رژیم جنی کریگ چیست و آیا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

رژیم جنی کریگ یک برنامه غذایی با ساختار و پشتیبانی پیچیده برای افرادی است که می‌خواهند وزن کم کرده و تناسب اندام خود را حفظ کنند. این رژیم وعده‌های غذایی کم کالری ارائه کرده و به کمک گرفتن از یک پشتیبان تاکید دارد. هدف این رژیم آن است که مواد غذایی ناسالم حذف شوند و فرد بدون دغدغه این‌که چه چیزی را باید بخورد و از چه چیزی لازم است پرهیز کند به هدف کاهش وزن دست بابد. در این مطلب برنافیت به بررسی این برنامه غذایی پرداخته و نقاط ضعف و قوت آن را بررسی می‌کنیم.برای دریافت یک رژیم متعادل تر از جنی کریگ به همراه پشتیبان اختصاصی متخصص تغذیه می توانید برنامه کاهش وزن برنافیت به نام ماراتن لاغری گروهی را تهیه کنید.

رژیم جنی کریگ و کاهش وزن

اصول رژیم جنی کریگ چیست و به چه کار می‌آید؟

رژیم جنی کریگ یک برنامه کاهش وزن است که اثر بخشی آن به محدود سازی کالری‌های دریافتی، کوچک کردن وعده‌های غذایی و دریافتی چربی کمتر مرتبط شده. به افرادی که از این رژیم پیروی می‌کنند غذاهای بسته بندی شده، به همراه میان وعده‌های کوچک اختصاص داده می‌شود.

مصرف مواد غذایی تازه در این برنامه غذایی مورد تاکید قرار گرفته و یک مشاور از طریق مشاوره حضوری و تلفنی حمایت انگیزشی لازم را از فرد به عمل می‌آورد. این رژیم غذایی یک برنامه تغییر وعده‌های غذایی دریافتی است و سعی می‌کند تغذیه متعادل را به سبک زندگی فرد اضافه کند.

این یک برنامه غذایی گران قیمت است و در برخی موارد کاهش وزن ناشی از آن پایدار نیست. افراد پس از رعایت این رژیم به سختی به روال عادی زندگی باز می‌گردند و به همین دلیل برای کاهش وزن پایدار چندان توصیه نمی‌شود.

در این برنامه غذایی صرف سه وعده غذای اصلی صبحانه، ناهار و شام به همراه دسر مجاز است. همچنین دو میان‌وعده سالم با حجم کم هم در این رژیم غذایی به صورت روزانه مصرف می‌شود.

شرکت جنی کریگ این وعده‌ها را بسته بندی کرده و آماده میل کردن هستند، کسانی که در این رژیم غذایی شرکت می‌کنند دیگر نیازی به پخت و پز ندارند و می‌توانند از این وعده‌های آماده استفاده کنند.

رژیم جنی کریگ شامل چه مراحلی است؟

این برنامه غذایی به مراحل مختلفی تقسیم می‌شود، در این‌جا به ۴ مرحله اصلی رژیم (Jenny craig) اشاره می‌کنیم:

مرحله اول (ثبت نام)

طرفداران این برنامه غذایی از طریق وب سایت یا شرکت جنی کریگ می‌توانند ثبت نام کنند و یک دوره کامل رژیم غذایی، مشاوره و بسته بندی غذاها را سفارش دهند. این رژیم سه برنامه جداگانه برای طرفداران خود دارد که افراد هنگام ثبت نام بر مبنای نیاز و سلیقه شخصی می‌توانند هر یک از آن‌ها را انتخاب کنند.

برنامه غذایی ساده، رژیم اضطراری و رژیم سریع با حداکثر کاهش وزن انتخاب‌هایی است که پیش روی علاقه‌مندان این برنامه غذایی قرار می‌گیرد. هر پکیج قیمت مخصوص به خود را دارد و شامل ۷ وعده ناهار و شام، میان‌وعده و دسر می‌شود، همچنین خدمات مشاوره آنلاین و حضوری هم در تمامی این برنامه‌ها در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

رژیم جنی کریگ و مشاوره انلاین

مرحله دوم (ملاقات با مشاور شخصی)

افرادی که برنامه کاهش وزن سریع را انتخاب می‌کنند در طول رژیم یک مشاور شخصی خواهند داشت که حداقل یک بار در هفته با آن‌ها جلسه حضوری یا آنلاین دارند. مشاور برنامه غذایی و تمرینی شخص برای کاهش وزن را در اختیار فرد قرار می‌دهد، نقاط قوت او را شناسایی کرده و در مسیر کاهش وزن راهکارهای موثری برای غلبه به چالش‌ها ارائه می‌دهد.

