مکمل های خوراکی، گزینه های جایگزین دارویی خوبی برای افراد مبتلا به آرتروز می باشند. مکمل های ضد التهابی ، وظیفه ی تشخیص، پیشگیری و یا درمان بیماری ها را بر عهده ندارند اما دارای اثرات مفیدی می باشند.

سازمان غذا و دارو نیز محصولات مکمل خوراکی و مواد تشکیل دهنده ی آنها را تایید می کند. مکمل های خوراکی تحت مقررات متفاوتی از غذاها و داروهای معمولی ساخته می شوند.
برخی از مکمل ها، دارای خواص ضد التهابی می باشند. در این مقاله، برخی از مکمل های ضد التهابی معرفی شده اند.

مکمل های ضد التهابی: کندر

کندر درختی است که اصالت آن به هندوستان باز می گردد. کندر از صمغ پوسته ی درخت گرفته می شود. کندر که در دسته بندی گیاهان آیورودا است، دارای خواص ضد التهابی و ضد دردی می باشد. مکمل های آن به صورت قرص یا کپسول وجود دارند و شما می توانید به طور نرمال 300 تا 400 میلی گرم از آن را به صورت روزانه مصرف کنید.

مکمل های ضد التهابی: بروملین

بروملین، گروهی از آنزیم های پروتئینی محلول در آب است که در ریشه و میوه ی آناناس یافت می شود. بروملین دارای آثار ضد التهابی است و این آثار زمانی رخ می دهد که مهاجرت و فعال سازی گویچه های سفید را تحت تاثیر قرار داده باشد. مکمل های بروملین به شکل قرص و کپسول وجود دارد و مصرف نرمال آنها 500 تا 2000 میلی گرم، سه بار در روز در بین وعده های غذایی می باشد.

مکمل های ضد التهابی: گیاه پنجه ی گربه

گیاه پنجه ی گربه از پوست ریشه ی خشک درخت تاک چوبی در جنگل های بارانی آمازون واقع در پرو و دیگر قسمت های جنوب آمریکا به دست می آید. این ماده به شکل کپسول، قرص، مایع و چای کیسه ای وجود دارد. مصرف مجاز روزانه ی آن 250 تا 1000 میلی گرم در روز است. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است، فاکتور نکروز تومور را از بین می برد و سیستم ایمنی را تحریک می کند.

مکمل های ضد التهابی: کندرویتین

کندرویتین، یک جزء از بافت همبند انسان است که در استخوان و غضروف یافت می شود، در مکمل ها نیز کندرویتین سولفات از نای گاو گرفته می شود. کندرویتین، درد را کاهش می دهد و دارای خواص ضد التهابی می باشد. این مکمل کاربرد مفاصل را نیز بهبود می دهد و پوکی استخوان را به تعویق می اندازد. این ماده به صورت قرص، کپسول و پودر یافت می شود. این مکمل می تواند روزانه 800 تا 1200 گرم استفاده شود.

مکمل های ضد التهابی: پنجه ی شیطان

این گیاه، یک بوته ی چهار فصل بومی جنوب آفریقاست که دارای شاخ و برگ سبز، گل های قرمز و تیغ های قلاب مانند ریزی است که میوه ی آن را می پوشاند. این گیاه به این دلیل به پنجه ی شیطان معروف است که دارای قلاب می باشد. این گیاه دارای ریشه ها و جوانه های انشعابی است. ریشه های ثانویه که از ریشه های اولیه می رویند تکمه نامیده می شوند. این ریشه ها و تکمه ها دارای خواص آرام بخش و ضد التهابی می باشند. همچنین اسید اوریک را در مبتلایان به نقرس کاهش می دهند و به هضم غذا کمک می کنند. این مکمل به صورت کپسول، رنگ، پودر و مایع وجود دارد. میزان مجاز مصرف این مکمل 750 تا 1000 میلی گرم در روز است.

مکمل های ضد التهابی: روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی از روغن ماهی های آب سرد مثل ماکرل، سالمون، شاه ماهی، ماهی تن، ماهی هالیبوت و ماهی کاد گرفته می شود. روغن ماهی، منبع اسیدهای چرب امگا 3 می باشد. مصرف 3.8 گرم روغن ماهی برای افرادی که دچار رماتیسم مفاصل هستند توصیه می شود.

مکمل های ضد التهابی: کتان

بذر گیاه کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 می باشد. برخی از چربی های موجود در بذر کتان تبدیل به مواد فعال موجود در روغن ماهی می شوند. بذر کتان به صورت کپسول، روغن، بلغور و آرد وجود دارد. کپسول های آن 1000 تا 1300 میلی گرمی است، اما میزان مجاز مصرف روزانه ی آنها بیان نشده است.

مکمل های ضد التهابی: زنجبیل

زنجبیل از ریشه ی تازه و یا خشک گیاه زنجبیل به دست می آید. این ماده درست مثل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و مهار کننده های COX2 دارای خواص ضد التهابی می باشد. زنجبیل مواد شیمیایی موجود در بدن را که موجب التهاب می شود از بین می برد. این ماده به شکل کپسول، عصاره، پودر، روغن و چای یافت می شود. مصرف 2 گرم زنجبیل در سه وعده ی مختلف یا 4 فنجان چای زنجبیل در روز توصیه می شود.

مکمل های ضد التهابی: گاما لینولئیک اسید

این ماده، نوعی اسید چرب امگا 6 است که در روغن دانه ی برخی از گیاهان خاص مثل روغن گل پامچال شب، روغن توت سیاه و سفید و روغن گل گاو زبان یافت می شود. این ماده به شکل کپسول و یا روغن وجود دارد. مصرف 2 تا 3 گرم از این ماده به صورت روزانه توصیه می شود.

مکمل های ضد التهابی: متیل سولفونیل متان

متیل سولفونیل متان، یک ترکیب سولفوری ارگانیک است که به طور طبیعی در میوه ها، سبزیجات، غلات، حیوانات و انسان ها یافت می شود. اما وقتی غذا فرآوری می شود، متیل سولفونیل متان آن نیز از بین می رود. مکمل های این ماده برای کاهش درد و التهاب ناشی از آرتروز به کار می رود. این مکمل ها به شکل کپسول، مایع، پودر و یا کرم های موضعی مصرف می شوند. میزان مجاز مصرف خوراکی آنها 1000 تا 3000 میلی گرم در روز همراه با وعده های غذایی می باشد.

مکمل های ضد التهابی: کورستین

کورستین یک ماده ی شیمیایی است که در مواد غذایی مختلفی چون سیب، پیاز، چای و توت وجود دارد. این ماده در برخی از گیاهان نیز وجود دارد. کورستین دارای خواص ضد التهابی می باشد. این ماده مواد شیمیایی التهابی مثل لوکوترین و پروستاگلاندین ها را از بین می برد. از آنجا که تحقیقات زیادی بر روی این ماده نشده، میزان دقیق مصرف آن نیزمشخص نیست. اگر مایل به مصرف کورستین هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

مکمل های ضد التهابی: گیاه تندر خدا انگور

این گیاه از پوست ریشه ی یک گیاه انگور مانند در آسیا به دست می آید. این گیاه در طب سنتی چین برای درمان التهاب، درد مفاصل و بیش فعالی سیستم عصبی به کار می رود. در ایالات متحده، مطالعات بسیار کمی بر روی این ماده انجام شده، بنابراین دوز مصرفی روزانه ی آن دقیقا مشخص نیست.

مکمل های ضد التهابی: زردچوبه

زردچوبه یک بوته ی لیلی شکل چهار فصل است که بیشتر در هند، اندونزی و نواحی گرمسیر دیگر رشد می کند. ریشه ی زردچوبه که از خانواده ی زنجبیل می باشد، خشک می شود و به شکل پودر زرد رنگی در می آید که از آن می توان در غذاها، ادویه ها و طب آیورودا استفاده کرد. زردچوبه به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی بسیار معروف است و آنزیم ها و سیتوکینزهای التهابی را از بین می برد. این ماده به شکل کپسول و یا ادویه وجود دارد. مصرف مجاز روزانه ی آن 400 تا 600 میلی گرم سه بار در روز به شکل کپسول و یا 1 تا 3 گرم پودر ریشه ی آن می باشد.

نکته ای که باید در مورد مکمل های ضد التهابی رعایت کرد

یک تفکر رایج غلط  بر این باور است که مکمل ها بیشتر از داروهای تجویزی مورد اطمینان هستند. اما حقیقت این است که تمام این مکمل ها دارای عوارض جانبی می باشند. پیش از مصرف مکمل های خوراکی باید با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند شما را از عوارض جانبی و تداخلات بالقوه ی دارویی آگاه سازند. آثار مفید آنها، شما را نسبت به مصرفشان آگاه می سازد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه