دریافت رژیم برنافیت

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

حدود ۷۰ درصد از زنان معتقدند که در هنگام قاعدگی ، خواب آنها با مشکلاتی چون حساسیت به لمس سینه، نفخ، گرفتگی و سردرد مختل می شود.

در ابتدای زمان قاعدگی، استروژن کاهش می یابد (متابولیسم شما نیز کاهش می یابد) و دچار خواب آلودگی می شوید. کاهش استروژن منجر به اختلال در به خواب رفتن عمیق می شود. قاعدگی سنگین نیز به دلیل کاهش آهن بدن موجب آنمی می شود که دلیل احتمالی سندروم پای بی قرار است. این سندروم یک احساس ناراحت کننده در پا است که در هنگام خواب، شما را مجبور به حرکت و راه رفتن می کند.

در طول مرحله ی فولیکولی، در نیمه ی اول چرخه ی قاعدگی، مغز به غده های هیپوفیز سیگنال می دهد تا هورمون های محرک فولیکول را بسازد و استروژن را افزایش دهد. به همین دلیل دیگر احساس خواب آلودگی نخواهید کرد و بر عکس به شدت احساس برانگیختگی و بی خوابی خواهید کرد. در طول مرحله ی فولیکولی، زنان دچار خواب سبک و بی کیفیت می شوند و در انتهای شب به خواب عمیق می روند که این موضوع بیدار شدن در هنگام صبح را برای آنها مشکل می سازد. بنابراین در طول قاعدگی، هم خوابیدن و هم بیدار شدن از خواب سخت است، به علاوه موجب تخمک گذاری می شود.

در مراحل اولیه ی لوتئال، یک هفته پس از تخمک گذاری، هورمون پروژسترون دوباره افزایش می یابد. این عمل موجب خواب آلودگی و افزایش دمای بدن می شود. به علاوه، ریتم شبانه روزی شما را (که توسط ملاتونین کنترل می شود) تحت تاثیر قرار می دهد. در این هنگام احساس خواب آلودگی می کنید و دلتان می خواهد زودتر به رختخواب بروید و از طرف دیگر زودتر نیز از خواب بیدار می شوید. متابولیسم شما در این مرحله افزایش می یابد، بنابراین بیشتر احساس گرسنگی می کنید و بیشتر هم غذا مصرف می کنید. در این زمان، خواب شما سبک تر یا بی کیفیت تر خواهد شد.

در مرحله ی نهایی- مرحله ی دوم لوتئال- که منجر به قاعدگی می شود،  بسیاری از زنان سندروم پیش قاعدگی را تجربه می کنند ولی سطح استروژن و پروژسترون به حالت عادی خود باز می گردد. در نتیجه بیداری و خورد و خوراک آنها افزایش و خواب عمیق در آنها کاهش می یابد.

برای بهبود خواب خود در طول این مراحل، نکات زیر را دنبال کنید.

۱- مصرف مایعات خود را افزایش دهید

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

مصرف مایعات، سدیم اضافی را که موجب احتباس مایعات و نفخ در طول قاعدگی و قبل از آن می شود از بدن خارج می کند. به علاوه، احساس آزردگی را نیز که موجب بی خوابی می شود درمان می کند.

۲- کلسیم بیشتری مصرف کنید

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

مطالعات نشان داده است که مصرف ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم موجب ۵۰% کاهش علائم پیش قاعدگی، ۳۶% کاهش نفخ، ۵۴% کاهش میل به غذا و ۴۶% علائم فیزیولوژیکی می شود. به علاوه، کلسیم دارای خواص آرامش بخشی است که موجب بهبود کیفیت خواب می شود.

۳- ۴۰۰ میلی گرم منیزیم استفاده کنید

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

مطالعات نشان داده است که منیزیم با افزایش سراتونین (انتقال دهنده های عصبی آرامش بخش) بر روی خلق و خوی شما موثر است. وقتی کلسیم با منیزیم ترکیب شود، به شدت موجب تسکین ماهیچه ها می شود و این آرامش به یک خواب آرامش بخش کمک خواهد کرد.

۴- ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B6 مصرف کنید

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

مصرف این ماده به تولید سراتونین شما کمک می کند. اما مراقب باشید: در برخی از افراد، B6  دارای اثرات انرژی زای زیادی می باشد.

۵- مصرف کافئین خود را کاهش دهید

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

کافئین یک محرک است که اضطراب را افزایش می دهد و روند به خواب رفتن را با مشکل مواجه می کند.

۶- صبح زود به ورزش بپردازید

آثار منفی قاعدگی بر روی خواب

به خاطر داشته باشید که تا چهار ساعت قبل از خواب نباید ورزش کرد. ورزش در هنگام خواب بدن شما را بر می انگیزاند و خواب را با مشکل مواجه می کند. اما بیرون رفتن و ورزش کردن در زیر نور آفتاب صبحگاهی موجب ترشح بیشتر ملاتونین در هنگام شب می شود.

به علاوه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای جذب ویتامین D ضروری است. میزان کافی ویتامین D نیز برای تولید لیپتین اهمیت دارد (هورمون توقفی که شما را از خوردن باز می دارد).

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]