این 7 قدم دندان های شما را زیباتر می کنند

هیچ شکی نیست که دندان های سفید، درخشان و زیبا چهره ی شما را جذاب تر می کند. دهان راه ورودی به بدن است و این بدان معناست که وضعیت دندان و لثه ها بر روی سلامت کلی شما تاثیر می گذارد. مسواک منظم، نخ دندان، مراجعه به دندانپزشک، عدم مصرف سیگار و پیروی از یک برنامه ی غذایی سالم موجب بهبود سلامت دندان ها می شود.

هیچ شکی نیست که دندان های سفید، درخشان و زیبا چهره ی شما را زیباتر و جذاب تر می کند. اما سلامت دندان ها تنها به شکل ظاهری آنها منتهی نمی شود. دهان راه ورودی به بدن است و این بدان معناست که وضعیت دندان و لثه ها بر روی سلامت کلی شما تاثیر می گذارد. با پیروی از قدم های زیر نه تنها به سلامت دندان ها، بلکه به سلامت کل بدن خود کمک می کنید.

1- به طور منظم مسواک بزنید.

این 7 قدم دندان های شما را زیباتر می کنند - مسواک زدن - برنافیت

مسواک زدن اساس بهداشت دندان هاست. این کار، باقی مانده های غذایی که میکروب ها از آن تغذیه می کنند را از بین می برد و دندان ها را تمیز و نفس را تازه می کند. خمیر دندان های حاوی فلوراید موجب تقویت دندان ها می شود، اما برای ایجاد این تاثیر، مسواک شما باید حداقل 2 دقیقه طول بکشد. بسیاری از مسواک های الکتریکی دارای زمانسنج دو دقیقه ای هستند که عمل مسواک زدن را آسان تر می سازد.

2- هر روز نخ دندان بکشید.

این 7 قدم دندان های شما را زیباتر می کنند - نخ دندان - برنافیت

نخ دندان موجب از بین بردن باکتری هایی می شود که مسواک نمی تواند آنها را از بین ببرد. این باکتری ها در بین دندان ها جمع می شوند و موجب بیماری های لثه و دندان می شوند. دندان پزشکان معتقدند که روزی دو بار باید نخ دندان کشید، اگر تنها می خواهید یک بار نخ دندان بکشید، این کار را پیش از رفتن به رختخواب انجام دهید. زمانی که می خوابید، دهان شما بزاق کمتری تولید می کند که دندان ها و لثه را نسبت به باکتری ها آسیب پذیرتر می کند.

3- به دندانپزشک مراجعه کنید.

این 7 قدم دندان های شما را زیباتر می کنند - برنافیت

برای معاینه ی دقیق دندان ها، سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که در مراحل اولیه ی بیماری های لثه باشید، دندانپزشک به راحتی می تواند آن را شناسایی و درمان کند. اگر مستعد بیماری های لثه و سوراخ شدن دندان ها هستید، هر چهار ماه یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر مشکلات دیگری دارید که شما را بیشتر مستعد بیماری های دندان می کند (مثل دیابت، سیستم ایمنی ضعیف حاصل از HIV، سرطان یا شیمی درمانی) در مورد تعداد دفعات معاینه با پزشک خود مشورت کنید. زنان باردار، افراد دیابتی و افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، باید برنامه ی بهداشتی خاصی را رعایت کنند.

بررسی مکرر دندان ها و لثه ها توسط خود فرد برای مشاهده ی زخم های لب و دهان، ورم لثه ها و خونریزی آنها بسیار ضروری است.

4- از یک برنامه ی غذایی سالم پیروی کنید.

غذاهای سرشار از کلسیم همچون لبنیات، کلم و ماهی ساردین را در برنامه ی غذای خود بگنجانید. کلسیم موجب تقویت استخوان ها و دندان و ویتامین C موجود در مرکبات، موجب تقویت لثه ها می شود. اما مصرف غذاهای شیرین و چسبنده، موجب تغذیه ی باکتری ها و تولید اسیدهایی می شوند که باعث سوراخ شدن دندان می شود. پس از مصرف شیرنی جات به سرعت مسواک بزنید، اگر به مسواک دسترسی نداشتید، دندان های خود را با آب خالی بشویید.

5- سیگار نکشید.

افراد سیگاری، 4 برابر افراد غیرسیگاری دچار بیماری های لثه می شوند. استفاده از تنباکوهای غیر دودی نیز خطر سرطان دهان، لب، زبان و لثه را افزایش می دهد. اولین ضرر سیگار، ایجاد تنفس بد بو است.

6- دندان های خود را سفید کنید.

این 7 قدم دندان های شما را زیباتر می کنند - سفید کردن دندان - برنافیت

گرچه فواید سفید کردن دندان ها تنها به زیبایی مربوط است، اما اگر این عمل تحت نظر دندانپزشکان مجرب و کارآزموده انجام گیرد، هیچ مشکلی برای دندان ها ایجاد نمی کند. محصولات سفید کننده ی غیر تجویزی تنها برای لکه های کوچک مفید است و محصولات سفید کننده ی قوی و حرفه ای برای دندان های زردتر به کار برده می شود. پیش از مصرف محصولات سفید کننده با پزشک خود مشورت کنید تا از سلامت دندان ها و لثه های خود اطمینان حاصل کنید.

7- عمل های زیبایی انجام دهید.

این 7 قدم دندان های شما را زیباتر می کنند - برنافیت

اولین چیزی که فرد در یک برخورد مشاهده می کند، لبخند شماست. دندان های کج و کوله، لکه دار و افتاده، بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر منفی دارد. در طول دهه های اخیر عمل های مربوط به زیبایی دندان ها افزایش یافته است. فنر و روکش برای بهبود ظاهری، از بین بردن لکه ها و ارتودنسی برای صاف کردن دندان ها، دو نمونه ی کوچک از عمل هایی هستند که بسیاری از دندانپزشکان آن را توصیه می کنند.

 

نکاتی که باید قبل از سفید کردن دندان ها بدانید

سفید کردن دندان ها در حال حاضر، چه به صورت غیر تجویزی و چه در مطب های دندانپزشکی تبدیل به یک روند رو به افزایش شده است. اگر می خواهید دندان هایتان را سفید کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید.

1- سفید کردن دندان ها، یک روند بسیار ساده است.

سفید کردن دندان ها روندی است که شامل سفید و درخشان کردن دندان ها می باشد. البته طبق نظر متخصصان، این روند نمی تواند دندان هایتان را بسیار سفید و درخشان کند، اما می تواند رنگ کنونی آنها را با استفاده از سایه هایی روشن تر کند.

دندانپزشک قبل از شروع این کار، سلامت دندان ها و انتظارات شما را بررسی می کند. اگر برای ادامه ی آن آمادگی لازم را داشته باشید، ابتدا از دندان شما عکس برداری می کند. این روند با استفاده از قالب های مخصوص دندان انجام می شود تا سینی های سفید دندان برای خود فرد ساخته شود. از دندان ها نمونه ای گرفته می شود تا فرد بتواند دندان خود را قبل و بعد از این عملیات مقایسه کند. سپس، در جلسه ی بعد، سینی های سفید بر روی دندان ها قرار داده می شود و طرز مصرف کیت مشخص می شود. کیت های مختلفی وجود دارد، اما همه ی آنها حاوی کمتر از میزان مجاز سفید کننده می باشد.

2- تنها دندان های واقعی را می توان سفید کرد.

اگر دندان های شما مصنوعی هستند، روکش دارند و یا آنها را پر کرده اید نمی توانید عملیات سفید سازی دندان ها را بر روی آنها اجرا کنید، چرا که رنگ آنها ثابت خواهد ماند. سفید کردن دندان ها تنها شامل دندان های واقعی می شود.

3- حساسیت به مواد سفید کننده ممکن است در شما باقی بماند.

نکاتی که باید قبل از سفید کردن دندان ها بدانید

مهم نیست از چه درمانی استفاده می کنید، همواره ممکن است دندان ها و لثه های شما نسبت به مواد شیمیایی حساس باقی بماند. گاهی اوقات برخی از خمیر دندان های ضد حساسیت که پس از درمان استفاده می شوند، ممکن است حساسیت دندان هایتان را از بین ببرند. البته باقی ماندن حساسیت نسبت به مواد سفید کننده به ندرت پس از درمان ادامه می یابد.

4- سفید کردن دندان ها دائمی نیست.

زمان مفید سفید کردن دندان تا سه سال است. البته این اثر در افراد مختلف متفاوت است. نوشیدن قهوه و چایی و سیگار کشیدن، این زمان را جلو می اندازد.

5- سفید کردن دندان باید توسط دندانپزشک صورت گیرد.

سفید کردن دندان تنها توسط یک متخصص مراقبت از دندان، همچون دندانپزشک، دستیار دندانپزشک و یا یک درمانگر که مهارت لازم برای انجام این کار را دارد، مجاز است. درمانگران دندان و یا دستیار دندانپزشکان نیز با تجویز دندانپزشک می توانند این کار را انجام دهند. یک پزشک بالینی تنها می تواند از مواد مخصوص با مقاومت خاص استفاده کند. کیت هایی که از طریق اینترنت خریداری می شوند، ارزان هستند اما از آنجا که ماده ی سفید کننده ی آن ممکن است با مقاومت دندان ها تناسب نداشته باشد برای آنها مضر است. به علاوه، محافظ دندان ممکن است در دهان به خوبی جای نگیرد و سفید کننده در جای مناسبش قرار نگیرد.

6- سفید کردن دندان ها تنها ممکن است یک ساعت به طول بیانجامد.

عمل سفید کردن دندان ها تنها یک ساعت به طول می انجامد. این کار اغلب برای اینکه اثر طولانی مدت تری داشته باشند، از کیت هایی در داخل خانه استفاده می شود. این کار برای افرادی که نیاز به تغییر سریع دارند بسیار مناسب است. گاهی اوقات قبل از سفید کردن دندان ها، آنها را لکه زدایی می کنند تا اثر این سفید کنندگی دوام بیشتری داشته باشد.

7- استفاده از کیت های خانگی همیشه موثر نخواهد بود.

کیت های خانگی تنظیم نشده هستند، بنابراین ممکن است در گذاشتن آنها در دهان خود با مشکل مواجه شوید. برخی از آنها نیز حاوی مواد سفید کننده با دوز بالایی هستند که موجب احساس سوزش در دهان می شوند. موفقیت سفید کردن دندان بستگی به درست قرار دادن سینی های سفید کننده ای دارد که دندانساز آنها را می سازد. اما این عمل اگر در خانه و توسط خود افراد انجام شود، ژل سفید کننده ی اضافی ممکن است به لثه ها آسیب برساند.

8- پیش از درمان باید سوال هایی پرسیده شود.

نکاتی که باید قبل از سفید کردن دندان ها بدانید

پیش از انجام هر گونه درمان، باید اطلاعاتی در این مورد داشته باشید. برخی از سوال هایی که ممکن است بخواهید پاسخ آنها را بدانید شامل سوالات زیر است: آیا من نیاز به روکش یا تاج گذاری دندان های جلویم خواهم داشت یا نه؟ پاسخ به این سوال بسیار اهمیت دارد، چرا که سفید کردن دندان ها هیچ تاثیری بر روی این نواحی نخواهد داشت. اگر به مواد حساسیت پیدا کنم، چه ؟ هزینه ی این عمل چقدر است؟

9- اگر از نتایج راضی نبودید شکایت خود را بیان کنید.

هیچ ضمانتی وجود ندارد، اما به طور کلی می توانید دو کار انجام دهید. اگر حساسیت پیدا کردید، یا می توانید ادامه ی عملیات را متوقف کنید و یا از یک خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید. البته این حساسیت ها زیاد به طول نمی انجامد، چرا که دندان پزشکان از میزان معینی از ژل استفاده می کنند و در مواقع نادری ممکن است این میزان دارای عوارض جانبی باشد. اگر از نتیجه راضی نیستید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر احساس می کنید این عمل به دندان های شما آسیب رسانده، با خدمات شکایات مربوط به دندان آن را در میان بگذارید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه