چرا پاهایتان ورم می کند

وقتی پای شما به هر دلیلی ورم می کند، به قدری دردناک می شود که حتی قادر به پوشیدن کفش نیز نخواهید بود. بنابراین باید به دنبال راه چاره ای بگردید. اما آیا واقعا تورم پاها خیلی جدی است؟ خیر، اصلا اینطور نیست. در این مقاله برخی از دلایل ورم کردن پا و درمان آنها معرفی شده است.

1- احتمالا همه ی روز را سر پا ایستاده اید

اگر تمام روز را به راه رفتن مشغول بوده اید، مقصر ورم پاها همین برنامه ی شلوغ کاریتان است. ایستادن یا راه رفتن زیاد موجب تورم اندام تحتانی می شود. در میان کارهای خود کمی به آنها استراحت دهید تا هوا بخورند. بهتر است آنها را بالاتر از بدن قرار دهید تا موجب سهولت گردش خون در آنها شود. با این حرکت، تورم پای شما یک شبه آرام خواهد شد.

2- کفش های شما بیش از حد تنگ است

اگر عاشق کفش های پاشنه باریک یا صندل های نوک تیزهستید، باید به شما بگویم که این نوع کفش ها اصلا برای سلامت پاهایتان مناسب نیست. انقباض حاصل از کفش ها- پاشنه های تیزی که به مچ پا فشار می آورند و صندل های نوک تیزی که انگشتان پا را جمع می کنند- جریان خون را در بدن محدود کرده و موجب ورم پا می شود. سه چیز که باید در هنگام انتخاب یک کفش مناسب در نظر گرفت: پشتیبانی قوس پا، زیرسازی و جذب ضربه هاست.

3- وزن شما افزایش یافته است

اضافه وزن موجب ورم پا می شود، چرا که پاهای شما مجبور به پشتیبانی و تحمل وزن بیشتری می شود. (در این صورت باید به شما بگویم که تنها راه آن کم کردن وزن است.) این افزایش وزن گاهی به دلیل بارداری نیز می باشد، به خصوص در سه ماهه ی آخر بارداری. وقتی شخصی باردار است، بدن او 50 درصد خون و مایعات بیشتری تولید می کند تا از جنین محافظت کند و لگن او را برای زایمان آماده کند. این عامل خود، موجب چاقی می شود. راه حل چیست؟ پیشنهاد کارشناسان پوشیدن کفش های راحت و بالا بردن پاها در هر زمان ممکن است.

4- دچار اختلال گردش خون هستید

اگر هر جفت پاهای شما ورم کرده و هیچ یک از راه های بالا برای بهبود آنها کارساز نیست، به احتمال زیاد دچار یک بیماری اختلال گردش خون مثل رگ های واریسی، که یک نارسایی وریدی است (رگ های شما خون را به قلبتان باز نمی گردانند، در نتیجه در پای شما جمع می شوند) و یا به احتمال کم دچار لختگی خون شده اید. اگر ورم پای شما به دلیل هیچ یک از این موارد نیست، با پزشک خود مشورت کنید.

5- بدن شما دچار عفونت است

یک عفونت باکتریایی یا قارچی در پای شما (در بین یا روی انگشتان پا) موجب تحریک و سپس تورم پاهایتان می شود. در این موارد بهتر است از پزشک خود بخواهید برایتان یک آنتی بیوتیک تجویز کند تا عفونت بدنتان را از بین ببرد و تورم پاهایتان را کاهش دهد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments