آیا تک غذایی به کاهش وزن کمک می کند؟

وقتی یک رژیم غذایی به شما قول می دهد در مدت زمان کوتاهی وزنتان را کاهش دهد، به راحتی وسوسه می شوید که از آن رژیم غذایی پیروی کنید. برای مثال رژیم تک غذایی را که در سال 2016 بیشترین میزان سرچ را در گوگل داشته در نظر بگیرید. رژیم تک غذایی تنها شامل خوردن یک  ماده ی غذایی (مثل سیب) یا یک نوع غذا (مثلا میوه ها و سبزیجات) و نه هیچ چیز دیگر می باشد. این رژیم غذایی به این دلیل معروف شد که دختری به نام فیری لی توانست با مصرف روزانه 30 عدد موز، وزن خود را کاهش دهد.

سال گذشته، پن ژیلت- یک شعبده باز- ادعا کرد که تنها با خوردن سیب زمینی توانسته 50 کیلو از وزن خود را کاهش دهد و مت دامون- یک بازیگر- توانست تنها با خوردن سینه ی مرغ کاهش وزن خوبی را تجربه کند. اما اینکه بسیاری از افراد توانسته اند با این سبک، رژیم خود را کاهش دهند بدین معنا نیست که رژیم تک غذایی ، روند خوبی برای کاهش وزن است.

عملکرد رژیم تک غذایی چگونه است؟

اگر در گوگل یا اینستاگرام سرچ کنید، خواهید دید که افراد از میوه ها و سبزیجات زیادی از جمله هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج و حتی غذاهایی چون پیتزا نیز رژیم های تک غذایی ساخته اند. طرفداران این رژیم ها بر این باورند که مصرف یک ماده ی غذایی در طی یک دوره ی خاص به گوارش کمک می کند، چرا که مواد غذایی کمتری برای سوخت و ساز در بدن وجود خواهد داشت. در نتیجه آنزیم های گوارشی کمتری نیز برای این روند در بدن به کار برده می شوند. آنها معتقدند که با این رژیم غذایی، نیاز نیست بدن به سختی کار کند که این کار به نوبه ی خود موجب می شود نفخ معده کم شده، جذب مواد غذایی افزایش یابد، بدن با میزان کالری کمتر، نیازهای خود را تامین کند و ولع افراد برای مصرف جانک فودها نیزکاهش یابد.

آیا رژیم تک غذایی منجر به کاهش وزن می شود؟

یکی از مطالب جالبی که در مورد رژیم تک غذایی وجود دارد این است که این برنامه ی غذایی در مدت زمان کوتاهی منجر به کاهش وزن می شود، چرا که کالری دریافتی آن بسیار کم است. برخی نیز بر این باورند که محدودیت شدید این رژیم در مصرف مواد غذایی، میل افراد به مصرف قندهای تصفیه شده، نمک و چربی را کاهش می دهد. اما پس از یک یا دو هفته عمل به این رژیم غذایی سخت بسته به غذایی که مصرف می کنید، شیمی بدن شما به شدت تغییر پیدا می کند.

 

آیا رژیم تک غذایی قابل اطمینان است؟

گرچه در این رژیم غذایی ممکن است وزن بدن افراد کاهش یابد، اما افرادی که از این رژیم غذایی پیروی می کنند، دچار سوء تغذیه و از دست دادن ماهیچه ها می شوند که این کاهش توده ی عضلانی، خود موجب کاهش متابولیسم بدن می شود. این بدان معناست که این افراد در آینده برای کاهش وزن دچار مشکل می شوند و هر چقدر وزن بدنشان کاهش می یابد، با مصرف نرمال غذاها به وضعیت اولیه باز می گردد.

تنها با مصرف یک نمونه ی غذایی مثل موز، بدنتان را از دریافت مواد غذایی مهم محروم می کنید. یک رژیم غذایی سالم، باید شامل تمام درشت مغذی ها از جمله پروتئین، کربوهیدرات و چربی باشد.
مصرف تنها یک ماده ی غذایی موجب می شود بیش از حد آن ماده ی غذایی را مصرف کرده و عواقب بدی را برای بدن خود رقم بزنید. برای مثال، دریافت پتاسیم بیش از حد از موز موجب مشکلات قلبی- عروقی (همچون ایست قلبی) و قند بیش از حد آن موجب ابتلا به دیابت نوع 2 و اختلال در سطح انسولین می شود. این اختلال موجب افزایش اشتها و تمایل بیش ازحد به مصرف جانک فودها نیز می شود. در ضمن، مصرف یک ماده ی غذایی برای هر روز موجب می شود تمایل شما برای مواد غذایی که از خوردن آن محرومید افزایش یابد.

 

آیا پس از اتمام رژیم تک غذایی ، وزن شما دوباره افزایش می یابد؟

سوال دیگر اینجاست که آیا کاهش وزن حاصل از چنین رژیم هایی برای مدت زیادی دوام خواهد داشت یا نه؟ اگر پس از اتمام یک دوره رژیم تک غذایی ، یک برنامه ی غذایی خاص را دنبال نکنید، به احتمال خیلی زیاد وزنتان به وزن اولیه و یا حتی سنگین تر بازخواهد گشت.

حتی اگر یک ماده ی غذایی را تنها برای چند هفته مصرف کنید، پس از اینکه به برنامه ی غذایی نرمال خود بازگردید، دوباره با همان مشکلات رو به رو خواهید شد. راهکار بهتر این است که خود را از غذاهای مورد علاقه ای محروم کنید که به کاهش وزن شما و یافتن جایگزین های سالم کمک نمی کنند. به جای قند از انواع میوه های سالم و خرما و به جای نمک از سیر، پیاز و سبزیجات طعم دار استفاده کنید. اگر برای رهایی از استرس به مصرف غذا روی می آورید، سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که کالری کمتری دارد. ورزش هایی چون یوگا و پیاده روی نیز مفید می باشند.

 

حرف آخر: بیشتر ما رژیم های غذایی که نیاز به تلاش زیاد و کالری سوزی بالا دارد را دوست نداریم. سادگی رژیم های تک غذایی، آن را تبدیل به یک گزینه ی سالم کرده، اما در نهایت کاهش وزن به چنین روشی نمی تواند پایدار باشد. بهتر است به جای پیروی از چنین رژیم های غذایی، به دنبال روش هایی باشید که در عین سادگی دارای آثار ماندگاری باشد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments