قبل از ورزش چه غذایی بخوریم؟

سوخت گیری بدن قبل از ورزش باید جدی گرفته شود. قبل از ورزش باید بدنتان را با مواد غذایی آماده کنید، اما نه زیاد. اگر شکم شما قبل از ورزش پر باشد، سیستم گوارش با مشکل مواجه خواهد شد. بدین معنا که سیستم گوارش، درست زمانی که ماهیچه های شما برای کارکرد بهتر به خون نیاز دارند، خون را از آنها می گیرد. برای پیشگیری از وقوع این حادثه و تامین بدن با سوخت کافی دو گزینه پیش رو دارید: دو ساعت قبل از ورزش، یک غذای خوب و متعادل مصرف کنید یا نیم یا یک ساعت قبل از ورزش 150 تا 300 کالری مصرف کنید. این کار قند خون شما را ثابت نگه می دارد و انرژی کافی برای ماهیچه هایتان را تامین می کند.

چه بخوریم؟ مخلوطی از پروتئین ها یا کربوهیدرات های ساده هضم و چربی به میزان کم. میوه ها همراه با پنیر رشته ای یا تخم مرغ آب پز با انگور نیز گزینه های خوبی هستند. حتی می توانید با پودر پروتئین کشک، آب، توت، روغن بذر کتان و ماست چکیده ی کم چرب هم یک اسموتی تهیه کنید و آن را قبل از ورزش مصرف کنید.

این طرز تهیه اسموتی سبز هم می توان انتخاب خوبی باشد.همچنین سایر نوشیدنی های چربی سوز که در صفحه آن می توانید مطالعه کنید.

غذایی که پس از ورزش می خورید نیز اهمیت دارد.

این غذا سوخت کافی برای تعمیر و ریکاوری ماهیچه ها را تامین می کند. 30 دقیقه پس از ورزش، یعنی زمانی که بدن شما نیاز به ذخیره ی مجدد گلیکوژن (سوخت ماهیچه ها) دارد، باید سوخت مجدد تهیه کنید چرا که در طول ورزش آن را از دست داده است. پس از ورزش نیز به ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات نیاز دارید. میان وعده ای که در این زمان مصرف می کنید باید حاوی 20 گرم پروتئین باشد که برای ساختن بافت ماهیچه ها بسیار ضروریست. به همین دلیل است که شیک پروتئین وعده ی خوبی پس از ورزش محسوب می شود. البته تامین و مصرف پروتئین کار سختی نیست.

طبق مطالعات به چاپ رسیده در مجله ی تغذیه، بهترین شیک پروتئین از مخلوطی از سویا، کشک و پروتئین کازئین ساخته شده است. در این مطالعه، به گروهی از شرکت کنندگان یک نوشیدنی پروتئینی شامل تمام پودرهای پروتئین و به گروه دیگر، یک نوشیدنی همراه با کشک داده شد. پس از آن محققان به بررسی سرعت شکست پروتئین به آمینو اسید (برای ساختن ماهیچه ها) در بدن شرکت کنندگان پرداختند. تحقیقات نشان داد که شیک پروتئینی که حاوی سویا، کشک و کازئین بود، پایدارتر و در نتیجه برای رشد و تعمیر ماهیچه ها نیز بهتر بود.

به خاطر داشته باشید که قبل از ورزش، در طول آن و پس از ورزش آب بنوشید. نوشیدن آب قبل از ورزش بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، چرا که افراد اغلب در این زمان، آب رسانی به بدن خود را فراموش می کنند. 2 ساعت قبل از ورزش، 400 تا 500 میلی لیتر آب مصرف کنید.

پیشنهاد برنافیت: کارهایی که نباید پس از ورزش کردن انجام دهید

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

مجموعه برنافیت اولیه و تنها شبکه اجتماعی سلامت فارسی زبان است.
برنافیت اینجاست تا درصورتی که در حین رژیم دچار استپ وزنی شدید، درگیر بیماری باشید یا بخاطر شرایط خاصی مانند کارمند بودن یا بارداری در شروع یا ادامه رژیم مردد باشید و یا خاطره چند بار گرفتن رژیم بی حاصل داشته باشید، به شما کمک کند.

بیشتر...

شما می توانید مشکلاتتان را با افرادی که چالش ها و شرایط مشابه با شما دارند مطرح کنید، در چالش های افزایش انگیزه برنافیت شرکت کنید و با داشتن یک متخصص اختصاصی در طول رژیم سوالات و مشکلاتتان را با ایشان مطرح کنید و مسیر تناسب اندام را یک بار برای همیشه تا تغییر سبک زندگیتان،طی کنید.
ما در برنافیت معتقدیم تناسب اندام و سبک زندگی از همدیگر جدا نیستند و نمی توان به قیمت دستیابی به تناسب اندام، سلامتی افراد را بازیچه قرارداد.به همین دلیل تفاوتی ندارد که حین گذراندن رژیم از مجموعه برنافیت باشید یا نه. در هرصورت شما به جامعه تناسب اندام فارسی زبان دسترسی دارید تا بتوانید ضمن دسترسی به پشتیبان متخصص تغذیه، سوالات و چالش های خود و دیگران را با همراهی یکدیگر حل کنید.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

مجموعه برنافیت اولیه و تنها شبکه اجتماعی سلامت فارسی زبان است.
برنافیت اینجاست تا درصورتی که در حین رژیم دچار استپ وزنی شدید، درگیر بیماری باشید یا بخاطر شرایط خاصی مانند کارمند بودن یا بارداری در شروع یا ادامه رژیم مردد باشید و یا خاطره چند بار گرفتن رژیم بی حاصل داشته باشید، به شما کمک کند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]