حتما پس از هر وعده ی غذایی و پیش از خواب دندان های خود را مسواک می زنید و نخ دندان می کشید. این کار بسیار خوب است. اما آیا می دانستید اگر زبان خود را همراه با دندان ها مسواک نزنید، سلامت دهانی تان به خطر می افتد؟ بیش از 700 نوع باکتری مختلف در دهان زندگی می کنند که البته همه ی این میکروب ها مضر نیستند. اما زمانی که باکتری های مضر در شکاف دور پرزهای زبان جمع می شوند، می توانند واقعا مضر باشند. زبان شما همانند یک اسفنج باکتریایی است که باکتری های مضر را در سر تا سر دهان منتشر می کند، موجب بیماری می شود. با این تفاسیر اگر مسواک زدن زبان را فراموش کنید، دچار مشکلات زیر خواهید شد.

1- تنفس بد بو

اولین مشکلی که با مسواک نکردن زبان به وجود می آید، بوی بدن دهان است. اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟ باکتری ها بر روی زبان شما خانه می کنند و یک سد ناپاک تولید می کنند. این باکتری های بدبو در پشت زبان کمین می کنند، به همین دلیل است که مسواک زدن پشت زبان نیز اهمیت دارد.

پیشنهاد برنافیت: علت بوی بد دهان در ماه رمضان

2- کند شدن جوانه های چشایی

اگر زبان خود را نشویید، لایه های باکتری، تکه های غذا و سلول های مرده ی پوست به نام زیست لایه، جوانه های چشایی شما را می پوشانند و احساس چشایی تان را کندتر می کنند. برای تیز کردن جوانه های چشایی، این لایه ها را به وسیله ی مسواک از روی زبان خود بزدایید.

3- سیاه شدن زبان

این مشکل زمانی رخ می دهد که پرزهای زبان به دلیل باقی مانده های غذا یا نوشیدنی هایی همچون قهوه سیاه شود که این لکه ها به سختی از روی زبان پاک خواهند شد. این موضوع موجب می شود که زبان یک ظاهر تیره و پرزدار به خود بگیرد. این مشکل خطرناک نیست و با مسواک زدن زبان از بین می رود.

4- عفونت قارچی

عفونت قارچی در اصطلاح پزشکی برفک دهان نامیده می شود و زمانی رخ می دهد که سطح باکتری های دهان به دلیل مسواک نکردن زبان زیاد و موجب رشد قارچ در دهان شود. نتیجه ی آن چیست؟ ایجاد لکه های سفید در داخل دهان. داروهای ضد قارچ برای حل این مشکل مفید هستند و مسواک زدن زبان ، از وقوع مجدد این مشکل جلوگیری می کند.

5- بیماری پریودنتال

تجمع باکتری ها بر روی زبان، به دندان های شما نیز انتقال می یابد و موجب التهاب، ورم و قرمزی لثه ها می شود. اگر این مشکل درمان نشود، این التهاب منجر به بیماری پریودنتال می شود. این بیماری با عقب رفتن لثه از دهان و عفونی شدن این فضای خالی شده همراه است. در این حالت، دندان هایتان می افتد، اما بدتر از همه این است که این التهاب مزمن ممکن است منجر به حمله ی قلبی، سکته و سقط جنین شود.

حالا که تصمیم گرفته اید زبان خود را مسواک بزنید، روش درست آن را امتحان کنید. از انتهای زبان شروع کرده، به آرامی به سمت جلو بیایید. سپس مسواک را از سمتی به سمت دیگر حرکت دهید. برای این کار نیازی به خمیردندان نیست، اما استفاده از خمیردندان تاثیر این کار را افزایش می دهد. این کار را حداقل یک مرتبه و به طور ایده آل دو مرتبه در روز انجام دهید.

برای این کار از زداینده های زبان نیز می توانید استفاده کنید. ابزاری که در داروخانه ها یافت می شود و برای زدودن باکتری ها و باقی مانده های غذا از روی زبان به کار می رود.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه