از وقتی که هفت سالم بود مدام دچار آفت دهان می شدم و دیگر از دستشان  به ستوه آمده بودم. این آفت ها باعث می شد به راحتی نتوانم غذا بخورم، مجبور بودم با دهان باز غذایم را بجوم و گاهی اوقات آنقدر دردناک می شد که ناگهان از خواب می پریدم. تنها نکته ی مثبت، این بود که مسری نبودند.

آفت را نباید با تبخال اشتباه گرفت. آفت ها، زخم های بازی هستند که در بافت نرم داخل دهان، لب ها، قسمت داخلی گونه، لثه و زبان تشکیل می شوند. در حالیکه تبخال، تاول هایی بر روی لب و یا لبه ی دهان است که توسط ویروس تبخال ایجاد می شود. آفت ها، زخم های سفید گردی هستند که دورتادورشان قرمز است. بسته به سایز آنها، درمانشان 1 تا 2 هفته طول می کشد. دلیل اصلی آنها مشخص نیست اما به طور عمومی تصور می شود که دلایل آنها، جراحات جزئی مثل گاز گرفتن لب، التهاب دهان، استرس، کمبودهای تغذیه ای، حساسیت غذایی و یا آلرژی باشد. به طور کلی، زنان بیشتر از مردان دچار این عارضه می شوند. دلایل دیگری نیز برای ایجاد آنها ذکر شده است از جمله: تغییر هورمونی، سابقه ی ژنتیکی، سیستم ایمنی ضعیف و داشتن دو کروموزوم ایکس.

پیشنهاد برنافیت: بوی بد دهان

در اینجا برخی از روش های توصیه شده ی دندانپزشکان برای درمان آفت معرفی شده است:

از خوردن غذاهای اسیدی و شیرین بپرهیزید

آفت دهان را به روش طبیعی درمان کنید ، برنافیت

هرگاه دچار آفت دهان شدید، لیوان آب پرتقال خود را کنار بگذارید. اسیدها موجب تحریک بیشتر آفت، سوزش آنها و تاخیر طول درمان آنها می شوند. باکتری موجود در دهان شما (به دلیل آفت) قند را به اسید تبدیل می کنند. این عمل علاوه بر تاخیر طول درمان آفت، موجب خرابی دندان ها نیز می شوند.

خمیر دندان خود را عوض کنید

آفت دهان را به روش طبیعی درمان کنید ، برنافیت

خمیر دندان ها و دهانشویه ها حاوی سدیم لوریل سولفات – عامل کف ساز خمیر دندان – می باشند که موجب آفت دهان می شود. گاهی اوقات ممکن است خمیر دندان های فاقد سدیم لوریل سولفات مثل خمیر دندان نعنایی رودیل و یا خمیر دندان روشن کننده ی ذغال چوب به درمان آفت شما کمک کند، اما ممکن است این روش برای همه کارساز نباشد. حداقل فایده ی این خمیر دندان ها این است که آفت شما را تشدید نخواهد کرد.

آب نمک غرغره کنید

آفت دهان را به روش طبیعی درمان کنید ، برنافیت

این روشی است که برخی از دندانپزشکان، آن را توصیه می کنند و برخلاف اینکه مزه ی خوبی ندارد اما بسیار موثر است. نمک زخم را ضدعفونی می کند و با خشک کردن آن موجب بهبودش خواهد شد، به طور موقتی نیز درد آن را از بین می برد. اما قبل از اینکه آفت شما بی حس شود ممکن است بسیار دردناک شود. برای غرغره ی آب نمک می توانید یک قاشق چایخوری نمک را درون یک فنجان یا لیوان حل کنید.

از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید

آفت دهان را به روش طبیعی درمان کنید ، برنافیت

این روش می تواند جایگزین غرغره ی آب نمک شود. جوش شیرین یک ماده ی قلیایی است و موجب خنثی کردن اسید دهان می شود. این ماده به طور همزمان موجب ضدعفونی دهان و آرامش درد آن می شود. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را چند بار در روز در دهان خود اسپری کنید.

دهان خود را با آب اکسیژنه بشویید

آفت دهان را به روش طبیعی درمان کنید ، برنافیت

شستن دهان با آب اکسیژنه برای درمان آفت بسیار موثر است. آب اکسیژنه، زخم ها را ضدعفونی و درمان می کند اما همانند آب نمک آنها را نمی سوزاند. این محلول، درد را به طور موقتی کاهش می دهد و محیط دهان را نیز پاک می کند. آب اکسیژنه، ماده ی فعال موجود در برخی از ژل های درمان آفت نیز می باشد. برای درست کردن این محلول از نیمی آب و نیمی آب اکسیژنه استفاده کنید.

از شیر منیزی استفاده کنید

آفت دهان را به روش طبیعی درمان کنید ، برنافیت

شاید اسم شیر منیزی یا منیزیم هیدروکسید را برای درمان سوزش سر دل و یا یبوست شنیده باشید. باید بدانید که این ماده برای درمان آفت نیز بسیار مفید می باشد. شیر منیزی همانند جوش شیرین، یک ماده ی قلیایی می باشد که اسید معده یا اسید دهان را که موجب التهاب آفت می شود، خنثی می کند. این ماده یک پوشش باریک روی آفت ایجاد می کند که به طور موقت، آن را از التهاب محافظت می کند. می توانید این ماده را به صورت محلول مصرف کنید و یا با نوک انگشت و به صورت مستقیم آن را بر روی آفت خود بمالید.

guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کاربران ناشناس

وای میمیری

خانه