بهترین درمان های خانگی آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی به طور کلی موجب آسیب به سلول ها و تورم آنها می شود و در صورتی که شدید باشد موجب تب، تاول و تورم پوست می شود. درمان اصلی آفتاب سوختگی، پیشگیری از تماس با آفتاب است، اما در صورتی که دچار این عارضه شدید، می توانید از روش های درمانی همچون کمپرس آب سرد، نشاسته ی ذرت، بلغور جو دو سر، سرکه، آلوئه ورا یا داروهایی چون آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید.

آفتاب فواید زیادی دارد، اما اگر مراقب نباشید قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه های فرا بنفش نور خورشید موجب آفتاب سوختگی های دردناک خواهد شد. گرچه آفتاب سوختگی خفیف یک ناراحتی موقت ایجاد می کند، اما آفتاب سوختگی های شدید دارای علائم جدی از جمله تورم، تاول، تب و کم آبی بدن می باشد. گرچه تقریبا همه می دانند که تماس بیش از حد با نور خورشید موجب سوختگی می شود، اما سالانه بسیاری از افراد از این مشکل رنج می برند.

مدت زمانی که می توانید زیر نور خورشید بگذرانید، به رنگ پوست شما بستگی دارد. افرادی که دارای پوست های روشن و کک و مک دار، چشمان آبی یا سبز و موهای روشن هستند، در حداقل زمان ممکن دچار آفتاب سوختگی می شوند. آفتاب سوختگی موجب آسیب به سلول ها و تورم آنها می شود. این پوست آسیب دیده ممکن است در یکی، دو روز آینده دچار درد و در یک هفته ی آینده دچار پوست پوست شدن شود.

درمان اصلی آفتاب سوختگی، پیشگیری از تماس با آفتاب است، اما در صورتی که دچار این عارضه شدید، از درمان های خانگی زیر استفاده کنید.

[masterslider id=”47″]

کارهایی که آفتاب سوختگی شما را بدتر می کند

قرار گرفتن زیر نور خورشید، بدون ضد آفتاب مشکلات زیادی به بار می آورد. یکی از این مشکلات آفتاب سوختگی است که عواملی چون قرار دادن مرکبات بر روی پوست، استعمال برخی از عطرها، مصرف برخی از داروها، عدم مصرف آب کافی و دوش آب داغ، آن را تشدید می کند.

یکی از روش های پیشگیری از آفتاب سوختگی ، استفاده ی مکرر و درست کرم های ضد آفتاب است. قرار گرفتن در زیر نور خورشید بدون ضدآفتاب مشکلات زیادی به بار می آورد. این مطلب کاملا مشخص است، اما مطلبی که احتمالا بیشتر افراد از آن بی خبرند این است که برخی از کارها آفتاب سوختگی را تشدید می کنند. در این مقاله به بررسی این موارد پرداخته شده است.

قرار دادن مرکبات بر روی پوست

آفتاب سوختگی شما را بدتر می کند - مرکبات - برنافیت

قرار دادن آب مرکبات بر روی پوست، زمانی که زیر نور آفتاب هستید، موجب سوختگی شدیدی به نام درماتیت فیتوفوتو می شود که منجر به التهاب، جوش های دردناک، تاول و سوختگی درجه 2 می شود. اسید موجود در مرکبات از پوست شما لایه برداری و آن را نازک می کند و شما را بیشتر مستعد آفتاب سوختگی می سازد. یک ماده ی شیمیایی به نام فورانوکومارین در مرکبات وجود دارد که نسبت به اشعه های فرابنفش خورشید واکنش نشان می دهد و دانه های دردناکی ایجاد می کند که سوختگی مارگاریتا نام دارد. زمانی که زیر نور آفتاب هستید و قصد مصرف مرکبات را دارید، حتما از دستکش استفاده کنید و پس از مصرف آنها نیز دست خود را با آب و صابون بشویید.

استفاده از برخی عطرها

آفتاب سوختگی شما را بدتر می کند - عطر - برنافیت

برخی از عطرها حاوی موادی هستند که پوست شما را بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار می دهند. یکی از آنها روغن ترنج است که در تماس پوست با نور خورشید، موجب ایجاد تاول های شدیدی می شود. برخی از روغن های ضروری چون روغن رزماری و اسطوخودوس نیز پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر می کند. برای پیشگیری از ایجاد چنین عارضه ای، هیچگاه عطر را مستقیم بر روی بدن خود اسپری نکنید.

مصرف برخی از داروهای خاص

برخی داروها آفتاب سوختگی شما را بدتر می کند - برنافیت

مصرف داروهای ضد التهابی همچون استامینوفن در هنگام آفتاب سوختگی، پوست شما را تسکین می دهد، اما ضد التهاب های غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسین پوست شما را نسبت به سوختگی حساس تر می کند. دلیلش این است که برخی از داروها حاوی عوامل حساس به نور هستند. این مولکول ها، اشعه های فرابنفش خورشید را جذب و آن را به پوست شما آزاد می کنند که به سلول های پوستی آسیب می رساند و آنها را از بین می برد.

برخی از داروهای موضعی آکنه همچون بنزوئیل پروکساید و سالیسیلیک اسید و داروهای دیگری چون آنتی هیستامین ها و آنتی بیوتیک ها، جزء داروهای واکنش زا هستند. حتی داروهای غیرتجویزی چون سنت جان وارت نیز موجب تشدید آفتاب سوختگی می شوند. بهترین کار برای پیشگیری از آفتاب سوختگی در این موارد، قرار نگرفتن در معرض نور خورشید، حفاظت از پوست با کرم ضد آفتاب دارای SPF 30 و استفاده از کلاه، دستکش و چتر است.

عدم نوشیدن آب به میزان کافی

کمبود آب آفتاب سوختگی شما را بدتر می کند - برنافیت

التهاب و سوزش حاصل از آفتاب سوختگی های شدید موجب از دست رفتن رطوبت لایه ی خارجی پوست شما می شود. در موارد شدید، این موضوع منجر به کم آبی و اختلالات الکترولیتی می شود. وقتی پوست شما آسیب می بیند و یا ملتهب می شود، سیگنال هایی آزاد می کند که با درد و خارش همراه است که آفتاب سوختگی را تشدید می کند. از آنجا که پوست خود به خود درمان می شود، برای جبران آب از دست رفته روزانه حداقل به 8 لیوان آب نیاز دارد.

 

دوش آب داغ

دوش آب داغ آفتاب سوختگی شما را بدتر می کند - برنافیت

وقتی پوست می سوزد، برای اینکه بهبود یابد باید خشک باشد. حتی اگر درد هم نداشته باشید، گرفتن دوش آب داغ موجب از بین رفتن چربی پوست، خشک شدن و حساس شدن آن می شود. این موضوع گاهی موجب تاول زدن پوست می شود و بهبود آن را به تاخیر می اندازد. بهترین آب برای دوش گرفتن در زمان آفتاب سوختگی ، آب ولرم یا سرد است.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments