افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.
افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح خواهیم کرد.به یاد داشته باشید در نهایت،برای رسیدن به وزن دلخواه می بایست تحت نظر یک متخصص تغذیه قرار بگیرید تا علاوه بر ورزش روی تغذیه خود نظارت داشته باشید. درصورت نیاز به رژیم چاقی به صفحه رژیم افزایش وزن رجوع کنید.

آیا لاغرها هم باید ورزش کنند؟

اینکه آیا لاغر ها باید ورزش کنند یا نه به سیستم بدنی آنها بستگی دارد. بعضی از افراد لاغر متابولیسم بالایی دارند و در تمام طول زندگی شان همچنان لاغر باقی می‌مانند. این مسئله بین عموم مردم جا افتاده است، که ورزش به کسانی پیشنهاد می‌شود که چاق هستند و می‌خواهند به تناسب اندام برسند. بنابراین مردم فکر می‌کنند افراد لاغر دیگر نیاز به ورزش کردن ندارند. در صورتی که هم افراد لاغر و هم افرادی که تغذیه سالمی دارند و می توانند وزن خود را متعادل نگه دارند، همگی باید برای یک ورزش مرتب و روزانه وقت بگذارند.

فواید ورزش برای افراد لاغر

ورزش محاسن زیادی دارد که افراد لاغر هم به همین دلایل باید ورزش کنند.


۱. کاهش خطر بیماری ها و ویروسها

ورزش سیستم ایمنی بدن را که در مقابل ویروسها و بیماری‌ها و عفونت‌ها بسیار آسیب پذیر است بالا می‌برد.
ورزش می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، کلسترول بالا، سکته مغزی، دیابت و بسیاری از سرطان ها را کاهش دهد.

ورزش برای افراد لاغر

۲. ایجاد نشاط و انرژی بیشتر

ممکن است در طول انجام ورزش و بعد از آن مقداری احساس خستگی داشته باشید، ولی ورزش مرتب کمک می‌کند بهتر بخوابید و انرژی بیشتری در طول روز برای انجام کارهای روزانه خود داشته باشید.


۳. بالا بردن قدرت بدنی و استقامت

افراد لاغر همیشه افرادی سالم و همچنین قوی نیستند. ولی ورزش می تواند قدرت و استقامت بدنی را در افراد لاغر بالا برده و برای انجام کارهای روزانه کمتر خستگی را به همراه خواهد داشت.
اگر به طور مرتب ورزش کنید، قدرت بدنی شما بالاتر رفته و می توانید اجسام سنگین را به راحتی بلند کنید.
همچنین برای انجام کارها و فعالیت های خارج از منزل مثل، خرید، پیاده‌روی، ورزش و غیره توان بدنی بالاتری خواهید داشت.


 ۴. از بین بردن اضطراب و افسردگی و استرس

معمولا لاغرها اگر بیشتر از افراد دیگر در معرض اضطراب و افسردگی نباشند، کمتر از آنها نیستند. ورزش مقاومت بدن را در برابر مشکلات روحی و اضطراب و استرس و افسردگی بالا می‌برد.
در مغز هنگام ورزش، اندروفین های آزاد می شود که با ناراحتی و اضطراب مقابله می‌کنند.
معمولاً در افرادی که ورزش مرتب و روزانه دارند، خواب بهتر و سیستم ایمنی قوی تری وجود دارد، که آنها را در برابر مسائل روحی بیمه می کند.


۵. پیشگیری از اضافه وزن

وقتی که در دوران جوانی ورزش منظم و روزانه دارید، در سنین بالاتر احتمال اینکه دچار افزایش وزن شوید بسیار کم است و بعضی از افراد لاغر در جوانی متابولیسم بالایی دارند، ولی با بالا رفتن سنشان از سرعت متابولیسم بدن کم شده و به تدریج دچار اضافه وزن میشوند. ورزش روتین و مناسب به پیشگیری از چاقی این افراد در سنین بالاتر کمک می کند.

ورزش برای افراد لاغر
عوارض لاغری چیست؟

همانطور که چاقی عوارض دارد، لاغری هم مشکلات خاص خود را دارد و همین دلیل افراد لاغر هم برای درمان لاغری زیاد از حد باید ورزش کنند. افراد لاغر هم مانند افراد چاق و دنبال یک اندام زیبا و متناسب هستند.
لاغری در مردان باعث دیابت و ناباروری در آنها می‌شود. لاغری در زنان نیز باعث سقط جنین، نارسایی های ریوی قطع شدن قاعدگی و شکستگی استخوان در دوران میانسالی را به دنبال دارد. افسردگی در افراد لاغر هم زیاد دیده می شود.
پوکی استخوان، کم‌خونی، احساس خستگی دائم، کاهش مقاومت بدن در مقابل عفونت‌ها و ویروس‌ها دیر خوب شدن زخم ها و مشکلات روحی در افراد لاغر زیاد دیده می شود. البته باید این را نیز مدنظر داشت که فعالیت‌های روزمره و ورزش افراد لاغر متفاوت است.
پزشکان نیز با انجام فعالیت بیش از حد ورزش در افراد لاغر مخالف هستند، زیرا باعث سوختن کالری بیشتری در این افراد شده که منجر به لاغری بیش از حد آنها می‌شود. ولی تمرینات ورزشی مناسب و اصولی باعث می‌شود تا جذب مواد غذایی در این افراد بالا برود.

افراد لاغر چه ورزش هایی انجام بدهند؟

در تمرینات افراد لاغر ابتدا یک برنامه ورزشی سنگین طراحی می‌شود و وقتی که فرد لاغر طی این تمرینات، تارهای عضلانی اش پاره شد، سپس با تغذیه سالم و درست غذای کافی مربوط به عضله را تامین کرده و سپس عضله ترمیم و بعد حجیم می‌شود.
افراد لاغری که می خواهند با تمرینات ورزشی به افزایش وزن برسند حتما باید مراقب تغذیه خود باشند. نقش تغذیه در کنار ورزش در درمان لاغری و رسیدن به تناسب اندام ضروری است.

لاغرها چگونه عضله سازی کنند؟

هرچند اضافه وزن برای افراد لاغر کمی مشکل است ولی این افراد می‌توانند با عضله سازی به اندام مناسب و دلخواه خود برسند. بیشتر از یک ساعت تمرین ورزش نداشته باشید و به جای اینکه روی مدت زمان ورزش تمرکز کنید روی شدت تمرین ورزشی خود متمرکز شوید.
در بین هر تمرین یک دقیقه زمان استراحت بین ست ها را نگه دارید. افراد لاغر چون دارای سوخت و ساز بالایی هستند باید غذای بیشتری بخورند. حتماً باید طبق اصول درست ۵ تا ۶ وعده سنگین غذایی داشته باشند و بین آنها وجود دو تا سه ساعت فاصله باشد. روی مکمل‌ها حساب باز نکنید. چون مکمل ها تنها کامل کننده وعده غذایی شما هستند. البته مصرف پودرهای پروتئینی بد نیستند.
سعی کنید میزان تحرک خود را کمتر از حد معمول کنید، چون تحرک اضافی باعث کالری سوزی در بدن شما می شود.روی تناسب اندام خود تمرکز داشته باشید. به مرور زمان تعداد وزنه ها یا تکرار آنها را افزایش دهید.
هر یک ماه یک بار برنامه های تکراری خود را عوض کنید، تا رشد بدن شما در یک مرحله باقی نماند.
برای عضلات خود هفته ای سه بار تمرین ورزش قرار بدهید. یک روز در هفته را به تمرینات ترکیبی برای تمام عضلات بدن اختصاص بدهید. سعی کنید فشار و حجم تمرینات را در حد متوسطی نگه دارید.
تمرینات روی عضلات پا را فراموش نکنید.
کربوهیدرات‌ها را به وعده قبل و بعد از تمرین خود اضافه کنید. وزن گیری را در ابتدای صبح انجام بدهید. اگر اضافه وزن داشتید مشکل از برنامه غذایی شماست. باید کالری بیشتری مصرف کنید.


تغذیه افراد لاغر پس از ورزش

تغذیه در افرادی که ورزش می‌کنند بسیار مهم است، اینکه شما چه چیزی می خورید یا مینوشید قبل از ورزش می خورید یا بعد از آن بسیار مهم است.
برای افراد، مخصوصا ورزشکاران داشتن یک رژیم غذایی متعادل و رساندن مواد مغذی مورد نیاز بدن و مایعات بسیار مهم است.
کربوهیدرات ها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند، چه قبل و چه بعد از ورزش مورد نیاز هستند.
کربوهیدرات ها حتی از پروتئین‌ها مهم‌تر هستند. بهترین کربوهیدرات های مرکب مثل غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات و لبنیات هستند.
سعی کنید بعد از ورزش از غذاهای آبکی مثل سوپ یا آب سبزیجات استفاده کنید. استفاده از نان سبوس دار، بیسکویت نمکی یا شیر کم چرب، پنیر، سالاد سبزیجات، ذرت مکزیکی را فراموش نکنید.
کربوهیدرات ها برای جایگزین کردن سوخت عضلانی که هنگام ورزش مصرف کرده اید بسیار مهم هستند.
موز هم تغذیه مناسبی برای بعد از ورزش می باشد. در این مقاله در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان صحبت کردیم. امیدوارم که برایتان مفید بوده باشد.

guest
7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمدرضا

عالی بود من می خوام یکم قد و وزنم و زیاد کنم ۱۱ سالمه کم اشتها هستم و غذا کم می خورم می خوام دیگه خودم رو درست کنم اگه هم زیاد تر از هد شد کمش می کنم با ورزش

پشتیبان برنافیت

سلام محمدرضا جان
خیلی خوبه که به فکر تناسب اندام هستی و پیشنهاد میکنم تا زمانی که فرصت داری و توی سن بلوغ هستی، با متخصص تغذیه مشورت کنی تا بتونی بهترین نتیجه هارو داشته باشی
توی سن حساسی هستی و حالا که به فکر تناسب اندام هستی، باید خیلی دقت کنی چون هر کاری که می کنی می تونه ادامه زندگیت رو بسازه . بهتره که درست بسازیش و خودسر کاری نکنی

مینا

سلام
برای خانم های لاغر ورزش فتنیس مناسب است؟؟

پشتیبان برنافیت

اره مینا جان . چرا که نه ؟

ابوالفضل

سلام من فردی ۱۲ ساله هستم قدم ۱۵۸ و وزنم ۳۵ هستش من می‌خواهم ورزش های هوازی انجام دهم و خیلی علاقه به فوتبال دارم آیا این موارد باعث لاغری من میشوند؟

پشتیبان برنافیت

سلام ابوالفضل جان
توی سن رشد ترجیح اینه که یا مشاوره حضوری با یک متخصص تغذیه داشته باشی و یا حداقل تماس تلفنی… پیشنهاد نمیکنم با مطالب توی اینترنت بخوای برای زندگیت برنامه ریزی کنی. مخصوصاً اینکه توی سن رشد هستی

زهرا

سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم برای دختر 19ساله که لاغر هست چه ورزشی برای اندام ایده آل و رو فرم خوبه ؟

خانه