آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

سبک زندگی

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

02 آذر 1395
3286بازدید

در برخی از فصول سال، ساعت ها به عقب برمی گردند. گرچه ممکن است این تغییر کوچک باعث لذت شما از خواب بیشتر شود، اما روزهای کوتاه و شب های بلند برای برخی از افراد خسته کننده است. این تغییر 1 ساعته در زمان، در طول پاییز و زمستان در ریتم شبانه روزی ما بسیار تاثیر گذار است. این تغییرات ساعت بیولوژیک داخلی باید با هزاران حادثه ی سلولی مثل ترشح کورتیزول، تغییر دمای بدن و فشار خون، خود را هماهنگ کند.

اگر روند سلولی، مولکولی و فیزیولوژیک بدن را به یک گروه ارکستر تشبیه کنیم، ساعت بیولوژیک بدن به منزله ی یک راهنمای ارکستر می باشد که بر روی کارکرد درست خواب، ترشح هورمون، متابولیسم، دمای بدن و کارکرد ایمنی آن نظارت دارد.

ریتم شبانه روزی، یک روند فوق العاده می باشد که هزاران سال است که ثبت شده  و هر روز برای ما رخ می دهد. در ادامه 10 حقیقت در مورد این ساعت داخلی باستانی بیان شده است که به بیان آنها می پردازیم.

حتی یک ساعت ممکن است بدن شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

تغییر ساعت موجب می شود که روز بعد همانند یک مرده ی متحرک شوید و بدنتان کاملا سست شود. بزرگ ترین کاری که بدن انجام می دهد، سازگار کردن خود با تغییر یک ساعته است، اما گاهی اوقات حتی این یک ساعت برای سازگاری فشار زیادی بر روی بدن ایجاد می کند. مطالعات نشان داده است که روز بعد از تغییر ساعت ها، آمار حملات قلبی و تصادفات به شدت افزایش می یابد.

تاخیر جت اجتماعی چگونه بر روی ما تاثیر می گذارد

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

وقتی تنها یک ساعت تغییردر خواب و بیداری چنین بر روی بدن ما تاثیر می گذارد، تغییرات چند ساعته تاثیر بیشتری از نظر فکری و جسمی خواهند داشت. تاخیر جت در بدن به این دلیل رخ می دهد که بدن شما بر اساس ساعت خود، کار می کند اما ناگهان مجبور به سازگاری به شکل جدید آن می شود. در این زمان ممکن است بخواهید در اواسط روز بخوابید و شب هنگام بیدار بمانید. برای جلوگیری از تاخیر جت باید سعی کنید از چرت زدن های میان روز جلوگیری کنید و زمان زیادی را بیرون از خانه بگذرانید تا هنگام شب به خوبی خسته شوید و به خواب بروید.

افراد، ساعت های مختلفی دارند

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

بیشتر افراد عملکرد زمانی یکسانی دارند. آنها صبح ها از خواب برمی خیزند و شب ها به خواب می روند. بنابراین هر گونه تغییر در این ریتم، وحشتناک است چرا که ریتم طبیعی بدن را تغییر می دهد. اما برخی از موجودات وجود دارند که دارای ریتم شبانه روزی معکوس هستند. مثلا چکاوک تمایل دارد صبح زود از خواب برخیزد اما جغد، شب ها بیدار و روزها خواب است. این روند در سنین مختلف نیز متفاوت است. مثلا یک تغییر طبیعی در ریتم شبانه روزی افراد نوجوان وجود دارد. آنها (به خصوص پسران) بیشتر متمایلند شب ها را بیدار بمانند. افراد پیر روند معکوسی دارند. آنها تمایل دارند زودتر از خواب بیدار شوند و شب ها نیز زودتر به رختخواب خود بروند.

ریتم شبانه روزی زنان بیشتر شبیه به چکاوک هاست

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

دانشمندان معتقدند تفاوت های زیادی بین زنان و مردان وجود دارد. طبق مطالعات، ساعت بدن زنان 6 دقیقه سریع تر از ساعت بدن مردان کار می کند، در نتیجه زنان را می توان پرندگان صبحگاهی نامید. اما محققان معتقدند یک دهم ساعت تغییر زیادی ایجاد نمی کند. به علاوه، آنها معتقدند که کیفیت خواب زنان بالا نیست، چرا که علی رغم بیدار شدن در صبح زود، شب ها تا دیر وقت مشغول کارهای خانه هستند.

نور، تغییرات زیادی ایجاد می کند

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

نور، چه نور طبیعی ناشی از خورشید باشد و چه از یک تلفن منعکس شود، ممکن است واکنش های زیادی ایجاد کند. مغز، کنترل مرکزی ریتم شبانه روزی را برعهده دارد. به محض اینکه نور وارد چشم ما شود، شبکیه را تحریک می کند و سیگنال هایی به هیپوتالاموس می فرستد. در هیپوتالاموس، دو هسته ی کوچک وجود دارد که بخش اصلی ساعت درونی ما را تشکیل می دهد. این دو هسته، اطلاعات مربوط به روشنایی، تاریکی و زمان بیولوژیک را به سیستم عصبی و کل بدن می فرستد. این روند به ما اجازه می دهد که در طول روز هوشیار و فعال باشیم و شب ها به خواب برویم.

