سیاه شدن ناخن ها چه زمانی اتفاق می افتد

[iconbox title=”اگر وقت ندارید…” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed” align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”32″ icon_color=”#3e256a” ]بسیاری از دوندگان با سیاه شدن ناخن ها آشنا هستند. این شرایط با کبودی، تاول و خونریزی زیر ناخن ها همراه است. اما دلیل سیاه شدن ناخن ها همیشه به دلیل دویدن نیست. دلایل دیگری که موجب سیاه شدن ناخن ها می شود شامل زخم های مکرر، عفونت های قارچی و سرطان پوست است.[/iconbox]

بسیاری از دوندگان با سیاه شدن ناخن ها آشنا هستند. این شرایط با کبودی، تاول و خونریزی زیر ناخن ها که به دلیل زخم های تکراری حاصل از فشار کفش بر روی ناخن یا انگشت شصت پا ایجاد می شود، همراه است. این عارضه در افرادی که دوی ماراتون کار می کنند و یا به تمرین های ورزشی با شدت بالا می پردازند، بیشتر است. اما سیاه شدن ناخن ها همیشه به دلیل دویدن نیست. در برخی از موارد، سیاه شدن ناخن ها نشان دهنده ی یک واقعه ی خطرناک است که در اینجا به تفاوت بین نوع خوش خیم و بدخیم آن اشاره شده است. در ادامه ی این مقاله به بیان دلایل سیاه شدن زخم ها پرداخته شده است.

زخم های مکرر

سیاه شدن ناخن ها - دویدن - برنافیت

یکی از دلایل اصلی سیاه شدن ناخن ها، زخم های مکرر است که به دلیل دویدن یا پوشیدن کفش های نامناسب ایجاد می شود. زخم های مکرر شامل دامنه ی وسیعی از علائم خفیف (رنگ های سیاه و آبی کوچک و بدون درد در زیر ناخن ها) تا شدید (تاول های بزرگ خونی بین ناخن و بستر ناخن ها) می شود. در موارد خفیف، هیچ درمانی نیاز نیست، چرا که به خودی خود این کبودی از بین می رود.

در موارد شدید، تاول های بزرگ موجب جدا شدن ناخن ها از بستر آن می شود. گرچه افتادن ناخن ها با درد همراه نیست، اما مدت زیادی طول می کشد تا این ناخن دوباره رشد کند. در برخی از موارد یک ناخن تازه در زیر یک ناخن قدیمی و مرده شروع به رشد می کند  که اگر این زخم ها تکرار شوند، ناخن جدید کبود می شود و می افتد. برای پیشگیری از چنین مشکلی باید با پزشک مشورت کرد.

هماتوم ساب انگوال

سیاه شدن ناخن ها - برنافیت

افتادن یک شی سنگین روی پاها، موجب ترکیدن رگ های خونی زیر بستر ناخن و خونریزی در زیر آنها می شود. این سیاه شدن ناخن ها که از نظر پزشکی هماتوم ساب انگوال نامیده می شود، دلیل مشخصی دارد، چرا که پس از یک حادثه رخ می دهد. این تشکیل خون موجب ایجاد یک لکه ی خونی در زیر انگشتان می شود که با استفاده از یک سوزن کوچک توسط پزشک خارج می شود.

عفونت های قارچی

سیاه شدن ناخن ها - عفونت قارچی - برنافیت

عفونت های قارچی همچون عارضه ی پای ورزشکاران در زیر ناخن ها جمع می شوند و آنها را به رنگ های زرد، آبی، سبز، قهوه ای، بنفش و سیاه تغییر می دهد. این دامنه ی رنگ ها تنها مختص به قارچ و شامل یک لایه ی سفید گچی است که دورتا دور بستر ناخن را فرا می گیرد و بوی بدی از خود تولید می کند. اگر دچار چنین مشکلی شده اید به پزشک مراجعه کنید. او برای تشخیص این عفونت، از ناخن شما تکه برداری خواهد کرد. در صورت خفیف بودن علائم، استفاده از داروهای موضعی مشکل را برطرف خواهند کرد، اما در موارد شدید، به داروهای خوراکی و لیزر درمانی نیاز است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%82%D8%A7%D8%B1%DA%86-%D9%86%D8%A7%D8%AE%D9%86-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7/” align=”right” target=”_blank”]درمان های خانگی برای رفع قارچ ناخن و انگشتان پا[/button]

سرطان پوست

سیاه شدن ناخن ها - برنافیت

ملانوما که یکی از جدی ترین انواع سرطان پوست است، زیر بستر ناخن رشد می کند و موجب تغییر رنگ ناخن و پوست می شود. اگر ناخن های شما دچار زخم نشده اند، اما رنگ آنها در حال تغییر است و در حال سرایت به قسمت های دیگری از پوست است، باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.
گرچه ملانوما خطرناک است، اما به ندرت رخ می دهد و در صورتی که به سرعت تشخیص داده شود، قابل درمان است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF%D8%9F/” align=”right” target=”_blank”]از سرطان پوست چه می دانید؟[/button]

رنگ پوست

سیاه شدن ناخن ها - برنافیت

گاهی دلیل سیاه شدن بستر ناخن، فقط رنگ پوست است. زیر ناخن ها پوست وجود دارد و همانند پوست قسمت های دیگر بدن، ممکن است رنگ آن به مرور زمان تغییر کند. اغلب اوقات این تغییر رنگ متقارن است و بر روی چندین ناخن مشاهده می شود. برای مثال، انگشتان کوچک پای شما ممکن است دچار یک تغییر رنگ پوست با سایز و شکل یکسان شود.

کاری از گروه محتوای برنافیت

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

مجموعه برنافیت اولیه و تنها شبکه اجتماعی سلامت فارسی زبان است.
برنافیت اینجاست تا درصورتی که در حین رژیم دچار استپ وزنی شدید، درگیر بیماری باشید یا بخاطر شرایط خاصی مانند کارمند بودن یا بارداری در شروع یا ادامه رژیم مردد باشید و یا خاطره چند بار گرفتن رژیم بی حاصل داشته باشید، به شما کمک کند.

بیشتر...

شما می توانید مشکلاتتان را با افرادی که چالش ها و شرایط مشابه با شما دارند مطرح کنید، در چالش های افزایش انگیزه برنافیت شرکت کنید و با داشتن یک متخصص اختصاصی در طول رژیم سوالات و مشکلاتتان را با ایشان مطرح کنید و مسیر تناسب اندام را یک بار برای همیشه تا تغییر سبک زندگیتان،طی کنید.
ما در برنافیت معتقدیم تناسب اندام و سبک زندگی از همدیگر جدا نیستند و نمی توان به قیمت دستیابی به تناسب اندام، سلامتی افراد را بازیچه قرارداد.به همین دلیل تفاوتی ندارد که حین گذراندن رژیم از مجموعه برنافیت باشید یا نه. در هرصورت شما به جامعه تناسب اندام فارسی زبان دسترسی دارید تا بتوانید ضمن دسترسی به پشتیبان متخصص تغذیه، سوالات و چالش های خود و دیگران را با همراهی یکدیگر حل کنید.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

مجموعه برنافیت اولیه و تنها شبکه اجتماعی سلامت فارسی زبان است.
برنافیت اینجاست تا درصورتی که در حین رژیم دچار استپ وزنی شدید، درگیر بیماری باشید یا بخاطر شرایط خاصی مانند کارمند بودن یا بارداری در شروع یا ادامه رژیم مردد باشید و یا خاطره چند بار گرفتن رژیم بی حاصل داشته باشید، به شما کمک کند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]