چرا ساق پا ورم می کند؟

گاهی ممکن است هوس غذاهای شور و پرنمک کنید: غذاهایی همچون چیپس، همبرگر و غیره. اما بهتر است بدانید که غذاهای سرشار از سدیم ممکن است بر روی افزایش وزنتان بسیار تاثیر داشته باشد. وقتی نمک مصرف می کنید، آب از سرخرگ ها، سیاهرگ ها و مویرگ های شما کشیده شده، به بافت ها فرستاده شده و موجب احتباس آب در پا می شود.

این مطلب را هم بخوانید: هوس های غذایی به شما چه می گویند؟

در نتیجه ممکن است دست ها، صورت، شکم و انگشتان شما ورم کند. اما در نهایت قسمت پایین پاهای شماست که این وزن اضافی را باید تحمل کند. جاذبه ی زمین، این آب محبوس شده را به سمت پایین می کشد بنابراین این آب در پا، مچ پا و ساق پای شما تجمع می یابد. در اینجا دلایل ورم ساق پا و راه حل از بین بردن این ورم ها بیان شده است.

دائم به رستوران می روید.

چرا ساق پا ورم می کند؟

هر چه بیشتر بیرون از خانه غذا بخورید، بدن شما بیشتر ورم می کند. یک وعده غذای معمولی در رستوران، حاوی 2300 میلی گرم سدیم است. این میزان که توسط سازمان غذا و دارو منع شده، معادل یک قاشق چای خوری نمک است.

از آنجا که بدن انسان بسیار شگفت انگیز است، نوشیدن آب فراوان، قهوه یا چای نیز این ورم را از بین نمی برد. تنها باید منتظر بمانید تا کلیه ی شما ظرف 24 تا 48 ساعت این نمک را از بدنتان خارج کند.

غذاهای فرآوری شده زیاد مصرف می کنید.

چرا ساق پا ورم می کند؟

آمریکایی ها به طور متوسط روزانه 3400 میلی گرم سدیم مصرف می کنند که بیش از 75 درصد آن از غذاهای فرآوری شده به دست می آید. بنابراین حتی اگر در رستوران غذا نمی خورید، ممکن است سدیم اضافی را از غذاهای فرآوری شده مثل سوپ های کنسرو شده یا سس سالادی که هر روز مصرف می کنید به دست آورید. برای جلوگیری از دریافت نمک بیش از حد سعی کنید سوپ و سالاد را خودتان در خانه تهیه کنید تا میزان نمکش را کنترل کنید. حتی می توانید به برچسب مواد تشکیل دهنده ی غذاها نگاه کنید و آنهایی را که حاوی 650 میلی گرم یا بیشتر نمک هستند از برنامه ی غذایی خود حذف کنید.

این مطلب را هم بخوانید: چرا پاهایتان ورم می کند

تمام روز را نشسته یا روی پا ایستاده اید.

چرا ساق پا ورم می کند؟

هر چه بیشتر بی تحرک باشید، مایع بیشتری در پاهای شما جمع می شود. افراد بی تحرک و پشت میز نشین باید هر یک تا دو ساعت یک بار بدن خود را کشش دهند و راه بروند تا جریان خون در بدنشان افزایش یابد. اگر به مسافرت می روید و سفر شما نیز طولانی است حتما در بین راه استراحت کنید.

اگر شغلتان به گونه ای است که نمی توانید تحرک زیادی داشته باشید، می توانید در محل کار از جوراب های واریس استفاده کنید. این جوراب ها به سیستم گردش خون شما کمک می کنند تا خون را به تمام قسمت های بدن انتقال دهند. روش دیگر برای جلوگیری از تورم پاها، بالا گذاشتن آنها یا قرار دادن یک چهار پایه در زیر آنهاست.

در هواپیما نشسته اید.

چرا ساق پا ورم می کند؟

جدای از اینکه وقتی در هواپیما می نشینید، به دلیل وجود یک راهروی باریک در میان صندلی ها قادر به راه رفتن نیستید، تغییر فشار کابین موجب انتقال مایع بیشتری از سرخرگ ها و سیاهرگ ها به بافت ها می شود. هر از گاهی در میان راهرو قدم بزنید. هر چه بیشتر حرکت کنید، ضربان قلبتان بیشتر، سیستم عروقی تان سفت تر و ماهیچه هایتان منقبض تر خواهد شد.

دچار یک بیماری اساسی شده اید.

چرا ساق پا ورم می کند؟

ورم کردن پاها ممکن است نشانه ی یک بیماری جدی به نام ترومبوز ورید عمقی باشد. این مشکل به دلیل لختگی خون در یکی از رگ های عمیق بدن ایجاد می شود. این لخته ممکن است از جریان خون به ریه ها جلوگیری کرده، موجب بیماری مهلک آمبولی ریه شود. این بیماری ممکن است گاهی موجب تورم نامتقارن پاها شود. نشستن های زیاد، عمل جراحی و برخی از داروها همچون قرص ضد بارداری، خطر لختگی خون در افراد را افزایش می دهد.

مشکل دیگری که ممکن است موجب تورم پاها شود، بیماری های قلبی است. اگر عملکرد مکانیسم ضربان قلب شما 100 درصد نباشد، آب در پاهایتان جمع خواهد شد. افرادی که دچار مشکل گردش خون هستند، رگ هایشان به اندازه ای که باید کشسان نیست، بنابراین خون به سرعت به قلب آنها باز نمی گردد.

اگر دچار یکی از این بیماری ها هستید، برای تشخیص و درمان نزد پزشک بروید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments