چگونه با اختلال ترس از دست دادن یا فومو مقابله کنیم

موفقیت و انگیزه

چگونه با اختلال ترس از دست دادن یا فومو مقابله کنیم

24 مرداد 1395
8296بازدید

در سال 2013 کلمه ی جدیدی به دیکشنری آکسفورد اضافه شد و البته هر سال لغت جدیدی به آن اضافه می شود. اما این لغت جدید به نظر من بسیار مهم است، چرا که به وضعیت زندگی و ذهن ما اشاره دارد. این لغت “فومو” است. این لغت بدان معناست که شما ممکن است به دلیل حادثه ای که در مکان دیگر اتفاق افتاده دچار نگرانی شوید.

مثلا هنگام تماشای تلویزیون و یک شبکه ی خاص، ناگهان فکر می کنید شاید یک کانال دیگر چیز بهتری را پخش کند. یا اینکه فکر می کنید و قتی با آقای X ملاقات دارید شاید آقای Y مورد مناسب تری باشد. یا حتی ممکن است در یک میهمانی فکر کنید میهمانی بهتری در جای دیگر در حال برگزاری است.

همه ی این نگرانی ها چه بالایی سر ما می آورد؟

باعث می شود تا از زمان حال خود کاملا جدا شویم و قادر به لذت بردن از آن نباشیم، چرا که خود را درگیر این تفکر کرده ایم که چیزهای بهتری نیز وجود دارند و ما آنها را از دست داده ایم.

دیکشنری آکسفورد، تعریف خود را با این مثال که فومو از کجا آغاز می شود گسترش می دهد. به بیان این دیکشنری، فومو از مشاهده ی پست های رسانه ی جمعی ایجاد می شود. بله درست است.

رسانه های جمعی، منبع تغذیه ی فومو (اختلال ترس از دست دادن) می باشند. این تغذیه، میهمانی های پر زرق و برق، بشقاب های پر از غذا، دست آوردهای کسب و کار، تعطیلات پر ماجرا، زندگی بی نقص مردم و تمرین های کامل را به ما نشان می دهد.

باید به شما بگویم که تاثیر فومو تنها یک تصور نیست بلکه یک واقعیت است. یک مطالعه در استرالیا نشان داد که از هر دو نوجوان، یکی از آنها مبتلا به فومو است. آنها فکر می کنند که در مقایسه با افراد دیگر در رسانه های جمعی در حال از دست دادن زندگی بی نقص خود هستند. آنها نگرانند که مثل دوست خود زندگی خوبی ندارند یا دوستشان بدون آنها در حال خوشگذرانی است و اگر متوجه نشوند دوستشان در حال انجام چه کاری است، احساس پریشانی به آنها دست می دهد.

این  موضوع، وحشت ایجاد می کند.

این پدیده به نظر می رسد نمی خواهد از بین برود و حتی در حال افزایش نیز هست.

پس ما باید چه چاره ای بیاندیشیم؟

پیشنهاد من این است که یک لغت به دامنه ی لغات فرهنگی خود اضافه کنیم. لغتی که بر خلاف این وحشت ها عمل کند و ما را به زمان حال بازگرداند.

این لغت جادویی چیست؟

جومو.

درست است. جومو یا لذت.

همانطور که فومو نشان می دهد، این لغت با ترس همراه است. این لغت با کمبودها در رابطه است و ریشه ی آن در این تفکر است که زمان حال زیاد خوب نیست.

اما جومو با لذت همراه است. این لغت با فراوانی ها ی ذهن که زمان حال را به منزله ی یک هدیه می بیند در ارتباط است. این لغت در مورد انتظار زیبایی ها و تجربه ی زمان حال است. این کلمه به معنای تمرکز بر روی کار خود و فراموش کردن کار دیگران است.

تفاوت بین این دو لغت، تفاوت بین گچ و پنیر است.

تاکنون همه ی این بحث ها به صورت تئوری بوده است اما جومو در واقعیت چیست؟ اجازه دهید با مثال توضیح دهم:

جومو یعنی لذت بردن از زمان به تنهایی، یافتن تقدس در تنهایی و گذشت زمان به معنای هدر دادن آن نیست. یعنی زمان آن رسیده که مکث کنید و خود را آزاد کنید.

جومو یعنی اینکه نگران نباشی چه چیزی خوب است و نخواهی از دیگران تقلید کنی بلکه از این چهارچوب خارج شوی.

جومو یعنی آنقدر احساس امنیت کنی که خیلی راحت به خواسته ها، دعوت ها و یا فرصت های کاری دست رد بزنی. یعنی بدانی هرکس سهم خود را دارد و اگر آماده باشی همیشه دری هست که به روی تو باز شود.

جومو یعنی هر جا که هستی با تمام وجودت باشی. اگر پیش شریک زندگی یا بچه هایت سر میز شام هستی با تمام وجود آنجا باشی. اگر قرار است در یک میهمانی با صمیمی ترین دوستانت باشی با تمام وجود آنجا باشی.

جومو یعنی توسط رسانه های جمعی به زندگی خود تحول ببخشی. همانطور که می بینی من نگفتم تلویزیون را خاموش کن یا سم زدایی دیجیتالی کن، چرا که این راه حل ها موقتی است. دور بودن یک روز در هفته از رسانه های جمعی و انتظار تحول مثل رفتن به باشگاه یک روز در هفته و انتظار معجزه است.

به نظر من خاموش کردن تلویزیون و یا جدایی از آنها اشتباه است. چرا که ما به قطع موقتی این صدا نیاز نداریم بلکه نیاز به تغییر کامل رابطه ی خود با آن صدا داریم.

در اینجا سه نکته معرفی شده است که اگر می خواهید رابطه ی خود را با رسانه های جمعی تغییر دهید و بیشتر از اینکه بترسید، لذت ببرید بهتر است این نکات را رعایت کنید:

1- سعی کنید خلا خود را با رسانه های جمعی پر نکنید

اگر در صف بازرسی نشسته اید، منتظر دندانپزشک یا منتظر تمام شدن بسکتبال پسرتان هستید سعی کنید به سراغ گوشی نروید. بگذارید این فکر از سر شما خارج شود و سعی کنید فضایی که در آن هستید را با تمام وجود درک کنید و با تمام وجود در زمان حال باشید.

2- سعی کنید از دستاویز کردن هر چیز خودداری کنید

اگر با شریک زندگی خود در یک رستوران قرار دارید با همه ی وجود آنجا باشید. به این معنا که گوشی خود را کنار بگذارید و از اشتراک عکسهایتان با دوستانتان و اینکه ببینید چند نفر آنها را لایک کرده اند خودداری کنید.

همه ی ما چنین حرف هایی را شنیده ایم: “تا روی فیسبوک نیاید، نمی توانم آن را باور کنم”. این احساس چیزی شبیه به فومو است اما از طرف دیگر، این به دیگران اطمینان می دهد که شما هستید.

البته منظور من این نیست که شما حق ندارید مطلبی روی رسانه های جمعی بگذارید، مثلا برای من و بسیاری از مردم، رسانه های جمعی به منزله ی کسب و کار و راهی برای نشان دادن خلاقیت است. منظور من این است که بیشتر مراقب آنچه که به اشتراک می گذارید و دلیل این اشتراک گذاری باشید. آیا این کار را از ته دل انجام می دهید؟ آیا در حال تقویت فومو هستید؟ اگر اینگونه هستید، بهتر است از دستاویز کردن زندگی خود برای دیگران خودداری کنید. این فیسبوک و لایک کردن نیست که تجربه های شما را واقعی می کند، بلکه زندگی در واقعیت است.

3- زمان های خاصی را به رسانه های جمعی اختصاص دهید و پس از آن ذهن خود را کاملا از آن پاک کنید.

رسانه های جمعی ذهن ما را مختل می کند. 20 دقیقه اینجا، نیم ساعت آنجا، یک ربع پس از نهار و به همین ترتیب کل زندگی ما را فرا می گیرد. و همه ی این زمان ها موجب نیاز به همان دوپامین- یعنی فومو- می شود.

پیشنهاد من این است که هر روز یک یا دو پنجره از آن را باز کنید و درست مثل دیدن یک یا دو قسمت از فیلم مورد علاقه تان پس از شام، آن را ببندید و بقیه اش را برای روز بعد بگذارید.

دوست داشتم چنین طرحی را تبدیل به تنظیمات پیش فرض فرهنگ خودمان می کردیم. دوست داشتم همه لذت می بردند نه اینکه بترسند. اینها قدم های کوچکی برای رسیدن به این هدف بود اما تنها یک شروع است. تضمین می کنم که تنها به کار بردن یکی از این نکات پیامدهای مثبتی همراه خواهد داشت.

با ایجاد یک طرز تفکر جومو می توانید یک زندگی رو به پیشرفت و معنادار بسازید و به حقیقت بپیوندید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاه‌ها در مورد این نوشته
#
مرضیه گفته:

عالی بود

#
Nila گفته:

عالیه

#
مهتاب گفته:

قریب به ۹۰ درصد درگیر فومو هستیم ممنون بابت این اطلاع رسانی

#
mirhabibi گفته:

سلام. خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده. موفق باشید

#
الهه گفته:

با سلام و سپاس فراوان بابت نشر مطلبی این چنین ارزنده بسیار استفاده کردم متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

تقویت سیستم ایمنی
مواد غذایی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن
16 اردیبهشت 1399
2963 بازدید

این روزها که انواع و اقسام ویروس ها شیوع پیدا کرده و هر روز هزاران نفر را درگیر بیماری های ویروسی مثل آنفولانزا و کرونا می کند، بهترین و آسان ترین روش برای جلوگیری از بیماری، پیشگیری از ابتلا به آن است. برای پیشگیری از بیماری ها باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم. سلول […]

فلات وزن
با چالش فلات وزن چگونه مقابله کنیم؟

وقتی به سختی برای کاهش وزن تلاش می کنید، اما نتیجه ی آن را بر روی ترازو نمی بینید، ممکن است درمانده و ناامید شوید. حتی گاهی آنقدر دلسرد می شوید که ممکن است رژیم را نیز کنار بگذارید. اما صبر کنید. شاید دچار مشکلی به اسم استپ یا فلات وزن شده باشید. پیش از […]

دستگاه لاغری موضعی
معرفی چند دستگاه لاغری موضعی برای کاهش سایز و آب کردن چربی ها

با افزایش آمار چاقی، کلینیک های لاغری نیز روز به روز در در حال افزایش هستند. برخی از این کلینیک ها روش هایی برای لاغری بدون ورزش پیشنهاد می کنند اما این روش ها آنقدر ایده آل هستند که غیر واقعی به نظر می رسند. حقیقت این است که تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که کاهش سایز […]

درمان سلولیت- آر اف- برنافیت
درمان سلولیت و لاغری موضعی با روشی موثر به نام آر اف

دستگاه آر اف یک مکمل ایده آل برای لاغری موضعی و درمان سلولیت با کویتیشن محسوب می شود. این روش، جزء روش های غیرتهاجمی محسوب می شود که چربی های شکمی و سلولیت را از بین می برد و به سلول های اطراف آسیبی نمی رساند. اگر می خواهید برای کاهش چربی شکمی ، لاغری موضعی و […]

زیبایی

روشن شدن رنگ پوست
برای روشن شدن رنگ پوست از این ترفندها غافل نشوید
25 اردیبهشت 1399
1170 بازدید

هر چند استفاده از وسایل مراقبت پوست بر روی پوست شما موثر است، اما انتخاب مواد غذایی نیز اهمیت زیادی دارد. گرچه قوی بودن و حفظ انرژی مهم تر از ظاهر است اما اگر می خواهید هر سه ی اینها را با هم داشته باشید باید خوب بخورید و خوب بیاشامید.  در اینجا به پنج […]

مراقبت های پوستی ، برنافیت
وسایل مراقبت های پوستی در آشپزخانه ی شماست

توجه و مراقبت از پوست امری دائمی است و مخصوص فصل یا روز خاصی نیست.  درست است که می توان برای مراقبت های پوستی ، از داروهای متعددی استفاده کرد که شاید در برخی موارد مفید و در برخی موارد هم بی مصرف باشند. اما برنافیت قصد دارد روش های طبیعی را به شما معرفی کند که […]

جوان تر شوید
با تغییر عادت های روزمره جوان تر شوید

نمی توانید با متوقف نگه داشتن زمان، مانع پیر شدن خود شوید. برای آنکه جوان شوید ، نیازی به جراحی پلاستیک و استفاده از لوازم آرایشی هم نیست، فقط کافیست در عادات روزمره خود تغییراتی ایجاد کنید. استفاده از ترفندهای ضد پیری که در ادامه می خوانید می تواند به شما در این مسیر کمک زیادی […]

سفید شدن موها
دلیل سفید شدن موها چیست؟

احتمالا اولین باری که یک موی سفید را در لا به لای انبوهی از موهای مشکی دیده اید را به خاطر دارید. ترس و هراسی که از دیدن موهای سفید در افراد به خصوص زنان ایجاد می شود، بسیار رنج آور است. اینکه آیا برگشت رنگ موها امکان پذیر است یا نه، تا حدود زیادی […]

ورزش و تناسب اندام

تقویت عضلات
تمرین های تقویت عضلات بدن برای مبتدیان
30 اردیبهشت 1399
850 بازدید

بالا بردن و عضله سازی برای کشش بدن، اساس رشد ماهیچه هاست. ماهیچه ها نقش مهمی در بدن دارند و هر چه بیشتر بر روی آنها کار کنید، بدنی قوی تر و سالم تر خواهید داشت. به طور کلی حرکاتی که به تقویت عضلات کمک می کنند در دسته ی ورزش های قدرتی قرار می […]

تمرین های قدرتی
با این چند تمرین قدرتی موتور چربی سوزی بدن خود را روشن کنید

شاید از خود بپرسید که تمرین های قدرتی چه هستند و چرا باید آنها را انجام دهید. این حرکات با ایجاد انقباض روی ماهیچه ها باعث افزایش قدرت و استقامت بدن می شود. در صورتی که این تمرین ها را درست انجام دهید تاثیر آنها را در افزایش توان بدنی، سلامت جسمانی و قدرت عضلانی […]

بدون قرص از درد کمر نجات یابید
خلاص شدن از کمر درد بدون قرص و دارو

کارشناسان، ورزش های کمر را بهترین روش رهایی از درد می دانند. اما بسیاری از افراد نمی دانند این کار را از کجا شروع کنند؟ آنها نمی دانند چگونه کمر را بدون آسیب رسیدن به آن قوی کنند؟ در ابتدا باید از از پزشک خود برای ورزش کردن اجازه بگیرید. همچنین مشورت با یک درمانگر […]

آسان ترین ورزش های شکمی
آسان ترین ورزش های شکمی که در منزل هم می توان انجام داد

ماهیچه های میان تنه موجب تقویت و استحکام ستون فقرات و لگن شما می شود. به همین دلیل است که تقویت آنها، اولین قدم برای تقویت کل بدن است. قسمت میانی بدن را با این تمرین های آرام بر پایه ی پیلاتس سفت کنید. این حرکات موجب استحکام بدن شما و آمادگی برای حرکات دیگر […]

موفقیت و انگیزه

غلبه بر ترس
4 قدم برای غلبه بر ترس ، هر اندازه که بزرگ باشد
04 خرداد 1399
1764 بازدید

نگران نباشید. هیچ دلیلی برای ترس وجود ندارد. گرچه راه حل من این نیست. البته ترس وجود دارد اما نباید از چیزی ترسید، زیرا این تنها عشق است که حقیقی است. اجازه بدهید توضیح دهم. وقتی شما هدایت خدا و اینکه چه کسی هستید را بفهمید و تسلیم آن شوید، هیچ چیز برای ترسیدن وجود […]

رشد و پیشرفت
هفت تصور اشتباهی که شما را از رشد و پیشرفت باز می دارد

ملیسا آمبروسینی یک کارآفرین، نویسنده، سخنران انگیزشی و آموزنده ی خود دوستی است. شغل او آموزش به مردم برای زندگی عاشقانه است. برای اینکه بتوانید عشق را بر ترس مقدم شمارید و بدانید که چگونه می توانید زندگی خود را تغییر دهید، کلاس های او را دنبال کنید. زندگی رویایی خود را آشکار کنید؛ چگونه […]

موفق ترین افراد جهان
موفق ترین افراد جهان چه ویژگی های مشترکی دارند؟

اگر عادت دارید بگویید موفق ترین افراد جهان از ابتدا برای همین ساخته شده اند، باید بگویم که اصلا اینطور نیست. بسیاری از مردم در زندگی ای غرق شده اند که حاصل افکار، رفتار و عمل آنهاست. اما موفقیت، واقعا به چه معناست؟ این مقاله در مورد موفقیت مالی یا ثروتمندی مالی نیست، بلکه انجام […]

راه های کنار آمدن با ناامیدی ، برنافیت
روش های کاربردی برای مقابله با ناامیدی

هر از گاهی همه ی ما با ناامیدی رو به رو می شویم. اتفاقات ناگوار، بیماری ها، مشکلات مالی و از دست دادن عزیزان باعث می شود تا نسبت به جهان بدبین شویم و احساس کنیم که تمام آرزوهایمان بر باد رفته. گاهی اوقات این ناامیدی ها خانواده، سلامت و اعتماد به نفس ما را […]

تغذیه

5 ماده غذایی گمراه کننده که فکر می کنید سالم است ، برنافیت
مراقب باشید این غذاهای سالم نما شما را گول نزنند
18 اردیبهشت 1399
897 بازدید

گاهی اوقات به تصور سالم بودن غذاها به دلیل نوشته هایی مانند طبیعی، کم چرب، ویتامین بالا، روی یک بسته غذایی ممکن است برای خرید آن وسوسه شوید. ما برنافیتی ها این غذاهای ناسالم به ظاهر سالم را غذاهای سالم نما می نامیم، چرا که به همان میزان که سالم به نظر می رسند، ترسناک […]

رژیم سم زدا
رژیم سم زدا ، مفید یا مضر؟

بسیاری از سموم پس از بلعیده شدن، به جریان خون و برخی دیگر به پوست وارد می شوند. اما برخی از آنها توسط سلول های مرده یا باکتری های حمله کننده آزاد می شوند. کبد، محل تصفیه سازی بدن است. پیش از اینکه سموم به بدن آسیب برسانند، فیلتر شده از خون خارج شده و […]

در طول تعطیلات دچار اضافه وزن نشویم
چگونه در طول تعطیلات دچار اضافه وزن نشویم ؟

معضل افزایش وزن در طول تعطیلات یکی از دغدغه های افرادیست که به تناسب اندام و وزن خود اهمیت می دهند. متاسفانه بیشتر تعطیلات ما با پرخوری، غذاهای پر کالری و بی تحرکی همراه است. تقریبا محاسبه شده که هر فرد در طول تعطیلات به طور میانگین نیم کیلو وزن اضافه می کند. شاید این […]

پرهیز از پر خوری
قانون هایی برای پرهیز از پر خوری

آیا شما نیز از رفتن به مهمانی اجتناب می کنید چرا که می ترسید پر خوری کنید؟ آیا از خوردن غذاهای سالم می ترسید؟ زمانی آنقدر دچار وسواس شده بودم که تنها غذاهای رژیمی و کم کالری مصرف می کردم. در انتها این چرخه را شکستم و چیزهایی خوردم که به شدت هوس خوردن آنها را […]