بگذارید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments