چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

اگر شب ها زیاد عرق می کنید 7 توضیح غیر منتظره زیر به شما کمک خواهد کرد.

برخی از داروها

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

برخی از داروها عرق کردن شما را در شب تشدید می کند و موجب حرکت و بی قراریتان موقع خواب می شود. داروهای ضد افسردگی رایج ترین داروهایی هستند که با تعریق شبانه در ارتباطند. تقریبا 8 تا 22 درصد افرادی که این داروها را مصرف می کنند، شب هنگام دچار برافروختگی می شوند. بیشتر اوقات عرق کردن در هنگام شب با داروهای اعصاب و روان در ارتباط است اما مصرف بیش از حد داروهای ضد تب مثل استامینوفن و ایبوپروفن نیز موجب افزایش دمای بدن می شود.

قند خون پایین

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

افرادی که دچار دیابت 1 می باشند، ممکن است شب هنگام دمای بدنشان بالا برود که این هشداری برای پایین آمدن قند خون یا هیپوگلیسمیا می باشد. عرق کردن در شب همراه با نشانه های دیگر افت قند خون مثل سر درد و دیدن کابوس ممکن است به علت عدم دریافت میزان مناسب انسولین قبل از خواب باشد. خوشبختانه این عارضه درمان دارد، مثلا خوردن یک خوراک مختصر قبل از خواب به تعادل سطح انسولین شما کمک می کند.

عفونت طولانی مدت

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

اگر این عرق کردن شبانه به طور منظم اتفاق بیافتد، می تواند نشانه ی موضوع جدی تری باشد. مثلا ممکن است نشانه ی بیماری سل یا یک بیماری خطرناک عفونی باشد که شش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. شاید هم نشانه ی عفونت های باکتریایی چون اندوکاردیت (التهاب دریچه ی قلب)، التهاب استخوانی و یا حتی نشانه ی اولیه ی ایدز باشد.

برخی از سرطان ها

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

عرق های شبانه، اغلب یکی از نشانه های قابل رویت تشخیص لنفوم است. در این مورد گرگرفتگی تا حدی افزایش می یابد که فرد مجبور شود لباس هایش را عوض کند تا بدنش خشک شود. با این وجود، باید توجه داشت که هر نوع سرطان دارای نشانه های دیگری نیز می باشد. پیش از هر گونه تشخیص هولناکی با دکتر خود هماهنگ کنید.

یائسگی

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

بیشتر زنانی که یائسگی را تجربه می کنند با این گرگرفتگی های شبانه که اغلب شب هنگام نیز رخ می دهد آشنا هستند. عرق های شبانه در طول یائسگی نتیجه ی تغییر سطح استروژن و تاثیر آنها بر هیپوتالاموس است. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که دما را تنظیم می کند و با هورمون ها سر وکار دارد. یائسگی سطح استروژن را متزلزل و هیپوتالاموس را نیز آشفته می کند. در این هنگام هیپوتالاموس مثل یک ترموستات معیوب کار می کند و به تغییرات استروژن همانند وقتی پاسخ می دهد که دمای بدن شما افزایش می یابد. هیپوتالاموس در حالیکه سعی می کند بدنتان را خنک کند، موجب اتساع رگ های خونی و افزایش تعریق از غده های عرق می شود.

اختلال هورمون ها

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

طبق انجمن استخوان درمانی آمریکا، عرق های شبانه ی مداوم ممکن است به علت مشکلات زیادی در سیستم غدد درون ریز- بخشی از بدن که هورمون تولید می کند- ایجاد شده باشد. اگر این غده ها به اندازه ی کافی هورمون هایی چون سراتونین و یا استروژن ترشح نکنند، موجب عرق کردن در هنگام شب می شود. به علاوه عرق های شبانه ممکن است اثرات جانبی داروهای تنظیم هورمون باشند.

عرق کردن زیاد به طور عادی

چرا شب ها زیاد عرق می کنم؟ 7 توضیح غیر منتظره

تعریق شبانه، تنها نشانه ی مشکل و یا عدم سلامتی نیست. در بسیاری از موارد گرگرفتگی در خواب، تمایل به عرق کردن بدون هیچ دلیل خاصی است. این عارضه به تعریق ایدیوپاتیک معروف است. این شرایط ممکن است تنها یک قسمت از بدن مثل بازوها، زیر بازوها، پاها، صورت و یا کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجا که دلیل این عارضه نامشخص است، عرق های شبانه می تواند با اقدامات پیشگیرانه مثل قطع کردن غذاهای کافئین دار و تند قبل از خواب و یا خوابیدن روی یک تشک خنک و راحت حل شود.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments