قوانین استفاده از کرم ضدآفتاب

[iconbox title=”مقاله در یک نگاه” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed”  align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”32″ icon_color=”#3e256a” ]ضدآفتاب نقش مهمی در مراقبت از پوست در برابر آسیب و سرطان دارد، اما استفاده از آن قوانین مربوط به خودش را دارد. بدین معنا که ضدآفتاب باید هم در برابر اشعه های فرابنفش A و هم در برابر اشعه های فرابنفش B از پوست محافظت کند.  کودکان بیشتر از بقیه مستعد آسیب نور خورشید هستند، اما به هیچ وجه نمی توان از ضدآفتاب بر روی پوست کودکان استفاده کرد.[/iconbox]

محافظت از پوست در برابر آفتاب، به ویژه در ماه های گرم تابستان بسیار اهمیت دارد و یکی از راه های مراقبت از بدن در برابر اشعه های مضر خورشید محسوب می شود. همه ی ضدآفتاب ها به صورت یکسان عمل نمی کنند، استفاده از ضدآفتاب قوانین مربوط به خود را دارد، چرا که  در صورت عدم استفاده ی مناسب از آن هیچ سد محافظتی در برابر آفتاب ایجاد نمی شود.

استفاده از ضدآفتاب های دارای طیف گسترده

بسیاری از ضدآفتاب ها تنها حاوی SPF هایی هستند که پوست را از اشعه های فرابنفش B محافظت می کنند که نقش مهمی در سرطان پوست دارند و دلیل اصلی سوختگی بدن هستند. اما این محصولات، لزوما پوست را در برابر اشعه های فرابنفش A محافظت نمی کنند که دلیل اصلی آسیب به پوست و پیری آن می باشند.
ضدآفتاب هایی وجود دارند که پوست را هم در برابر اشعه های فرابنفش B و هم A محافظت می کنند. این ضدآفتاب ها که ضد آفتاب های دارای طیف گسترده نامیده می شوند، برای محافظت از پوست توصیه می شوند.

عدد SPF

قوانین استفاده از کرم ضدآفتاب - برنافیت دکتر کرمانی

عدد ضدآفتاب شما باید بین 15 تا 50 باشد. البته این بدان معنا نیست که ضد آفتابی که عدد آن بالاتر است، لزوما بهتر نیز هست. گرچه SPF 15، 93 درصد از اشعه های فرابنفش B و SPF 50،  98 درصد از این اشعه را مسدود می کند، اما به طور کلی SPF بالاتر، یک حس اطمینان کاذب را ایجاد می کند. به علاوه کرم های SPF بالا ممکن است افراد را از استفاده از وسایل محافظتی دیگر چون کلاه و دستکش و عدم تماس با نور خورشید غافل کند و از آنجا که فرد دچار آفتاب سوختگی نمی شود، افراد احساس کنند که می توانند مدت بیشتری را در آفتاب بمانند.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B6%D8%AF-%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8/” align=”right” target=”_blank”]راهنمای انتخاب ضد آفتاب با spf مناسب پوست شما[/button]

از مصرف ویتامین A و رتینول بپرهیزید

ضدآفتاب های حاوی ویتامین A، رتینول و همانند آن همچون رتینول پالمیتات و رتینول استات، بهتر است که حذف شوند. سازمان غذا و دارو هیچ منعی برای استفاده از آنها قائل نشده، اما برخی از متخصصان بر این باورند که این افزودنی ها، حساسیت به آفتاب را افزایش می دهند.

آیا ضد آفتاب باید فاقد عطر و رایحه باشد؟

این موضوع، یک مسئله ی ضروری نیست، اما یک ضدآفتاب فاقد عطر همیشه بهتر است، چرا که هم برای افرادی که به بو حساس هستند، گزینه ی خوبی است و هم فاقد مواد شیمیایی است که باعث واکنش های آلرژیک می شوند.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B6%D8%AF-%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D9%88%D8%AC%D9%87-%D8%A2%D9%86%D9%87/” align=”right” target=”_blank”]ضد آفتاب هایی که نباید به هیچ وجه از آنها استفاده کنید[/button]

چندین بار از ضدآفتاب استفاده کنید

ضد آفتاب محصولی نیست که تنها یک بار از آن در هنگام صبح استفاده کنید، بلکه هر دو سه ساعت یک بار و اگر میزان بیشتری در آفتاب هستید، باید در فواصل کوتاه تر مورد استفاده قرار گیرد.

نکات مهم

  • مصرف ضدآفتاب بدین معنا نیست که شما می توانید زمان بی نهایتی را در زیر نور خورشید بمانید. بلکه تا جایی که می توانید باید همچنان از تماس با نور خورشید به ویژه در ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر، در امان باشید.
  • گرچه استفاده از ضد آفتاب در روزهای گرم تابستان ضروری است، اما مصرف آن در روزهای سرد سال نیز به همان اندازه اهمیت دارد. اشعه های خورشید در روزهای ابری نیز ممکن است به پوست شما آسیب برسانند.
  • کودکان بیشتر از بقیه مستعد آسیب خورشید هستند و مراقبت بیشتری باید از آنها به عمل بیاید. اما به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه نمی توان از ضدآفتاب بر روی پوست کودکان استفاده کرد. بنابراین تنها باید آنها را از تماس با نور خورشید محفوظ  داشت، به ویژه زمانی که بیرون از خانه به سر می برند.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments