8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

همه ی ما به شدت در معرض مواد شیمیایی پلاستیکی هستیم ولی از وجود آن در زندگی خود بی خبریم. تحقیقات جدید از وجود مواد شیمیایی به نام فتالات در محصولات پلاستیکی خبر می دهد. این مواد شیمیایی به محصولات پلاستیکی اضافه می شوند تا آنها را صاف و نرم کنند و بویشان را از بین ببرند. 20 نوع فتالات مختلف وجود دارد که برخی از آنها با هورمون ها مداخله کرده و موجب نقائص هنگام تولد در نوزادان می شوند. سه نوع فتالات به نام های DEHP, DnBP, BBzP به دلیل داشتن آثار آسیب رساننده از اسباب بازی های کودکان حذف شده اند.

بسیاری از شرکت ها نیز فتالات را از محصولات خود حذف نمی کنند، بنابراین برای اینکه در معرض فتالات قرار نگیرید، بهتر است کل آن محصول را از زندگی تان حذف کنید. شاید تصور کنید منظور ما فقط دور ماندن از محصولات پلاستیکی است، اما جالب است بدانید که شما حتی در مکان هایی که تصور نمی کنید نیز ممکن است با فتالات رو به رو شوید.

1- غذاهایی که می خورید.

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

آفت کش ها حاوی فتالات هستند. فتالات موجود در آنها به خاک و در نهایت به غذای شما وارد می شود. درست است که خودداری از قرار گرفتن در معرض این مواد کار دشواری است، اما طبق تحقیقات استفاده از مواد ارگانیک و رژیم های غذایی فاقد پلاستیک به شدت موجب کاهش سطح فتالات می شود. از محصولات چربی حیوانی بپرهیزید (فتالات در چربی ها ذخیره می شود) و تا جایی که می توانید غذاهای تازه مصرف کنید.

2- داروهایی که مصرف می کنید.

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

داروهایی که دارای برچسب پوشش روده ای، پوشش نواری، پوشش امن یا آهسته رهش هستند، در واقع با نوارهای پلاستیکی حاوی فتالات DnBP و DEP پوشیده شده اند. این دو فتالات موجب اختلال در هورمون ها می شود.

داروهای غیر تجویزی جزء آن دسته از داروهایی هستند که حاوی فتالات می باشند و باید از مصرف آنها حتی الامکان خودداری کرد. تا جایی که می توانید از داروهای فاقد فتالات استفاده کنید.

3- دیوارها و زمین خانه ی شما

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

کف پوش های پلاستیکی اغلب از وینیل ساخته شده اند که حاوی فتالات های مختلفی از جمله BBzP می باشند. با وجود اینکه فتالات از اسباب بازی های کودکان حذف شده، اما از کف پوش هایی که آنها دائم با آن در ارتباطند، هنوز حذف نشده است. کاغذ دیواری ها نیز از وینیل ساخته می شوند و فتالات که تنها محدود به پلاستیک نمی شود، به خاک هایی که شما آن را تنفس می کنید، می چسبند.

برای جلوگیری از این خطر می توانید از کف پوش های چوبی و غیر پلاستیکی استفاده کنید. دیوارها را نیز می توانید با محصولات جانبی مواد لبنی رنگ کنید، چرا که پلیمرهای وینیل حتی در رنگ های ارگانیک نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]این مواد شیمیایی را از خانه تان دور کنید[/button]

4- کامپیوتر شما

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

تمام کابل ها و سیم هایی که موس شما را به مانیتور وصل می کنند، پوشیده از وینیل می باشند. رایج ترین نوع فتالاتی که در سیم ها و کابل ها یافت می شود، DiDP است که موجب بیماری آسم می شود.

در طول روز دست های خود را مدام بشویید تا باقی مانده های این مواد را از دستانتان دور کنید و از مالیدن دست ها به صورت خودداری کنید تا خاک های آلوده وارد بدن شما نشوند.

5- کیف پول یا ساک دستی شما

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

هرچه که با چرم مصنوعی ساخته شده باشد، در واقع پلاستیک ساخته شده با وینیل است که موجب قرار گرفتن شما در معرض فتالات می گردد. هنگام خرید کیف، محصولات ساخته شده با چرم طبیعی یا کرباس را انتخاب کنید. اگر مواد مصنوعی را ترجیح می دهید، از نایلون پوشیده شده با پلی اورتان که بدون قرار دادن شما در معرض فتالات از جذب آب جلوگیری می کند، استفاده کنید.

6- شامپوی شما

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

همه ی شامپوهای معطر حاوی فتالات می باشند. در واقع تمام محصولات معطر از هر نوعی شما را در معرض DEP می شوند. DEP یک نوع فتالات است که موجب مشکلات تنفسی و اختلال غدد درون ریز می شود. البته خبر خوب این است که میزان DEP در این محصولات کاهش یافته، اما خبر بد اینجاست که نمی دانیم چه نوع فتالاتی جایگزین آن شده است؟

سعی کنید به طور کلی از محصولات حاوی مواد خوشبو کننده بپرهیزید و یا تنها از محصولات خوشبو کننده ی حاوی روغن های گیاهی استفاده کنید.

7- لوازم آرایشی شما

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

پودرها و رژ لب هایی که برای زیبا کردن پوستتان به کار می برید، حاوی پلیمرهای پلاستیکی می باشند. این پلیمرها، حاوی DnBP، یعنی یکی از فتالات هایی که از محصولات کودکان حذف شده اند و DiBP می باشند که موجب اختلال در هورمون های شما می شوند.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9%85-%D8%A2%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%DA%86%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%9F/” align=”right” target=”_blank”]لوازم آرایشی از چه موادی تهیه شده اند؟[/button]

8- خودروی شخصی شما

8 منبع مخفی مواد شیمیایی پلاستیکی

میزان پلاستیک زیادی در پشت چرخ های خودروی شما به کار رفته است. از میان 20 نوع فتالاتی که در بازار موجود است، حداقل 6 تای آنها (که در ساخت اسباب بازی کودکان ممنوع شده)، از وینیل ساخته شده که همان پلاستیک غالب در خودروهاست.

همواره خودروی خود را با ماپ مرطوب و جاروبرقی تمیز کنید، چرا که خاک موجود در آن موجب جذب فتالات موجود در پلاستیک ها می شود. اگر قصد خرید خودرو را دارید، هوندا بگیرید، چرا که استفاده از وینیل های PVC را به طور موقت متوقف کرده است.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments