برخی اصرار دارند که کالری شماری مفید است چون معتقدند کاهش وزن به مفهوم کالری در مقابل کالری از بدن خارج می‌شوددر همین حال، دیگران معتقدند که شمارش کالری قدیمی است، کار نمی‌کند و اغلب افراد را سنگین‌تر از زمان شروع می‌کند. رژیم کالری شماری یکی از روش‌های کاهش وزن محسوب می‌شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله رژیم کالری شماری را بررسی کنیم. قرار است بدانیم رژیم کالری شماری در کاهش وزن اهمیت دارد یا خیر؟ همچنین برای شما یک رژیم عالی به نام رژیم لاغری گروهی طراحی کرده ایم که می توانید آن را از برنافیت دریافت کنید.

کاهش وزن و کالری شماری

کالری شماری از چه زمانی در جهان معرفی شد؟

Jonny Bowden  یکی از متخصصان تغذیه است که حدود قرن 20 ایده کالری شماری را معرفی کرد. طبق تحقیقات انجام شده او اگر غذا را در دستگاهی به اسم “بمب کالریمتری” قرار دهیم، با سوزاندن و اندازه‌گیری گرمای آن می‌توانیم انرژی به دست آمده را محاسبه کنیم به همین ترتیب در بین مردم کالری شماری مرسوم شد. به مرور زمان کالری هر خوراکی دقیق‌تر شد و ایده Jonny Bowden طرفداران زیادی در دنیا پیدا کرد و بیش از صدها سال است که شناخته شده و در حال استفاده است.

کالری شماری به چه معنی است؟

افرادی که درگیر کاهش وزن هستند به سادگی با کالری شماری آشنا هستند. همانطور که گفته شد برخی از افراد بر این باور هستند که کاهش وزن یعنی همان کالری شماری. می‌توان گفت این موضوع تا حدودی درست است.

اگر مقدار کالری کم و یا زیاد شود بدن شما احساس گرسنگی می‌کند و درنهایت پرخوری می‌کنید. چیپس سیب زمینی دارای 160 کالری دارد. که این کالری باعث سیر نگه داشتن نمی‌شود و بعد از یک ساعت دوباره گشنه می‌شوید. سعی کنید در وعده‌های خود از پروتیئن و فیبر مصرف کنید تا مدت طولانی تری شما را سیر نگه دارد که شامل:

 • تخم مرغ
 • مرغ گریل شده
 • میوه
 • سبزیجات
 • آجیل‌ها
 • دانه‌ها
 • روغن زیتون

مصرف روغن زیتون و فواید ان

جدول میزان کالری دریافتی هر فرد

میزان کالری‌ها دریافتی هر شخص بسته به سن، جنسیت و سطح فعالیت بدنی هر شخص بستگی دارد:

میزان مصرف امگا 3 در روز برای هر فرد به چه مقدار است؟

سنمیزان کالری دریافتی
کودکان 2 تا 8 ساله1000 تا 1400 کالری
دختران 9 تا 13 ساله1400 تا 1600 کالری
خانم‌های فعال در سنین 14 تا 30 سالگی2400 کالری
خانم‌های یک جا نشین در سن 14 تا 30 سالگی1800 تا 2000 کالری
آقاهای فعال در سنین 14 تا 30 سالگی2800 تا3200 کالری
آقاهای یک جا نشین در سنین 14 تا 30 سالگی200 تا 2600 کالری
خانم و آقای فعال بالای 30 سال2000 تا 3000 کالری
خانم‌ آقای یکجا نشین بالای 30 سال2000 تا 3000 کالری
پسران 9 تا 13 ساله1600 تا 2000

راه‌های مختلفی برای کالری شماری وجود دارد که یکی از آن‌ها برنامه کالری شماری می‌باشد که می‌‎توانید کالری تمامی غذاها و فعالیت‌های لازم برای کالری سوزی را دریافت کنید. دقت کنید روش‌های موثری انتخاب کنید. برای انتخاب مواد غذایی باید از ویتامین‌ها و مواد معنی مورد نیاز بدنتان استفاده کنید.

آیا کالری شماری راه خوبی برای کاهش وزن است؟

شمارش کالری یک راه آزمایش شده برای کاهش وزن استدر واقع، بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که ثبت غذای دریافتی و فعالیت بدنی شما راه‌ بسیار موثری برای کاهش وزن است.

روش محاسبه کالری در رژیم کالری شماری

هر مقدار ماده غذایی در رژیم کالری شماری یک رقم كالری درج شده است، به همین خاطر ابتدا باید ماده غذایی خود را وزن کنید و در نهایت به جدول کالری شماری بروید و مقدار کالری غذای خود را محاسبه کنید. به عنوان مثال درون جدول نوشته شده است هر 100 گرم بادام 660 کالری دارد.

کاهش وزن با رژیم کالری شماری چه فوایدی دارد؟

1. رژیم کالری شماری؛ کاهش وزن

هنگامی که غذا میل می‌کنید اگر کالری شماری را انجام دهید بیشتر حواستان به غذایی که می‌خورید است. در نهایت غذای کمتری مصرف می‌کنید و هنگامی که کالری دریافتی بدن شما کم باشد به همین ترتیب کاهش وزن پیدا می‌کنید.

2. رژیم کالری شماری؛ حفظ وزن ایده‌آل

اگر مصرف غذا زیاد باشد باعث چربی‌های اضافه بدن می‌شود. به کالری‌های غذاهایی که می‌خورید دقت کنید تا اسیر پرخوری نشوید و به حفط وزن ایده‌آل خودتان کمک خواهید کرد.

حفظ اندام ایده‌آل

معایب کاهش وزن با رژیم کالری شماری چیست؟

برای کاهش وزن باید میزان کالری را کمتر کنید. میزان متابولیسم بدن هر انسان چقدر است؟ میزان کالری دریافتی برای هر فرد به طور سخت‌گیرانه 2000 کالری می‌باشد. کالری سوزی هر فرد با دیگری متفاوت است به دلیل این‌که همه‌ی این مسائل بسته به وزن، تراکم استخوان بدن، سطح فعالیت و میزان غذایی که در روز می‌خورید می‌باشد. روزانه بدن 10 درصد کالری می‌سوزاند که صرف هضم و گوارش می‌شود.

1. از دست دادن چربی‌های سالم و خوب بدن

وقتی ذهن انسان درگیر کالری باشد به طبع به دنبال غذاهای کم کالری هم می‌گردد. به همین دلیل بسیاری از غذاهای چرب را از دست خواهید داد. این موضوع باعث شده افراد به دنبال غذاهای کم چرب بروند. بسیاری از کارخانه‌ها برای جبران طعم چربی‌ها از قند و کربوهیدارت استفاده می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده به خاطر همین موضوع در سال‌های اخیر تعداد زیادی از افراد مبتلا به دیابت شدند.

چربی برای بدن انسان بسیار مفید است، به دلیل این‌که متابولیسم بدن و عملکرد هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کند. این نکته بسیار مهم است که وجود چربی‌ها برای داشتن بدنی سالم بسیار مفید است.

2. میل به غذاهای ناسالم

غذاهای بسته‌بندی شده و آماده فرآوری شده هستند و این به این معناست که از غذا و میوه‌های تازه استفاده نمی‌کنید. به دست آوردن میزان کالری غذاها شاید سخت باشد ولی در عین حال می‌دانید که این غذا از کجا و چگونه آماده شده است. بهترین گزینه غذاهای طبیعی هستند و از غذاهای فرآوری شده نباید استفاده کنید، حتی اگر میزان کالری غذا‌ها را ندانید.

مصرف غذاهای ناسالم

3. توجه نداشتن به مواد مغذی

بیشتر غذاهای فرآوری شده دارای کالری هستند که ما به آن‌ها می‌گوییم کالری تهی یعنی خالی. این به آن معنا است که کالری دارد ولی ماده مغذی به بدن شما نمی‌رساند و فقط انرژی بدن را تامین می‌کند.

4. دچار شدن به رفتارهای وسواس گونه

ذهن انسان برای شمردن کالری ساخته نشده است و ما باید تمامی غذاهای مورد نیاز را به بدنمان برسانیم. هنگام گرسنه بودن غذا بخورید و وقتی که سیر هستند دست از غذا خوردن بردارید. ذهن خود را زیاد درگیر میزان حجم غذا، کالری دریافتی و مواد مغذی نکنید به دلیل این‌که نمی‌توانید از غذاهای خوردن لذت ببرید. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که خذا خوردن باید با لذت همراه باشد و طعم غذا را بچشید.

در طول دوره رژیم کالری شماری باید به این نکات دقت کنید

 • خانم‌ها روزانه نوشیدن 9 لیوان آب و آقایون روزانه نوشیدن 13 لیوان آب را فراموش نکنید به دلیل این‌که به کاهش اشتها، افزایش سوخت و ساز و دفع سموم بدن کمک می‌کند.
 • با خوردن غذاهای سالم سعی کنید کالری مورد نیاز بدن خود را به دست بیاورید. با خوردن پیتزا 250 کالری دریافت می‌کنید که هیچ خواصیتی برای بدن ندارد ولی جایگزین آن اگر میوه تازه میل کنید، می‌توانید ویتامین مورد نظر بدنتان را تامین کنید.
 • برخی از غذاها کالری منفی دارند و سیر کننده خوبی به حساب می‌آیند عبارتند از:
 1. کلم
 2. کرفس
 3. هویچ
 • برای این‌که روند کاهش وزن کند نباشد با ویتامین مصرف کنید.

کالری میوه‌ها

همه میوه‌ها عمدتا از کربوهیدرات تشکیل شده‌اند، اگرچه کالری موجود در میوه نیز می‌تواند از چربی‌ها و مقادیر کمی پروتئین تامین شود. با این حال، کربوهیدرات‌ها همه یکسان نیستند و معمولاً ترکیبی از کربوهیدرات‌های پیچیده (یعنی از سه یا چند قند پیوندی) و کربوهیدرات‌های ساده (یعنی قندهای ساده) هستند.

این بدان معنا است که میزان گلوکز و فروکتوز (قندهای طبیعی میوه) بسته به نوع میوه متفاوت است. به عنوان مثال، موز و انجیر سرشار از شکر هستند و طعم بسیار شیرینی دارند، در حالی که لیموها به دلیل داشتن قند کم به طعم ترش معروف هستند.صرف نظر از این تفاوت، اکثر میوه‌ها جزو غذاهای کم کالری محسوب می‌شوند.

گفته می‌شود میوه‌ها ارزش غذایی خوبی دارند زیرا حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی در هر وعده هستند و انواع مانند آووکادو و نارگیل حاوی چربی‌های سالم هستند. این مهم است که بدانیم میوه‌های پرچرب دارای چگالی بیشتری هستند زیرا یک گرم چربی بیش از دو برابر کالری یک گرم پروتئین یا کربوهیدرات دارد.

کالری میوه ها

کالری میوه‌های کنسرو شده

میوه‌های نگهداری شده که در قوطی یا شیشه‌ای بسته شده بسته بندی می‌شوند، در مقایسه با میوه‌های تازه، مقدار بیشتری قند و در نتیجه کالری بیشتری دارند. با این حال، این امکان وجود دارد که میوه‌های کنسرو شده کالری و اطلاعات تغذیه‌ای مشابه میوه تازه برداشت شده را داشته باشند.

وقتی میوه کنسرو شده در دوران اوج مصرف انتخاب و نگهداری شود، ممکن است حتی درصد بالاتری از مواد مغذی را در خود نگه دارد. همه میوه‌ها عمدتا از کربوهیدرات تشکیل شده‌اند، اگرچه کالری موجود در میوه‌های کنسرو شده نیز می‌تواند از چربی‌ها و مقدار کمی پروتئین تامین شود.