به همین دلیل است که زمانی که با تلفن همراه خود مشغول هستید، دیرتر به خواب می روید. گیرنده های چشم شما به نور با طول موج کوتاه که از نور خورشید یا تلفن همراه و کامپیوتر ساطع می شوند، حساس هستند. این ریتم ممکن است ریتم شبانه روزی شما را فریب دهد و شما تصور کنید هنوز زمان خواب فرا نرسیده و در نتیجه خلق و خو، خواب و متابولیسم را تحت تاثیر قرار دهد.

برای ایجاد تعادل بیشتر از روشنایی پالئو استفاده کنید

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

حتما مطالبی در مورد رژیم پالئو شنیده اید. اما علاوه بر رژیم های غذایی پالئو، موضوعی به نام روشنایی پالئو داریم که اساس آن بر تقلید از غار نشینان است. روشنایی پالئو بر این اساس است که تاریکی را در زمان خواب و در طول آن افزایش دهید اما در هنگام روز، روشنایی طبیعی را بیشتر کنید. برای تنظیم ساعت بدن خود به روشنایی روز نیاز دارید. سعی کنید در هنگام عصر 20 تا 30 دقیقه پیاده روی کنید. اگر چنین چیزی برایتان ممکن نیست، سعی کنید روزها در اداره در کنار پنجره ای بنشینید که نور به خوبی از آن عبور کند.

ورزش بر روی ریتم شما موثر است

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

طبق مطالعات سال 2012 بر روی موش ها رفتن به باشگاه می تواند بر روی ریتم شبانه روزی شما بسیار موثر باشد. در این تحقیق دانشمندان دریافتند که موش هایی که در اواخر روز از چرخ های در حال حرکت استفاده می کردند، دارای ساعت درونی قوی تری از موش هایی بودند که از آنها استفاده نمی کردند. آیا این بدان معناست که شما می توانید کلاس ورزشی صبح خود را به بعد از ظهر تغییر دهید؟! بسیاری از متخصصان چنین فکر نمی کنند. آنها می گویند: کمی ورزش بهتر از ورزش نکردن است اما ورزش کردن درست در هنگام خواب ممنوع است. فعالیت های فیزیکی موجب پاسخ هایی چون ضربان قلب و سطح کوررتیزول می شود که خوابیدن را به تاخیر می اندازد. اگر در طول روز نمی خواهید به باشگاه بروید، سعی کنید تا سه ساعت پیش از خواب ورزش نکنید.

ممکن است دچار اختلال عاطفی فصلی شوید

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

در زمستان که روزها کوتاه تر می شوند، اختلال عاطفی فصلی بیشتر می شود. دانشمندان معتقدند که دلیل این اختلال، کوتاه شدن زمان بهره از نور خورشید است. تصور می شود که نور خورشید، سراتونین را افزایش می دهد. سراتونین یکی از مواد شیمیایی موجود در مغز است که موجب بهبود خلق و خو می شود.

افرادی که دچار اختلال عاطفی فصلی هستند، نیاز به 12 تا 14 ساعت خواب در روز دارند، ولع شدید نسبت به مصرف شدید کربوهیدرات دارند که موجب افزایش وزن و افسردگی در آنها می شود. 20 تا 25 درصد از افرادی که دچار این اختلال هستند، تنها نیاز به مراقبت های بالینی دارند. این افراد احساس خستگی و ناراحتی می کنند و دچار افزایش وزن متوسط هستند و تنها نیاز به 1 یا 2 ساعت خواب بیشتر دارند. نور درمانی و پیاده روی صبحگاهی در خارج از خانه، در درمان این عارضه بسیار موثر است.

سستی شما در هنگام عصر به دلیل ریتم شبانه روزی تان است

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

بیشتر افراد هر روز بین ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر دچار عدم تمرکز و خواب آلودگی می شوند. اما مشکل کجاست؟ درست 8 ساعت پس از بیدار شدن از خواب، ریتم شبانه روزی تان رو به افول می گذارد. شما وارد چرخه ی خوابی می شوید که عدم بازدهی تان را به خوبی توضیح می دهد. توصیه ی متخصصان این است که در این زمان می توانید 30 دقیقه و نه بیشتر استراحت کنید، چرا که اگر بیش از این طول بکشد، خوابتان در شب با مشکل مواجه خواهد شد. اما اگر در این زمان در اداره به سر می برید و نمی توانید چرت بزنید، می توانید برای یک پیاده روی کوتاه بیرون بروید تا بدن شما از این سستی خارج شود.

برای حفظ ایمنی بدنتان، از ساعت بدن خود پیروی کنید

آنچه در مورد ریتم شبانه روزی بدنتان نمی دانید

در سال 2008 مطالعه ای بر روی 276 نفر انجام شد که نشان داد تزریق آمپول آنفولانزا در صبح موثر تر از تزریق آن در هنگام عصر است. در این مطالعه، شرکت کنندگان به صورت تصادفی در گروه های 9 تا 11 صبح و 3 تا 5 بعد از ظهر پخش شدند. آن دسته از افرادی که آمپول خود را در ساعات اولیه ی روز دریافت کردند، آنتی بادی های بیشتری در بدنشان ایجاد شد. پاسخ ایمنی دارای ریتم شبانه روزی ای است که میزان آن در هنگام صبح به حداکثر می رسد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

افزایش وزن بعد از عمل جراحی
معجزه لاغری شکم؛ چگونه چربی‌های شکم را نابود کنیم؟
13 اردیبهشت 1400
27 بازدید

امروزه یکی از دغدغه‌های ما مخصوصا خانم‌ها لاغری شکم و داشتن شکمی صاف و بدون برجستگی است و برای این تناسب اندام تمام تلاشمان را می‌کنیم. ورزش می‌کنیم، از داروهای گیاهی گوناگون استفاده می‌کنیم، رژیم غذایی می‌گیریم و … در این مقاله می خواهیم در مورد لاغری شکم و راه‌های گوناگون برای رسیدن به آن […]

Fasting diet - رژیم فستینگ
رژیم فستینگ یا رژیم روزه داری چیست؟

آیا می دانید رژیم فستینگ (Fasting Diet) چیست ؟رژیم فستینگ که نام دیگر آن رژیم روزه داری است، روشی برای کاهش وزن است که یک نوع رژیم روزه داری هم محسوب میشه. نکته مهم این است که فستینگ یکی از بهترین روشهای لاغری است که در آن دچار استپ وزن نمی شیم. مزیت های رژیم […]

غذاهای مقوی برای افطار و سحر
غذاهای مقوی برای افطار و سحر کدامند؟

ماه مبارک رمضان فرا رسیده و در این روزهای گرم که روزه می‌گیریم و روز طولانی را تا رسیدن به افطار طی می‌کنیم، حتماً باید مراقب خوراکی‌هایی که موقع افطار تا سحر و فاصله بین این دو وعده می خوریم باشیم. اگر می‌خواهید از خوراکی‌های مناسب و مقوی در این ماه بیشتر بدانید تا پایان […]

کرونا انگلیسی
چگونه با کرونا انگلیسی یا جدید مقابل کنیم؟

بعد از کرونای چینی اکنون عده زیادی از مردم دنیا درگیر ویروس دیگری شده اند که به کرونا انگلیسی یا کرونا جدید معروف شده است. ویروسی که حالا حالاها قصد رخت برکندن از جهان را ندارد. در این مقاله در مورد این ویروس جدید مطالبی را با شما دوستان عزیز در میان خواهیم گذاشت. با […]

زیبایی

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟
18 فروردین 1400
83 بازدید

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده ، چرا و چگونه؟

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید و به زیبایی چهره خود می‌افزایید، طبیعتاً باید به این قضیه هم توجه داشته باشید که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رنگ موهایتان تا حدود زیادی آسیب می بینند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مراقبت از موهای رنگ شده با شما دوستان مطالبی را مطرح […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1196 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

راز موفقیت در رژیم لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟
31 فروردین 1400
48 بازدید

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تغذیه

رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
12 اردیبهشت 1400
46 بازدید

اکنون وقت آن رسیده که همت کنیم و تغییر در خودمان را آغاز کنیم و از سرزمین چاقی و اضافه وزن که پر است از افسردگی و بیماری و نگرانی به سمت سرزمین زیبای لاغری که سرشار از سلامتی و شادابی است کوچ کنیم. این رویای همه افرادی است که وزن اضافه دارند و آرزو […]

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا
در رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کنیم پس تا پایان مقاله با برنافیت همراه ما باشید.   پرولاکتین چیست؟ پرولاکتین یکی از هورمونها در بدن انسان است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و به آن لاکتوژنیک می گویند. زمانی که یک خانم […]

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]

غذاهای لاغر کننده
با غذاهای لاغر کننده آشنا شوید

اگر می خواهید برای کاهش وزن خود اقدام کنید و چربی سوزی سریع داشته باشید، باید سعی کنید از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید.در این مقاله می خواهیم در مورد غذاهای لاغر کننده مطالبی را با شما عزیزان مطرح کنیم.   آیا غذاهای لاغر کننده وجود دارد؟ معمولاً تنها غذا نمی‌تواند به شما […]