علائم خاموش سرطان دهانه رحم

برای بسیاری از افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم ، اولین نشانه ی بیماری یک درد عجیب یا احساس غیر طبیعی نیست، بلکه یک آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی است. در مراحل اولیه ممکن است علایم خاصی مشاهده نشود و وقتی این علائم خود را نشان دهد که دیگر خیلی دیر شده. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند که زنان باید در سن 21 سالگی شروع به انجام آزمایش های دوره ای پاپ اسمیر کنند.

اگر در آزمایش پاپ اسمیر سلول های غیر طبیعی (که به سلول های پیش سرطانی معروفند) یا علائم دیگر سرطان مشاهده شود، عمل جراحی هیستروکتومی باید آغاز گردد.

اگر علائم سرطان در فرد مشاهده شود، نشان دهنده ی این است که سرطان تا حد زیادی پیشرفت کرده. البته درمان همچنان ممکن، اما بسیار سخت تر و پیچیده تر از قبل است. درمان در این مرحله شامل پرتو درمانی و شیمی درمانی است که نتایج اطمینان بخشی نیز ممکن است حاصل نکند.

در ادامه ی مقاله به علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم اشاره شده است.

علائم سرطان دهانه رحم ؛ خونریزی غیر عادی

علائم خاموش سرطان دهانه رحم

خونریزی غیر طبیعی واژینال، یکی از علائم اصلی سرطان دهانه رحم است. این خونریزی ممکن است پس از رابطه ی زناشویی یا در میان دوره های قاعدگی رخ دهد. خونریزی های شدید دوران قاعدگی و یا خونریزی پس از دوران یائسگی نیز از علائم سرطان دهانه رحم می باشد.

پیشنهاد برنافیت: رنگ خون قاعدگی چه ارتباطی با سلامتی دارد؟!

علائم سرطان دهانه رحم ؛درد در ناحیه ی لگن

علائم خاموش سرطان دهانه رحم

یکی دیگر از نشانه های سرطان، درد ناحیه ی لگنی همراه با خونریزی های شدید قاعدگی است. این درد ممکن است در این ناحیه پخش شود و یا در هر ناحیه از لگن خود را نشان دهد. این درد ممکن است یک درد سوزنی شکل یا یک درد مبهم در این ناحیه باشد. اگر دردی که احساس می کنید جدید باشد یا وابسته به سیکل قاعدگی شما نباشد، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. احساس درد در هنگام مقاربت یا ادرار نیز نشانه های هشدار دهنده ای محسوب می شوند.

علائم سرطان دهانه رحم ؛ قاعدگی عجیب، غریب

علائم خاموش سرطان دهانه رحم

ترشح ابری شکل بد بو که گاهی ممکن است آبکی نیز باشد، یکی از نشانه های سرطان است. البته زیاد نگران نباشید. دلایل زیادی برای ترشحات واژینال غیر طبیعی وجود دارند که هیچ ارتباطی با سرطان نیز ندارند. تنها کافیست با پزشک خود مشورت کنید.

علائم سرطان دهانه رحم ؛ خستگی

علائم خاموش سرطان دهانه رحم

یکی دیگر از علائم سرطان احساس خستگی و کسلی بیش از حد است. البته این اولین عامل سرطان نیست، اما می تواند یکی از علائم آن محسوب شود.

علائم سرطان دهانه رحم ؛ تغییر در حرکات روده

علائم خاموش سرطان دهانه رحم

تکرّر ادرار یا احساس نیاز بیش از حد به دستشویی علائمی هستند که با این سرطان در ارتباطند. تغییر در کیفیت مدفوع نیز یکی دیگر از علائم این بیماری می باشد. البته تجربه ی چنین حالاتی برای کمتر از یک هفته جای هیچ نگرانی ندارد، اما اگر این علائم بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کرد.

علائم سرطان دهانه رحم ؛ سیگار کشیدن

علائم خاموش سرطان دهانه رحم

البته این مورد بیشتر یک فاکتور ریسک است تا یک نشانه، اما سیگاری ها یا افرادی که قبلا سیگار می کشیده اند، دو برابر افراد غیر سیگاری در معرض این سرطان قرار دارند. علائم ذکر شده اگر به دلیل سرطان دهانه رحم ایجاد شوند، خود را در سنین 30، 40 و 50 سالگی نشان می دهند. سرطان دهانه رحم ممکن است از سن 20 سالگی آغاز گردد، اما میانگین سنی این بیماری در سن 40 سالگی می باشد.

خوشبختانه اخیرا واکسنی کشف شده است که از ابتلا به ویروس پاپلیوم انسانی جلوگیری می کند. این ویروس، نوعی عفونت است که موجب انواع سرطان های دهانه رحم می شود.

پیشنهاد برنافیت: 8 علامت ابتلا به سرطان دهانه ی رحم که نباید به هیچ وجه نادیده گرفته شود

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Shiva

منم همیشه لک بینی دارم و احساس کسالت و خستگی شدید دارم و در ناحیه پایین شکمم ی برامدگی احساس میکنم