زانودرد

سبک زندگی

بهترین درمان زانو درد چیست؟

11 خرداد 1400
73بازدید

بعضی اوقات قسمت زیر کشکک زانو دردی حس می‌شود که یکی از مشکلات رایج بین افراد است و دلایل متعددی نیز دارد. در این مقاله در مورد زانو درد و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.

زانو درد

 

زانودرد چیست؟

یکی از فعال‌ترین بخش‌های بدن زانو است هنگامی که درد می گیرد بقیه نقاط بدن را نیز درگیر خود می‌کند. آرتروز زانو از جمله رایج ترین دلایل درد زانو است که برای درمان آن راه‌های مختلفی وجود دارد.

 

علت زانو درد چیست؟

دلایل متعددی دارد از جمله التهاب تاندون کشکک زانو یا جهش زانو، سفت شدن ماهیچه‌ی چهار سر عضلات ران، دررفتگی کامل و ناقص کشکک زانو، آرتروز، چاقی و عدم تناسب اندام موجب درد در زانوها می‌شود.

پیشنهاد برنافیت: 
کاهش وزن با دویدن؛ چگونه با دویدن وزن کم کنیم؟

 

پارگی مینیسک زانو چه زمانی رخ می‌دهد؟

این آسیب بیشتر در جوانان و افراد مسن مشاهده می‌شود و از دلایل اصلی درد زانو می‌باشد. علائم پارگی مینیسک زانو به شرح زیر است: درد جلوی زانو و زیر کشکک

 • زانودرد عصبی
 • ورم زانو
 • ساییدگی زانو
 • خشکی و سفتی مفصل زانو

خشکی و سفتی زانو معمولاً همراه با درد و ورم همراه است و بعضی اوقات گرمی و قرمزی و بی حسی در آن به وجود می‌آید. علت خشکی و سفتی زانو ممکن است به دلیل آسیب به آن باشد یا از یک عارضه پزشکی ناشی شده باشد.

 

آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو بیماری است که علت اصلی آن تخریب و فرسایش غضروف مفصل میباشد. آرتروز زانو از جمله رایج ترین دلایل درد زانو است و برای درمان آن راه‌های مختلفی وجود دارد.

زانو درد

 

آیا درمانی برای آرتروز زانو وجود دارد؟

درمان قطعی زانو درد با استفاده از تکنولوژی امواج فراصوت صورت می‌گیرد. این امواج سیستم عصبی زانو را بلاک کرده و باعث می‌شوند تا درد التیام پیدا کند. مولدهای اسپیلاوایزر توان زیادی در بی حس کردن اعصاب زانو دارند و معمولاً بعد از یک تا دو ساعت استفاده از آن در طول شبانه روز تمام محرک‌های عصبی آرام شده و در نهایت درد را به طور کامل از بین می‌برند.

 

آب آوردن زانو یعنی چه؟

وقتی که میزان زیادی مایع در اطراف مفصل زانو جمع می‌شود علت این مسئله آسیب به زانو یا یک بیماری و یا وارد کردن فشار بیش از حد به زانو می باشد. برای مشخص کردن علت تورم از مایع اطراف مفصل نمونه گیری می کنند و با بررسی نشانه های التهاب یا وجود عفونت به دلیل اصلی این التهاب و تورم پی می‌برند.

پیشنهاد برنافیت: 
بهترین غذاهای ضد التهابی کدامند؟

 

زالو درمانی برای آب آوردن زانو

یکی از روش های سنتی برای درمان آب آوردن زانو، درمان با زالو است. ولی این کار حتما باید در محیطی کاملا بهداشتی و زیر نظر متخصص انجام شود. این روش به طب سنتی یونان و چین بر می‌گردد. استفاده از زالو به منظور مکیدن مایع اضافه انباشته شده در زانو و همچنین ویژگیهای درمانی بزاق دهان زالو می باشد. مواد موجود در بزاق دهان زالو به خون وارد شده و اثر ضد التهابی دارند.

 

علت درد کشاله ران تا زانو چیست؟

درد ناحیه کشاله ران تا زانو ممکن است به دلیل درد ناشی از بافت درون ران باشد. درد در این نواحی ممکن است به دلیل سرطان استخوان، درد ماهیچه، شکستگی استخوان ران، کوفتگی لگن، تو رفتگی مفصل لگن، آرتروز، التهاب مفاصل، التهاب تاندون، اختلال عروق خونی مجاور می‌باشد.

 

زانوبند چه تاثیری در کاهش درد زانوها دارد؟

استفاده از زانوبند معمولاً به دلیل راحتی حمایت و محافظت و پیشگیری از آسیب زانو استفاده می‌شود. زانوبند طرح‌های مختلفی دارد که بسته به عملکرد آن شکل ظاهری آن نیز فرق می‌کند. .بعضی از زانو بند ها شبیه یک آستین طراحی شده اند و برای این مناسبند که آن را گرم نگه دارند.

زانو درد

 

چگونه می‌توان از زانو درد پیشگیری کرد؟

وقتی عضلات پا بهبود پیدا کنند و انعطاف پذیری آنها زیاد شود می‌توان از زانو درد پیشگیری کرد. زانو بزرگترین مفصل بدن است که با صدمات و آسیب فراوانی روبرو است. اگر فرد بتواند بدون درد زانوی خود را صاف کند کمتر دچار التهاب شده است. برخی از راه‌های پیشگیری از زانو درد شامل کنترل وزن، گرم کردن بدن قبل از حرکات ورزشی، پرهیز از ورزش‌هایی که به زانو فشار می‌آورند، انتخاب کفش مناسب، استفاده از زانو بند در کاهش خطر آسیب دیدگی زانو موثرند.

پیشنهاد دکتر کرمانی :
با این روش‌های طبیعی به جنگ زانو درد بروید

 

علت درد جلو و زیر کشکک زانو چیست؟

کاسه زانو یا کشکک یا پاتلا استخوانی سه گوش است که روی استخوان ران قرار می گیرد. هم در پشت کاسه زانو هم انتهای استخوان ران که محل قرار گیری کاسه زانو می‌باشد با یک غضروف سطح ای براق و صیقلی پوشیده می شوند که کار این غضروف کاهش اصطکاک و آسان کردن حرکت است و کار یک ضربه گیر را انجام می‌دهد.

 

علایم ساییدگی کشکک زانو چیست؟

علائم زیر دلایل اصلی ساییدگی یا کشکک زانو هستند:

 • صدا دادن زانو،
 • گرفتگی عضلات ران و ساق پا
 • احساس سایش زانو و خالی کردن زانو،
 • درد زیر و اطراف کاسه زانو هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها،
 • درد زانو که پس از مدت طولانی نشستن ایجاد می شود

زانو درد

 

زانو درد عصبی چیست؟

وقتی که اجزای اطراف مفصل به عصب باریک مفصل زانو فشار بیاورند زانو درد عصبی به وجود می‌آید. فقط یک عصب وجود دارد که از آنها عبور می‌کند و یکی از شاخه های عصب سیاتیک است که به عصب پرونئال مشهور است. جمع کردن زانو به مدت طولانی، آسیب رباط های زانو، بی تحرکی طولانی زانو، شکستگی استخوان نازک نی و درشت نی و تومور یا کیست زانو باعث زانو درد عصبی می‌شود.

 

زانوی پرانتزی چیست؟

زانوی پرانتزی یا ژنوواروم یک اختلال شایع در زانوها می باشد اگر به هر دلیلی فاصله بین دو زانو افزایش پیدا کند در حالی که قوزک ها به هم چسبیده باشند به آن پای پرانتزی میگویند. چند عامل باعث پای پرانتزی می‌شود: از جمله چاقی یا وزن زیاد، زود راه افتادن کودک، بیماری راشیتیسم و استئومالاسی پارگی رباط های زانو، آرتریت روماتوئید عدم هماهنگی در صفحه رشد کودکان و غیره…..

پیشنهاد برنافیت: 
حرکات اصلاحی به سبک ایزواینرشیال

 

اصلاح زانوی ضربدری بدون جراحی

به انحنای غیر طبیعی پاها یا انحراف زانو به پایین یا پای ضربدری می گویند. در این حالت وقتی که فرد زانوهای خود را به هم نزدیک می کند فاصله زیادی بین زانوها و ساق پا ایجاد شده و پا کنار هم قرار نمی گیرند. در واقع استخوان زانو و ساق پا در امتداد یک خط مستقیم قرار نمی‌گیرند. روش‌های درمانی گوناگونی برای رفع این عارضه وجود دارد که بستگی به سن افراد و علت انحراف آن دارد.
از عوامل موثر در ایجاد پای ضربدری، بیماری نرمی استخوان، کمبود ویتامین ها، اضافه وزن، چاقی، شکستگی استخوان و عوامل ارثی و ژنتیکی می باشد.

 

ورزش‌های مخصوص زانودرد کدامند؟

 • اگر دامنه حرکت مفاصل شما مناسب است، انجام درمان‌های فیزیوتراپی می‌تواند دردهای شما را تدریجاً کاهش و تسکین بدهد. تمام افراد مبتلا به زانو درد این را می‌دانند که انجام حرکات ورزشی و اصلاحی زانو از ضروری‌ترین بخش‌های درمان آنها است. از جمله ورزش های مخصوص زانو درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  کشش همسترینگ،
 • کشش عضله ساق پا،
 • راست کردن و بالا آوردن پا،
 • انقباض عضلات چهارسرران،
 • بالا آوردن پا در حالت نشسته،
 • بالا آوردن پاشنه پا،
 • فشار دادن بالش بین دو زانو،
 • بالا آوردن پا از طرفین،
 • بالا و پایین رفتن روی استپ
 • پیاده‌روی و ورزش های ملایم کم‌فشار

پیشنهاد برنافیت: 
7 تمرین ورزشی برای افرادی که زانو درد دارند

زانو درد

 

پیلاتس و درد زانو

درد زانو که شایع‌ترین علامت آرتروز زانو است دردی آزاردهنده می‌باشد. اضافه وزن و تحرک بیش از حد باعث وخیم‌تر شدن آرتروز می‌شود همچنین عدم تعهد نیز برای آن مضر است. معمولاً به کسانی که آرتروز زانو دارند توصیه می‌شود که از فعالیت‌های ورزشی استاندارد برای کاهش درد زانو استفاده کنند.

حرکات ورزشی مانع خشک شدن مفصل زانو و غضروف زجاجی بین آن می‌شود مخصوصاً در دهان هنگام صبح موقع بیدار شدن از خواب بیشتر خود را نشان می‌دهند. این حرکات ورزشی باعث تقویت عضلات اطراف مفصل زانو شده و به دنبال آن فشار وارد بر مفصل زانو طی انجام کارهای روزانه کم می‌شود.

تمرینات ورزشی باعث افزایش انعطاف پذیری مفصل زانو می شود. از تمرینات زیر برای تقویت زانو استفاده کنید:

1-تقویت ایزومتریک عضله چهار سر ران

۲- بلند کردن پا از زمین در حالت درازکش

3- کشش عضله همسترینگ

4- اسکات پا نیمه

5- خم کردن پا در شکم

6- اکستنشن زانو در حالت نشسته

 

صدا دادن زانو

مفصل زانو که یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفاصل بدن است ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شود. صدا دادن و تق تق کردن زانو در هنگام نشستن و بلند شدن کاملاً طبیعی محسوب است. زانوها با بالا رفتن سن معمولا صداهای زیادی از خود ایجاد می‌کنند که ممکن است همراه با درد یا به دلیل آسیب دیدگی یا بدون آسیب دیدگی باشد. رایج‌ترین دلیل صدای زانو که با درد نیز همراه نیست به دلیل جمع شدن حباب های گاز در داخل مفصل زانو و ترکیدن حباب ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

قویترین رژیم لاغری - برنافیت دکتر کرمانی
چگونه قویترین رژیم لاغری را انتخاب کنیم؟
28 خرداد 1400
16 بازدید

همه ما فکر می کنیم برای اینکه قویترین رژیم لاغری را انتخاب کنیم، حتماً باید خودمان را از نظر تغذیه‌ای تحت فشار بگذاریم تا بتوانیم به سرعت لاغر شویم، ولی این تصور اشتباه است. در یک رژیم درست و اصولی باید تمام مواد غذایی مورد نیاز که برای سلامت عمومی بدن لازم است به آن […]

زانودرد
بهترین درمان زانو درد چیست؟

بعضی اوقات قسمت زیر کشکک زانو دردی حس می‌شود که یکی از مشکلات رایج بین افراد است و دلایل متعددی نیز دارد. در این مقاله در مورد زانو درد و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   زانودرد چیست؟ یکی از فعال‌ترین بخش‌های بدن زانو است هنگامی که […]

رازهای افزایش قد که هر کسی باید از آن با خبر باشد

ژنتیک نقش مهمی در افزایش قد افراد ایفا می‌کند؛ هرچند، فاکتورهای دیگری مثل تغذیه و سبک زندگی نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. به طور کلی قد یک فاکتور غیر قابل تعریف است و به والدین او بستگی دارد. اگر پدر و مادر هر دو قدشان بلند باشد، احتمالا قد کودک نیز بلند خواهد شد. درست […]

WhatsApp Image 2021 05 24 at 15.49.53 درمان یبوست
بهترین و سریع‌ترین راه درمان یبوست چیست؟

درمان یبوست همواره یکی از دغدغه‌های افرادیست که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند. یبوست در واقع همان کاهش تحرک روده است که در این حالت مدفوع خشک، سفت و دردناک می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد درمان یبوست با شما دوستان عزیز صحبت کنیم. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   چرا یبوست می […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
83 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

فواید یوگا
فواید یوگا چیست و چرا برای همه‌ی افراد ضروری است؟
09 خرداد 1400
53 بازدید

پیش از آن که به فواید یوگا بپردازیم، باید آن را تعریف کنیم. یوگا در واقع ورزشی است که در آن  ذهن به تمرین می‌پردازد. در یوگا شما هم تمرین کنترل تنفس را دارید و هم روی تمرکز خود کار می‌کنید. بسیاری از مراکز و مدارس یوگای مربوط به خود را آموزش می‌دهند. این روش […]

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

موفقیت و انگیزه

تثبیت وزن
رژیم تثبیت وزن؛ چرا تثبیت وزن از کاهش آن سخت‌تر است؟
28 اردیبهشت 1400
4683 بازدید

پس از رسیدن به وزن مطلوب، یکی از سخت ترین کارها تثبیت وزن است. برای حفظ وزن ایده آل در طول رژیم اتخاذ یک سبک زندگی سالم، وزن کشی منظم، ورزش، استراحت کافی و یافتن یک گروه حمایت گر نقش مهمی دارند. کاهش وزن یک جاده ی دراز و پر از فراز و نشیب، پر […]

راز موفقیت در رژیم لاغری- رژیم غذایی مناسب برای لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

تغذیه

رژیم غذایی مناسب برای چاقی - برنافیت دکتر کرمانی
رژیم غذایی مناسب برای چاقی؛ چه کنیم تا سالم چاق شویم؟
27 خرداد 1400
18 بازدید

شاید باورتان نشود در میان همین مردمی که به دنبال رژیم لاغری و کاهش وزن هستند، عده‌ای نیز به دنبال رژیم غذایی مناسب برای چاقی هستند. برخلاف تصور عموم افزایش وزن کار ساده‌ای نیست و نیاز به ترفند دارد. اغلب مشکل افراد دارای کمبود وزن اینجاست که بی‌اشتها هستند و نمی‌توانند به راحتی افراد دیگر […]

رژیم لاغری سریع و رایگان
چطور با رژیم لاغری دکتر کرمانی، رایگان و سریع لاغر شویم؟

اولین سوال این است که رژیم لاغری چیست؟ رژیم لاغری یک روش تغذیه‌ای مناسب برای لاغر شدن است. واقعیت اینكه که همه‌ی افراد علاقه دارند، اندام ایده آلی داشته باشند. آمار عجیب این است كه روزانه میلیونها نفر در سراسر جهان  دنبال رژیم لاغری هستند تا در كوتاه ترین زمان به تناسب اندام خود برسند. […]

رژیم غذایی مناسب برای لاغری - برنافیت دکتر کرمانی
رژیم غذایی مناسب برای لاغری؛ چند راهکار ساده و ارزان برای کاهش وزن

یکی از دغدغه‌های انسان امروز، تصحیح عادت‌های اشتباه و روی آوردن به زندگی سالم است. برای اینکه زندگی سالم و وزن مناسبی داشته باشیم، باید از یک رژیم غذایی مناسب برای لاغری استفاده کنیم. رژیمی که نه تنها به کاهش وزنمان کمک کند، بلکه به بدن ما نیز آسیبی نرساند. با برنافیت دکتر کرمانی همراه […]

رژیم لاغری گروهی
تنهایی با چاقی مبارزه نکنید، با رژیم گروهی برنافیت موفق شوید

انسان موجودی اجتماعی است و نیاز به ارتباط صمیمی با هم نوع، یک امر طبیعی است. همه ما در زندگی روزمره با بهترین دوستان خود در ارتباط هستیم. دوستانی که همکار ما هستند، رفیق قدیمی و یا حتی پدر و مادر ما; پس چرا برای سلامتی و تناسب اندام، دوستی نداشته باشیم؟!! همه ما میدونیم […]