آیا با گیاه خواری می توان از بروز سکته جلوگیری کرد؟

تغذیه

آیا با گیاه خواری می توان از بروز سکته جلوگیری کرد؟

04 آبان 1395
1762بازدید

پیشگیری از سکته به عادت های طولانی مدت روزانه مخصوصا خوراک سالم، ورزش منظم و ترک سیگار بستگی دارد. اما آیا واقعا گیاه خواری بهترین راه پیشگیری از بیماری هایی چون سکته می باشد؟

سکته یک عارضه ی بسیار جدی است که به دلیل بیماری های عروقی رخ می دهد. مطمئنا یک برنامه ی غذایی ناسالم، نقش مهمی در بروز این عارضه دارد. بنابراین دانستن این موضوع که آیا یک رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از سکته نقش دارد یا نه اهمیت زیادی دارد.

گیاه خواری به چه معناست؟

در یک کلام ساده باید گفت که گیاهخوار فردی است که گوشت نمی خورد. اما تعریف گیاه خواری به همین سادگی ها نیست، چرا که گیاه خواری انواع مختلفی دارد.

یک گیاهخوار به هیچ وجه از گوشت یا محصولات دامی استفاده نمی کند. گونه ای از گیاهخواران گوشت مصرف نمی کنند اما ماهی و برخی از محصولات دامی را مصرف می کنند. بیشتر گیاهخواران ترجیح می دهند ترکیبی از محصولات لبنی، تخم مرغ، کشک و ژلاتین مصرف کنند.

بدین ترتیب باید گفت که برخی از گیاهخواران کاملا گیاهخوار نیستند. آنها ممکن است مصرف گوشت، لبنیات و تخم مرغ را بسیار کم کنند اما کاملا آنها را حذف نکنند. عده ای دیگر از آنها ممکن است غذاهای خاصی را برای مدت مشخصی حذف کرده و دوباره به آن روی بیاورند.

به طور کلی، تنوع گیاهخواران آنقدر زیاد است که حتی مطالعات علمی قابل قبول نیز از عدم اتحاد بین آنها گزارش می دهد. با این وجود، داده های معتبری مبتنی بر رابطه ی بین گیاه خواری و سکته وجود دارد.

آیا رژیم غذایی گیاه خواری از بروز سکته جلوگیری می کند؟

مطالعات بسیاری نشان می دهد که گیاهخواران در معرض سکته ی کمتر و سلامت بیشتری از غیر گیاهخواران هستند. البته بین انواع مختلف گیاهخواران مقایسه های قابل اطمینانی انجام نشده است، چرا که همه ی آنها در طبقه ی غیر گوشت خوران دسته بندی شده اند.
البته توضیحات زیادی برای رابطه ی بین رژیم گیاه خواری و کاهش بروز سرطان وجود دارد.

چربی خون و کلسترول پایین در میان گیاهخواران

مهم ترین نکته در مورد گیاهخواران، چربی خون و کلسترول پایین است. هرچند کلسترول رژیمی به اندازه ی قبل خطرناک نیست اما گیاهخواران به طور کلی کمتر از افراد دیگر از انواع چربی ها و کلسترول مصرف می کنند و سطح کلسترول خون و تری گلیسرید آنها از گوشت خواران کمتر است. این یکی از نتایجی بود که دانشمندان در مورد شرکت کننده های مطالعه گزارش کردند.

میزان چاقی کمتر در میان گیاهخواران

نکته ی دیگر در مورد گیاهخواران، عدم چاقی چشمگیر در میان آنان است. BMI بالای 30 به شدت با خطر سکته ی مغزی در ارتباط است. به طور کلی، گیاهخواران، کالری کمتری از گوشتخواران مصرف می کنند و در نتیجه کمتر نیز به چاقی مبتلا می شوند.

انواع تغذیه در رژیم غذایی گیاه خواری

عناصر تغذیه ای یک گیاهخوار تنوع بیشتری نسبت به گوشت خوار دارد. مثلا مصرف مواد معدنی و ویتامین های موجود در این غذاهای تازه بیشتر از گوشتخواران است. انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل به دلیل دارا بودن سیستئین و فیبر از بروز سکته جلوگیری می کنند. از آنجا که قانون گیاه خواری در میان گوشتخواران جایی ندارد، بنابراین بیشتر گوشتخواران از خوردن گیاهان و سبزیجات تازه محرومند.

وفور آنتی اکسیدان در رژیم غذایی گیاهخواران

آنتی اکسیدان، عنصر طبیعی میوه ها، سبزیجات تازه، آجیل و ماهی می باشد. یک رژیم سرشار از این مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان های فراوانی می باشد. نقش آنتی اکسیدان به عنوان یک عامل مبارزه با بیماری ها به طور علمی به اثبات رسیده است. به علاوه، آنتی اکسیدان با سکته، بیماری های قلبی و سرطان نیز مبارزه می کند. آنتی اکسیدان یکی از مواردی است که مصرف بیش از حد آن هیچ ضرری به همراه ندارد.
این تنها گیاهخواران نیستند که می توانند به میزان زیاد آنتی اکسیدان مصرف کنند چرا که گوشت خواران نیز می توانند از آجیل، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند. اما به طور کلی، درصد مصرف آنتی اکسیدان ها در گیاهخواران بیشتر است.

آیا گیاه خواری ممکن است موجب بروز سکته شود؟

در همه ی انواع رژیم های غذایی، تعادل بسیار اهمیت دارد و هیچ کدام از آنها معجزه نمی کنند. برخی از گیاهخواران نیز در معرض خطر سکته قرار دارند که دلایل آن به طور کامل در ادامه ذکر شده است.

گیاه خواری همیشه به معنای سالم بودن نیست

یک رژیم گیاهی معمولا شامل میوه ها و سبزیجات تازه است اما همیشه اینطور نیست. ممکن است فردی گیاهخوار باشد و در ابتدا کربوهیدرات های ساده مصرف کند، اما از مصرف غلات کامل، سبزیجات و میوه ها خودداری کند.

چربی های ترانس

قطع مصرف یا کاهش مصرف گوشت، موجب کاهش وزن، کلسترول و چربی می شود. چربی های ترانس یکی از انواع چربی است که موجب بروز سرطان و سکته می شود و به وفور در غذاهای فرآوری شده و سرخ شده -چه این غذاها گوشت، لبنیات یا سبزیجات باشد- یافت می شود. بنابراین گیاه خواری همیشه به معنای مصرف چربی های کم یا چربی های سالم نیست.

کمبود ویتامین ها

به طور کلی گیاهخواران، دچار نقص ویتامین B12 می باشند. کمبود ویتامین B12 موجب بروز بیماری های شریانی و آنمی می شود که هر دوی آنها منجر به سکته می شوند.

افراط کردن

توجه بیش از حد به سلامتی موجب بیماری های زیادی می شود. افراط در مصرف ویتامین ها موجب سکته و آسیب به مغز می شود. تمیزی (شست و شو) افراطی موجب مسمومیت با آب می شود. یکی دیگر از عوارض افراط در گیاه خواری کاهش وزن بیش از حد است که موجب افزایش خطر سکته و مرگ نیز می شود.

کلام آخر

گیاه خواری علاوه بر کاهش بروز سکته موجب کاهش بیماری هایی چون بیماری های قلبی، سرطان و سکته می شود. تنها رژیم گیاه خواری یک رژیم غذایی سالم نیست بلکه راه های دیگری نیز برای سالم خوردن و سالم ماندن وجود دارد. یکی از عناصر کلیدی برای پیشگیری از بروز سکته، مصرف به اندازه ی ویتامین ، مواد معدنی، پروتئین و کالری و عدم مصرف چربی های ترانس، نگهدارنده ها، مصرف بیش از حد چربی های اشباع و روی آوردن به مصرف غذاهای تازه به جای غذاهای فرآوری شده می باشد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

منابع

Pawlak R. Is vitamin B12 deficiency a risk factor for cardiovascular disease in vegetarians? American Journal of Preventative Medicine. 2015;48(6):e11-26.

Pilis W, Stec K, Zych M, Pilis A. Health benefits and risk associated with adopting a vegetarian diet. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny. 2014;65(1):9-14.

Shiue I, Arima H, Hankey GJ, Anderson CS. Dietary intake of key nutrients and subarachnoid hemorrhage: a population-based case-control study in Australasia. Cerebrovascular Disease. 2011;31(5):464-70.

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

افزایش وزن بعد از عمل جراحی
معجزه لاغری شکم؛ چگونه چربی‌های شکم را نابود کنیم؟
13 اردیبهشت 1400
27 بازدید

امروزه یکی از دغدغه‌های ما مخصوصا خانم‌ها لاغری شکم و داشتن شکمی صاف و بدون برجستگی است و برای این تناسب اندام تمام تلاشمان را می‌کنیم. ورزش می‌کنیم، از داروهای گیاهی گوناگون استفاده می‌کنیم، رژیم غذایی می‌گیریم و … در این مقاله می خواهیم در مورد لاغری شکم و راه‌های گوناگون برای رسیدن به آن […]

Fasting diet - رژیم فستینگ
رژیم فستینگ یا رژیم روزه داری چیست؟

آیا می دانید رژیم فستینگ (Fasting Diet) چیست ؟رژیم فستینگ که نام دیگر آن رژیم روزه داری است، روشی برای کاهش وزن است که یک نوع رژیم روزه داری هم محسوب میشه. نکته مهم این است که فستینگ یکی از بهترین روشهای لاغری است که در آن دچار استپ وزن نمی شیم. مزیت های رژیم […]

غذاهای مقوی برای افطار و سحر
غذاهای مقوی برای افطار و سحر کدامند؟

ماه مبارک رمضان فرا رسیده و در این روزهای گرم که روزه می‌گیریم و روز طولانی را تا رسیدن به افطار طی می‌کنیم، حتماً باید مراقب خوراکی‌هایی که موقع افطار تا سحر و فاصله بین این دو وعده می خوریم باشیم. اگر می‌خواهید از خوراکی‌های مناسب و مقوی در این ماه بیشتر بدانید تا پایان […]

کرونا انگلیسی
چگونه با کرونا انگلیسی یا جدید مقابل کنیم؟

بعد از کرونای چینی اکنون عده زیادی از مردم دنیا درگیر ویروس دیگری شده اند که به کرونا انگلیسی یا کرونا جدید معروف شده است. ویروسی که حالا حالاها قصد رخت برکندن از جهان را ندارد. در این مقاله در مورد این ویروس جدید مطالبی را با شما دوستان عزیز در میان خواهیم گذاشت. با […]

زیبایی

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟
18 فروردین 1400
83 بازدید

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده ، چرا و چگونه؟

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید و به زیبایی چهره خود می‌افزایید، طبیعتاً باید به این قضیه هم توجه داشته باشید که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رنگ موهایتان تا حدود زیادی آسیب می بینند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مراقبت از موهای رنگ شده با شما دوستان مطالبی را مطرح […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1196 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

راز موفقیت در رژیم لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟
31 فروردین 1400
48 بازدید

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تغذیه

رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
12 اردیبهشت 1400
46 بازدید

اکنون وقت آن رسیده که همت کنیم و تغییر در خودمان را آغاز کنیم و از سرزمین چاقی و اضافه وزن که پر است از افسردگی و بیماری و نگرانی به سمت سرزمین زیبای لاغری که سرشار از سلامتی و شادابی است کوچ کنیم. این رویای همه افرادی است که وزن اضافه دارند و آرزو […]

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا
در رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کنیم پس تا پایان مقاله با برنافیت همراه ما باشید.   پرولاکتین چیست؟ پرولاکتین یکی از هورمونها در بدن انسان است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و به آن لاکتوژنیک می گویند. زمانی که یک خانم […]

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]

غذاهای لاغر کننده
با غذاهای لاغر کننده آشنا شوید

اگر می خواهید برای کاهش وزن خود اقدام کنید و چربی سوزی سریع داشته باشید، باید سعی کنید از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید.در این مقاله می خواهیم در مورد غذاهای لاغر کننده مطالبی را با شما عزیزان مطرح کنیم.   آیا غذاهای لاغر کننده وجود دارد؟ معمولاً تنها غذا نمی‌تواند به شما […]