آیا با گیاه خواری می توان از بروز سکته جلوگیری کرد؟

تغذیه

آیا با گیاه خواری می توان از بروز سکته جلوگیری کرد؟

04 آبان 1395
1322بازدید

پیشگیری از سکته به عادت های طولانی مدت روزانه مخصوصا خوراک سالم، ورزش منظم و ترک سیگار بستگی دارد. اما آیا واقعا گیاه خواری بهترین راه پیشگیری از بیماری هایی چون سکته می باشد؟

سکته یک عارضه ی بسیار جدی است که به دلیل بیماری های عروقی رخ می دهد. مطمئنا یک برنامه ی غذایی ناسالم، نقش مهمی در بروز این عارضه دارد. بنابراین دانستن این موضوع که آیا یک رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از سکته نقش دارد یا نه اهمیت زیادی دارد.

گیاه خواری به چه معناست؟

در یک کلام ساده باید گفت که گیاهخوار فردی است که گوشت نمی خورد. اما تعریف گیاه خواری به همین سادگی ها نیست، چرا که گیاه خواری انواع مختلفی دارد.

یک گیاهخوار به هیچ وجه از گوشت یا محصولات دامی استفاده نمی کند. گونه ای از گیاهخواران گوشت مصرف نمی کنند اما ماهی و برخی از محصولات دامی را مصرف می کنند. بیشتر گیاهخواران ترجیح می دهند ترکیبی از محصولات لبنی، تخم مرغ، کشک و ژلاتین مصرف کنند.

بدین ترتیب باید گفت که برخی از گیاهخواران کاملا گیاهخوار نیستند. آنها ممکن است مصرف گوشت، لبنیات و تخم مرغ را بسیار کم کنند اما کاملا آنها را حذف نکنند. عده ای دیگر از آنها ممکن است غذاهای خاصی را برای مدت مشخصی حذف کرده و دوباره به آن روی بیاورند.

به طور کلی، تنوع گیاهخواران آنقدر زیاد است که حتی مطالعات علمی قابل قبول نیز از عدم اتحاد بین آنها گزارش می دهد. با این وجود، داده های معتبری مبتنی بر رابطه ی بین گیاه خواری و سکته وجود دارد.

آیا رژیم غذایی گیاه خواری از بروز سکته جلوگیری می کند؟

مطالعات بسیاری نشان می دهد که گیاهخواران در معرض سکته ی کمتر و سلامت بیشتری از غیر گیاهخواران هستند. البته بین انواع مختلف گیاهخواران مقایسه های قابل اطمینانی انجام نشده است، چرا که همه ی آنها در طبقه ی غیر گوشت خوران دسته بندی شده اند.
البته توضیحات زیادی برای رابطه ی بین رژیم گیاه خواری و کاهش بروز سرطان وجود دارد.

چربی خون و کلسترول پایین در میان گیاهخواران

مهم ترین نکته در مورد گیاهخواران، چربی خون و کلسترول پایین است. هرچند کلسترول رژیمی به اندازه ی قبل خطرناک نیست اما گیاهخواران به طور کلی کمتر از افراد دیگر از انواع چربی ها و کلسترول مصرف می کنند و سطح کلسترول خون و تری گلیسرید آنها از گوشت خواران کمتر است. این یکی از نتایجی بود که دانشمندان در مورد شرکت کننده های مطالعه گزارش کردند.

میزان چاقی کمتر در میان گیاهخواران

نکته ی دیگر در مورد گیاهخواران، عدم چاقی چشمگیر در میان آنان است. BMI بالای 30 به شدت با خطر سکته ی مغزی در ارتباط است. به طور کلی، گیاهخواران، کالری کمتری از گوشتخواران مصرف می کنند و در نتیجه کمتر نیز به چاقی مبتلا می شوند.

انواع تغذیه در رژیم غذایی گیاه خواری

عناصر تغذیه ای یک گیاهخوار تنوع بیشتری نسبت به گوشت خوار دارد. مثلا مصرف مواد معدنی و ویتامین های موجود در این غذاهای تازه بیشتر از گوشتخواران است. انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل به دلیل دارا بودن سیستئین و فیبر از بروز سکته جلوگیری می کنند. از آنجا که قانون گیاه خواری در میان گوشتخواران جایی ندارد، بنابراین بیشتر گوشتخواران از خوردن گیاهان و سبزیجات تازه محرومند.

وفور آنتی اکسیدان در رژیم غذایی گیاهخواران

آنتی اکسیدان، عنصر طبیعی میوه ها، سبزیجات تازه، آجیل و ماهی می باشد. یک رژیم سرشار از این مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان های فراوانی می باشد. نقش آنتی اکسیدان به عنوان یک عامل مبارزه با بیماری ها به طور علمی به اثبات رسیده است. به علاوه، آنتی اکسیدان با سکته، بیماری های قلبی و سرطان نیز مبارزه می کند. آنتی اکسیدان یکی از مواردی است که مصرف بیش از حد آن هیچ ضرری به همراه ندارد.
این تنها گیاهخواران نیستند که می توانند به میزان زیاد آنتی اکسیدان مصرف کنند چرا که گوشت خواران نیز می توانند از آجیل، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند. اما به طور کلی، درصد مصرف آنتی اکسیدان ها در گیاهخواران بیشتر است.

آیا گیاه خواری ممکن است موجب بروز سکته شود؟

در همه ی انواع رژیم های غذایی، تعادل بسیار اهمیت دارد و هیچ کدام از آنها معجزه نمی کنند. برخی از گیاهخواران نیز در معرض خطر سکته قرار دارند که دلایل آن به طور کامل در ادامه ذکر شده است.

گیاه خواری همیشه به معنای سالم بودن نیست

یک رژیم گیاهی معمولا شامل میوه ها و سبزیجات تازه است اما همیشه اینطور نیست. ممکن است فردی گیاهخوار باشد و در ابتدا کربوهیدرات های ساده مصرف کند، اما از مصرف غلات کامل، سبزیجات و میوه ها خودداری کند.

چربی های ترانس

قطع مصرف یا کاهش مصرف گوشت، موجب کاهش وزن، کلسترول و چربی می شود. چربی های ترانس یکی از انواع چربی است که موجب بروز سرطان و سکته می شود و به وفور در غذاهای فرآوری شده و سرخ شده -چه این غذاها گوشت، لبنیات یا سبزیجات باشد- یافت می شود. بنابراین گیاه خواری همیشه به معنای مصرف چربی های کم یا چربی های سالم نیست.

کمبود ویتامین ها

به طور کلی گیاهخواران، دچار نقص ویتامین B12 می باشند. کمبود ویتامین B12 موجب بروز بیماری های شریانی و آنمی می شود که هر دوی آنها منجر به سکته می شوند.

افراط کردن

توجه بیش از حد به سلامتی موجب بیماری های زیادی می شود. افراط در مصرف ویتامین ها موجب سکته و آسیب به مغز می شود. تمیزی (شست و شو) افراطی موجب مسمومیت با آب می شود. یکی دیگر از عوارض افراط در گیاه خواری کاهش وزن بیش از حد است که موجب افزایش خطر سکته و مرگ نیز می شود.

کلام آخر

گیاه خواری علاوه بر کاهش بروز سکته موجب کاهش بیماری هایی چون بیماری های قلبی، سرطان و سکته می شود. تنها رژیم گیاه خواری یک رژیم غذایی سالم نیست بلکه راه های دیگری نیز برای سالم خوردن و سالم ماندن وجود دارد. یکی از عناصر کلیدی برای پیشگیری از بروز سکته، مصرف به اندازه ی ویتامین ، مواد معدنی، پروتئین و کالری و عدم مصرف چربی های ترانس، نگهدارنده ها، مصرف بیش از حد چربی های اشباع و روی آوردن به مصرف غذاهای تازه به جای غذاهای فرآوری شده می باشد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

منابع

Pawlak R. Is vitamin B12 deficiency a risk factor for cardiovascular disease in vegetarians? American Journal of Preventative Medicine. 2015;48(6):e11-26.

Pilis W, Stec K, Zych M, Pilis A. Health benefits and risk associated with adopting a vegetarian diet. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny. 2014;65(1):9-14.

Shiue I, Arima H, Hankey GJ, Anderson CS. Dietary intake of key nutrients and subarachnoid hemorrhage: a population-based case-control study in Australasia. Cerebrovascular Disease. 2011;31(5):464-70.

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

تقویت سیستم ایمنی
مواد غذایی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن
16 اردیبهشت 1399
2963 بازدید

این روزها که انواع و اقسام ویروس ها شیوع پیدا کرده و هر روز هزاران نفر را درگیر بیماری های ویروسی مثل آنفولانزا و کرونا می کند، بهترین و آسان ترین روش برای جلوگیری از بیماری، پیشگیری از ابتلا به آن است. برای پیشگیری از بیماری ها باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم. سلول […]

فلات وزن
با چالش فلات وزن چگونه مقابله کنیم؟

وقتی به سختی برای کاهش وزن تلاش می کنید، اما نتیجه ی آن را بر روی ترازو نمی بینید، ممکن است درمانده و ناامید شوید. حتی گاهی آنقدر دلسرد می شوید که ممکن است رژیم را نیز کنار بگذارید. اما صبر کنید. شاید دچار مشکلی به اسم استپ یا فلات وزن شده باشید. پیش از […]

دستگاه لاغری موضعی
معرفی چند دستگاه لاغری موضعی برای کاهش سایز و آب کردن چربی ها

با افزایش آمار چاقی، کلینیک های لاغری نیز روز به روز در در حال افزایش هستند. برخی از این کلینیک ها روش هایی برای لاغری بدون ورزش پیشنهاد می کنند اما این روش ها آنقدر ایده آل هستند که غیر واقعی به نظر می رسند. حقیقت این است که تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که کاهش سایز […]

درمان سلولیت- آر اف- برنافیت
درمان سلولیت و لاغری موضعی با روشی موثر به نام آر اف

دستگاه آر اف یک مکمل ایده آل برای لاغری موضعی و درمان سلولیت با کویتیشن محسوب می شود. این روش، جزء روش های غیرتهاجمی محسوب می شود که چربی های شکمی و سلولیت را از بین می برد و به سلول های اطراف آسیبی نمی رساند. اگر می خواهید برای کاهش چربی شکمی ، لاغری موضعی و […]

زیبایی

روشن شدن رنگ پوست
برای روشن شدن رنگ پوست از این ترفندها غافل نشوید
25 اردیبهشت 1399
1170 بازدید

هر چند استفاده از وسایل مراقبت پوست بر روی پوست شما موثر است، اما انتخاب مواد غذایی نیز اهمیت زیادی دارد. گرچه قوی بودن و حفظ انرژی مهم تر از ظاهر است اما اگر می خواهید هر سه ی اینها را با هم داشته باشید باید خوب بخورید و خوب بیاشامید.  در اینجا به پنج […]

مراقبت های پوستی ، برنافیت
وسایل مراقبت های پوستی در آشپزخانه ی شماست

توجه و مراقبت از پوست امری دائمی است و مخصوص فصل یا روز خاصی نیست.  درست است که می توان برای مراقبت های پوستی ، از داروهای متعددی استفاده کرد که شاید در برخی موارد مفید و در برخی موارد هم بی مصرف باشند. اما برنافیت قصد دارد روش های طبیعی را به شما معرفی کند که […]

جوان تر شوید
با تغییر عادت های روزمره جوان تر شوید

نمی توانید با متوقف نگه داشتن زمان، مانع پیر شدن خود شوید. برای آنکه جوان شوید ، نیازی به جراحی پلاستیک و استفاده از لوازم آرایشی هم نیست، فقط کافیست در عادات روزمره خود تغییراتی ایجاد کنید. استفاده از ترفندهای ضد پیری که در ادامه می خوانید می تواند به شما در این مسیر کمک زیادی […]

سفید شدن موها
دلیل سفید شدن موها چیست؟

احتمالا اولین باری که یک موی سفید را در لا به لای انبوهی از موهای مشکی دیده اید را به خاطر دارید. ترس و هراسی که از دیدن موهای سفید در افراد به خصوص زنان ایجاد می شود، بسیار رنج آور است. اینکه آیا برگشت رنگ موها امکان پذیر است یا نه، تا حدود زیادی […]

ورزش و تناسب اندام

تقویت عضلات
تمرین های تقویت عضلات بدن برای مبتدیان
30 اردیبهشت 1399
850 بازدید

بالا بردن و عضله سازی برای کشش بدن، اساس رشد ماهیچه هاست. ماهیچه ها نقش مهمی در بدن دارند و هر چه بیشتر بر روی آنها کار کنید، بدنی قوی تر و سالم تر خواهید داشت. به طور کلی حرکاتی که به تقویت عضلات کمک می کنند در دسته ی ورزش های قدرتی قرار می […]

تمرین های قدرتی
با این چند تمرین قدرتی موتور چربی سوزی بدن خود را روشن کنید

شاید از خود بپرسید که تمرین های قدرتی چه هستند و چرا باید آنها را انجام دهید. این حرکات با ایجاد انقباض روی ماهیچه ها باعث افزایش قدرت و استقامت بدن می شود. در صورتی که این تمرین ها را درست انجام دهید تاثیر آنها را در افزایش توان بدنی، سلامت جسمانی و قدرت عضلانی […]

بدون قرص از درد کمر نجات یابید
خلاص شدن از کمر درد بدون قرص و دارو

کارشناسان، ورزش های کمر را بهترین روش رهایی از درد می دانند. اما بسیاری از افراد نمی دانند این کار را از کجا شروع کنند؟ آنها نمی دانند چگونه کمر را بدون آسیب رسیدن به آن قوی کنند؟ در ابتدا باید از از پزشک خود برای ورزش کردن اجازه بگیرید. همچنین مشورت با یک درمانگر […]

آسان ترین ورزش های شکمی
آسان ترین ورزش های شکمی که در منزل هم می توان انجام داد

ماهیچه های میان تنه موجب تقویت و استحکام ستون فقرات و لگن شما می شود. به همین دلیل است که تقویت آنها، اولین قدم برای تقویت کل بدن است. قسمت میانی بدن را با این تمرین های آرام بر پایه ی پیلاتس سفت کنید. این حرکات موجب استحکام بدن شما و آمادگی برای حرکات دیگر […]

موفقیت و انگیزه

غلبه بر ترس
4 قدم برای غلبه بر ترس ، هر اندازه که بزرگ باشد
04 خرداد 1399
1764 بازدید

نگران نباشید. هیچ دلیلی برای ترس وجود ندارد. گرچه راه حل من این نیست. البته ترس وجود دارد اما نباید از چیزی ترسید، زیرا این تنها عشق است که حقیقی است. اجازه بدهید توضیح دهم. وقتی شما هدایت خدا و اینکه چه کسی هستید را بفهمید و تسلیم آن شوید، هیچ چیز برای ترسیدن وجود […]

رشد و پیشرفت
هفت تصور اشتباهی که شما را از رشد و پیشرفت باز می دارد

ملیسا آمبروسینی یک کارآفرین، نویسنده، سخنران انگیزشی و آموزنده ی خود دوستی است. شغل او آموزش به مردم برای زندگی عاشقانه است. برای اینکه بتوانید عشق را بر ترس مقدم شمارید و بدانید که چگونه می توانید زندگی خود را تغییر دهید، کلاس های او را دنبال کنید. زندگی رویایی خود را آشکار کنید؛ چگونه […]

موفق ترین افراد جهان
موفق ترین افراد جهان چه ویژگی های مشترکی دارند؟

اگر عادت دارید بگویید موفق ترین افراد جهان از ابتدا برای همین ساخته شده اند، باید بگویم که اصلا اینطور نیست. بسیاری از مردم در زندگی ای غرق شده اند که حاصل افکار، رفتار و عمل آنهاست. اما موفقیت، واقعا به چه معناست؟ این مقاله در مورد موفقیت مالی یا ثروتمندی مالی نیست، بلکه انجام […]

راه های کنار آمدن با ناامیدی ، برنافیت
روش های کاربردی برای مقابله با ناامیدی

هر از گاهی همه ی ما با ناامیدی رو به رو می شویم. اتفاقات ناگوار، بیماری ها، مشکلات مالی و از دست دادن عزیزان باعث می شود تا نسبت به جهان بدبین شویم و احساس کنیم که تمام آرزوهایمان بر باد رفته. گاهی اوقات این ناامیدی ها خانواده، سلامت و اعتماد به نفس ما را […]

تغذیه

5 ماده غذایی گمراه کننده که فکر می کنید سالم است ، برنافیت
مراقب باشید این غذاهای سالم نما شما را گول نزنند
18 اردیبهشت 1399
897 بازدید

گاهی اوقات به تصور سالم بودن غذاها به دلیل نوشته هایی مانند طبیعی، کم چرب، ویتامین بالا، روی یک بسته غذایی ممکن است برای خرید آن وسوسه شوید. ما برنافیتی ها این غذاهای ناسالم به ظاهر سالم را غذاهای سالم نما می نامیم، چرا که به همان میزان که سالم به نظر می رسند، ترسناک […]

رژیم سم زدا
رژیم سم زدا ، مفید یا مضر؟

بسیاری از سموم پس از بلعیده شدن، به جریان خون و برخی دیگر به پوست وارد می شوند. اما برخی از آنها توسط سلول های مرده یا باکتری های حمله کننده آزاد می شوند. کبد، محل تصفیه سازی بدن است. پیش از اینکه سموم به بدن آسیب برسانند، فیلتر شده از خون خارج شده و […]

در طول تعطیلات دچار اضافه وزن نشویم
چگونه در طول تعطیلات دچار اضافه وزن نشویم ؟

معضل افزایش وزن در طول تعطیلات یکی از دغدغه های افرادیست که به تناسب اندام و وزن خود اهمیت می دهند. متاسفانه بیشتر تعطیلات ما با پرخوری، غذاهای پر کالری و بی تحرکی همراه است. تقریبا محاسبه شده که هر فرد در طول تعطیلات به طور میانگین نیم کیلو وزن اضافه می کند. شاید این […]

پرهیز از پر خوری
قانون هایی برای پرهیز از پر خوری

آیا شما نیز از رفتن به مهمانی اجتناب می کنید چرا که می ترسید پر خوری کنید؟ آیا از خوردن غذاهای سالم می ترسید؟ زمانی آنقدر دچار وسواس شده بودم که تنها غذاهای رژیمی و کم کالری مصرف می کردم. در انتها این چرخه را شکستم و چیزهایی خوردم که به شدت هوس خوردن آنها را […]