هر چند وقت یک بار باید لیف حمام را تعویض کنیم؟

چه می کنید اگر به شما گفته شود چیزی که همیشه بدنتان را با آن تمیز می کنید، محل رشد باکتری هاست. تعجب نکنید! چرا که این یک واقعیت تلخ است. لیف ها تا آن حد که تصور می کنید ناجی پاکیزگی شما نیستند. دلیلش این است که پس از استفاده از لیف، سلول های مرده ی پوست در گوشه و کنارهای آن تجمع می یابند.
متیو نایت، یک متخصص پوست مقیم اورلاندو و صاحب موسسه ی پوست شناسی نایت می گوید: شما پس از استفاده از لیفتان، آن را در محیط گرم، مرطوب و بسیار بد حمام قرار می دهید و این کار به راحتی موجب رشد باکتری ها، مخمرها و قارچ ها در لیف می شود.

مطالعه ای که در مجله ی میکروبیولوژی بالینی به چاپ رسید نشان داد که لیف، میزبان طیف گسترده ای از باکتری هاست و رشد بیش از حد باکتری ها به معنای واقعی کلمه یک شبه رخ می دهد. اما نکته ی مهم تر اینجاست که اگر این لیف پر از میکروب را بر روی پوست تازه اصلاح شده استفاده کنیم، باکتری ها به راحتی به شکاف ها و بریدگی ها وارد شده، موجب التهاب و عفونت می شود. به همین دلیل است که نایت می گوید: از 10 متخصص پوست، 9.8 آنها معتقدند که نباید از لیف استفاده کرد.

احتمالا برخی از طرفداران لیف از شنیدن این خبر ناراحت شده اند.

اینطور نیست؟ اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید حمام بدون لیف را تصور کنید، اشکالی ندارد به آن وفادار بمانید اما به خاطر داشته باشید که باید تا بیشترین حد ممکن، اقدامات احتیاطی را به کار برید تا لیف شما فوق العاده تمیز بماند. یک متخصص پوست مقیم نیویورک می گوید: “اگر از انواع طبیعی آن استفاده می کنید، هر سه، چهار هفته یک بار و اگر از انواع پلاستیکی آن استفاده می کنید، هر دو ماه یک بار آن را تعویض کنید.” این لیف را تا زمانی نگه دارید که روی آن لکه های قارچ در حال رشد مشاهده می کنید یا تا زمانی که احساس می کنید لیفتان بوی کپک می دهد.

اگر می خواهید مدت زمان بیشتری از لیفتان استفاده کنید، آن را در زیر دوش قرار ندهید، چرا که محیط گرم و مرطوب موجب رشد بیشتر باکتری ها می شود. در عوض آنها را در یک مکان کم رطوبت بگذارید تا خشک شود، مثلا کنار یک پنجره ی باز در حمام. محققان مجله ی میکروبیولوژی بالینی توصیه می کنند که اگر لیف شما واقعا طبیعی و گیاهی است، می توانید آن را با وایتکس ضدعفونی کنید. پیشنهاد برخی از متخصصان پوست بر قرار دادن لیف در محلول وایتکس یک بار در هفته به مدت پنج دقیقه است.

شما همچنین می توانید به جای لیف از یک پارچه ی کوچک استفاده کنید. گرچه اگر آن را زیر دوش قرار دهید، به اندازه ی همان لیف محل رشد باکتری ها خواهد شد، اما می توانید پس از استفاده آن را در ماشین لباسشویی بشویید.
از آنجا که پارچه دارای بافتی صاف می باشد موجب تجمع باکتری ها نمی شود و گزینه ی بهداشتی تری می باشد.

این 5 عادت در حمام به پوست آسیب میزند

بسیاری از عادت های ما در حمام، آسیب های زیادی به پوست وارد می کنند. ما این عادت های غلط را در حمام انجام می دهیم و از عواقب مضر آن برای پوست خود بی خبریم.

استفاده از دوش آب داغ: دوش آب داغ موجب خشک شدن و خارش پوست می شود. آب داغ را باز کنید، بگذارید حمام بخار کند، سپس دمای آب را پایین بیاورید و زیر دوش بروید.

استفاده از صابون های خشن: از مصرف صابون های خشن، همچون آنتی باکتریال بپرهیزید.

لیف زدن بیش از حد: این کار موجب از بین رفتن باکتری هایی می شود که از پوست در برابر آکنه محافظت می کنند.

تمیز نکردن ژیلت: ژیلت را زیر آب داغ بشویید تا میکروب های آن از بین بروند.

نپوشیدن دمپایی در حمام: این کار موجب می شود، پوست پای شما دچار عفونت شود.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه