از سرطان پوست چه می دانید؟

بر خلاف عقیده ی بسیاری از مردم، سرطان پوست ممکن است بسیار خطرناک و حتی مهلک باشد. یکی از راه های پیشگیری از این سرطان، استفاده از کرم های ضد آفتاب است که متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل نگرانی از فقر ویتامین D از مصرف آن خودداری می کنند. اما خوشبختانه کمبود ویتامین D را می توان از طریق مصرف مکمل های آن جبران کرد.

اگر بگوییم سرطان پوست یکی از رایج ترین انواع سرطان است، کتمان حقیقت کرده ایم. هر ساله، بیش از میلیون ها مورد سرطان پوست غیر ملانومی داریم. در ادامه ی این مقاله به پیشگیری ها و مطالبی که در مورد سرطان پوست باید بدانید، اشاره شده است.

از هوای آزاد بیرون بهره ببرید، اما …

سرطان پوست - دوچرخه سواری - برنافیت

از خورشید دوری نکنید، خورشید به ما زندگی می بخشد. البته باید خود را عادت دهید تا بدون آسیب از اشعه های مضر خورشید، از نور آن بهره بگیرید. وقتی از خانه بیرون می روید، از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

سرطان پوست های جزئی را نباید نادیده گرفت

سرطان پوست - زیبایی - برنافیت

مردم اغلب رایج ترین نوع سرطان پوست که کارسینوم سلول بازال است را نادیده می گیرند، چرا که با روش های آسان و کرم های موضعی، 100 درصد قابل درمان است. اما مشکل اینجاست که اغلب افرادی که دچار این سرطان پوست کم خطر می شوند، 53 درصد بیشتر از افراد سالم در خطر سرطان های دیگر از قبیل سرطان ریه، سینه و روده ی بزرگ هستند.

همواره از ضد آفتاب استفاده کنید

سرطان پوست - زیبایی - برنافیت

ضد آفتاب تنها مختص زمانی نیست که برای مدت زیادی بیرون از خانه به سر می برید، ما روزانه به طور ناخواسته اشعه های فرابنفش زیادی از نور خورشید دریافت می کنیم. جالب است بدانید که متوسط زمانی که ما ناخواسته در معرض خورشید قرار داریم، 80 درصد از طول عمرمان را در بر می گیرد. تحقیقات نشان داده است که ضد آفتاب تنها مختص روزهای آفتابی نیست، بلکه آن را باید حتی در روزهای ابری و بارانی نیز استفاده کرد.

در مصرف ضد آفتاب، دست و دلباز باشید

سرطان پوست - ضد آفتاب - برنافیت

وقتی نوبت به ضد آفتاب می رسد، همه ی ما سعی می کنیم آن را به میزان بسیار کم مصرف کنیم. بسیاری از ما تنها یک دوم تا یک سوم ضد آفتاب مورد نیاز برای حافظت از پوست خود را دریافت می کنیم. بدین معنا که اگر یک کرم با SPF 50 بزنیم حداکثر SPF 25 را دریافت خواهیم کرد. اگر ضد آفتاب را به درستی بر روی پوست استفاده کنید، یک ضد آفتاب با طیف گسترده (منظور از ضد آفتاب با طیف گسترده، ضد آفتابیست که پوست را در برابر انواع اشعه های UVA و UVB محافظت کند) و SPF 30 کافیست.

یک آنتی اکسیدان به ضد آفتاب خود اضافه کنید

سرطان پوست - زیبایی - برنافیت

از چند لایه ضد آفتاب بر روی پوست خود استفاده کنید تا تمام نقاط آن پوشیده شود. با استراتژی های مختلف از پوست خود محافظت کنید، مثلا یک سرم آنتی اکسیدان حاوی ویتامین C و E در زیر ضد آفتاب خود بزنید. این کار با خنثی کردن رادیکال های آزادی که در طول روز تولید می شوند، از پوست شما محافظت می کنند.

بهتر برنامه ریزی کنید

سرطان پوست - نور خورشید - برنافیت

اگر به ضد آفتابی که می زنید اهمیت ندهید، هیچ گاه 100 درصد محافظت از پوست خود را دریافت نخواهید کرد. سعی کنید هیچ گاه بدون ضد آفتاب لب ساحل نروید. در هنگامی که نور آفتاب بسیار شدید است، یعنی در بین ساعت 11 تا 3 بعد از ظهر از رفتن به بیرون از خانه بپرهیزید.

مراقب لکه های روی پوست خود باشید

سرطان پوست - خال - برنافیت

اگر احساس کردید یک لکه یا خال بر روی پوست شما ایجاد شده یا در حال تغییر است، آن را حتما مورد بررسی قرار دهید. به علاوه تغییر سایز، شکل و رنگ آن نیز مورد اهمیت است. اگر این خال ها دچار سوزش یا خارش شد، به پزشک مراجعه کنید.

سرطان پوست را دست کم نگیرید

سرطان پوست - ملانوما - برنافیت

گاهی اوقات به افراد گفته می شود که سرطان پوست خطرناک نیست، چرا که زندگی فرد را تهدید نمی کند. این گفته در مورد برخی از سرطان های پوست حقیقت دارد، اما نه در مورد ملانوما. ملانوما یکی از دلایل اصلی مرگ در جوانان است. این سرطان اگر به موقع پیشگیری شود، زندگی افراد را تهدید نمی کند، اما اگر به عمق پوست نفوذ کند، بسیار خطرناک است.

موقع زدن ضد آفتاب، لب های خود را فراموش نکنید

سرطان پوست - لب ها - برنافیت

پوست نازک روی لب ها فاقد ملانین- ضد آفتاب طبیعی بدن- است، در نتیجه آن را نسبت به سرطان پوست و علائم پیری آسیب پذیرتر می کند. لب ها کاملا در برابر خورشید بدون دفاع هستند. مردان نیز از آثار مضر اشعه ی فرابنفش در امان نیستند. به طور کلی لب پایین، 12 برابر بیشتر از لب بالا در معرض نور خورشید قرار دارد.

بدن خود را از داخل تقویت کنید

سرطان پوست - ویتامین - برنافیت

مطالعات بسیاری تاثیر مثبت آنتی اکسیدان های خوراکی مشتق شده از عصاره ی برگ سرخس را بر کاهش آسیب های پوستی تایید می کنند. البته این ماده جایگزین ضد آفتاب نیست، اما محافظت مازادی برای پوست ایجاد می کند.

کمبود ویتامین D را بدون آفتاب نیز می توان جبران کرد

سرطان پوست - ساحل - برنافیت

یکی از دلایلی که افراد از ضد آفتاب استفاده نمی کنند، این است که از کمبود ویتامین D هراس دارند. درست است که استفاده از ضد آفتاب موجب کمبود ویتامین D در بدن می شود، اما اگر دچار مشکلات گوارشی، کلیه و کبد نباشید، می توانید از مکمل های ویتامین D استفاده کنید. در مورد میزان مصرف ویتامین D روزانه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments