رژیم اسکندی سنس چیست و به چه کار می‌آید؟

اسکندی سنس به ساده‌ترین رژیم غذایی دنیا مشهور است و برای افرادی که در تشخیص زمان گرسنگی مشکل دارند یا هرگز احساس سیری نمی‌کنند بهترین گزینه است. این رژیم مجموعه‌ای قوانین ساده اما سختگیرانه دارد که طرفدارانش معتقدند با رعایت آن می‌توانند وزن کم کنند. شیوه ساده محاسبه میزان غذای مصرفی برگ برنده این رژیم غذایی است که باعث محبوبیت آن شده است. در این مطلب برنافیت به بررسی رژیم (Scandi Sens) مزایا و معایب آن می‌پردازیم.درصورتی که در اجرای این رژیم مردد هستید پیشنهاد می کنم ویژگی های یک رژیم متعادل را در صفحه رژیم کاهش وزن مطالعه کنید.

رژیم اسکندی سنس (Scandi Sens) چیست و به چه کار می‌آید؟

رژیم اسکندی سنس چیست؟

رژیم غذایی اسکندی سنس توسط سوزی ونگل طراحی شده و تلاش می‌کند وعده‌های غذایی مجاز را از طریق تعداد انگشتان دست محاسبه کند. هر وعده غذایی باید حاوی چند مشت از انواع مواد مختلف باشد.

ایده مشت‌ها در عین سادگی گاهی هم گیج کننده به نظر می‌رسد، مشت بسته یا باز چقدر پر باشد؟ ونگل ویدیویی در یوتیوب دارد که فلسه این رژیم را توضیح داده و شیوه اندازه گیری مواد مجاز را هم توضیح می‌‌دهد.

اندازه دست هر فرد میزان غذای دریافت او را تغییر می‌دهد اما این کار هم فلسفه‌ای دارد، دست‌های کوچک باید غذای کمتری بخورند و دست‌های بزرگ‌تر مجاز هستند بیشتر غذا بخورند. اسکندی سنس از عبارت «عقل سلیم» الهام گرفته و تلاش می‌کند راهکارهای معقولانه‌ای که به کاهش وزن کمک می‌کند را ارائه دهد.

همه دستورالعمل‌های این رژیم ساده و سرراست است، فرد باید با عقل سلیم خود رابطه بین ترکیب مواد غذایی و میزان آن را تشخیص دهد تا از پرخوری پرهیز کند. این برنامه غذایی محدودیت سنی خاصی ندارد و طرفداران آن باور دارند که برای همه افراد بدون در نظر گرفتن سن، جنس و سبک زندگی مفید است.

ایده این رژیم آن است که افراد یک نسخه از غذاهای معمولی و مرسوم روزانه خود را مصرف کنند اما این بار هوشمندانه‌تر به آن نگاه کرده و از پرخوری، انتخاب‌های ناسالم و غیر علمی پرهیز کنند.

رژیم اسکندی سنس چگونه کار می‌کند؟

در این رژیم دریافت سه وعده غذایی در روز مجاز است، هر وعده حاوی ۳ تا ۴ مشت از مواد غذایی مختلف است، ۱ تا ۲ مشت سبزیجات ۱ مشت پروتئین و مشت آخر حاوی نشاسته یا میوه است. استفاده از ۳ قاشق غذاخوری چربی یا محصولات لبنی هم در هر وعده غذایی مجاز خواهد بود.

از آن جهت این رژیم ساده است که این قانون‌ها تنها باید برای سه وعده غذایی که در روز مصرف خواهد شد رعایت شود همچنین اجباری نیست که حتما از این مدل پیروی کرد، می‌توان مواد غذایی را از بین گروه‌های مواد غذایی مجاز انتخاب کرد.

مصرف کربوهیدرات در این رژیم ممنوع نیست، همچنین افراد حین رعایت این برنامه غذایی می‌توانند از خوردن نوشیدنی‌های مختلف هم لذت ببرند. هیچ ماده غذایی خاصی در این رژیم ممنوع نیست و حتی فرد می‌تواند یکی از بخش‌های غذای خود را به خوردن کیک، پیتزا و سوسیس اختصاص دهد.

همچنین این امکان وجود دارد که یک وعده را سبک‌تر کرد و برای وعده بعد به سراغ مواد غذایی بیشتری رفت به عنوان مثال شخصی که مهمانی دعوت دارد در صورتی که ناهار سبک بخورد می‌تواند از یک شام لذت بخش استفاده کند.

مصرف پیتزا

مهم‌ترین مزایای رژیم اسکندی سنس کدام است؟

پیروی از این رژیم بسیار آسان است و به همین دلیل افراد هنگام سفر، حضور در جمع‌های خانوادگی و رستوران به راحتی می‌توانند آن را رعایت کنند. محدودیت‌های قابل توجهی هم ندارد و به همین سبب دست فرد برای مصرف مواد غذایی مورد علاقه‌اش باز بوده احساس گرسنگی نداشته، عصبی نمی‌شود.

همچنین این رژیم به نحوی است که فرد می‌تواند در کنار اعضای خانواده غذا بخورد و لازم نیست غذای رژیم خاصی بپزد. این برنامه غذایی برای آن‌ها که طرفدار آشپزی نیستند یا وقت چندانی ندارند هم مفید است.

کره، روغن زیتون، مایونز، شکلات تلخ یا آووکادو فرقی نمی‌کند طرفداران این رژیم در هر وعده هر چه بخواهند می‌توانند بخورند، فقط کافی است پرخوری نکنند. پروتئین دریافتی در این برنامه غذایی به خوبی کنترل شده و علاوه بر تامین نیاز شخص اجازه نخواهد داد که بیش از اندازه مورد نیاز پروتئین دریافت کند.

کالری شمار در این رژیم هیچ اهمیتی ندارد و به همین دلیل فرد در طول رعایت این برنامه غذایی مجبور نیست تک تک کالری‌های دریافتی هر وعده را شمارش کند و وقت او برای چنین مواردی هدر نمی‌شود.

در این رژیم به افراد توصیه می‌شود بعد از هر وعده غذایی به وعده بعدی فکر کنند و از افکار منفی و سرزنش خود بابت خوردن غذا دست بر دارند. طرفداران این رژیم معتقدند با رعایت این برنامه غذایی قند خون آن‌ها در طول روز ثابت خواهد ماند و می‌توانند با غذاهای سالم خود را سیر کنند.

به این ترتیب شخصی که از این برنامه پیروی می‌کند وسوسه نمی‌شود غذاهای ناسالم که باعث اضافه وزن او می‌شود را دریافت کند.

مهم‌ترین معایب رژیم اسکندی سنس چیست؟

این برنامه غذایی خواسته سخت گیری کمی داشته باشد و به همین دلیل به جزئیات زیادی اشاره نکرده که به بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن تبدیل شده است. برنامه‌های رژیم اسکندی سنس بسیار مبهم است و افراد از هر بند دستورالعمل‌های مختلف آن برداشت‌های مختلفی می‌کنند.

ونگل مبدع این رژیم از دستان خود برای اندازه گیره هر سهم غذایی استفاده کرده است که کار محاسبه دقیق هر وعده غذایی را کمی سخت می‌کند و برای آدم‌های دقیق و وسواسی اصلا مناسب نیست.

هیچ تحقیق علمی خاصی تا این لحظه نتوانسته به صورت مستقل اثر گذار بودن این رژیم را تایید کند، ولی بسیاری افراد گزارش کردند که با رعایت این برنامه غذایی موفق شدند وزن خود را به میزان دلخواه کاهش دهند.

هیچ رژیم و برنامه غذایی را نباید بدون نظارت پزشک آغاز کرد و حضور یک متخصص تغذیه در کنار فرد کمک می‌کند یک برنامه غذایی اختصاصی متناسب با شرایط سنی و جسمی خود در پیش بگیرد.

کودکان، سالمندان، خانم‌های باردار و افرادی که بیماری مزمن دارند بدون نظارت پزشک نباید رژیم بگیرند. اختلالات تغذیه ممکن است سلامت فرد را تهدید کرده و کاهش وزن بدون برنامه ریزی دائمی نبوده، پس از قطع رژیم ریسک بازگشت وزن از دست رفته وجود دارد.

رژیم غذایی اسکندی سنس و خانم های باردار

چه چیزی باعث محبوبیت رژیم اسکندی سنس شده است؟

ایده این رژیم خیلی ساده است و به افراد اجازه می‌دهد غذا بخورند اما از آن‌ها می‌خواهد از زیاده روی پرهیز کرده به اندازه غذا صرف کنند. همچنین مصرف سبزیجات و میوه‌ها در این برنامه غذایی بسیار توصیه شده، به طور کلی اسکندی سنس می‌کوشد با ترویج یک سبک زندگی سالم که چندان هم پردردسر نیست به افراد کمک کند به وزن دلخواه برسند، شاید مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن هم همین است.

