آیا نان واقعا برای شما مضر است؟

تغذیه

آیا نان واقعا برای شما مضر است؟

17 مرداد 1395
8013بازدید

در طول دهه ی اخیر یا قبل از آن، نظر جامعه ی ما نسبت به نان 180 درجه تغییر کرده است. ماده ای که اساس هرم غذایی مدرسه های قدیم را تشکیل می داد،  تبدیل به غذایی بی ارزش، تنها عامل چاقی شکم و ریشه ی تمام مشکلات شده است. اما آیا تمام نانها برای شما مضرند و مانع کاهش وزنتان می شوند؟ در این مقاله نشان می دهیم که آیا بدون گلوتن می توانید یک زندگی سالم داشته باشید یا نه؟

دکتر شلی کیس، متخصص تغذیه و نویسنده ی کتاب رژیم غذایی فاقد گلوتن راهنمای جامع منابع می گوید: نمی توان گفت تمام نانها برای شما مضر است. نان مدتی است که متهم به یک ماده ی مضر شده است. سازمان ملی بهداشت اعلام کرده برخی افراد- کمتر از یک درصد- دارای بیماری سلیاک هستند و نمی توانند گلوتن مصرف کنند. اما تعداد بیشتری از افراد به گلوتن حساسیت دارند به این معنا که برای هضم آن مشکل دارند. حدود 29 درصد از مردم آمریکا سعی می کنند یک زندگی فاقد گلوتن را تجربه کنند- که این آمار فراتر از آمار افرادیست که با این ماده مشکل دارند.

همه ی ما تک زیستی هستیم بدین معنا که چیزی که در رژیم غذایی یک فرد موثر است ممکن است در رژیم غذایی فرد دیگر موثر نباشد. اما وقتی صحبت از نان به عنوان  بزرگترین منبع گلوتن می شود باید اطلاعات غلط را پاک کرده و اطلاعاتی در مورد انواع و ارزش غذایی آنها به شما بدهیم. در اینجا به نکاتی اشاره شده که اگر دنبال تاثیر مثبت نان در رژیم غذایی خود هستید باید آنها را رعایت کنید.

گندم کامل در برابر غلات کامل و نان های چند غلاته: تفاوت آنها در چیست؟

آیا نان واقعا برای شما مضر است؟

شاید این نکته را بدانید که نان سفید بیش از حد فرآوری شده است. همچنین نان واندر یا انواع دیگر نان که با مواد مصنوعی (یا قند) ساخته شده اند که حتی نام برخی از آنها را نمی توانید تلفظ کنید. به نظر می رسد یک قرص نان گندم کامل خیلی خوب است، نه؟ متاسفانه همیشه اینطور نیست.

گندم کامل

منظور چیست: وقت آن است که مروری بر دروس علمی داشته باشیم. در حالت طبیعی گندم از سه بخش تشکیل شده است: جوانه، لایه ی سبوس و آندوسپرم. جوانه شامل ویتامین ها و مواد معدنی، لایه ی سبوس شامل فیبر و آندوسپرم دارای پروتئین و کربوهیدرات می باشد. نان سفید با جدا کردن جوانه و لایه ی سبوس از گندم (یعنی حذف قسمت های مفید) و فرآوری آن در کارخانه  تهیه می شود. نان گندم کامل باید با آسیاب کردن گندم دست نخورده تهیه شود. با این وجود برخی سازندگان، راه حلی برای این کار پیدا کرده اند و آن هم فرآوری غلات به صورت آرد سفید و سپس برگرداندن جوانه و سبوس به آن می باشد که “گندم کامل” نامیده می شود.

اما مشکل اینجاست که این محصول با مواد افزودنی و طعم دهنده ها به خمیر، بسیار فرآوری شده و موجب از دست رفتن ارزش غذایی آن می شود.

پس چه باید کرد؟ به برچسب مواد تشکیل دهنده ی نان در پشت بسته ی آن توجه کنید. باید نوشته باشد “100 درصد گندم کامل”. اگر روی بسته ی نان نوشته باشد گندم کامل اما دارای رنگ ها و مواد شیمیایی باشد آن را مصرف نکنید.

پیشنهاد ما: نان گندم کامل

غلات کامل

منظور چیست: نان غلات کامل، نانی است که از هر نوع دانه ی غلات کاملی تشکیل شده باشد، نه فقط گندم. یعنی علاوه بر اینکه ممکن است از گندم تهیه شده باشد ممکن است شامل کتان، جوی دو سر، جو، اسپلت (نوعی گندم کامل) یا غلات دیگر نیز باشد. به همین دلیل، نان غلات کامل دارای فیبر فراوان است و موجب می شود شما به مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

پیشنهاد ما: نان یورکا (نوعی نان ساخته شده از مواد آلی)

نان با غلات جوانه زده شده

منظور چیست: دانه های جوانه زده موجب رها شدن مواد مغذی در نان می شود. غلات به طور طبیعی شامل یک پوشش محافظ است که به آن کمک می کند سختی های طبیعت را تحمل کرده و به یک گیاه تبدیل شود. با این حال ما با خوردن این دانه ها و غلات می خواهیم تمام مواد مغذی موجود در آن را دریافت کنیم، بنابر این به جوانه ی آنها نیاز داریم. جوانه ی غلات، این موانع را از بین می برد و گوارش را آسان می کند بنابراین مغذی تر است.

پیشنهاد ما: نان غلات کامل جوانه زده ی ازکیال که با گندم جوانه زده شده ی آلی، جو، ارزن و مواد مغذی و سرشار از فیبر تهیه شده باشد.

چند غلاته ها

منظور چیست: نان چند غلاته یعنی نانی که شامل بیش از چند غلات (کتان، جو دو سر، جو عادی و برنج) باشد. این بدین معنا نیست که نان فرآوری نشده باقی می ماند بلکه ممکن است همچنان شامل طعم دهنده های مصنوعی یا شکر باشد.

پیشنهاد ما: به سراغ چند غلاته ها بروید و از میان آنها گزینه های غلات کامل، گندم کامل یا جوانه زده ی آنها را انتخاب کنید.

 

موادی که نباید در نان شما باشند

موادی که نباید در نان شما باشند

 ممکن است سوال کنید این مواد غیر قابل قبول که در مورد آنها صحبت می کنیم چه هستند؟ در اینجا به آنها می پردازیم. نان می تواند بخش عمده ای از رژیم سلامت شما باشد، اما باید نانی را انتخاب کنید که شامل مواد مفیدی چون فیبر، ویتامین و مواد معدنی و فاقد مواد شیمیایی و افزودنی ها باشد.

چه بخواهید وزن کم کنید، چه بخواهید سالم بمانید، باید نان شما فاقد این مواد باشد:

شکر: گرچه بسیاری از برندهای تجاری به محصولات خود شکر اضافه می کنند، اما به طور کلی، نان به شکر افزودنی نیاز ندارد. پس قبل از خرید نان به برچسب آن توجه کنید تا بفهمید چه مقدار شکر در آن است. بین نانی که تنها 2 گرم شکر دارد و نانی که 10 گرم شکر دارد فرق زیادی وجود دارد. در هرصورت، باید میزان مصرف شکر خود را کاهش دهید.

پتاسیم برومات: از این افزودنی که منظور چسبیدن نان به هم استفاده می شود، بپرهیزید، چرا که سرطان زاست. دلیل تحریم آن در کشورهایی مثل چین و کل اتحادیه ی اروپا نیز همین است.

روغن نیمه هیدروژنه: این چربی ترانس، کلسترول را بالا برده و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

مونو گلیسیرید و دیاگلیسیرید: این اسم های طولانی آشنا نیزهمان چربی ها ی ترانس هستند که برای عمر مفید محصول به کار می روند، اما گول نخورید، چرا که اصلا برای قلب مفید نیستند.

شربت ذرت با فروکتوز بالا: شکل دیگری از شکر است.

هیدروکسی نازل بیوتیل: این افزودنی که تلفظ آن سخت نیز هست، توسط سازمان ملی به عامل سرطان زا در انسان شناخته شده است.

بنابراین آیا نان می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد؟

جواب کوتاه این است: بله. اگر شما به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن مبتلا نیستید، لازم نیست برای یک رژیم غذایی سالم نان را حذف کنید. همانطور که می دانید مهم ترین نکته، توجه به لیست مواد تشکیل دهنده می باشد. سازندگان ممکن است روی چیزی برچسب “طبیعی” یا “غلات کامل” بزنند، اما این بدین معنا نیست که آن محصول فاقد قند، مواد شیمیایی یا رنگ های خوراکی نباشد. موادی که نه تنها برای شکم شما بلکه حتی برای سلامتیتان نیز مضرند.

اگر شما نان غلات کامل، گندم کامل یا جوانه زده را انتخاب می کنید که فاقد مواد مضر نام برده باشد، شما منبع جامدی از فیبر، پروتئین، ویتامین های طبیعی و مواد معدنی را درهر لقمه ی خود دریافت خواهید کرد.

چگونه از خوردن نان های غیر مضر لذت ببریم؟

اگر می خواهید از خوردن نان لذت ببرید، بهتر است بدانید از چه ساخته شده است. این یکی از مشکلات غذا خوردن در خارج از منزل است. بیرون از منزل نه تنها برای شما ساندویچهای بزرگ و ضخیم درست می کنند، بلکه شما از مواد تشکیل دهنده ی آن نیز کاملا نا آگاهید. منظور ما فرار کردن از نان یا درگیر شدن زیاد با مواد مغذی آن نیست تا جایی که لذت بیرون غذا خوردن را از دست بدهید. اما اگر می خواهید از خوردن نان، لذت واقعی را ببرید، بهتر است به نوع و مواد تشکیل دهنده ی آن دقت کنید. اگر به توصیه های بالا توجه کنید، این ماده ی غذایی می تواند بخش سالمی از رژیم غذایی شما شود.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاه‌ها در مورد این نوشته
#
محمد جواد داورنیا گفته:

آفرین خیلی عالی لود

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

کرونا انگلیسی
چگونه با کرونا انگلیسی یا جدید مقابل کنیم؟
21 فروردین 1400
19 بازدید

بعد از کرونای چینی اکنون عده زیادی از مردم دنیا درگیر ویروس دیگری شده اند که به کرونا انگلیسی یا کرونا جدید معروف شده است. ویروسی که حالا حالاها قصد رخت برکندن از جهان را ندارد. در این مقاله در مورد این ویروس جدید مطالبی را با شما دوستان عزیز در میان خواهیم گذاشت. با […]

چاقی و بیماری - فشار خون
چاقی و بیماری ها تا چه حد به هم ارتباط دارند؟

پیشرفت تکنولوژی، استفاده از ربات ها و وسایل تسهیل کننده ی زندگی یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری مرگ آوریست به نام چاقی. شاید برایتان عجیب باشد که چرا از چاقی به عنوان بیماری مرگ آور نام بردیم. غلو نیست اگر بگوییم عامل بسیاری از بیماری های مزمن از جمله فشار خون، دیابت، چربی […]

وسوسه پرخوری در نوروز
شکست وسوسه پرخوری در نوروز

پرخوری علل مختلفی دارد. بعضی از اوقات به دلیل رفتارهای عصبی که ایجاد میشود، فرد به دلیل اینکه رفتار و هیجانات خود را کنترل کند به پرخوری روی می آورد. البته بیشتر اوقات پرخوری به نوع عادتها و سبک زندگی ما برمیگردد.در این مقاله در مورد شکست وسوسه پرخوری در نوروز با شما عزیزان صحبت […]

قرص لاغری اسلیم مکس
قرص لاغری اسلیم مکس| مزایا و عوارض جانبی

اسلیم مکس ترکیبات کاملا گیاهی دارد و باعث کاهش اشتها و کاهش وزن می‌شود. در این مقاله در مورد قرص لاغری اسلیم مکس، فواید و عوارض آن با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.   قرص اسلیم مکس چیست؟ کپسول اسلیم مکس معمولا از عصاره دانه گشنیز، رازیانه، عصاره خشک چای سبز و ریشه کاسنی تشکیل […]

زیبایی

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟
18 فروردین 1400
26 بازدید

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده ، چرا و چگونه؟

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید و به زیبایی چهره خود می‌افزایید، طبیعتاً باید به این قضیه هم توجه داشته باشید که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رنگ موهایتان تا حدود زیادی آسیب می بینند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مراقبت از موهای رنگ شده با شما دوستان مطالبی را مطرح […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1147 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟
25 بهمن 1399
170 بازدید

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تصمیم های واقعی
برای کاهش وزن نیاز به تصمیم های واقعی دارید

برای اینکه در هر کاری موفق شوید نیاز به تصمیم های واقعی دارید. برای این کار می توانید چالشی برای موفقیت خود طراحی کنید که تصمیم های سلامتی و تناسب اندام شما را به برنامه ای برای تمام طول عمر تبدیل کند. اگر برای این چالش هفت روزه آماده اید، ما را دنبال کنید.   […]

تغذیه

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟
21 اسفند 1399
91 بازدید

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]

غذاهای لاغر کننده
با غذاهای لاغر کننده آشنا شوید

اگر می خواهید برای کاهش وزن خود اقدام کنید و چربی سوزی سریع داشته باشید، باید سعی کنید از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید.در این مقاله می خواهیم در مورد غذاهای لاغر کننده مطالبی را با شما عزیزان مطرح کنیم.   آیا غذاهای لاغر کننده وجود دارد؟ معمولاً تنها غذا نمی‌تواند به شما […]

رژیم غذایی متعادل
کالری مورد نیاز هر فرد در یک رژیم غذایی متعادل چقدر است؟

بدن ما برای تمام حرکات فیزیکی و غیره مثل راه رفتن، نفس کشیدن، دویدن و تک ‌تک تحرکات بدنی از کالری موجود در مواد غذایی استفاده می‌کند .برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل شما باید با معنی کلمه کالری آشنایی داشته باشید. در واقع کالری همان میزان انرژی ذخیره شده در مواد غذایی است. میزان […]

برنج قهوه ای- برنافیت
چرا برنج قهوه ای بخوریم؟

برنج قهوه ای در واقع همان برنج سبوس دار است که تنها پوسته ی خارجی و غیر خوراکی آن گرفته شده و به دلیل فیبر فراوان برای کاهش وزن مفید است. به طور کلی برنج، یک وعده ی سیر کننده در هر رژیمی محسوب می شود. اما برنج قهوه ای گزینه ی بهتریست. با برنافیت […]