لاغری با طب سنتی

تغذیه

لاغری با طب سنتی؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟

06 دی 1399
50بازدید

طب سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را اینگونه معرفی می‌کند. مجموعه ای از علوم، مهارت‌ها و کارها که پایه و اساس آن باورها و تجربه های بومی فرهنگ های مختلف است و در جنبه های بهداشتی تشخیص ، پیشگیری ، بهبود و درمان بیماری‌های جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حدود ۸۰ درصد از مردم کشورهای آفریقایی و آسیایی نیازهای اولیه بهداشتی خود را از طریق طب سنتی برطرف می‌کنند.

بعضی از انواع طب سنتی که در کل دنیا مورد استفاده قرار می گیرند ، شامل طب سنتی چین ، طب سنتی آفریقایی، طب سنتی کره ای، طب ایران باستان ، طب سنتی ایرانی ، آیورودا و طب سنتی اروپایی می باشد. رشته های علوم طب سنتی نیز شامل گیاه درمانی ، مردم گیاه شناسی، انسان شناسی پزشکی و اتنو مدیسین می‌باشند.

سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد که استفاده نادرست از داروها و روش‌های سنتی می تواند روی بدن اثرات منفی و خطرناکی به همراه داشته باشد.

طب سنتی ایرانی بر اساس اخلاط چهارگانه می باشد ، این اخلاط یا طبیعت چهارگانه مزاج انسان عبارتند از:

۱ . بلغم

۲ . صفرا

۳ .سودا

۴ . خون که بر اساس سردی و گرمی مزاج با توجه به مشخصات هر فرد بیمار درمان می‌شوند.
طب سنتی ایران تقریباً سه هزار سال قدمت داشته و کتاب‌های طب سنتی ابوعلی سینا و زکریای رازی حدود ۵۰۰ سال است که در دانشگاههای اروپایی و آسیایی تدریس می شود.
طب سنتی اعتقاد دارد ، برای این که دچار بیماری و عوارض گوارشی نشویم، باید به مزاج خود توجه داشته باشیم و در مصرف غذاهای سرد و گرم اعتدال را رعایت کنیم.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
لاغری با بادام؛ تاثیر بی نظیر بادام در کاهش وزن

انواع روش‌های درمانی در طب سنتی

در ایران حدود ۲۵۰۰ نوع گیاه دارویی شناخته شده که حدود ۲۰۰ نوع آن مصرف عمومی داشته و ۳۰۰ تا ۴۰۰ نوع آن  در طب سنتی استفاده می‌شود.

1- حجامت

در واقع همان خونگیری ولی به صورت سنتی می باشد و برای درمان بیماری‌های مختلفی چون چربی خون ، بیماری‌های پوستی ،  اعتیاد ، میگرن و غلظت خون مفید است.

لاغری با طب سنتی

2- ماساژ

ماساژ درمانی برای درمان بیماری های عضلانی رفع استرس و افسردگی ، بهبود جریان خون ، بیماری‌های اسکلتی و گوارشی و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها مفید میباشد.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
ماساژ لنفاتیک: کاهش وزن بدون رژیم غذایی

 3- شیاتسو

شیاتسو نیز یک روش موثر برای بیمارانی که دچار افسردگی و بی‌خوابی هستند مفید است. این روش توسط فشار انگشتان دست بر نقاط حیاتی بدن برای رسیدن به سلامتی می‌باشد. روش دیگر زالو درمانی و بادکش درمانی می باشد.

لاغری با طب سنتی

تاثیر طب سنتی در کاهش وزن

همانطور که می‌دانیم ، عوامل بسیار متعدد و پیچیده‌ای در چاق شدن تاثیر دارند. در طب سنتی که بر اساس مزاج و اخلاط، کار می‌کنند، چاقی یا سمن مفرط را یک بیماری خطرناک تلقی می‌کند و برای کاهش وزن و کاهش چربی و رسیدن به وزن ایده آل از یک طب  مکمل و گیاهان دارویی را ارائه می‌دهند.

از نگاه طب سنتی چاقی از تجمع چربی به وجود آمده است یا تجمع عضلات. این طب برای هر دو نوع چاقی راهکارهای خاص خود را ارائه می‌دهد. افرادی که دارای مزاج گرم و تر یا دموی و سرد و تر یا بلغمی باشند ، معمولاً دچار چاقی می شوند و افراد دارای مزاج سرد و خشک یا سودایی و گرم و خشک یا صفراوی معمولاً لاغر اندام می‌باشند.

طب سنتی می‌گوید: سرد مزاجها یا بلغمی مزاجها به چاقی همراه با تجمع چربی دچار می‌شوند و افراد گرم و تر یادموی ها عضلانی‌تراند. بنابراین بلغمی مزاج ها بیشتر دچار چاقی شکم می‌شوند. این افراد معمولاً افرادی خونسرد هستند و بیشتر میل به سستی و تنبلی و خواب دارند. در طب سنتی علت اصلی همه نوع چاقی غلبه رطوبت بر بدن می باشد و عامل همه انواع لاغری را غلبه  خشکی بر بدن می‌دانند.

چه چیزهایی مزاج ‌تری را در بدن افزایش می‌دهند؟

۱ . برخورد

۲ .عدم تحرک

۳ . حمام مرطوب ، یعنی حمام نه چندان گرم ، زیرا این نوع حمام باعث می شود ، که منافذ پوست باز شده و رطوبت به داخل بدن سرایت کند .

۴. مصرف غذاها و داروهای رطوبت زا مثل زیاده روی در مصرف میوه یا مالیدن زیاد روغن بادام شیرین به بدن

۵. مصرف نکردن مواد غذایی خشک

۶ . عدم دفع مواد زاید بدن

۷ . خواب زیاد

۸ . دفع صفرا

عوامل خشکی بدن کدامند؟

۱ . کم خوری

۲ . مصرف غذاها و داروهای خیلی گرم

۳ . بسته بودن راه‌های ورود غذا به اعضای بدن

۴ . هوای بسیار گرم و بسیار سرد

۵ . توقف طولانی در حمام

۶ . عصبانیت ، رنج و فعالیت فکری زیاد

۷ . دفع  بیش از حد مواد در بدن

۸ . قرار گرفتن در آفتاب به صورت طولانی

۹ . کم خوابی شدید

۱۰ . تحرک بیش از حد بدن

لاغری با طب سنتی

آب کردن شکم در طب سنتی

شما در طب سنتی با چند روش می‌توانید از شر چربی‌های شکمی خود خلاص شوید به شرطی که نکات زیر را رعایت کنید.

۱ .  میوه و مایعات را همراه هم مصرف نکنید.

۲ . قبل و بعد از غذا کمی نمک بخورید.

۳ . تا گرسنه و تشنه نشده‌اید آب و غذا مصرف نکنید.

۴ . از اضطراب و افسردگی جلوگیری کنید.

۶ . زیاد حمام نکنید.

۷ . ناشتا حمام نکنید.

۸ . با معده پر و بعد از غذا حمام نکنید.

برای اینکه به روند لاغری سرعت بدهید، بدن را با پارچه خشنی ماساژ دهید تا قرمز شود و سپس با آب داغ حمام کرده و به بدن خود روغن بابونه بمالید.

  •  از خواب طولانی پرهیز کنید.
  •  با معده خالی نخوابید.
  •   سعی کنید که زیاد نخوابید.
  •  از سکون و بی‌تحرکی بپرهیزید و پیاده‌روی کنید.
  •  غذا را بعد از ورزش هنگامی که حرارت بدنتان کم شده میل کنید. دفع مواد زاید از راه‌های مختلف در بدن مثل ادرار، مدفوع، تعریق و خون قاعدگی باعث می‌شود که رطوبت از بدن دفع شود.
  • برای آب کردن شکم و لاغر شدن آن باید فضولاتی که در معده جمع می‌شوند و بلغم لزج را که به معده می چسبد، از معده دفع کنید. برای این کار می‌توانید از ملیناتی مثل انجیر خیس خورده و آلو استفاده کنید.
  • برای رفع یبوست باید از مسهلاتی مثل سنا استفاده کنید که البته باید مراقب عواقب آن و مصرف زیاد آن بوده و تحت نظر و تجویز پزشک آن را مصرف کنید. طب سنتی همچنین برای لاغری شکم پیشنهاد می‌کند که چون چاقی شکم نشانه سردی امعا و احشا است سعی کنید به مدت طولانی  روغن‌های گرم مثل بابونه و شوید را از سمت راست شکم در جهت عقربه های ساعت مالش دهید.
  • همچنین بادکش کردن شکم باعث رفع بلغم و رطوبت ها از معده و بدن می‌شود.

داروهایی که در طب سنتی برای لاغری استفاده می‌شوند

روغنها به دلیل طبیعت گرمی که دارند به همراه خود ایجاد حرارت کرده و به آب شدن چربی ها کمک فراوانی می‌کند و در مدت زمان کوتاه تاثیر زیادی در لاغری دارند. برای کاهش وزن و لاغری طب سنتی داروهایی را پیشنهاد می‌کند، مثل استفاده از سرکه سیب و انگور و سکنجبین.

مصرف روزانه نصف استکان سرکه سیب خانگی به همراه دو قاشق غذاخوری زیره یک داروی چربی سوز قوی در طب سنتی به حساب می‌آید. همچنین استفاده از دمنوش گزنه به همراه هل به مدت ۲۰ روز پیشنهاد شده که در کاهش وزن و کاهش قند خون بسیار موثر است. مصرف چای سبز به همراه شیرین ‌بیان و زیره به صورت ناشتا به مدت یک ماه تا یک ماه و نیم باعث کاهش وزن می‌شود.

نوشیدنی کامبوجا نیز به عنوان یک محلول مفید چربی سوز تاکید شده است. ترکیب آب ولرم با لیمو ترش به همراه عسل به مدت ۴۵ روز ناشتا نیز باعث کاهش وزن می شود. از کرفس نیز در طب سنتی به عنوان یک گیاه لاغر کننده نام برده شده که البته مصرف زیاد آن موجب سنگ کلیه می شود. همچنین بادام درختی نیز به دلیل کم کالری بودن برای لاغری پیشنهاد شده است.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
معجزه لاغری با سرکه سیب

لاغری با طب سنتی

 تاثیر داروهای گیاهی در کاهش اشتها 

طب سنتی برای کاهش وزن و لاغری داروهای گیاهی خاصی را پیشنهاد می‌کند که باعث کاهش اشتها شده و از این طریق وزن بدن را کاهش می‌دهند مثل بادام درختی.

استفاده از پودر هسته و شاخه آلبالو با هسته خرما به همراه زیره در کاهش چربی‌های بدن تاثیر زیادی دارند.

برای کاهش اشتها برای خانم ها دمنوش تخم کرفس و  برای آقایان دمنوش زنیان پیشنهاد شده است . دمنوش لاک مغسول نیز یک داروی گیاهی قوی و چربی سوز می باشد .

دمنوش گیاه چشوم پاکستانی طی مدت یک ماه نیز بسیار موثر است . البته این گیاه برای کسانی که پرکاری تیروئید دارند ، توصیه نمی‌شود و استفاده بیش از حد آن سبب ضعف در بینایی می‌شود.

مصرف تخم شنبلیله نیز برای کاهش اشتها بسیار مفید است. عصاره چای سبز به عنوان یک چربی‌سوز و داروی گیاهی کاهش اشتها مطرح شده است. زنجبیل و قهوه و چای یرباماته نیز از داروهای گیاهی موثر در کاهش وزن کاهش و اشتها می‌باشند.

گرده زنبور عسل، گل قاصدک، رازیانه، آناناس تازه، دانه‌های بارهنگ و اسفرزه، گردو و دارچین را نیز از لیست داروهای گیاهی که در کاهش اشتها تأثیر دارند نباید از قلم انداخت. در این مقاله در مورد تاثیر طب سنتی بر روی کاهش وزن و لاغری با شما دوستان صحبت کردیم ؛ امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.‌

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

درمان ترک شکم
سریع‌ترین روش برای درمان ترک شکم یا استرچ مارک
17 آذر 1399
125 بازدید

استرچ مارک یا ترک شکم فقط به دلیل بارداری نیست و گاهی اوقات به دلیل تغییرات ناگهانی که در وزن ایجاد می‌شود به وجود می­‌آیند. وقتی کلاژن پوست ضعیف می‌شود، تولید آن نیز قطع می‌شود که منجر به زخم در زیر لایه‌های بالایی پوست می‌­شود. این ترکها یا خطوط بعد از حاملگی در ابتدا به […]

قرص گلوریا
قرص گلوریا چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

قرص لاغری گلوریا یکی از راه‌هایی است که برای کاهش وزن و رسیدن به اندام مناسب از آن استفاده می‌شود و یک محصول اسپانیایی می باشد.  در این مقاله می‌خواهیم در خصوص قرص ‌گلوریا و عوارض قرص گلوریا با شما دوستان مطالبی را در میان بگذاریم. با توجه به مدرنیته شدن و زندگی شهری و […]

ماساژ برای درمان سلولیت
آیا ماساژ برای درمان سلولیت مفید است؟

سلولیت بیشتر در افرادی وجود دارد که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند، اما ممکن است در افراد لاغر نیز دیده شود. دلایل سلولیت چیست؟ همه ما سلول‌های چربی داریم. هرچند ممکن است همه ما دچار سلولیت شویم، اما برخی افراد بیشتر مستعد این مشکل هستند. برخی از فاکتورها ایجاد سلولیت را تشدید می‌کنند. 1- […]

بدون آرایش زیبا باشید
بدون آرایش زیبا باشید ؛ چگونه بدون آرایش کردن هم جذاب باشیم؟

بدون آرایش زیبا باشید ؛ آیا شما نیز برای زیباتر شدن ساعت ها در جلوی آیینه می ایستید و صورت خود را آرایش می کنید؟ هرچند آرایش یک روش بسیار آسان برای برجسته کردن ویژگی های ظاهریست، اما برای زیبا بودن لازم نیست که تنها به آن اکتفا کنید. شما با یک چهره ی طبیعی […]

زیبایی

کانتورینگ صورت
کانتورینگ صورت یا زاویه سازی چیست؟
17 دی 1399
27 بازدید

کانتورینگ در واقع به متعادل سازی چهره گفته می‌شود که در آن با استفاده از خطوط تیره و روشن نواقص صورت را مخفی کرده و در نهایت عیوب آن پنهان می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد کانتورینگ صورت با شما عزیزان مطالبی را در میان بگذاریم. با برنافیت همراه باشید. کانتورینگ چیست؟ در […]

ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست و عوارض آن کدام است؟

ابدومینوپلاستی در واقع عمل جراحی پلاستیک برای زیبایی محسوب می‌شود که در آن با حذف چربی و پوست اضافی شکم، عضلات این ناحیه تنگ و صاف می شوند .در این عمل دو برش در ناحیه‌هایی که برای جراحی مشخص شده ایجاد می‌شود. یک برش در استخوان لگن و نزدیک به ناحیه شرمگاهی و برش دیگر […]

آرایش زمستانی
نکات مهم و اشتباهات رایج در آرایش زمستانی

با توجه به پیشرفت مد و همراه با مد سال، آرایش هر فصل نیز باید با آرایش فصل‌های دیگر متفاوت باشد .در این مقاله می‌خواهیم در مورد آرایش زمستانی و مدل‌های آرایش زمستانی با شما مطالبی را در میان بگذاریم .پس با برنافیت همراه باشید. این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد:     آرایش […]

ماسک قهوه
قهوه و مو ؛ چگونه از ماسک قهوه برای رشد موها استفاده کنیم؟

به احتمال زیاد شما نیز شامپوها و نرم‌ کننده‌های بسیاری را برای درخشش و رشد موهایتان امتحان کرده‌اید. اما بعید می‌دانم که از ماسک قهوه تا به حال استفاده کرده باشید. اگر در مورد خواص قهوه و مو چیزی نشنیده‌اید، امروز می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و هر آنچه که برای رسیدن به موهای زیباتر […]

ورزش و تناسب اندام

6 حرکت اشتباه یوگا و راه حل رفع این اشتباهات ، برنافیت
6 حرکت اشتباه یوگا و راه حل رفع این اشتباهات
20 دی 1399
573 بازدید

ورزش یوگا برای همه ی افراد سخت است حتی برای مربیان یوگا. برخی از حرکات آن، از آنچه تصور می کنید بسیار سخت تر است. وقتی بدنتان را خم می کنید شاید دیگر نتوانید توازن خود را حفظ کنید. سه قسمت از بدن شما هست که هنگام ایجاد تعادل ممکن است آسیب ببیند: زانو، کمر […]

تمرینات اینتروال با شدت بالا-ورزش-برنافیت
تغییرات شگفت انگیز وزن تنها با تمرینات اینتروال با شدت بالا

به عنوان یکی از بهترین روش ها برای کالری سوزی می توان به تمرینات اینتروال با شدت بالا اشاره کرد. این تمرین ها به قدری موثرند که می توانند تغییرات شگفت انگیزی در بدن ایجاد کنند. یکی از مهم ترین فواید این ورزش ها ادامه یافتن کالری سوزی پس از این تمرین هاست. برنافیت چند […]

لاغری با رقص
لاغری با رقص ؛ چگونه با رقص کالری بسوزانیم و لاغر شویم؟

همیشه لاغر شدن و داشتن یک اندام زیبا و متناسب فقط با رژیم های سخت و غیر منطقی نیست، که امکان پذیر استلکه افزایش فعالیت بدنی روزانه نیز در کنار رژیمی منطقی و اصولی می‌تواند ما را به اندامی که همیشه آرزویش را داشتیم  برساند .رقص نیز یکی از این روش‌ها است. رقص خودش یک […]

بهترین ورزش های چربی سوز
معرفی 8 ورزش چربی سوز سریع

آب کردن چربی ها آرزو و معجزه نیست اما اینگونه نیست که تنها با ورزش دادن بخش هایی از بدن به سرعت نتیجه بگیریم. با این وجود می توانیم کاری کنیم که بدنمان ماهیچه های بیشتری بسازد. ورزش های چربی سوز زیر به شما کمک می کنند تا در قسمت ران ها، کمر و شکم ماهیچه […]

موفقیت و انگیزه

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟
29 آذر 1399
1985 بازدید

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تصمیم های واقعی
برای کاهش وزن نیاز به تصمیم های واقعی دارید

برای اینکه در هر کاری موفق شوید نیاز به تصمیم های واقعی دارید. برای این کار می توانید چالشی برای موفقیت خود طراحی کنید که تصمیم های سلامتی و تناسب اندام شما را به برنامه ای برای تمام طول عمر تبدیل کند. اگر برای این چالش هفت روزه آماده اید، ما را دنبال کنید.   […]

تقویت اراده- برنافیت
نقش تقویت اراده در کاهش وزن

از جمله کارهایی که در مسیر کاهش وزن می توان انجام داد تقویت اراده است. این کار درست همانند هر رفتار خوب دیگری به سلسه ای از تمرین ها نیاز دارد. مدیتیشن، تمرین بهبود وضعیت، تهیه ژورنال غذایی، استفاده از دست مخالف در هنگام غذا خوردن و اصلاح صحبت کردن به بهبود اراده و تصمیم […]

تغذیه

لاغری با طب سنتی
لاغری با طب سنتی؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟
06 دی 1399
50 بازدید

طب سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را اینگونه معرفی می‌کند. مجموعه ای از علوم، مهارت‌ها و کارها که پایه و اساس آن باورها و تجربه های بومی فرهنگ […]

لاغری با بادام
لاغری با بادام ؛ تاثیر بی نظیر بادام در کاهش وزن و سوزاندن چربی‌های شکمی

می‌دانیم که مخلوط آجیل مجموعه ای از چربی و کالری بالاست، پس نمی‌تواند‌ خوراکی مناسبی در جهت لاغری یا رژیم غذایی به شمار رود، ولی قضیه بادام فرق می‌کند. محققان در یک مطالعه، 86 زن و مرد چاق را که از یک رژیم غذایی با کالری محدود تبعیت می‌کردند برای 12 هفته مورد مطالعه قرار […]

رژیم نوم
رژیم نوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

امروزه وجود روش‌های گوناگون برای کاهش وزن موجب سردرگمی افراد شده است. انتخاب یک شیوه‌ی مناسب برای لاغری یکی از دغدغه‌های بشر امروز است. در میان برندها و ترندهای مختلف، رژیم نوم با سبک متفاوتی خود را عرضه کرده است. این برنامه غذایی در حقیقت یک راهکار برای سلامتی و تغییر عادت‌های بد زندگیست. طبق […]

عوارض جانبی رژیم کتوژنیک
از عوارض جانبی رژیم کتوژنیک چه می دانید؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که باعث می شود به سرعت وزن کم کنید، اما آثار آن چیزی بیشتر از کاهش وزن است. کالری یک رژیم غذایی کتوی معمولی از 80 درصد چربی، 15 درصد پروتئین و تنها 5 درصد کربوهیدرات تشکیل شده است. مثلا اگر روزی 2000 کالری در روز مصرف […]