با دلایل خشکی چشم ها آشنا شوید

خشکی چشم ها یکی از مشکلات رایج در بسیاری از افراد است. از جمله دلایل خشکی چشم ها می توان به بیماری های چشمی همچون بلفاریت، سندروم چشم خشک، لاگوفتالموس شبانه اشاره کرد. بیشتر این مشکلات با مصرف قطره های چشمی یا اشک مصنوعی حل می شوند، اما در بسیاری از موارد نیز تنها راه حل مراجعه به پزشک است.همچنین بخوانید :تقویت چشم با تغذیه

بسیاری از افراد دارای یک مشکل مشترک هستند. آنها تصور می کنند زمانی که از خواب بیدار می شوند چشمان آنها خشک شده و یا سنگریزه در چشمشان وجود دارد. آنها اعتراض می کنند که چشمشان دچار سوزش، خارش و نسبت به نور حساس شده است و سعی می کنند با قطره های چشمی غیر تجویزی مشکلشان را بهبود بخشند. گرچه برخی از این قطره ها موجب آرامش کوتاه مدت چشم ها می شود، اما بسیاری از آنها فقط چشم را بیشتر می سوزانند و کمکی به رفع سوزش آنها نمی کنند. اگر احساس می کنید چشمان شما دچار سوزش شده، احتمالا دچار یکی از بیماری های زیر شده اید:

دلایل خشکی چشم: سندروم چشم خشک

با دلایل خشکی چشم ها آشنا شوید - برنافیت

سندروم چشم خشک، یکی از دلایل اصلی احساس خشکی در چشمان شماست. سندروم چشم خشک موجب یک احساس سوزش در چشم ها در هنگام صبح می شود که در طول روز شدت می یابد. این خشکی چشم ها با علائم ناراحت کننده و سوزش آوری همراه است. اگر چشمان شما خشک باشد، بیشتر از اینکه بسوزد، دچار خارش می شود. در این زمان چشم هایتان دچار نوسان می شود و در هنگام صبح بینایی تان کاهش می یابد. چشمان شما در هنگام شب بسته است و به اندازه ی کافی اشک تولید نمی کند که موجب خشک شدن آنها می شود.

هرچند اشک مصنوعی شروع خوبی برای درمان خشکی چشم های شماست، اما نکته ی مهم تر نوع و برند قطره ای است که از آن استفاده می کنید. گاهی اوقات این قطره ها کافی نیست و در کنار آن باید از ژل یا پمادهای تجویزی استفاده کرد.

دلایل خشکی چشم: لاگوفتالموس شبانه

لاگوفتالموس شبانه یک بیماری بسیار شایع در میان کودکان است. افراد مبتلا به این بیماری با چشم باز می خوابند. در برخی از افراد، پلک ها کاملا بسته نمی شوند و موجب می شود که قرنیه ی چشم ها، تمام طول شب در معرض اتمسفر قرار گیرند. از آنجا که این افراد زیاد پلک نمی زنند، چشمانشان نیز خشک می شود و یک التهاب به نام کراتینیز در آنها ایجاد می شود که با سوزش چشم ها در هنگام صبح همراه است.

دلایل خشکی چشم: بلفاریت

با دلایل خشکی چشم ها آشنا شوید - برنافیت

بلفاریت نوعی بیماری است که مژه ها، پلک ها و غدد موجود در آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. بلفاریت توسط باکتری هایی ایجاد می شود که بر روی پوست وجود دارند، اما برخی از افراد به دلیل افزایش سن، تغییرات پوستی یا عدم بهداشت مناسب، بیش از دیگران به این بیماری مبتلا می شوند. گاهی اوقات، غده های روی پلک ها بسته یا عفونی شده و موجب اختلال عملکرد غدد میبومین می شوند. بلفاریت موجب قرمزی و التهاب در چشم ها می شود.

دلایل خشکی چشم: سندروم پلک فلاپی

با دلایل خشکی چشم ها آشنا شوید - برنافیت

سندروم پلک فلاپی یک مشکل غیر شایع است که به دلیل شل شدن پلک بالایی و افتادن آن به سمت پایین ایجاد می شود. این مشکل اغلب در مردان میان سال و یا افراد چاق ایجاد می شود. برخی از افراد مبتلا به این سندروم نیز از آپنه ی انسدادی خواب رنج می برند. از آنجا که این عارضه موجب خشک شدن چشم ها می شود، درمان این عارضه با اشک های مصنوعی مفید به نظر می رسد. استفاده از چسب یا محافظی که چشمان شما را در طول خواب بسته نگه دارند، از خشکی چشمانتان جلوگیری می کنند.

دلایل خشکی چشم: محیط زیست

گاهی خشک شدن چشم ها ممکن است به دلیل محیطی باشد که در آن زندگی می کنید. برای مثال استفاده ی دائمی از تهویه کننده های هوا موجب خشک شدن چشم های شما می شود. گاهی اوقات آلودگی هوا که به دلیل دود کارخانه ها تولید می شود، نیز موجب خشکی چشمان شما می شود.