گفته می‌شود میوه‌ها ارزش تغذیه‌ای خوبی دارند زیرا حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی در هر وعده از جمله پتاسیم، فسفر و ویتامین A و C هستند. اکثر انواع میوه‌های کنسرو شده دارای مقدار طبیعی قند بالایی هستند.

به عنوان مثال هلو، گلابی، و پاپایا هر کدام بیش از 40 گرم قند در 100 گرم دارد. اگر قند اضافی در طول فرآیند کنسرو میوه اضافه شده باشد، به طور معمول با تعداد زیادی کالری مشخص می‌شود که در حقایق تغذیه نشان داده شده است.

کالری سبزیجات

چه راهی بهتر برای افزودن پروتئین به سالاد سبزیجات تازه بدون افزایش کالری وجود دارد؟ بدون شک سبزیجات باید بخشی منظم از رژیم غذایی همه باشد. بخش زیادی از سبزیجات کالری زیادی ندارند، اما مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را شامل می‌شود.

سبزیجات حاوی ترکیبی از کربوهیدرات‌ها به همراه مقادیر کمتری از چربی‌های سالم و پروتئین هستند.یکی از ارزشمندترین منابع فیبر غذایی سبزیجات هستند. این یکی از دلایلی است که سبزیجات نشاسته‌ای مانند سیب زمینی و سبزیجات برگ دار مانند کلم پیچ ارزش غذایی بالایی دارند.

کلم بروکلی بیش از دو برابر مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه ویتامین C دارد و یک سیب زمینی شیرین متوسط ​​بیش از 500 درصد مقدار ویتامین A مورد نیاز را دارد. کسانی که از رژیم گیاهخواری پیروی می‌کنند باید حتما اسفناج زیادی مصرف کنند. در هر نصف فنجان 3 گرم پروتئین وجود دارد.

کالری گوشت

کالری موجود در گوشت‌ها  که محصولات حیوانی هستند، در درجه اول به شکل چربی و پروتئین است. درصد مواد مغذی بستگی به برش دقیق دارد ، به عبارت دیگر گوشت از قسمتی از حیوان است. مصرف گوشت قرمز بهتر است به چندین بار در هفته محدود شود.

همه گوشت‌ها مغذی هستند زیرا منبع ایده آل پروتئین و حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری هستند. گوشت همچنین یکی از بهترین غذاها برای ویتامین B12، آهن و روی است. چاشنی‌ها و ترشیجات می‌توانند کالری قابل توجهی به گوشت آماده اضافه کنند.

کالری مرغ

این دسته غذایی که اغلب به عنوان یکی از لاغرترین و سالم‌ترین انواع پروتئین حیوانی توصیه می‌شود، سینه مرغ و بوقلمون معمولاً برای رژیم های غذایی به عنوان منبع کم کالری و کم چرب پروتئین کامل توصیه می‌شود. بخشی از مرغ حاوی بیشترین چربی و کلسترول پوست است، و ران حاوی کالری بیشتری از چربی نسبت به پروتئین است.

کالری بستنی

دسرهای یخ زده مانند بستنی به طور سنتی کالری زیادی دارند و حاوی مقدار زیادی شکر هستند. بستنی یک محصول لبنی است و دارای مزایایی مانند کلسیم و چند گرم پروتئین است. حقایق تغذیه روی بسته بندی محصول را برای مقادیر دقیق بررسی کنید.

 این بدان معنا نیست که دسرهای لبنی منجمد بخشی سالم از رژیم غذایی معمولی هستند، اما بیشتر کالری‌های بستنی به شکل چربی و شکر فرآوری شده است.

 

نتیجه‌گیری

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به کاهش وزن، انجام حرکات ورزشی، رژیم غذایی صحیح  و آداب درست غذا خوردن است. با رژیم کالری شماری می‌توانید زودتر به اندام ایده‌آل خودتان برسید. به این نکته توجه کنید که کالری شماری به یک وسواس تبدیل نشود. همیشه رژیم غذایی انتخاب کنید که سر سفره در کنار خانواده غذا بخورید و از هیچ غذایی محروم نشوید.

 

خانه