با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید

گاهی اوقات به تصور سالم بودن غذاها به دلیل نوشته هایی مانند طبیعی، کم چرب، ویتامین بالا، روی یک بسته غذایی ممکن است برای خرید آن وسوسه شوید. ما برنافیتی ها این غذاهای ناسالم به ظاهر سالم را غذاهای سالم نما می نامیم، چرا که به همان میزان که سالم به نظر می رسند، ترسناک و گول زننده اند.

 

1- غذاهای سالم نما ؛ اسموتی

یکی از خوراکی های فریبنده و سالم نما این مخلوط کوچک است. یک بطری اسموتی تقریبا هم کالری با یک همبرگر است و شکر آن با شکر یک بطری نوشابه برابری می کند. بیشتر این اسموتی های از پیش تهیه شده تنها آبمیوه هستند بنابراین مقدار زیادی از فیبر و مواد مغذی آن از دست رفته است. با وجود اینکه شکر برخی از اسموتی ها از میوه طبیعی است اما به برخی دیگر شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا اضافه می شود که آن را به بمب کالری تبدیل می کند. بهتر است خودتان اسموتی را از میوه های کامل همراه با پوست تهیه کنید تا فیبر و ویتامین و آنتی اکسیدان آن کامل به شما برسد.

غذاهای سالم نما

 

2- غذاهای سالم نما ؛ خوراکی های کم چربی یا بدون چربی

کراکرهای کم چربی و شیرینی های بدون چربی را تاکنون باید دیده باشید. این محصولات کمی فریبنده هستند و باعث می شود فکر کنید این محصولات کاملا سالم هستند و می توانید هر قدر که خواستید از آن مصرف کنید. زمانی  که چربی را از ماده غذایی حذف می کنید، باید ماده ی دیگری را جایگزینش کنید تا طعم آن بهتر شده و مزه ی مقوا مانند آن حس نشود. معمولا به این مواد شکر و نمک اضافه می شود که بسیار خطرناک است و میزان کالری را بالا می برد.

بهتر است تا زمانی که در حال درمان هستید یا منع مصرف برخی مواد را دارید، از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک خودداری کنید.

 

3- غذاهای سالم نما ؛ کورن فلکس

کورن فلکس چه به صورت غلات و چه به صورت تکه ای باشد، می تواند به صورت پرکالری و با شکر زیاد بسته بندی شده باشد. واقعیت این است که کورن فلکس هایی که با عسل، میوه خشک، شکلات، کره بادام زمینی و حتی پودر ماست تولید می شوند می توانند بسیار پرشکر و پرکالری باشند، در صورتی که شما فکر می کنید این ها کاملا سالم اند. بهتر است کورن فلکسی را انتخاب کنید که مقدار شکر آن خیلی کم یا از غلات کامل تهیه شده باشد، چرا که فیبر مورد نیاز شما را تا حدودی فراهم می کند.

غذاهای سالم نما

 

4- غذاهای سالم نما ؛ ماست میوه ای

ماست میوه ای یکی از فریبنده ترین انواع خوراکی هاست که قند و چربی خیلی بالایی دارد و حتی چربی آن با چربی یک بسته چیپس سیب زمینی برابری می کند. همه به عنوان میوه اش توجه می کنند و حواسشان به مقدار شربت فروکتوز و قندهای دیگر آن نیست . بهتر است ماستی را استفاده کنید که هیچ ماده اضافه ای ندارد و همیشه نوع کم چربی آن را مصرف کنید.

 

5- غذاهای سالم نما؛ چیپس گیاهی

متاسفانه چیپس، چیپس است و فرقی نمی کند که از ذرت باشد یا گندم و سیب زمینی و یا هر ماده دیگری. اگر مواد تشکیل دهنده چیپس گیاهی را از پشت بسته مطالعه کنید می بینید که گیاه استفاده شده، یا در کمترین مقدار یا فقط رنگ آن است ولی مقدار سدیم و چربی آن همان مقدار چیپس معمولی است. بهتر است چیپسی انتخاب کنید که مقدار مواد گیاهی تشکیل دهنده اش بالاترین حد باشد یا خودتان آن را با استفاده از روغن زیتون و مقدار کم نمک درست کنید.

 

گاهی اوقات تصور می کنیم با انتخاب غذاهای کم چرب و سبزیجات بسته بندی شده، انتخاب های سالمی انجام داده ایم. اما حقیقت این است که غذاهای کم چرب به دلیل جبران چربی از دست رفته، حاوی افزودنی های مضر و قند زیادی می باشند. غذاهای آماده نیز چه حاوی سبزیجات باشند، چه مواد غذایی ناسالم، سرشار از مواد نگه دارنده و افزودنی هستند که آنها را به گزینه های ناسالمی تبدیل کرده است.

بسیاری از مواد غذایی که در قفسه ی فروشگاه ها یافت می شوند، تنها جانک فودهایی هستند که خود را در ظاهر غذاهای سالم پنهان کرده اند. برخی از آنها آنچنان مفید به نظر می رسند که حتی نمی توانیم تصور کنیم که تا چه حد برای سلامت ما مضرند. در ادامه به برخی از این غذاهای به ظاهر سالم اشاره شده است.

نان غلات کامل

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - نان غلات کامل - برنافیت

نان غلات کامل آنقدرها که تصور می کنید، سالم نیست. غلات برای تبدیل گندم به آرد، به فرآیند بالایی نیاز دارند که موجب حذف ویتامین های طبیعی، مواد معدنی و فیتوشیمیایی هایی می شود که به طور طبیعی در گندم وجود دارند. از همه بدتر این است که، نان غلات کامل آماده، 4 برابر آنچه که برای پخت نان نیاز است، به مواد تشکیل دهنده نیاز دارد. جایگزین کردن جوانه ی غلات کامل گزینه ی بهتری است. نان جوانه ی غلات کامل، حاوی نگهدارنده و افزودنی های کمتر و مواد مغذی بیشتری هستند که به جذب آنها کمک می کند.

بلغور جو دو سر طعم دار فوری

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - بلغور جو دو سر - برنافیت

بلغور جو دو سر به دلیل فیبر بالا، گزینه ی خوبی برای صبحانه محسوب می شود. بلغور جو دو سر فوری، اغلب سرشار از قند و سدیم است. در هنگام انتخاب انواع آماده ی این محصول، برندی را انتخاب کنید که اولین ماده ی تشکیل دهنده ی آن بلغور جو دو سر و حاوی کمتر از 6 گرم شکر باشد و میزان سدیم آن در هر وعده بیشتر از 140 میلی گرم نباشد.

پاستای سبزیجات بسته بندی شده

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - پاستای سبزیجات - برنافیت

تفاوت بین پاستای معمولی و سبزیجات آنقدر ناچیز است که جایگزین کردن آنها با هم، بر روی سلامت افراد چندان تاثیری ندارد. به جای آن، پاستای سبزیجات مارپیچ یا کدو اسپاگتی را انتخاب کنید.

چیپس سبزیجات

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - چیپس سبزیجات - برنافیت

چیپس سرخ شده در هر حالتی، چیپس است، چه چیپس سیب زمینی باشد، چه چیپس سبزیجات. در واقع، ماده مضر آن، چیزی نیست که سرخ می شود، بلکه چربی های ترانس و اشباعی است که در فرآیند سرخ کردن مواد به کار می رود. یکی از مواد اولیه در چیپس سبزیجات آماده، سیب زمینی است و دارای همان میزان کالری چیپس می باشد. به جای این چیپس های آماده، با کلم، هویج و زوچینی چیپس تهیه کنید تا بتوانید میزان چربی و سدیم آن را کنترل کنید.

اسموتی های آماده

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - اسموتی - برنافیت

ماده ی اصلی اسموتی های آماده، آب میوه یا شیر پرچرب است که آن را تبدیل به یک نوشیدنی پرکالری، پر از قند و چربی می کند. یک اسموتی آماده ی نیم لیتری حاوی 200 تا 1000 کالری، 1 تا 30 گرم چربی و 15 تا 100 گرم قندهای افزودنی است. با استفاده از میوه های یخ زده و سبزیجات، شیر کم چرب، ماست و پودر پروتئین، یک اسموتی سالم در خانه تهیه کنید.

این اسموتی ساده ی خوشمزه ی مغذی می تواند به سلامت روده  های شما کمک کند.

کره ی بادام زمینی کم چرب

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - کره ی بادام زمینی - برنافیت

اگر به دلیل بهبود سلامتی خود، از کره ی بادام زمینی کم چرب یا فاقد چربی استفاده می کنید، باید بدانید که کره ی بادام زمینی کم چرب نه تنها به اندازه ی انواع پرچرب آن کالری دارد، بلکه برای جبران چربی های از دست رفته، حاوی میزان زیادی قند و افزودنی است. چربی های غیراشباع مونویی که در کره ی بادام زمینی پرچرب وجود دارند، هیچ ضرری ندارند و کاملا مفید هستند. تحقیقات نشان داده است، افرادی که بادام زمینی یا کره ی آن را به برنامه ی غذایی خود می افزایند، کمتر دچار دیابت نوع 2 می شوند و بیشتر در برابر بیماری های قلبی محافظت می شوند.

غذاهای یخ زده ی رژیمی

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - غذاهای یخ زده - برنافیت

غذاهای یخ زده که دارای برچسب کم کالری و کنترل پروتئین هستند، حاوی 300 کالری و فاقد غلات کامل و سبزیجات هستند که شما را برای مدت کوتاهی پس از مصرف گرسنه می سازند. به علاوه سرشار از سدیم و نگهدارنده هستند.

محصولات گوشتی تقلبی

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - محصولات گوشتی - برنافیت

محصولات گوشتی گیاهی، اغلب سرشار از مواد غیر قابل اطمینان همچون پروتئین سویا، روغن کانولا، رنگ کارامل و غیره می باشند. اگر گیاهخوار هستید، به جای این محصولات از منابع پروتئین غیر گوشتی همچون لوبیا، عدس، تخم مرغ، آجیل و دانه ها استفاده کنید.

سس سالاد فاقد چربی

با غذاهای به ظاهر سالم آشنا شوید - سس سالاد - برنافیت

بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از سس های فاقد چربی، شیوه ی سالمی برای کاهش مصرف کالری است. اما اینطور نیست. چربی های سالم موجود در برخی از سس ها به جذب مواد مغذی سبزیجات در بدن کمک می کند. سالاد سرشار از سبزیجات مفید، ویتامین های محلول در چربی، مواد معدنی ضروری و آنتی اکسیدان هایی است که بدن ما را از بیماری محافظت می کند. افزودن چربی های سالم به سالاد، موجب جذب بهتر مواد مغذی و ویتامین های موجود در آن می شود.

 

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط:

خانه