اغلب رژیم‌های غذایی کل سبک زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده، گاهی انقدر سخت هستند که فرد بعد از چند روز از پیروی آن منصرف می‌شود، اسکندی تلاش کرده راهکاریی پیش پای طرفدارانش بگذارد که قابل اجرا باشد و آن‌ها را از رعایت برنامه غذایی دلسرد نکند.

این برنامه غذایی به هیچ وجه شبیه یک رژیم نیست و این بزرگ‌ترین نقطه قوت آن به شمار می‌آید، این رژیم بیشتر یک راهنمای عملیاتی ساده است که به فرد کمک می‌کند با دقت و حواس جمعی بیشتری مواد غذایی مصرفی روزانه خود را انتخاب کند.

از نظر تئوری به راحتی و همیشه می‌توان به این برنامه غذایی پایبند بود و با رعایت تعادل در برنامه غذایی توصیه شده در این رژیم می‌توان تناسب اندام و سلامت را به صورت همزمان به دست آورد. این رژیم راهکارهایی را ارائه کرده که از وسوسه و زیاده روی پیشگیری می‌کند، همان چیزی که اغلب افراد مهم‌ترین دلیل چاقی و اضافه وزن خود اعلام می‌کنند. سوزی ونگل مدعی است با رعایت این برنامه غذایی در مدت ۱۰ ما ۴۰ کیلو وزن کم کرده است و پس از آن تصمیم گرفته رژیم غذایی خود را که بر پایه برنامه غذایی منظم و کنترل شده است در کتابی با مردم جهان به اشتراک بگذارد.

او به افرادی که از رژیم‌های غذایی یویو مانند خسته شدند و نمی‌توانند وزن خود را در طولانی مدت کنترل کنند توصیه می‌کند رژیم اسکندی سنس را امتحان کنند. ونگل معتقد است به عنوان یک مادر وظیفه داشته سبک زندگی سالمی داشته باشد تا بتواند از عهده تربیت فرزندان خود برآید و با رعایت این رژیم توانسته نوار شکست‌های طولانی مدت خود را برای همیشه بشکند. بسیاری افراد هم معتقدند با رعایت این رژیم غذایی ساده توانستند به مشکلات کاهش وزن خود غلبه کنند.

مواد غذایی مجاز در رژیم اسکندی سنس کدام است؟

عملا این رژیم هیچ ماده غذایی ممنوعی ندارد، بلکه همه چیز به کف دست فرد بستگی دارد. فرد در هر وعده غذایی مجاز است هر ماده غذایی که دوست دارد را مصرف کند اما اندازه آن نباید از کف دست فراتر رود.

در هر وعده مصرف چهار مشت غذا مجاز است. این برنامه به افراد وعده می‌دهد که اگر یک وعده از برنامه خود دور شند لازم نیست فکر کنند همه چیز خراب شده بلکه باید از احساس شکست دوری کرده بدون استرس استراتژی غذایی خود را ادامه دهند.

هیچ مدرک علمی خاصی وجود ندارد که افرادی که ۶ وعده در روز غذا می‌خورند سلامت بیشتری دارند یا اندامشان متناسب‌تر است به همین دلیل این رژیم غذایی به افراد توصیه می‌کند همان سه وعده متداول روزانه که در همه جهان از دیرباز مرسوم بوده را استفاده کنند. چهار گروه اصلی مواد غذایی مجاز در این رژیم عبارتند از:

پروتئین

 • گوشت قرمز، مرغ، ماهی و سایر غذاهای حیوانی
 • پروتئین‌های گیاهی

 پروتئین گوشت و ماهی

سبزیجات

 • انواع سبزیجات سبز
 • سبزیجات رنگارنگ
 • سبزی‌های فصل
 • سبزیجات مورد علاقه بدون محدودیت

حبوبات

 • غلات کامل
 • نخود
 • عدس
 • لوبیا
 • سایر حبوبات مورد علاقه و در دسترس

میوه‌ها

 • همه میوه‌های در دسترس بسته به نیاز و علاقه

در این برنامه غذای مصرف فست فود، غذاهای فرآوری شده و شیرینی‌ها هم مجاز دانسته شده اما به افراد توصیه می‌کند از حد مجاز غذا در هر وعده تجاوز نکنند. دقیقا به همین دلیل است که این رژیم ساده‌ترین برنامه غذایی مجاز جهان شمرده می‌شود، هیچ چک لیست خاصی وجود ندارد، طرفداران این رژیم هنگام خرید هیچ محدودیت خاصی نخواهند داشت و هر چه بخواهند می‌توانند بخرند. فقط هنگام مصرف غذا باید مراقب باشند بیش از نیاز روزانه خود غذا نخورند.

در کتاب Scandi Sense که کلیه دستور العمل‌های این رژیم غذایی آمده بارها تاکید شده که اسکندی بیشتر یک سبک زندگی است تا رژیم غذایی به همین دلیل به افراد توصیه خاصی برای این‌که چه بخورند و چه نخورند نمی‌کند بلکه بیشتر هدف آن است که قبل از خوردن افراد را به فکر وادارد که آیا بدن آن‌ها به آن‌چه قصد خوردن آن را دارند نیاز دارد یا خیر.

مصرف شیرینی و رژیم اسکندی سنس

منوی غذا در رژیم اسکندی حاوی چه چیزهایی است؟

در این‌جا به منوی یک روز این رژیم اشاره می‌کنیم که می‌تواند به شما ایده دهد که این برنامه غذایی حاوی چه چیزهایی است و آیا پیروی آن برای شما مناسب خواهد بود یا خیر.

صبحانه

دو عدد تخم‌مرغ، برگ اسفناج سرخ‌شده، گوجه‌فرنگی خرد شده، پنیر فتا، و یک تکه نان تست غلات کامل یا ژامبون تکه‌شده، سیب‌زمینی که کمی چاشنی‌دار ‌شده، سبزیجات و مارچوبه کبابی شده با پوست لیمو.

ناهار

ماهی تن و لوبیا سیاه، کاهو، کلم بروکلی و زیتون سیاه که روی نان سبوس دار قرار گرفته یا مرغ کبابی، گل کلم کبابی، لوبیا سبز تفت داده شده که همراه با سالاد ماکارونی سبک سرو می‌شود.

شام

استیک، مخلوط پیاز و قارچ، هویج کاراملی شده و سیب زمینی پوره شده رزماری-سیر یا مرغ پخته شده، سیب زمینی شیرین، گل کلم و کلم بروکلی، و کینوآ که کمی با روغن زیتون مزه‌دار شده است.

اسکندی سنس یک سبک زندگی سالم به همراه کنترل وعده‌های غذایی روزانه را توصیه می‌کند و یک رژیم غذایی پرطرفدار در سراسر جهان به شمار می‌آید. این رژیم غذایی به کالری شماری اعتقاد ندارد و سعی دارد با کنترل میزان غذای دریافتی روزانه از پرخوری پیشگیری کند.

هیچ ماده غذایی خاصی در این برنامه غذایی ممنوع نشده و افراد مجاز هستند از تمام مواد غذایی به اندازه استفاده کنند. هیچ منبع علمی معتبری میزان اثر گذاری این برنامه غذایی را به صورت مستقل تایید نکرده اسکندی سنس یک سبک زندگی سالم به همراه کنترل وعده‌های غذایی روزانه را توصیه می‌کند و یک رژیم غذایی پرطرفدار در سراسر جهان به شمار می‌آید. این رژیم غذایی به کالری شماری اعتقاد ندارد و سعی دارد با کنترل میزان غذای دریافتی روزانه از پرخوری پیشگیری کند.

هیچ ماده غذایی خاصی در این برنامه غذایی ممنوع نشده و افراد مجاز هستند از تمام مواد غذایی به اندازه استفاده کنند. هیچ منبع علمی معتبری میزان اثر گذاری این برنامه غذایی را به صورت مستقل تایید نکرده است.

مراجعه به متخصصان تغذیه و استفاده از رژیم‌های غذایی متناسب با نیاز هر فرد بهترین راهکار برای کاهش وزن به شمار می‌آید که از طرف سازمان جهانی بهداشت و تمامی نهادهای مطرح جهانی در این خصوص توصیه می‌شود. اضافه وزن منشا بسیاری از بیماری‌ها به شمار می‌آید و به همین دلیل همه مردم باید روی وزن خود حساس باشند.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رژیم فستینگ
خانه