چه مدت پس از زایمان می توان دوباره باردار شد؟

[iconbox title=”اگر وقت ندارید…” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed”  align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”32″ icon_color=”#3e256a” ]بسیاری از زنان تصور می کنند از آنجا که قاعدگی آنها پس از زایمان قطع می شود، بدنشان نیز قادر به تخمک گذاری نخواهد بود، اما چنین تصوری کاملا اشتباه است. زایمان قبلی شما چه از نوع طبیعی و چه از نوع سزارین باشد، بدن به سرعت آماده ی بارداری مجدد خواهد شد. اما از آنجا که بدن هنوز از بارداری قبلی احیا نشده، آمادگی لازم برای بارداری مجدد را نخواهد داشت.[/iconbox]

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که چه مدت پس از زایمان ممکن است باردار شوید؟ پاسخ این است که خیلی زودتر از آنچه که تصورش را می کنید. آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده است که آیا فردی ممکن است 6 هفته پس از زایمان دوباره باردار شود؟ پاسخ کاملا مثبت است. بسیاری از زنان تصور می کنند که پس از زایمان، به سرعت امکان بارداری وجود ندارد. چه زایمان قبلی شما از نوع طبیعی و چه از نوع سزارین بوده باشد، بدن به سرعت پس از زایمان آماده ی بارداری مجدد می شود. بسیاری از زنان تصور می کنند از آنجا که قاعدگی آنها قطع شده، بدنشان قادر به تخمک گذاری نیست، اما چنین تصوری کاملا اشتباه است.

گرچه توصیه شده تا شش هفته پس از زایمان رابطه ی جنسی نباید انجام شود، اما این اتفاق گاهی ممکن است رخ دهد. در این مدت عدم استفاده از قرص های ضدبارداری منجر به بارداری ناخواسته می شود. جایگزین هایی برای مقاربت جنسی بیابید تا هم بدن شما فرصت کافی برای ریکاوری داشته باشد و هم از احتمال بارداری ناخواسته جلوگیری شود.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D8%B5/” align=”right” target=”_blank”]روش های پیشگیری از بارداری بدون مصرف قرص[/button]

گرچه شیردهی در برخی از زنان، تخمک گذاری را به تعویق می اندازد، اما روش خوبی برای پیشگیری از بارداری نیست، مگر اینکه از روش آمنوره ی شیردهی استفاده کنید. این روش خاص کنترل بارداری نیاز به زمان و محدودیت های بسیاری دارد. این بدان معناست که شما هیچ گاه نباید از شیر دوش استفاده کنید و کودکتان نباید از پستانک استفاده کند، در نتیجه فرزند شما در طول شب نمی تواند به آرامی بخوابد. انجام چنین کاری برای زنان بسیار سخت است.

چرا بارداری پشت سر هم خطرناک است؟

مطالعات نشان داده اند زنانی که با فاصله ی کم صاحب فرزند می شوند، برای بار دوم بارداری پر خطر تری را تجربه خواهند کرد. دلیلش این است که بدن زنان هنوز از اولین زایمان کاملا ریکاوری و درمان نشده و به اندازه ی کافی توانایی زایمان مجدد را ندارد. حتی اگر از نظر فیزیکی درمان شده باشید، همچنان هورمون ها و مواد مغذی موجود در بدن شما نیاز به احیای مجدد دارد.

خطرات دیگری که ممکن است به دلیل بارداری، پیش از شش هفته پس از زایمان رخ دهد شامل موارد زیر است:

  • تولد زودرس
  • ترکیدن کیسه ی آب زودتر از موعد زایمان
  • عدم رشد کافی جنین
  • افزایش ناهنجاری های مادر زادی (نقص تولد)

بهترین فاصله ی زمانی بین دو بارداری 18 ماه پس از بارداری اول است.

در این مدت زمان، بدن فرصت کافی برای درمان را خواهد داشت و احتمال خطراتی که به دلیل بارداری مجدد با فاصله ی کم ایجاد می شود، به شدت کاهش خواهد یافت. به علاوه داشتن زمان کافی برای بارداری بعدی مشاوره ی قبل از بارداری را برای فرد ممکن خواهد ساخت. البته باید توجه داشت که بارداری، با فاصله ی بیش از پنج سال خطرات خاص خود را به همراه دارد.

اگر احتمال بارداری می دهید حتما با پزشکتان مشورت کنید. چرا که در این زمان شما و فرزندتان به مراقبت های خاصی احتیاج خواهید داشت تا خطرات احتمالی را به حداقل برسانید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
38 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments