بهترین درمان زانو درد چیست؟

بعضی اوقات قسمت زیر کشکک زانو دردی حس می‌شود که یکی از مشکلات رایج بین افراد است و دلایل متعددی نیز دارد. در این مقاله در مورد زانو درد و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد.

زانو درد

 

زانودرد چیست؟

یکی از فعال‌ترین بخش‌های بدن زانو است هنگامی که درد می گیرد بقیه نقاط بدن را نیز درگیر خود می‌کند. آرتروز زانو از جمله رایج ترین دلایل درد زانو است که برای درمان آن راه‌های مختلفی وجود دارد.

 

علت زانو درد چیست؟

دلایل متعددی دارد از جمله التهاب تاندون کشکک زانو یا جهش زانو، سفت شدن ماهیچه‌ی چهار سر عضلات ران، دررفتگی کامل و ناقص کشکک زانو، آرتروز، چاقی و عدم تناسب اندام موجب درد در زانوها می‌شود.

پارگی مینیسک زانو چه زمانی رخ می‌دهد؟

این آسیب بیشتر در جوانان و افراد مسن مشاهده می‌شود و از دلایل اصلی درد زانو می‌باشد. علائم پارگی مینیسک زانو به شرح زیر است: درد جلوی زانو و زیر کشکک

 • زانودرد عصبی
 • ورم زانو
 • ساییدگی زانو
 • خشکی و سفتی مفصل زانو

خشکی و سفتی زانو معمولاً همراه با درد و ورم همراه است و بعضی اوقات گرمی و قرمزی و بی حسی در آن به وجود می‌آید. علت خشکی و سفتی زانو ممکن است به دلیل آسیب به آن باشد یا از یک عارضه پزشکی ناشی شده باشد.

 

آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو بیماری است که علت اصلی آن تخریب و فرسایش غضروف مفصل میباشد. آرتروز زانو از جمله رایج ترین دلایل درد زانو است و برای درمان آن راه‌های مختلفی وجود دارد.

زانو درد

 

آیا درمانی برای آرتروز زانو وجود دارد؟

درمان قطعی زانو درد با استفاده از تکنولوژی امواج فراصوت صورت می‌گیرد. این امواج سیستم عصبی زانو را بلاک کرده و باعث می‌شوند تا درد التیام پیدا کند. مولدهای اسپیلاوایزر توان زیادی در بی حس کردن اعصاب زانو دارند و معمولاً بعد از یک تا دو ساعت استفاده از آن در طول شبانه روز تمام محرک‌های عصبی آرام شده و در نهایت درد را به طور کامل از بین می‌برند.

آب آوردن زانو یعنی چه؟

وقتی که میزان زیادی مایع در اطراف مفصل زانو جمع می‌شود علت این مسئله آسیب به زانو یا یک بیماری و یا وارد کردن فشار بیش از حد به زانو می باشد. برای مشخص کردن علت تورم از مایع اطراف مفصل نمونه گیری می کنند و با بررسی نشانه های التهاب یا وجود عفونت به دلیل اصلی این التهاب و تورم پی می‌برند.

زالو درمانی برای آب آوردن زانو

یکی از روش های سنتی برای درمان آب آوردن زانو، درمان با زالو است. ولی این کار حتما باید در محیطی کاملا بهداشتی و زیر نظر متخصص انجام شود. این روش به طب سنتی یونان و چین بر می‌گردد. استفاده از زالو به منظور مکیدن مایع اضافه انباشته شده در زانو و همچنین ویژگیهای درمانی بزاق دهان زالو می باشد. مواد موجود در بزاق دهان زالو به خون وارد شده و اثر ضد التهابی دارند.

علت درد کشاله ران تا زانو چیست؟

درد ناحیه کشاله ران تا زانو ممکن است به دلیل درد ناشی از بافت درون ران باشد. درد در این نواحی ممکن است به دلیل سرطان استخوان، درد ماهیچه، شکستگی استخوان ران، کوفتگی لگن، تو رفتگی مفصل لگن، آرتروز، التهاب مفاصل، التهاب تاندون، اختلال عروق خونی مجاور می‌باشد.

زانوبند چه تاثیری در کاهش درد زانوها دارد؟

استفاده از زانوبند معمولاً به دلیل راحتی حمایت و محافظت و پیشگیری از آسیب زانو استفاده می‌شود. زانوبند طرح‌های مختلفی دارد که بسته به عملکرد آن شکل ظاهری آن نیز فرق می‌کند. .بعضی از زانو بند ها شبیه یک آستین طراحی شده اند و برای این مناسبند که آن را گرم نگه دارند.

زانو درد

چگونه می‌توان از زانو درد پیشگیری کرد؟

وقتی عضلات پا بهبود پیدا کنند و انعطاف پذیری آنها زیاد شود می‌توان از زانو درد پیشگیری کرد. زانو بزرگترین مفصل بدن است که با صدمات و آسیب فراوانی روبرو است. اگر فرد بتواند بدون درد زانوی خود را صاف کند کمتر دچار التهاب شده است. برخی از راه‌های پیشگیری از زانو درد شامل کنترل وزن، گرم کردن بدن قبل از حرکات ورزشی، پرهیز از ورزش‌هایی که به زانو فشار می‌آورند، انتخاب کفش مناسب، استفاده از زانو بند در کاهش خطر آسیب دیدگی زانو موثرند.

علت درد جلو و زیر کشکک زانو چیست؟

کاسه زانو یا کشکک یا پاتلا استخوانی سه گوش است که روی استخوان ران قرار می گیرد. هم در پشت کاسه زانو هم انتهای استخوان ران که محل قرار گیری کاسه زانو می‌باشد با یک غضروف سطح ای براق و صیقلی پوشیده می شوند که کار این غضروف کاهش اصطکاک و آسان کردن حرکت است و کار یک ضربه گیر را انجام می‌دهد.

علایم ساییدگی کشکک زانو چیست؟

علائم زیر دلایل اصلی ساییدگی یا کشکک زانو هستند:

 • صدا دادن زانو،
 • گرفتگی عضلات ران و ساق پا
 • احساس سایش زانو و خالی کردن زانو،
 • درد زیر و اطراف کاسه زانو هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها،
 • درد زانو که پس از مدت طولانی نشستن ایجاد می شود

زانو درد

 

زانو درد عصبی چیست؟

وقتی که اجزای اطراف مفصل به عصب باریک مفصل زانو فشار بیاورند زانو درد عصبی به وجود می‌آید. فقط یک عصب وجود دارد که از آنها عبور می‌کند و یکی از شاخه های عصب سیاتیک است که به عصب پرونئال مشهور است. جمع کردن زانو به مدت طولانی، آسیب رباط های زانو، بی تحرکی طولانی زانو، شکستگی استخوان نازک نی و درشت نی و تومور یا کیست زانو باعث زانو درد عصبی می‌شود.

زانوی پرانتزی چیست؟

زانوی پرانتزی یا ژنوواروم یک اختلال شایع در زانوها می باشد اگر به هر دلیلی فاصله بین دو زانو افزایش پیدا کند در حالی که قوزک ها به هم چسبیده باشند به آن پای پرانتزی میگویند. چند عامل باعث پای پرانتزی می‌شود: از جمله چاقی یا وزن زیاد، زود راه افتادن کودک، بیماری راشیتیسم و استئومالاسی پارگی رباط های زانو، آرتریت روماتوئید عدم هماهنگی در صفحه رشد کودکان و غیره…..

اصلاح زانوی ضربدری بدون جراحی

به انحنای غیر طبیعی پاها یا انحراف زانو به پایین یا پای ضربدری می گویند. در این حالت وقتی که فرد زانوهای خود را به هم نزدیک می کند فاصله زیادی بین زانوها و ساق پا ایجاد شده و پا کنار هم قرار نمی گیرند. در واقع استخوان زانو و ساق پا در امتداد یک خط مستقیم قرار نمی‌گیرند. روش‌های درمانی گوناگونی برای رفع این عارضه وجود دارد که بستگی به سن افراد و علت انحراف آن دارد.
از عوامل موثر در ایجاد پای ضربدری، بیماری نرمی استخوان، کمبود ویتامین ها، اضافه وزن، چاقی، شکستگی استخوان و عوامل ارثی و ژنتیکی می باشد.

ورزش‌های مخصوص زانودرد کدامند؟

 • اگر دامنه حرکت مفاصل شما مناسب است، انجام درمان‌های فیزیوتراپی می‌تواند دردهای شما را تدریجاً کاهش و تسکین بدهد. تمام افراد مبتلا به زانو درد این را می‌دانند که انجام حرکات ورزشی و اصلاحی زانو از ضروری‌ترین بخش‌های درمان آنها است. از جمله ورزش های مخصوص زانو درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  کشش همسترینگ،
 • کشش عضله ساق پا،
 • راست کردن و بالا آوردن پا،
 • انقباض عضلات چهارسرران،
 • بالا آوردن پا در حالت نشسته،
 • بالا آوردن پاشنه پا،
 • فشار دادن بالش بین دو زانو،
 • بالا آوردن پا از طرفین،
 • بالا و پایین رفتن روی استپ
 • پیاده‌روی و ورزش های ملایم کم‌فشار

زانو درد

 

پیلاتس و درد زانو

درد زانو که شایع‌ترین علامت آرتروز زانو است دردی آزاردهنده می‌باشد. اضافه وزن و تحرک بیش از حد باعث وخیم‌تر شدن آرتروز می‌شود همچنین عدم تعهد نیز برای آن مضر است. معمولاً به کسانی که آرتروز زانو دارند توصیه می‌شود که از فعالیت‌های ورزشی استاندارد برای کاهش درد زانو استفاده کنند.

حرکات ورزشی مانع خشک شدن مفصل زانو و غضروف زجاجی بین آن می‌شود مخصوصاً در دهان هنگام صبح موقع بیدار شدن از خواب بیشتر خود را نشان می‌دهند. این حرکات ورزشی باعث تقویت عضلات اطراف مفصل زانو شده و به دنبال آن فشار وارد بر مفصل زانو طی انجام کارهای روزانه کم می‌شود.

تمرینات ورزشی باعث افزایش انعطاف پذیری مفصل زانو می شود. از تمرینات زیر برای تقویت زانو استفاده کنید:

۱-تقویت ایزومتریک عضله چهار سر ران

۲- بلند کردن پا از زمین در حالت درازکش

۳- کشش عضله همسترینگ

۴- اسکات پا نیمه

۵- خم کردن پا در شکم

۶- اکستنشن زانو در حالت نشسته

 

صدا دادن زانو

مفصل زانو که یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفاصل بدن است ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شود. صدا دادن و تق تق کردن زانو در هنگام نشستن و بلند شدن کاملاً طبیعی محسوب است. زانوها با بالا رفتن سن معمولا صداهای زیادی از خود ایجاد می‌کنند که ممکن است همراه با درد یا به دلیل آسیب دیدگی یا بدون آسیب دیدگی باشد. رایج‌ترین دلیل صدای زانو که با درد نیز همراه نیست به دلیل جمع شدن حباب های گاز در داخل مفصل زانو و ترکیدن حباب ها است.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]