دلایل خشکی چشم: داروها

برخی از داروها به ویژه آنهایی که به طور منظم استفاده می شوند، موجب خشک شدن چشم ها می شوند. برخی از داروهای تجویزی و غیر تجویزی چشم ها را خشک می کنند و موجب ایجاد سندروم خشکی چشم ها می شوند.

دلایل خشکی چشم: سن

بسیاری از افراد با افزایش سن دچار خشکی چشم ها می شوند. با افزایش سن، تولید اشک کاهش می یابد و با مشکل مواجه می شود. زنان به دلیل تغییرات هورمونی در سنین یائسگی دچار خشکی چشم ها
می شوند.

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟

آیا چشم هایتان خشک شده و مدام می خارد؟ شاید این موارد به دلیل آلرژی، آلودگی هوا، شرایط آب و هوایی و یا کهولت سن باشد. هر چه پیرتر می شوید، خطر خشکی چشم ها مزمن شما را بیشتر تهدید می کند به خصوص اگر دچار یائسگی هم شده باشید.

مراحل زیر را دنبال کنید تا چشمانتان همیشه مرطوب بماند.

برای مدتی از کامپیوتر دور شوید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

 گذراندن تمام طول روز پشت کامپیوتر، به شدت برای چشم های شما مضر می باشد. جیمز سینووی – یک اپتومتریست در نیویورک می گوید: به ازای هر یک ساعت که پشت کامپیوتر می نشینید، یک دقیقه به استراحت بپردازید. برخی دیگر از متخصصان قانون 20-20-20 را مطرح می کنند. یعنی به ازای هر 20 دقیقه کار کردن با کامپیوتر، 20 ثانیه را به تماشای چیزی که 20 فوت (معادل 6 متر) دور تر از شماست بپردازید. خیره شدن به صفحه ی کامپیوتر، نسبت به دیدن چیزی که دورتر از شماست، فشار بیشتری به چشم وارد می کند.

از قطره های روان کننده ی چشمی استفاده کنید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

قطره های چشمی اشک مصنوعی موجب آبرسانی و مرطوب شدن چشمان شما می شود. به دنبال قطره هایی بگردید که دارای مواد نگهدارنده نباشند، چرا که موجب التهاب چشمانتان می شوند. سعی کنید هر چند ساعت یک بار از این قطره ها بر روی چشمان خود استفاده کنید.

به مقدار فراوان از امگا 3 استفاده کنید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

روغن ماهی دارای خواص بسیار زیادی می باشد. امگا 3 موجود در روغن ماهی، التهاب بدن به خصوص التهاب چشم ها را کاهش می دهد. التهاب، علت اصلی خشکی چشم ها است.

مراقب لنزهای چشمی خود باشید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

استفاده از لنزهای چشمی دلیل دیگر خشکی چشم ها است. اگر در طول روز مجبور به استفاده از لنزهای چشمی هستید، به محض اینکه به خانه رسیدید، آنها را از چشم خود خارج کنید و هیچ گاه با آنها زیر دوش نروید.

به محیطی که در آن زندگی می کنید توجه کنید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

یک معادله ی ساده می گوید: محیط خشک برابر با چشمان خشک است. از یک دستگاه بخور در محل زندگی خود استفاده کنید. این کار موجب ایجاد رطوبت در محل زندگی یا کار شما خواهد شد. به خصوص در زمستان که سیستم های گرمازا محیط  اطراف شما را کاملا خشک می کنند.

مراقب داروهایی که مصرف می کنید باشید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

برخی از داروها مثل آنتی هیستامین، موجب خشکی چشم ها می شوند. زیرا این داروها به منظور خشک کردن سینوس های شما به کار برده می شود. برخی از داروهای ضد بارداری نیز همین اثر را دارند. بهتر است برای یافتن جایگزین این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

چشمان خود را ماساژ دهید

چگونه از خشکی چشم ها جلوگیری کنیم؟ ، برنافیت

آندرو ویل، بنیانگذار و سرپرست طب یکپارچه ی مرکز آریزونا و استاد بالینی پزشکی دانشگاه آریزونا، ماساژهای زیر را پیشنهاد می کند.

  1. دستان خود را به هم بمالید تا گرم شوند، آرنجتان را روی میز بگذارید و دست ها را به صورت نیمه باز روی چشمتان بگذارید، طوری که پاشنه ی دستتان روی استخوان گونه باشد. کمی نفس عمیق بکشید، سپس دست ها را بالاتر ببرید و به آرامی هر یک از چشمان خود را با پاشنه ی دستتان فشار دهید. چند ثانیه دستتان را نگه دارید، سپس آن را رها کنید.
  2. با استفاده از شصت، به آرامی پیشانی خود را ماساژ دهید. این ماساژ را از بین دو ابرو شروع کرده و به سمت گیجگاه بروید. با نوک انگشتان بر روی همان نقاط کمی فشار وارد کنید. وقتی کارتان تمام شد، چشم خود را باز کرده و چند نفس عمیق بکشید.

 

پیشنهاد برنافیت: دلیل ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه