ای کولی چیست و چگونه از خطر ابتلا به آن در امان بمانیم؟

[iconbox title=”اگر وقت ندارید…” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed”  align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”۳۲″ icon_color=”#۳e256a” ]ای کولی نوعی باکتری است که در لوله ی گوارشی بسیاری از حیوانات زندگی می کند. همه ی ای کولی ها بیماری زا نیستند، اما دلیل اصلی انواع بیماری زای آن کاربرد نادرست وسایل کشاورزی و کود حیوانی کمپوست نشده است. برای در امان ماندن از این باکتری باید مواد غذایی، میوه ها و سبزیجات را با محلول سرکه و آب، یا آب و صابون بشویید.[/iconbox]

ای کولی نوعی باکتری است که در لوله ی گوارشی بسیاری از حیوانات زندگی می کند. مشکل وقتی رخ می دهد که ما این باکتری را همراه با غذاهای خود دریافت می کنیم. یکی از نژادهای خطرناک این میکروب، یعنی o157:H7 با غذای حیوانات نشخوار کننده ای که در مزارع کارخانه جات تغذیه
می شوند، در ارتباط است. البته، برخی از انواع ای کولی هیچ بیماری ای ایجاد نمی کنند.

ای کولی از کجا می آید؟

همه ی ای کولی ها بیماری زا نیستند، اما دلیل اصلی انواع بیماری زای آن کاربرد نادرست وسایل کشاورزی و کود حیوانی کمپوست نشده است. نفوذ حیوانات وحشی به مزارع، نقش زیادی در این مورد ندارد. موارد دیگری که در این آلودگی نقش دارند، شامل بهداشت ناکافی افرادی که به حیوانات غذا می دهند و امکانات شستشوی ناکافی می باشد. هر چه ارتباط بین غذای شما با این مزارع بیشتر باشد، مواد غذایی تان بیشتر آلوده خواهند شد.

آلودگی های ای کولی در کجا یافت می شوند؟ داخل غذا یا خارج از آن؟

محققان بر این باورند که اگر یک غذا یا میوه آلوده شود، این آلودگی در خارج از آن ایجاد می شود. این میکروب ها در صورتی می توانند به داخل نفوذ کنند که مخازن شستشو، ۱۰ درجه سردتر از دمای میوه ها و سبزیجات باشد. اگر کودهای کشاورزی ۱۲۰ روز پیش از درو به محصول اضافه شود، احتمال آلودگی نیز افزایش می یابد.

کدام مواد غذایی موجب شیوع ای کولی می شوند؟

مواردی که در گذشته به ای کولی های بیماری زا مربوط بود، شامل شیر خام، همبرگر نپخته، جوانه ها و سبزیجات برگ دار بود.

چرا جوانه ها در شیوع بسیاری از بیماری های ناشی از مواد غذایی دخیل هستند؟

دلیل آلوده شدن جوانه ها، دانه ی گرفته شده از گیاهی است که در مزرعه آلوده شده است. گرما و رطوبت دو عاملی هستند که رشد ای کولی را افزایش می دهند.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%A8-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%BA%D9%84%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%BE%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]میکروب ها اغلب در چه غذاهایی پنهان می شوند[/button]

چگونه می توان از مسمومیت غذایی ای کولی در امان ماند؟

در ادامه به نکاتی اشاره شده که می تواند شما را تا حدود زیادی از مسمومیت های ای کولی باز دارد.

۱- همه چیز از جمله دست های خود را به خوبی بشویید.

ای کولی چیست - شستن دست - برنافیت

پیش از غذا خوردن، دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. اما به هیچ وجه از صابون های آنتی باکتریال استفاده نکنید، چرا که موجب وارد شدن مواد شیمیایی به ذخایر آبی شما خواهند شد. مواد غذایی خود را نیز همواره با یک قسمت سرکه و ۹ قسمت آب بشویید. بریدن میوه هایی چون هندوانه، بدون شستن پوست آن موجب می شود که آلودگی ها به قسمت میوه ی آن نفوذ و آن را آلوده کند.

۲- تمام سطوح را پاک کنید.

ای کولی چیست - برنافیت

با استفاده از آب و کف یا محلول آب و سرکه، میز، روی کابینت و تمام سطوحی که با غذاهای نپخته در ارتباطند را پاک کنید. این محلول باید شامل حداقل ۱ قسمت سرکه ی سفید و ۹ قسمت آب باشد. می توانید کمی سرکه ی سفید و پس از آن کمی هیدروژن پروکساید بر روی سطوح اسپری کنید. اجازه دهید این محلول چند ثانیه بر روی این سطوح باقی بماند و سپس جرم زدایی کنید.

۳- جوانه های خود را بپزید.

ای کولی چیست - جوانه - برنافیت

گرچه جوانه ها در حالت خام، بیشتر از حالت پخته حاوی مواد مغذی هستند، اما با پخته شدن نیز خواص خود را از دست نمی دهند. در عوض پختن جوانه ها موجب می شود خطر شیوع بیماری های ناشی از مواد غذایی در آنها کاهش یابد.

۴- از کشاورزان محلی جست و جو کنید.

ای کولی چیست - پیاده روی - برنافیت

از کشاورزان بپرسید که چگونه از کودها در مزارع استفاده می کنند. کودها نباید ۱۲۰ روز زودتر از درو کردن و ترجیحا نباید پاییز قبل از زمان درو به مزارع افزوده شوند تا پاتوژن ها زمان کافی برای از بین رفتن را داشته باشند. برای کشاورزانی که از کمپوست استفاده می کنند، دما باید به اندازه ای بالا برود که بتواند میکروب های موجود در غذاها را از بین ببرد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از 90 درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]