مرحله سوم (صرف وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های جنی کریگ)

برای ساده‌تر کردن روند کاهش وزن، رژیم جنی کریگ وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های آماده خود را به منزل افراد ارسال می‌کند. بسته بندی غذاها قابل بازیافت بوده و به محیط زیست آسیب نمی‌زنند.

این شرکت بیش از ۱۰۰ انتخاب پیش روی پیروان رژیم خود قرار داده که همگی کمتر از ۳۰۰ کالری دارند. غذاها اغلب نیمه منجمد و آماده مصرف هستند. طراحان این رژیم مدعی هستند وعده‌های غذایی توسط متخصصان تغذیه طراحی شده و همچنین فاقد هر گونه رنگ مصنوعی، شیرین کننده غیر طبیعی و جربی‌های ترانس هستند.

گاهی افراد در کنار غذاهای بسته بندی آماده نیاز دارند میان وعده یا غذاهایی را هم خودشان تهیه کنند. این رژیم روی کنترل صبحانه و ناهار تاکید دارد اما ترجیح می‌دهد افراد شام و میان‌وعده اختیاری داشته باشند تا از خوردن غذاهایی که دوست دارند هم لذت ببرند. مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه هم در طی این رژیم به صورت روزانه آزاد است.

غذا خوردن در این رژیم یک چرخه زمانی مخصوص به خود را هم دارد، فرد در طی ۱۴ ساعت شبانه روز باید ناشتا باشد و از خوردن غذا پرهیز کند، در طی ۱۰ ساعت باقی مانده مجاز خواهد بود وعده‌های اصلی و میان‌وعده خود را بخورد.

مرحله پنجم (بازگشت به زندگی نرمال)

بعد از آن‌که فرد نیمی از وزن دلخواه خود را کاهش داد، نوبت به آن می‌رسد که وابستگی خود به غذاهای آماده رژیم جنی کریگ را کاهش دهد و به زندگی نرمال برگردد. در این مرحله نیمی از تغذیه فرد توسط وعده‌های غذایی آماده انجام شده و مابقی وعده‌ها باید توسط خود شخص رژیم گیرنده تهیه شود.

مشاور شخصی دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های خاصی در مورد اندازه وعده‌ها ارائه می‌کند تا شخص بتواند استراتژی کاهش و حفظ وزن خود را شخصا فرا بگیرد. وقتی شرکت کننده به وزن دلخواه خود رسید به برنامه نگهداری وزن جنی کریگ منتقل می‌شود.

در ماه اول برنامه حفظ و نگهداری هر هفته مشاور با فرد در ارتباط خواهد بود و به تدریج رژیم فرد متوقف خواهد شد. در طی این مدت مشاور به فرد یاد می‌دهد که چگونه برای وعده‌های غذایی خود برنامه ریزی کند، کالری هر وعده چطور محاسبه می‌شود و هنگام صرف غذا در رستوران‌ها شخص باید به دنبال چه غذاهایی در منو بگردد. در ماه دوم مشاوره‌ها به یک جلسه در ماه محدود می‌شود و فرد آزاد خواهد بود که شخصا برای تغذیه خود تصمیم بگیرد اما توصیه کلی آن است که برنامه غذایی فرد حفظ شود.

انتخاب غذا از منو و رژیم

آیا رژیم جنی کریگ به کاهش وزن کمک می‌کند؟

این برنامه غذایی اصولا برای کاهش وزن سریع از طریق کم کردن کالری‌های دریافتی روزانه طراحی شده است. بیشتر وعده‌های غذایی اولیه این رژیم حاولی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری هستند تنقلات و دسرهای توصیه شده هم ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری دارند.

یک رژیم متعادل جنی کریگ بسته به جنسیت، سن، سطح فعالیت و اهداف کاهش وزن شرکت کننده روزانه ۱۲۰۰ تا ۲۳۰۰ کالری در اختیار فرد قرار می‌دهد. انجام حرکات ورزشی در این رژیم غذایی ضروری نیست اما ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در ۵ روز هفته به افزایش سرعت نتیجه گیری کمک می‌کند. مبتکران این رژیم مدعی هستند که با رعایت این برنامه غذایی فرد در هفته به طور متوسط ۴۵۰ تا ۹۰۰ گرم وزن کم خواهد کرد.

برنامه چرخه تغذیه یا روزه متناوب به چه معنا است؟

این برنامه غذایی یک رژیم نسبتا جدید است که پلن کاهش وزن سریع آن از پروتکل روزه متناوب پیروی می‌کند، برخی تحقیقات اثر بخشی این شیوه رژیم گرفتن را به اثبات رسانده است. روزه متناوب روشی است که افراد برنامه غذا خوردن روزانه خود را به یک بازه زمانی مشخص محدود می‌کنند و از این نظم در طول دوره رژیم پیروی خواند کرد.

چندین پروتکل روزه‌داری متناوب وجود دارد که برخی از آن‌ها  ۱۶ ساعت روزه‌داری در روز را توصیه می‌کنند به این ترتیب شخص تنها ۸ ساعت در روز فرصت خواهد داشت که هر چه می‌خواهد بخورد.

در یک مدل دیگر به فرد توصیه می‌شود یک یا دو بار در هفته در طی ۲۴ ساعت شبانه روز چیزی نخورد. رژیم جنی کریک روزه‌داری ۱۴ ساعت در روز را به افراد توصیه می‌کند و پس از آن اجازه می‌دهد در طی ۱۰ ساعت باقی مانده وعده‌های غذایی مجاز را مصرف کنند. آغاز زمان صرف غذا با وعده صبحانه شروع شده و با شام زود هنگام به پایان می‌رسد.

روزه‌داری فواید زیادی برای سلامت انسان داشته و به بهبود حساسیت بدن به انسولین، کاهش فشار خون و به تنظیم اشتها کمک می‌کند. این روش کاهش وزن طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اثر بخشی آن ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که کالری دریافتی روزانه افراد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. با این حال تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این چرخه تغذیه ممکن است یک رویکرد مناسب برای کاهش وزن باشد، اگر چه پاسخ قطعی به تحقیقات طولانی مدت بیشتری نیاز دارد.

رژیم جنی کریگ چه مزایایی دارد؟

ارائه دهندگان این برنامه غذایی مزایای زیادی برای آن بر شمردند که در این‌جا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. کمک به کاهش وزن

رژیم غذایی جنی گریک کالری دریافتی روزانه را کاهش داده و با کمک مکمل‌هایی طبیعی ارائه شده به افزایش چربی سوزی و کاهش وزن کمک می‌کند. این چیزی است که ارائه دهندگان این رژیم مطرح می‌کنند اما تا کنون هیچ تحقیق علمی مستقلی آن را تایید نکرده است.

2. دنبال کردن آسان

از آن‌جایی که این رژیم وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های آماده در اختیار طرفداران خود قرار می‌دهد دنبال کردن آن بسیار ساده است. تنها کاری که افراد باید انجام دهند آن است که بسته غذا را گرم کرده، میوه، سبزیجات یا محصولات لبنی دلخواه کم چرب مورد علاقه خود را به آن اضافه کرده و نوش جان کنند. اسنک‌های خوراکی که نیاز به طبخ ندارند هم در این برنامه غذایی مجاز هستند. تغذیه سریع و آسان بسیاری از دغدغه‌های مربوط به پیروی از یک رژیم غذایی معمولی را حذف می‌کند.

رژیم جنی کریگ و مصرف میوه و سبزیجات

3. کمک به تعادل در تغذیه

افرادی که این برنامه غذایی را دنبال می‌کنند دغدغه کالری شماری نداشته و با مصرف وعده‌های غذایی توصیه شده می‌توانند به تعادل در خوراک خود دست پیدا کنند. افرودن انواع میوه‌ها، سبزیجات و خوراکی‌های مفید به غذاهای روزانه به شخص یاد می‌دهد که چطور یک بشقاب غذای سالم و متعادل تهیه کند.

4. دریافت حمایت اجتماعی

یکی از مفیدترین عناصر رژیم جنی کریگ همراهی مشاور است. تحقیقات نشان داده که داشتن حمایت اجتماعی از طرف خانواده، دوستان و متخصصان تغذیه شانس افراد برای دستیابی به اهداف کاهش وزن و حفظ سلامت را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. علاوه بر این دسترسی طولانی مدت به خدمات مشاوره نشان می‌دهد که چرا بسیاری افراد بعد از رژیم هم تا چندین سال می‌توانند ثبات وزن را تجربه کنند.

5. کنترل قند خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی

علاوه بر کاهش وزن این رژیم می‌تواند به کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هم کمک کند. این برنامه غذایی ممکن است انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باشد زیرا به تنظیم قند خون، کنترل سطح تری گلیسیرید و ارتقای سطح سلامت افراد کمک می‌کند.

معایب رژیم جنی کریگ کدام‌ها هستند؟

در این‌جا به برخی از مهم‌ترین معایب این رژیم غذایی اشاره می‌کنیم:

1. گران است

دریافت برنامه رژیم، استفاده از خدمات مشاوره و در نهایت بسته‌های آماده غذا هزینه زیادی دارد که همه از عهده آن بر نمی‌آیند.

2. برای همه کار نمی‌کند

این برنامه غذایی برای همه گروه‌های افراد مفید نیست و ترکیبات غذاهای بسته بندی شده ممکن است برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند یا به دنبال غذاهای حلال هستند مفید نباشد.

3. غذاهای این رژیم فرآوری شده هستند

در این غذاها مقادیر زیادی افزودنی، کربوهیدرات تصفیه شده و روغن وجود دارد که برای سلامت روده مضر هستند.

4. مواد غذایی این رژیم خوشمزه نیستند

برای افرادی که از خوردن غذاهای بسته بندی شده و منجمد لذت نمی‌برند پیروی از این رژیم دشوار خواهد بود.

رژیم جنی کریگ و مواد غذایی منجمد شده و فریزری شده

مواد غذایی مجاز و غیر مجاز رژیم جنی کریگ کدام است؟

در منوی این رژیم ۱۰۰ غذای مختلف با ترکیبات متفاوت وجود دارد. صبحانه، ناهار، شام و میان‌وعده‌های موجود در این رژیم شامل انوع دسر، شیک و خوراکی‌هایی است که اغلب مردم جهان استفاده می‌کنند.

علاوه بر این مصرف میوه، سبزیجات و لبنیات کم‌چرب هم در این برنامه غذایی مجاز است. فرد در ابتدای این رژیم تنها می‌تواند از غذاهای آماده شرکت استفاده کند اما به تدریج و با کاهش وزن مجاز خواهد بود مواد غذایی مغذی و کم کالری را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کند.

در این رژیم غذایی هیچ چیز غیر مجاز شمرده نشده و فرد می‌توان تمام مواد غذایی را در حد کم و متعادل مصرف کند. مصرف غذاهای کم‌چرب و کم‌کالری در رژیم جنی کریگ توصیه می‌شود و از افراد در خواست خواهد شد بیش از اندازه در خارج از خانه غذا نخورند.

جنی کریگ یک برنامه غذایی کاهش وزن است که اگر چه بسیاری اثر بخشی آن را تایید کردند ممکن است برای همه مناسب نباشد. طرفدران این رژیم معتقد هستند به سلامت قلب و کنترل سطح قند خون کمک می‌کند اما در مقابل یک رژیم گران قیمت است که ممکن است همه ایده آن که همان خوردن غذاهای بسته بندی شده است را دوست نداشته باشند. صرف نظر از این‌که شما این برنامه غذایی کاهش وزن را دوست دارید یا خیر یک گزینه محبوب در سطح جهان به شمار می‌آید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رژیم فستینگ
خانه