گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

در نظر گرفتن خاصیت داروهای گیاهی و شیمیایی برای مردانی که از سرطان پروستات رنج می برند و تحت درمان هستند، بسیار اهمیت دارد.

دانشمندان دانشگاه تگزاس به این نتیجه دست یافتند که ترکیب برخی از گیاهان از هجوم سلول های سرطانی جلوگیری می کند، توانایی سرطان برای گسترش به سلول های استخوان را کاهش می دهد و از طریق آثار ضد التهابی بر نقشه ی ژنتیکی سلول ها، آپوپتوز را افزایش می دهد.

عصاره ی برگ رزماری

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

150 میلی گرم عصاره ی برگ رزماری معادل 34.5 میلی گرم آنتی اکسیدان فنولیک می باشد.

رزماری که یک گیاه مهم طعم دهنده در رژیم غذایی مدیترانه ای می باشد، شامل دو ترکیب پیشگیری کننده می باشد: کارنوسیک اسید و رزمارینیک اسید. این ترکیبات، ضد باکتری و دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی قوی می باشند. مصرف این گیاه نه تنها جذب آنتی اکسیدان را افزایش می دهد، بلکه بدن را نیز در تولید مواد آنتی اکسیدانی نیرومند می سازد.

عصاره ی زردچوبه

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

100 میلی گرم عصاره ی زردچوبه معادل 4.5 میلی گرم زردچوبه و 7 میلی گرم کورکومینوید است.

این ادویه ی آسیایی به خانواده ی ریشه ی زنجبیل تعلق دارد. این ماده به دلیل خواص ضدعفونی، ضد التهابی و تسکین دهنده ی هضم بیش از 4000 سال است که در طب آیو ودا (آسیایی- هندی) و طب چینی برای درمان بسیاری از مشکلات از جمله آرتروز، زخم، بیماری های کبد، اختلالات گوارشی، دیابت و سرطان به کار می رود.

زردچوبه از لختگی بیش از حد خون جلوگیری می کند، موجب تعادل میزان کلسترول می شود، سلامت کلی بدن را افزایش و سطح قند خون را در افراد دیابتی کاهش می دهد. حتی برخی از مطالعات نشان داده است که این ماده از تباهی مغز در دوران پیری پیشگیری می کند.

عصاره ی زنجبیل

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

100 میلی گرم عصاره ی زنجبیل معادل 16.2 میلی گرم ترکیبات تند و 4.3 میلی گرم زینجیبرن است.

زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی، ضد تهوع و ضدعفونی کننده می باشد و هزاران سال است که به عنوان یک درمان در طب سنتی به کار برده شده است. این گیاه به تسکین سرفه کمک می کند و یکی از بهترین مسکّن ها برای درمان دریازدگی است. ترکیبات فعال زنجبیل به عنوان یک آنتی اکسیدان و مهار کننده ی طبیعی کوکس 2 عمل می کند.

عصاره ی ریحان مقدس

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

100 میلی گرم عصاره ی ریحان مقدس

ریحان مقدس، یک گیاه دارویی آیو ودایی است که همانند زردچوبه به دلیل داشتن خواص پیشگیری کننده مطالعات زیادی بر روی آن انجام شده است. ترکیبات فعال آن که شامل اوژنول، کارواکرول، اولئانولیک اسید و اورسولیک اسید است کوکس 2 را مهار می کند. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و سطح قند خون را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده است که ریحان مقدس فرآیندهای رشد را مهار می کند، چرا که در غیر این صورت موجب افزایش و رشد سلول های سرطانی می شد. این ماده ضد متاستاز است، تهاجم و چسبندگی سلول های سرطانی را مهار می کند و همراه با شیمی درمانی به آسیب پذیری و مرگ سلول های سرطانی کمک می کند.

عصاره ی برگ چای سبز

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

100 میلی گرم عصاره ی چای سبز معادل 45 گرم پلی فنول است.

چای سرشار از کاتچین است که متعلق به گروهی از ترکیبات گیاهی دارویی به نام پلی فنول است. چای سبز بهترین منبع کاتچین اپی گالوکتشین گالات است. کاتچین ها از آسیب های سلولی که به دلیل استرس اکسیداتیو ایجاد شده است پیشگیری می کند و چندین مسیر سلولی سیگنالیک و متابولیک را که موجب افزایش رشد سلول های سرطانی می شود، تغییر می دهد.

پلی فنول های چای دارای آثار بسیار مفیدی در پیشگیری از ایجاد سرطان، آپوپتوز، آنژیوژنز و متاستاز دارد.

پلی فنول های چای سبز نیز مستقیما بر روی پردازش بدن در مواد تولید کننده ی سرطان تاثیر می گذارد و بیان آنزیم هایی را که در ایجاد سرطان پروستات نقش دارند، کاهش می دهد.

به خصوص در مورد سرطان پروستات ، مطالعات نشان داده است که چای سبز از گسترش سلول های سرطانی از محل ضایعات پیش سرطانی جلوگیری می کند.

زرشک

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

40 میلی گرم زرشک، معادل 2.4 میلی گرم بربرین است.

این گیاه، مصرف 2500 ساله دارد و سرشار از مواد شیمی گیاهی به نام بربرین است. بربرین فعالیت موتور سوخت و ساز سلول ها (میتوکندری) است و می تواند از سرطان جلوگیری کند. به علاوه، بیان آنزیم های کوکس 2 و التهاب را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده است که در لوله های آزمایش سلول های سرطان پروستات ، بربرین با تحریک آپوپتوز، رشد سلول ها را مهار می کند. برخی از نقشه های بقای سرطان سلولی نیز به دلیل وجود بربرین خنثی می شود.

عصاره ی پونه ی کوهی

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

40 میلی گرم عصاره ی پونه ی کوهی معادل 1.6 میلی گرم آنتی اکسیدان فنولیک می باشد.

این گیاه مدیترانه ای، به دلیل محتوای حجیم مواد شیمیایی گیاهی به نام فنولیک اسید و فلاونول دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی می باشد. مطالعات نشان داده است که پونه ی کوهی به طور گزینشی سلول های سرطانی را از بین می برد. این ماده منبع کورستین که یک فلاونول آنتی اکسیدان و ضد التهابی است، می باشد.

عرقچین بایکال

گیاهان ضد التهابی مفید برای پروستات

20 میلی گرم از عصاری این گیاه معادل 3.4 میلی گرم مشتق بایکالین و 0.08 میلی گرم وگونین است.

این گیاه، یک گیاه چینی است که دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی می باشد. آزمایش ها نشان داده است که این ماده فعالیت های آنزیم کوکس 2 را مهار می کند و تولید پروستاگلاندین ایکوزانوئید التهابی E2 را کاهش می دهد.

مطالعات بر روی حیوانات نیز تاثیر شگرف این ماده را بر روی رشد سلول های سرطانی نشان داده است. یکی از مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شد، نشان داد که مصرف 7 هفته از عصاره ی این ماده موجب کاهش 50 درصدی حجم تومورهای پروستات می شود. مطالعات دیگر نیز از کاهش 66 درصدی این تومورها با همین مدت زمان استفاده نشان دادند.

وگونین که عنصر فعال گیاه عرقچین بایکال است از تولید آنزیم هایی که برای بقای سلول های سرطانی نیاز است جلوگیری می کند. در نتیجه ی این انسداد، سلول های سرطانی اقدام به خودکشی می کنند (آپوپتوز).

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments