هر کس دچار دندان درد شده باشد، می داند که چه درد آزار دهنده ای است. متاسفانه این درد رنج آور مواقعی به سراغ شما می آید که رفتن به دندانپزشکی برایتان ممکن نیست. اگر بیش از یک یا دو روز است که به این درد دچار هستید، به دندانپزشک مراجعه کنید تا این مشکل شما را برطرف کند.
اما درمان های خانگی نیز وجود دارند که می توانند به حل آن کمک کنند.

1- دندان های خود را با آب نمک بشویید.

پیش از اینکه پیش دندانپزشک بروید، می توانید دندان های خود را با آب ولرم و نمک بشویید. آب نمک، به طور موقت تعادل PH دهان شما را افزایش می دهد و یک محیط قلیایی ایجاد می کند که در آن باکتری ها برای زنده ماندن تلاش می کنند. از آنجا که باکتری ها محیط اسیدی را بیشتر ترجیح می دهند، استفاده از این محلول کار را برای رشد باکتری ها سخت می کند.

شستن دهان با آب نمک فواید زیادی دارد. گلو درد را بهبود می بخشد، زخم لثه را از بین می برد و دندان درد را تسکین می دهد. نمک روند درمان را تسریع نیز می کند، بنابراین می توانید 24 ساعت پس از عمل های دندانی کوچک از محلول آب و نمک استفاده کنید.

طرز تهیه ی دهانشویه ی نمک

تهیه ی دهانشویه ی نمک بسیار آسان است.

  1. نصف قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید.
  2. چند روز پس از جراحی، هر سه چهار ساعت یک بار دهان خود را با این محلول بشویید، پس از آن در روز تنها سه یا چهار بار دندان ها را بشویید.

این دهانشویه به تسکین و درمان زخم های دهانی نیز کمک می کند. انواع گلو درد را از بین می برد و برای افرادی که دائما از مسواک استفاده نمی کنند، بسیار مفید است.

پیشنهاد برنافیت: درمان آفت دهان

2- استفاده از یخ

اگر به دلیل دندان درد دچار تورم صورت شدید، یک پک یخ روی صورتتان قرار دهید. این کار هم تورم را کاهش می دهد و هم درد را. هرگز یخ را مستقیم روی دندان خود قرار ندهید.

3- سیر

درمان های خانگی دندان درد

استفاده از سیر موجب رهایی سریع از دندان درد می شود. یک حبه سیر را خرد کنید، آن را با نمک مخلوط کنید و روی دندانتان بگذارید.

4- استفاده از روغن گل میخک

اگر به سرعت نمی توانید به پزشک مراجعه کنید، روغن گل میخک یک درمان فوق العاده است. اوژنول موجود در این روغن موجب بهبود درد دندان ها می شود. اوژنول یک روغن طبیعی و ضد باکتریست که برای کاهش التهاب های دهانی فوق العاده است. طبق تحقیقات، از هر داروی کشنده ی درد موثرتر است و خاصیت اصلی آن نیز همین است.

5- ورزش

آخرین کاری که می توان در مورد یک دندان درد انجام داد، ورزش است. ورزش موجب آزاد شدن آندروفین ها که از بین برنده ی طبیعی درد هستند، می شود. ورزش، التهاب را نیز کاهش می دهد. ورزش و تحرک با افزایش جریان خون و لنف موجب کاهش دندان درد می شود، چرا که احتقان نواحی آسیب دیده را کاهش می دهد. اکسیژن و ماده ی غذایی مورد نیاز دندان ها را تامین و سموم آن را به سرعت از بین می برد.

6- مدیتیشن

ورزش های آرامش بخش همچون مدیتیشن، ذهن شما را آرام و هورمون های استرس موجود در خون را از بین می برد. بسیاری از دردها ریشه در پروسه هایی دارند که توسط نگرش های ذهنی و احساسات شما کنترل می شوند و یکی از این دردها شامل دندان درد می باشد. ذهن، افکار و احساسات شما نقش مهمی در تجربه ی درد فیزیکی تان دارند. برای مثال، مدیتیشن به کاهش درد بسیار کمک می کند، چرا که فعالیت مغز را در قشر اولیه ی حسی- تنی کاهش می دهد. خنده نیز به کاهش درد کمک می کند، چرا که آندروفین هایی آزاد می کند که گیرنده های مغز را فعال ، درد را خاموش و احساس شادمانی ایجاد می کند.

7- مسکّن های خفیف

اگر می خواهید درد خود را کاهش دهید، ایبوپروفن و پاراستامول بهترین گزینه های دارویی مسکن برای دندان درد می باشند.

چگونه از دندان قروچه جلوگیری کنیم؟

دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن دندان‌ها که مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان ایجاد می کند. روش های درمانی این عارضه عبارتند از قرار دادن آتل یا محافظ دندان که زیاد توصیه نمی شود، روش رفتار درمانی شناختی، ورزش تایچی، مصرف امگا 3، کاهش مصرف کافئین و …

اگر شما نیز جزء افرادی باشید که به دندان قروچه عادت دارند، احتمالا دندانپزشک برای شما یک محافظ یا آتل را تجویز خواهد کرد تا از سر درد، ایجاد حفره در دندان و شکستگی آنها جلوگیری کند. این محافظ یا آتل که توسط دندانپزشک در دهان گذاشته می شود، از کشیده و سابیده شدن دندان ها بر روی یکدیگر جلوگیری می کند. اما همه ی دندانپزشکان با این شیوه موافق نیستند، چرا که گرچه از دندان قروچه ی شما جلوگیری می کند، اما ریشه ی اصلی این عارضه را حل نمی کند. در ادامه به راهکارهایی اشاره شده که می تواند این مشکل را تا حدود زیادی حل کند.

روش رفتار درمانی شناختی را به کار برید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - برنافیت

رفتار درمانی شناختی، مستلزم بازآموزی مغز برای شناخت سریع احساساتی چون استرس، اضطراب، عواطف منفی دیگر و همچنین منابع دیگر می باشد. البته این درمان شامل تکنیک هایی برای کنترل این احساسات منفی نیز می باشد. از آنجا که یکی از دلایل دندان قروچه استرس می باشد، در نتیجه این روش بسیار مفید است.

ورزش تایچی را انجام دهید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - تای چی - برنافیت

ورزش یکی دیگر از روش های موثر برای کاهش استرس و در نتیجه دندان قروچه است. مدیتیشن در کنار ورزش نیز می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب شما شود. تای چی، یک ورزش صد ساله ی چینی است که مدیتیشن تحرک نیز نامیده می شود، چرا که فعالیت های فیزیکی را با تمرکز حواس ترکیب می کند. این روش در کاهش استرس به اندازه ی رفتار درمانی شناختی موثر است.

اسفناج بیشتری مصرف کنید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - اسفناج - برنافیت

یکی از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که منیزیم موجود در اسفناج موجب کاهش دندان قروچه می شود. گرچه این مطالعه در انسان ها انجام نشده، اما می توان آن را به انسان نیز تعمیم داد، چرا که منیزیم نقش مهمی در سلامت اعصاب و عملکرد ماهیچه ها دارد. دندان قروچه را می توان به مصرف ناکافی و یا استفاده ی نامناسب این فلز نسبت داد. اسفناج، تخم کدو، بادام و برگ چغندر سرشار از منیزیم هستند.

آدامس خود را دور بیاندازید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - آدامس - برنافیت

جویدن آدامس با شدت و یا برای بیش از سه ساعت در روز، موجب افزایش دندان قروچه در افراد می شود. البته این بدان معنا نیست که جویدن آدامس به تنهایی موجب بیش فعالی فک و یا دندان قروچه می شود.

از نوشیدن قهوه ی بیش از حد خودداری کنید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم - کار - برنافیت

مصرف کافئین به ویژه در ساعات پایانی شب و پیش از خواب موجب افزایش دندان قروچه می شود. کاهش مصرف کافئین می تواند یک عامل موثر در بهبود این عارضه باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض نوشیدن قهوه بیش از اندازه

مصرف امگا 3 خود را افزایش دهید.

از دندان قروچه جلوگیری کنیم -امگا3 - برنافیت

برخی از تحقیقات، دندان قروچه را به آپنه ی خواب نسبت می دهند، مشکلی که موجب قطع تنفس در هنگام خواب می شود. وقتی تنفس شما قطع شود، مغز برای باز کردن راه عبور هوا، فعالیتی را در فک آغاز می کند که این فعالیت منجر به دندان قروچه می شود. اگر دچار علائم آپنه ی خواب همچون خر و پف و قطع تنفس هستید و یا با وجود خواب کامل شبانه، در هنگام روز همچنان احساس خستگی می کنید، به پزشک مراجعه کنید. آپنه ی خواب یک مشکل جدی است، اما خوشبختانه مطالعات نشان داده اند که DHA موجود در امگا 3 از تشدید علائم آپنه ی خواب جلوگیری می کند.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه