خستگی، یک مشکل شایع است و گاهی ممکن است به سندروم خستگی مزمن بیانجامد. گرچه خستگی عوامل مختلفی دارد، اما یکی از نشانه های اولیه ی این مشکل شامل بررسی سطح آهن بیمار می باشد. طبق آمار رژیم غذایی ملی و بررسی تغذیه ی آمریکا، نیمی از دختران 11 تا 18 سال و بیش از یک چهارم زنان 19 تا 64 سال حتی کمترین میزان آهن توصیه شده برای سلامت خود را دریافت نمی کنند. تحقیقات بیشتر نشان داده است که آنمی یک مشکل بزرگ در آمریکا محسوب می شود. در واقع، فقر آهن پس از کمبود ویتامین D یکی از بزرگترین اختلالات تغذیه ای است.

چگونه به اینجا رسیدیم؟

چرا خستگی و فقر آهن تا این حد به هم مرتبط هستند؟ تعداد زنانی که مصرف آهن آنها کم است نسبت به تحقیقات گذشته در دو سال پیش 17 درصد افزایش یافته است. در همین دوران مصرف گوشت قرمز سرشار از آهن به دلیل گیاه خواری کاهش یافته است. گوشت قرمز یک منبع آهن غیر هم است که توسط بدن به سرعت جذب می شود.

متاسفانه، آهنی که از منابع گیاهی دریافت می شود، یعنی همان آهن غیر هم، در بهبود کم خونی زیاد موثر نیست. فیتات ها که در لوبیا، غلات و آجیل ها به وفور یافت می شوند، جذب آهن را به نصف کاهش می دهند. مواد غذایی دیگر چون تانین موجود در قهوه و پلی فنول موجود در برخی از چای های گیاهی، فلفل قرمز، غلات صبحانه و حبوبات از جذب آهن غیر هم جلوگیری می کنند.

قاعدگی های سنگین و استفاده از دستگاه های داخل رحمی غیر هورمونی، سطح آهن را کاهش می دهد. البته بارداری، زایمان، مصرف دارو، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو نیز جذب آهن را در بدن کاهش می دهد.

جالب توجه است که بدانید دویدن به ویژه بر روی یک سطح سخت، موجب فقر آهن می شود و پروسه ای ایجاد می کند که در آن سلول های قرمز خون به دلیل گذاشتن پا بر روی زمین از هم پاشیده می شوند. همه ی این فاکتورها با هم نشان می دهد که آهن بدن ما کم و خستگیمان مزمن است. آهن و انرژی رابطه ی بسیار نزدیکی با هم دارند، چرا که آهن برای انتقال اکسیژن به سراسر بدن مورد نیاز است.

چه کنیم تا انرژی ما افزایش یابد؟

اگر انرژی تان کافی نیست، باید مصرف آهن هم خود را افزایش دهید. مصرف آهن هم که در گوشت قرمز یافت می شود، شش برابر راحت تر از مصرف آهن غیر هم است که در اسفناج یافت می شود. اگر احساس خستگی می کنید، از مکمل های آن نیز می توانید استفاده کنید.

افرادی که با مصرف مکمل آهن بیمار می شوند چه کنند؟

همه ی افراد نمی توانند مصرف قرص آهن را تحمل کنند. گاهی اوقات مصرف آهن موجب حالت تهوع، نفخ و شکم درد می شود و با بروز این علائم جانبی، از مصرف قرص آهن دست می کشند.

اما خوشبختانه، یک نوع آهن وجود دارد که به آهن فعال معروف است و بدون هیچ عارضه ی جانبی به افزایش سطح آهن بدن کمک می کند. بنابراین اگر نمی خواهید گوشت قرمز مصرف کنید و یا با کپسول های قدیمی آهن مشکل دارید، می توانید از این آهن استفاده کنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه