۸ تصور غلط در مورد بهداشت

تصورات بهداشتی در طول زمان تغییر کرده اند. در زمان های قدیم تمیز بودن تنها به معنای پاک کردن دست و صورت با اسفنج و یا حمام کردن در یک وان چوبی پر از آب چاه بود. اما در حال حاضر که همه ی ما به گرما و آب لوله کشی دسترسی داریم، بهانه ی کمتری برای تمیز نبودن داریم. برای اینکه ۸ تصور غلط در مورد بهداشت و نظارت را از بین ببریم در اینجا نظرات دو متخصص میکروب شناسی را بیان کرده ایم: جیسون تترو، میکروبیولوژیست و مایک سوآن درماتولوژیست.

۱- تصور غلط در مورد بهداشت: هر روز باید دوش بگیرید

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

هر دوی این کارشناسان اتفاق نظر دارند که دوش گرفتن روزانه اصلا نیاز نیست. تنها در صورتی به استحمام روزانه نیاز دارید که یک شغل یا سرگرمی خاصی دارید که موجب عرق کردن بیش از حد شما می شود و یا اینکه کاملا در پایان روز کثیف شده اید.

تترو می گوید: بدن ما پوشیده از میکروب است و این میکروب ها با گذشت زمان رشد می کنند. اگر تجمع آنها بیش از حد شود، بدن ما بوی گند گرفته و در معرض ناراحتی های پوستی مثل آکنه و شوره قرار می گیرد. او در ادامه می گوید: دوش گرفتن حداقل هر چند روز یک بار، میزان باکتری ها را کاهش می دهد و از بوی بد بدن جلوگیری می کند. مایک سوآن می گوید: اگر پوست خشکی دارید اما همچنان به دوش گرفتن نیاز دارید، استفاده از صابون های مصنوعی مثل داو، ستافیل و سراو می تواند باقی مانده ی پاک کننده های روی پوست را از بین ببرد.

۲- تصور غلط در مورد بهداشت: نشستن روی توالت های فرنگی عمومی سلامت شما را به خطر می اندازد

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

اغلب زنان وقتی می خواهند روی صندلی های توالت فرنگی عمومی بنشینند، دور تا دور آن را از دستمال کاغذی پر می کنند، یا سعی می کنند طوری بنشینند که پای آنها با این صندلی ها تماس نداشته باشد. تترو معتقد است: با وجودیکه صندلی های توالت فرنگی عمومی پر از میکروب است، اما این نکته در مورد توالت فرنگی خانه ی شما نیز صدق می کند. شما هر روز روی توالت فرنگی خانه ی خود می نشینید و هیچ مشکلی برای پوستتان ایجاد نمی شود، پس نشستن روی توالت فرنگی های عمومی نیز مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. اگر در جایی از بدن شما زخم یا شکاف نیست تا با این صندلی ها تماس بگیرد، هیچ مشکلی برایتان پیش نمی آید. تنها سعی کنید با آنها تماس دهانی نداشته باشید، چرا که ممکن است مشکلات روده ای ایجاد کند.

۳- تصور غلط در مورد بهداشت: جکوزی آب گرم پر از باکتری های مضر می باشد

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

اغلب افراد از جکوزی های آب گرم می ترسند. حتی برخی از آنها به عنوان باکتری یخ در بهشت نام می برند. تترو معتقد است: جکوزی نیز همانند تمام مناطق آب تفریحی پر از باکتری است اما باکتری های آن از انواع بی ضرر محیطی می باشند. برخی از این باکتری ها نیز بسیار مضرند همانند MRSA, E. coli و لژیونا نوموفیلا که عامل بیماری لژیونر است. پس بهتر است در زمان هایی به جکوزی بروید که آب آن تمیز است.

۴- تصور غلط در مورد بهداشت: بهترین گزینه برای تمیز کردن خانه، محصولات ضد باکتری هستند

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

تصور رایجی وجود دارد که آشپزخانه و حمام پر از میکروب هستند. بنابراین ممکن است فکر کنید بهترین راه برای تمیز کردن آنها، محصولات ضد باکتری هستند. اما جیسون تترو می گوید: محصولات ضد باکتری اغلب شامل تریکلوزان هستند. تریکلوزان، یک ماده ی شیمیایی است که تنها برای کشتن باکتری ها مفید نیست بلکه یک سم محیطی نیز محسوب می شود. ضد عفونی کننده هایی مثل وایتکس بهتر هستند اما محلول محیط دوست بهتر آب اکسیژنه می باشد.

۵- تصور غلط در مورد بهداشت: مایع دستشویی تمام باکتری ها را از بین می برد

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

زمان آن رسیده که تصور اشتباه خود را در مورد مایع دستشویی عوض کنید. دکتر مایک سوآن می گوید: اگر فکر می کنید مایع دستشویی، تمام باکتری ها را به یکباره از دستتان پاک می کند، کاملا در اشتباهید. حقیقت این است که باکتری ها در تمام طول روز بر روی دستان شما باقی می ماند و این کاملا طبیعی است. گرچه ضدعفونی کننده هایی که حاوی بیش از ۶۰ درصد الکل هستند عملکرد بهتری دارند، اما مرکز پیشگیری از بیماری ها اعلام کرده است از آنجا که این ضد عفونی کننده ها حاوی تریکلوزان می باشند مناسب نیستند. سازمان غذا و دارو اخیرا این شوینده ها را از لیست صابون های ضد باکتری و شوینده های بدن غیر تجویزی حذف کرده است.

آب و صابون بهترین راه برای شستن دست هاست به خصوص اگر دستان شما به وضوح آلوده هستند یا اگر با آفت کش ها سر و کار دارید.

۶- تصور غلط در مورد بهداشت: شستن زخم دست ها در آب اقیانوس، آنها را زودتر درمان می کند

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

تصوری قدیمی وجود دارد که می گوید: آب دریا موجب از بین بردن زخم ها می شود. اما چنین چیزی اصلا صحت ندارد.
جیسون تترو می گوید: آب دریا و اقیانوس ممکن است برای تمیز کردن دست ها گزینه ی خوبی باشد اما برای زخم ها مناسب نیست، چرا که حاوی میکروب هایی است که در روند درمان دخالت کرده و آن  را به تعویق می اندازد. محلول استریل سالین گزینه ی بسیار معقول تری به نظر می رسد.

۷- تصور غلط در مورد بهداشت: دئودورانت ها برای سلامت پوست شما بهتر از ضد عرق ها هستند

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

در اوایل سال ۲۰۰۰، مطالعاتی بر روی سرطان زا بودن ضد عرق ها انجام شد. فرضیه بر این بود که ترکیبات آلومینیومی و پارابن ها (که هر دوی آنها در برخی از دئودورانت ها و ضد عرق ها یافت می شدند) از استروژن تقلید می کنند و رشد سلول های سرطانی را افزایش می دهند. اما موسسه ی ملی سرطان بیان می کند که این موضوع هنوز به اثبات قطعی نرسیده است. دئودورانت ها با ضد میکروب ها جمعیت میکروب های پوست را کنترل می کنند، اما ضد عرق ها تولید عرق از پوست را کنترل می کنند. دئودورانت ها ممکن است حاوی مواد دیگری از جمله مواد مغذی برای باکتری ها باشند که می تواند بوی بد بدن شما را از بین ببرد. اما ضد تعریق ها تعداد باکتری ها را کاهش می دهد چرا که حفظ آب بدن را بر عهده دارند.

۸- تصور غلط در مورد بهداشت: باید ملافه ی رختخواب خود را هر ماه عوض کنید

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

طبق بررسی ۲۰۱۳ شرکت تشک ارگوفلکس انگلیس، مردان در سنین ۱۸ تا ۵۵ سال تنها ملافه های تشک خود را ۴ بار در سال عوض می کردند و مردان مجرد تنها یک ست ملافه داشتند. زنان اغلب سه سری ملافه داشتند و هر دو سه هفته یک بار، روی آن را عوض می کردند. نظریات علمی این کار را تایید نمی کند.

تترو می گوید: هر ساعت، شما میلیون ها میکروب تولید می کنید که با عرق، چربی، کثیفی و مواد شیمیایی آلی دیگر رشد می کنند. بسیاری از آنها بی ضرر هستند، اما برخی از آنان نیز موجب ایجاد قرمزی، التهاب و جوش می شوند. به علاوه، کنه های خاکی از باکتری هایی که در رختخواب خود می ریزیم تغذیه می کنند. برای دور نگه داشتن این کنه ها، ملافه ی خود را هر هفته تعویض کنید و برای شستن آنها از آب داغ استفاده کنید. البته دوش گرفتن پیش از خواب نیز می تواند تا حدی به از بین بردن باکتری ها کمک کند.

شما چه فکر می کنید؟

8 تصور غلط در مورد بهداشت ، برنافیت

آیا تصورات غلط بالا را تاکنون شنیده اید؟ کدام یک از آنها را باور می کنید؟ هیچ کدام از آنها، شما را متعجب نکرده است؟ چه تصورات غلط دیگری در مورد بهداشت شنیده اید؟ آیا آنها واقعیت دارند؟

کاری از گروه محتوای برنافیت

علی معراجی زاده

علی معراجی زاده

5/5

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های دکتر کرمانی که با بیش از چند سال سابقه درخشان در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت دکتر کرمانی است. در سایت برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت دکتر کرمانی با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت دکتر کرمانی امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmiدکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت دکتر کرمانی، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت دکتر کرمانی از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت دکتر کرمانی و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]