چگونه با اختلال ترس از دست دادن یا فومو مقابله کنیم

موفقیت و انگیزه

چگونه با اختلال ترس از دست دادن یا فومو مقابله کنیم

24 مرداد 1395
10348بازدید

در سال 2013 کلمه ی جدیدی به دیکشنری آکسفورد اضافه شد و البته هر سال لغت جدیدی به آن اضافه می شود. اما این لغت جدید به نظر من بسیار مهم است، چرا که به وضعیت زندگی و ذهن ما اشاره دارد. این لغت “فومو” است. این لغت بدان معناست که شما ممکن است به دلیل حادثه ای که در مکان دیگر اتفاق افتاده دچار نگرانی شوید.

مثلا هنگام تماشای تلویزیون و یک شبکه ی خاص، ناگهان فکر می کنید شاید یک کانال دیگر چیز بهتری را پخش کند. یا اینکه فکر می کنید و قتی با آقای X ملاقات دارید شاید آقای Y مورد مناسب تری باشد. یا حتی ممکن است در یک میهمانی فکر کنید میهمانی بهتری در جای دیگر در حال برگزاری است.

همه ی این نگرانی ها چه بالایی سر ما می آورد؟

باعث می شود تا از زمان حال خود کاملا جدا شویم و قادر به لذت بردن از آن نباشیم، چرا که خود را درگیر این تفکر کرده ایم که چیزهای بهتری نیز وجود دارند و ما آنها را از دست داده ایم.

دیکشنری آکسفورد، تعریف خود را با این مثال که فومو از کجا آغاز می شود گسترش می دهد. به بیان این دیکشنری، فومو از مشاهده ی پست های رسانه ی جمعی ایجاد می شود. بله درست است.

رسانه های جمعی، منبع تغذیه ی فومو (اختلال ترس از دست دادن) می باشند. این تغذیه، میهمانی های پر زرق و برق، بشقاب های پر از غذا، دست آوردهای کسب و کار، تعطیلات پر ماجرا، زندگی بی نقص مردم و تمرین های کامل را به ما نشان می دهد.

باید به شما بگویم که تاثیر فومو تنها یک تصور نیست بلکه یک واقعیت است. یک مطالعه در استرالیا نشان داد که از هر دو نوجوان، یکی از آنها مبتلا به فومو است. آنها فکر می کنند که در مقایسه با افراد دیگر در رسانه های جمعی در حال از دست دادن زندگی بی نقص خود هستند. آنها نگرانند که مثل دوست خود زندگی خوبی ندارند یا دوستشان بدون آنها در حال خوشگذرانی است و اگر متوجه نشوند دوستشان در حال انجام چه کاری است، احساس پریشانی به آنها دست می دهد.

این  موضوع، وحشت ایجاد می کند.

این پدیده به نظر می رسد نمی خواهد از بین برود و حتی در حال افزایش نیز هست.

پس ما باید چه چاره ای بیاندیشیم؟

پیشنهاد من این است که یک لغت به دامنه ی لغات فرهنگی خود اضافه کنیم. لغتی که بر خلاف این وحشت ها عمل کند و ما را به زمان حال بازگرداند.

این لغت جادویی چیست؟

جومو.

درست است. جومو یا لذت.

همانطور که فومو نشان می دهد، این لغت با ترس همراه است. این لغت با کمبودها در رابطه است و ریشه ی آن در این تفکر است که زمان حال زیاد خوب نیست.

اما جومو با لذت همراه است. این لغت با فراوانی ها ی ذهن که زمان حال را به منزله ی یک هدیه می بیند در ارتباط است. این لغت در مورد انتظار زیبایی ها و تجربه ی زمان حال است. این کلمه به معنای تمرکز بر روی کار خود و فراموش کردن کار دیگران است.

تفاوت بین این دو لغت، تفاوت بین گچ و پنیر است.

تاکنون همه ی این بحث ها به صورت تئوری بوده است اما جومو در واقعیت چیست؟ اجازه دهید با مثال توضیح دهم:

جومو یعنی لذت بردن از زمان به تنهایی، یافتن تقدس در تنهایی و گذشت زمان به معنای هدر دادن آن نیست. یعنی زمان آن رسیده که مکث کنید و خود را آزاد کنید.

جومو یعنی اینکه نگران نباشی چه چیزی خوب است و نخواهی از دیگران تقلید کنی بلکه از این چهارچوب خارج شوی.

جومو یعنی آنقدر احساس امنیت کنی که خیلی راحت به خواسته ها، دعوت ها و یا فرصت های کاری دست رد بزنی. یعنی بدانی هرکس سهم خود را دارد و اگر آماده باشی همیشه دری هست که به روی تو باز شود.

جومو یعنی هر جا که هستی با تمام وجودت باشی. اگر پیش شریک زندگی یا بچه هایت سر میز شام هستی با تمام وجود آنجا باشی. اگر قرار است در یک میهمانی با صمیمی ترین دوستانت باشی با تمام وجود آنجا باشی.

جومو یعنی توسط رسانه های جمعی به زندگی خود تحول ببخشی. همانطور که می بینی من نگفتم تلویزیون را خاموش کن یا سم زدایی دیجیتالی کن، چرا که این راه حل ها موقتی است. دور بودن یک روز در هفته از رسانه های جمعی و انتظار تحول مثل رفتن به باشگاه یک روز در هفته و انتظار معجزه است.

به نظر من خاموش کردن تلویزیون و یا جدایی از آنها اشتباه است. چرا که ما به قطع موقتی این صدا نیاز نداریم بلکه نیاز به تغییر کامل رابطه ی خود با آن صدا داریم.

در اینجا سه نکته معرفی شده است که اگر می خواهید رابطه ی خود را با رسانه های جمعی تغییر دهید و بیشتر از اینکه بترسید، لذت ببرید بهتر است این نکات را رعایت کنید:

1- سعی کنید خلا خود را با رسانه های جمعی پر نکنید

اگر در صف بازرسی نشسته اید، منتظر دندانپزشک یا منتظر تمام شدن بسکتبال پسرتان هستید سعی کنید به سراغ گوشی نروید. بگذارید این فکر از سر شما خارج شود و سعی کنید فضایی که در آن هستید را با تمام وجود درک کنید و با تمام وجود در زمان حال باشید.

2- سعی کنید از دستاویز کردن هر چیز خودداری کنید

اگر با شریک زندگی خود در یک رستوران قرار دارید با همه ی وجود آنجا باشید. به این معنا که گوشی خود را کنار بگذارید و از اشتراک عکسهایتان با دوستانتان و اینکه ببینید چند نفر آنها را لایک کرده اند خودداری کنید.

همه ی ما چنین حرف هایی را شنیده ایم: “تا روی فیسبوک نیاید، نمی توانم آن را باور کنم”. این احساس چیزی شبیه به فومو است اما از طرف دیگر، این به دیگران اطمینان می دهد که شما هستید.

البته منظور من این نیست که شما حق ندارید مطلبی روی رسانه های جمعی بگذارید، مثلا برای من و بسیاری از مردم، رسانه های جمعی به منزله ی کسب و کار و راهی برای نشان دادن خلاقیت است. منظور من این است که بیشتر مراقب آنچه که به اشتراک می گذارید و دلیل این اشتراک گذاری باشید. آیا این کار را از ته دل انجام می دهید؟ آیا در حال تقویت فومو هستید؟ اگر اینگونه هستید، بهتر است از دستاویز کردن زندگی خود برای دیگران خودداری کنید. این فیسبوک و لایک کردن نیست که تجربه های شما را واقعی می کند، بلکه زندگی در واقعیت است.

3- زمان های خاصی را به رسانه های جمعی اختصاص دهید و پس از آن ذهن خود را کاملا از آن پاک کنید.

رسانه های جمعی ذهن ما را مختل می کند. 20 دقیقه اینجا، نیم ساعت آنجا، یک ربع پس از نهار و به همین ترتیب کل زندگی ما را فرا می گیرد. و همه ی این زمان ها موجب نیاز به همان دوپامین- یعنی فومو- می شود.

پیشنهاد من این است که هر روز یک یا دو پنجره از آن را باز کنید و درست مثل دیدن یک یا دو قسمت از فیلم مورد علاقه تان پس از شام، آن را ببندید و بقیه اش را برای روز بعد بگذارید.

دوست داشتم چنین طرحی را تبدیل به تنظیمات پیش فرض فرهنگ خودمان می کردیم. دوست داشتم همه لذت می بردند نه اینکه بترسند. اینها قدم های کوچکی برای رسیدن به این هدف بود اما تنها یک شروع است. تضمین می کنم که تنها به کار بردن یکی از این نکات پیامدهای مثبتی همراه خواهد داشت.

با ایجاد یک طرز تفکر جومو می توانید یک زندگی رو به پیشرفت و معنادار بسازید و به حقیقت بپیوندید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاه‌ها در مورد این نوشته
#
مرضیه گفته:

عالی بود

#
Nila گفته:

عالیه

#
مهتاب گفته:

قریب به ۹۰ درصد درگیر فومو هستیم ممنون بابت این اطلاع رسانی

#
mirhabibi گفته:

سلام. خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده. موفق باشید

#
الهه گفته:

با سلام و سپاس فراوان بابت نشر مطلبی این چنین ارزنده بسیار استفاده کردم متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

کرونا انگلیسی
چگونه با کرونا انگلیسی یا جدید مقابل کنیم؟
21 فروردین 1400
5 بازدید

بعد از کرونای چینی اکنون عده زیادی از مردم دنیا درگیر ویروس دیگری شده اند که به کرونا انگلیسی یا کرونا جدید معروف شده است. ویروسی که حالا حالاها قصد رخت برکندن از جهان را ندارد. در این مقاله در مورد این ویروس جدید مطالبی را با شما دوستان عزیز در میان خواهیم گذاشت. با […]

وسوسه پرخوری در نوروز
شکست وسوسه پرخوری در نوروز

پرخوری علل مختلفی دارد. بعضی از اوقات به دلیل رفتارهای عصبی که ایجاد میشود، فرد به دلیل اینکه رفتار و هیجانات خود را کنترل کند به پرخوری روی می آورد. البته بیشتر اوقات پرخوری به نوع عادتها و سبک زندگی ما برمیگردد.در این مقاله در مورد شکست وسوسه پرخوری در نوروز با شما عزیزان صحبت […]

قرص لاغری اسلیم مکس
قرص لاغری اسلیم مکس| مزایا و عوارض جانبی

اسلیم مکس ترکیبات کاملا گیاهی دارد و باعث کاهش اشتها و کاهش وزن می‌شود. در این مقاله در مورد قرص لاغری اسلیم مکس، فواید و عوارض آن با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.   قرص اسلیم مکس چیست؟ کپسول اسلیم مکس معمولا از عصاره دانه گشنیز، رازیانه، عصاره خشک چای سبز و ریشه کاسنی تشکیل […]

لاغری موضعی پهلو
بهترین راه برای لاغری موضعی پهلو کدام است؟

لاغری موضعی پهلو در واقع به این معنی است که قسمتی از بدن را که به دلایل خاصی دارای چاقی است بخواهیم لاغر کنیم. ابتدا می‌خواهیم فرق بین چاقی و چاقی موضعی را بررسی کنیم. چاقی موضعی در واقع یعنی در قسمتی از بدن یک فرد، تجمع بافت چربی بیشتر از نواحی دیگر باشد و […]

زیبایی

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟
18 فروردین 1400
13 بازدید

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده ، چرا و چگونه؟

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید و به زیبایی چهره خود می‌افزایید، طبیعتاً باید به این قضیه هم توجه داشته باشید که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رنگ موهایتان تا حدود زیادی آسیب می بینند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مراقبت از موهای رنگ شده با شما دوستان مطالبی را مطرح […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1138 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟
25 بهمن 1399
160 بازدید

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تصمیم های واقعی
برای کاهش وزن نیاز به تصمیم های واقعی دارید

برای اینکه در هر کاری موفق شوید نیاز به تصمیم های واقعی دارید. برای این کار می توانید چالشی برای موفقیت خود طراحی کنید که تصمیم های سلامتی و تناسب اندام شما را به برنامه ای برای تمام طول عمر تبدیل کند. اگر برای این چالش هفت روزه آماده اید، ما را دنبال کنید.   […]

تغذیه

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟
21 اسفند 1399
81 بازدید

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]

غذاهای لاغر کننده
با غذاهای لاغر کننده آشنا شوید

اگر می خواهید برای کاهش وزن خود اقدام کنید و چربی سوزی سریع داشته باشید، باید سعی کنید از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید.در این مقاله می خواهیم در مورد غذاهای لاغر کننده مطالبی را با شما عزیزان مطرح کنیم.   آیا غذاهای لاغر کننده وجود دارد؟ معمولاً تنها غذا نمی‌تواند به شما […]

رژیم غذایی متعادل
کالری مورد نیاز هر فرد در یک رژیم غذایی متعادل چقدر است؟

بدن ما برای تمام حرکات فیزیکی و غیره مثل راه رفتن، نفس کشیدن، دویدن و تک ‌تک تحرکات بدنی از کالری موجود در مواد غذایی استفاده می‌کند .برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل شما باید با معنی کلمه کالری آشنایی داشته باشید. در واقع کالری همان میزان انرژی ذخیره شده در مواد غذایی است. میزان […]

برنج قهوه ای- برنافیت
چرا برنج قهوه ای بخوریم؟

برنج قهوه ای در واقع همان برنج سبوس دار است که تنها پوسته ی خارجی و غیر خوراکی آن گرفته شده و به دلیل فیبر فراوان برای کاهش وزن مفید است. به طور کلی برنج، یک وعده ی سیر کننده در هر رژیمی محسوب می شود. اما برنج قهوه ای گزینه ی بهتریست. با برنافیت […]