13 قانون برای سلامت مغز

سبک زندگی

13 قانون برای سلامت مغز

30 بهمن 1395
3120بازدید

برای حفظ سلامت مغز و پیشگیری از بیماری های همچون از دست دادن حافظه و اختلال مغز باید اصولی را رعایت کرد.

13 قانون برای سلامت مغز

مصرف مواد غذایی که حاوی مواد مغذی برای مغز می باشند بسیار اهمیت دارد. این غذاها شامل آمینواسیدهای موجود در پروتئین، قندهای سالم موجود در کربوهیدرات های پیچیده ی سالم و ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. وقتی از یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی پیروی می کنید، بدن شما غذاها را به مواد تشکیل دهنده ی آن تجزیه می کند. در اینجا به قوانینی اشاره شده که با رعایت آنها می توانید به سلامت مغز خود کمک کنید.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 1: برای حفظ سلامت مغز از مصرف گوشت قرمز و محصولات لبنی بپرهیزید.

گوشت قرمز و محصولات لبنی حاوی چربی های اشباع است که سطح کلسترول خون را افزایش می دهد و به تولید پلاک های بتا آمیلوئید در مغز شما کمک می کند که در نتیجه ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

گوشت و محصولات لبنی (نصف فنجان شیر و 170 گرم گوشت) را بیش از یک وعده و آن هم پنج بار در هفته مصرف نکنید. در روزهایی که گوشت قرمز مصرف نمی کنید، می توانید 170 گرم گوشت مرغ یا ماهی را جایگزین کنید. چند روز در هفته را نیز باید به مصرف سبزیجات بپردازید.

مصرف بیش از اندازه ی گوشت قرمز موجب افزایش اسیدهای چرب امگا 6 در بدن و در نهایت منجر به اسید آراشیدونیک التهابی می شود. برخی از غذاهای سرشار از پروتئین و قابل هضم شامل حبوباتی چون عدس، لوبیا چشم بلبلی، آجیل ها، کره ی بادام زمینی، شیر بادام و شیر سویا هستند.

پیشنهاد برنافیت: با منابع پروتئین گیاهی آشنا شوید

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 2: برای حفظ سلامت مغز به جای غلات فرآوری شده از غلات کامل استفاده کنید.

از محصولات فاقد گلوتن همچون برنج قهوه ای، ارزن، برنج وحشی، گل تاج عروس و سورگوم استفاده کنید. بدن شما کربوهیدرات های سالم را به قندهای طبیعی تبدیل می کند که مغز شما برای انرژی به آن نیاز دارد. قندهای فرآوری شده و فشرده که در نوشابه، بستنی، کیک، کلوچه، غذاهای شیرین دیگر یافت می شود، موجب افزایش ناگهانی قند خون شما می شود. این افزایش ناگهانی نه تنها برای سلامت مغز، بلکه برای سیستم ایمنی تان نیز ضرر دارد.

بهتر است انرژی های پایدار را از چربی های سالم همچون میوه ها، غلات کامل و حبوبات به دست آورید. حبوبات، سرشار از پروتئین و کربوهیدرات و برای سلامت مغز بسیار مفید است. برنج قهوه ای حاوی مواد مغذی، ویتامین E و فیبر بیشتری از برنج سفید است.

پیشنهاد برنافیت: کربوهیدرات هایی که باید مصرفشان را افزایش دهید

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 3: برای حفظ سلامت مغز اگر دچار افسردگی یا بیماری ذهنی هستید، غذاهای فاقد گلوتن مصرف کنید.

طبق مطالعات، حساسیت به گلوتن و بیماری سلیاک ممکن است منجر به اسکیزوفرنی و روان پریشی شود. این مطالعات بر روی 129 روان پریش، 191 مبتلا به اسکیزوفرنی خفیف و 151 نفر که هیچ یک از این علائم را نداشتند، انجام شد و نتایج نشان داد که کمتر از 1 درصد از افرادی که دچار بیماری روانی بودند، دچار بیماری سلیاک شدند، اما در تعداد افراد زیادی که مبتلا به اسکیزوفرنی و روان پریشی بودند، آنتی بادی های گلوتن مشاهده شد. افراد مبتلا به بیماری های روانی، علائم مشابهی با بیماری سلیاک نشان دادند، اما پاسخ ایمنی آنها مشابه بود. این مطالعه نشان داد که یک پاسخ ایمنی غیرعادی به گلوتن ممکن است با این بیماری های روانی در ارتباط باشد.

پیشنهاد برنافیت: علائم افسردگی را می شناسید؟

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 4: برای حفظ سلامت مغز در طول روز سه بار میان وعده مصرف کنید.

برای اینکه قند خون شما در طول روز ثابت بماند، روزانه سه وعده میان وعده های سالم مصرف کنید. قند خون برای عملکرد بهتر مغز نیاز است. این میان وعده ها باید شامل پروتئین و مواد مغذی دیگر باشد.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 5: از مصرف چربی های ترانس، هیدروژنه و انواع آن (مارگارین، سس، بیسکویت و غیره) بپرهیزید.

از مصرف تمام محصولاتی که حاوی چربی های ترانس و هیدروژنه است، بپرهیزید. چربی های ترانس موجب نفوذپذیری سلول های غشای مغز، ورود ویروس ها به آن، ایجاد اختلال در سیگنال های مغز، ایجاد اشکال در سلول های مغز و زوال شناختی می شوند. به علاوه، چربی های ترانس به غلاف میلین- غشای محافظ عصب ها و سلول های مغز وصل می شوند و رسانایی الکتریکی سلول های مغز را تغییر می دهند. چرابی های ترانس خطر سکته را نیز افزایش می دهد.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 6: برای حفظ سلامت مغز سبزیجات و میوه ها باید 80 درصد از برنامه ی غذایی شما را تشکیل دهد.

سبزی ها و میوه های زیادی را در برنامه ی غذایی خود وارد کنید و سعی کنید روزانه حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید. هر وعده سبزیجات معادل نصف یک فنجان و هر وعده میوه معادل نصف فنجان از هر میوه یا یک میوه ی با هسته می باشد. در هر وعده ی خود از مصرف غذاهای مفید برای مغز مثل انگور، انار، گوجه، گردو و ماهی غیر پرورشی غافل نشوید.

برخی از میوه های مفید برای سلامت مغز شامل زردآلو، هلو، کرفس، زنجبیل و غیره است.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 7: برای پخت و پز از روغن نارگیل یا روغن زیتون بکر استفاده کنید.

از مصرف روغن های نباتی، انواع سس و مارگارین بپرهیزید. گرچه روغن نارگیل حاوی چربی های اشباع است، اما طبق مطالعات، این چربی ها به گونه ی متفاوتی از چربی های حیوانی همچون گوشت و لبنیات در بدن شما عمل می کنند.  
[box type="note"]زیتون که سالهاست به دلیل داشتن خواص سلامتی، زیبایی و مصارف آشپزی مورد استفاده قرار گرفته در طول تمام ادوار، فرهنگ ها و اقلیم ها وجود داشته است. برخلاف همه کاره بودن و فواید بی نظیرش، آن را در موارد خاصی نمی توان به کار برد. بنابراین در هنگام مصرف روغن زیتون ، از خود بپرسید که آیا در انتخاب کاربرد آن اشتباه نکرده اید؟[/box]

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 8: برای حفظ سلامت مغز روزانه نصف فنجان حبوبات مصرف کنید.

حبوبات شامل عدس، انواع لوبیا و نخود است. تنها به خاطر داشته باشید که از حبوباتی که فیبر آنها دست نخورده یعنی از حبوبات کامل استفاده کنید. این بدان معناست که شیر سویا و توفو گزینه های مفیدی نیستند، چرا که فیبر آنها گرفته شده است. البته این بدان معنا نیست که نباید از آنها استفاده کرد، بلکه به این معناست که آنها را نباید جزء سهمیه ی حبوبات خود به حساب بیاورید.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 9: از مصرف شیرین کننده های مصنوعی همچون سوکرالوز، اسپرتیم و ساکارین بپرهیزید.

برای شیرین کردن غذاهای خود تنها از استویا یا شیرین کننده های غذایی کامل همچون کشمش، خرما و سس سیب استفاده کنید و از بقیه ی شیرین کننده ها به میزان حداقل مصرف کنید. قند اسپلندا که به عنوان قند طبیعی معرفی شده، یک نوع سوکرالوز است و اصلا هم طبیعی نیست. اسپرتیم هم که به قند آمینه و نئوتام معروف است، موجب سرطان مغز می شود. ساکارین نیز یکی از مشتقات ذغال سنگ و یک ماده ی سرطان زا محسوب می شود.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 10: حتی الامکان مصرف شیرینی جات را کاهش دهید.

از مصرف همه ی شیرینی جات مثل کیک، کلوچه و انواع آن بپرهیزید. اگر هوس شیرینی جات کردید، میوه ها را جایگزین کنید. اگر احساس افسردگی می کنید، از مصرف قندهای فشرده بپرهیزید.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 11: به جای نمک ید دار از نمک غیر فرآوری شده ی دریا استفاده کنید.

نمک ید دار، نوعی سدیم است که ید به آن اضافه شده ، اما نمک دریا به طور طبیعی حاوی سدیم، مواد معدنی ارزشمند دیگری چون پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. نمک ید دار، فاقد همه ی این مواد معدنی است.

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 12: حداقل پنج روز در هفته را به مدت 30 دقیقه به ورزش سریع بپردازید.

پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری، اسکیت و ورزش های سریع دیگر همه مفید هستند. ورزش راه مطمئنی برای انتقال خون سالم و اکسیژن به مغز است. عدم رسیدن اکسیژن به مغز برای 6 دقیقه موجب آسیب دائمی به مغز و برای 7 دقیقه منجر به مرگ می شود.  

از آنجا که تنها راه دریافت اکسیژن از طریق تنفس می باشد، نفس کشیدن سطحی و یا عدم ورزش کافی، میزان اکسیژن خونی را که به مغز می رسد، کاهش می دهد.

پیشنهاد برنافیت: چگونه بعد از دویدن کالری بیشتری بسوزانیم؟

13 قانون برای سلامت مغز

قانون 13: از مولتی ویتامین های با کیفیت و مکمل های معدنی استفاده کنید.

مولتی ویتامین ها باید فاقد آهن، مس، شکر، مواد افزودنی، رنگ ها و شیرین کننده های مصنوعی باشند. مکمل های آهن را تنها زیر نظر پزشک مصرف کنید. مولتی ویتامین شما باید حاوی حداقل 50 گرم ب-کمپلکس و 50 میکروگرم فولات و B12 باشد. طبق مطالعات، کمبود ویتامین B12 موجب بیماری هایی چون آلزایمر، از دست دادن حافظه و افسردگی می شود.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

زانودرد
بهترین درمان زانو درد چیست؟
11 خرداد 1400
44 بازدید

بعضی اوقات قسمت زیر کشکک زانو دردی حس می‌شود که یکی از مشکلات رایج بین افراد است و دلایل متعددی نیز دارد. در این مقاله در مورد زانو درد و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   زانودرد چیست؟ یکی از فعال‌ترین بخش‌های بدن زانو است هنگامی که […]

رازهای افزایش قد که هر کسی باید از آن با خبر باشد

ژنتیک نقش مهمی در افزایش قد افراد ایفا می‌کند؛ هرچند، فاکتورهای دیگری مثل تغذیه و سبک زندگی نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. به طور کلی قد یک فاکتور غیر قابل تعریف است و به والدین او بستگی دارد. اگر پدر و مادر هر دو قدشان بلند باشد، احتمالا قد کودک نیز بلند خواهد شد. درست […]

WhatsApp Image 2021 05 24 at 15.49.53 درمان یبوست
بهترین و سریع‌ترین راه درمان یبوست چیست؟

درمان یبوست همواره یکی از دغدغه‌های افرادیست که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند. یبوست در واقع همان کاهش تحرک روده است که در این حالت مدفوع خشک، سفت و دردناک می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد درمان یبوست با شما دوستان عزیز صحبت کنیم. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   چرا یبوست می […]

استپ وزن
آیا دکتر کرمانی برای خروج از استپ وزن رژیم دارد؟

استپ وزن زمانی رخ می‌دهد که سه هفته‌ی کامل، وزن بدن هیچ تغییری نکند. این امر کاملا طبیعیست و حداقل یکبار برای هر فردی که کاهش وزن داشته، رخ داده است. وقتی به سختی برای کاهش وزن تلاش می کنید، اما نتیجه ی آن را بر روی ترازو نمی بینید، ممکن است درمانده و ناامید شوید. حتی گاهی […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
69 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

فواید یوگا
فواید یوگا چیست و چرا برای همه‌ی افراد ضروری است؟
09 خرداد 1400
36 بازدید

پیش از آن که به فواید یوگا بپردازیم، باید آن را تعریف کنیم. یوگا در واقع ورزشی است که در آن  ذهن به تمرین می‌پردازد. در یوگا شما هم تمرین کنترل تنفس را دارید و هم روی تمرکز خود کار می‌کنید. بسیاری از مراکز و مدارس یوگای مربوط به خود را آموزش می‌دهند. این روش […]

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

موفقیت و انگیزه

تثبیت وزن
رژیم تثبیت وزن؛ چرا تثبیت وزن از کاهش آن سخت‌تر است؟
28 اردیبهشت 1400
4671 بازدید

پس از رسیدن به وزن مطلوب، یکی از سخت ترین کارها تثبیت وزن است. برای حفظ وزن ایده آل در طول رژیم اتخاذ یک سبک زندگی سالم، وزن کشی منظم، ورزش، استراحت کافی و یافتن یک گروه حمایت گر نقش مهمی دارند. کاهش وزن یک جاده ی دراز و پر از فراز و نشیب، پر […]

راز موفقیت در رژیم لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

تغذیه

سوپ رژیمی
با این چند سوپ رژیمی حسابی وزن کم کنید!
17 خرداد 1400
15 بازدید

سوپ مایعی بسیار غنی و مقوی است که در تغذیه نقش مهمی دارد. وجود کالری کم و مواد مغذی فراوان در انواع آنها، موجب شده تا امروزه سوپ رژیمی به یکی از غذاهای مفید برای لاغری تبدیل شود. مواد مختلفی مثل سبزیجات و پروتئین‌هایی مثل گوشت سفید و قرمز، حبوبات و قارچ و همچنین ادویه […]

رژیم گروهی دکتر کرمانی
نمونه رژیم دکتر کرمانی + معرفی انواع رژیم‌های دکتر کرمانی

اگر در مورد کاهش وزن و لاغری در اینترنت سرچ کرده و یا از اقوام و دوستان درباره‌ی یک برنامه‌ی غذایی پرس و جو کرده باشید، غیرممکن است که نامی از رژیم لاغری دکتر کرمانی نبرده باشد. پیش از آنکه به سراغ نمونه رژیم دکتر کرمانی برویم و با اصطلاحاتی که در این رژیم به […]

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
برنامه غذایی چاقی رایگان به همراه معرفی رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی

برخلاف خیلی از افراد که به دنبال رو‌ش‌هایی برای لاغری سریع هستند، عده‌ای نیز به دنبال برنامه غذایی چاقی می‌گردند که چند کیلو به وزنشان اضافه کنند تا لباس‌های مورد علاقه‌شان را بپوشند. جالب است بدانید که خلاف تصور عموم، افزایش وزن بسیار سخت‌تر از کاهش وزن است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوامل […]

رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان

اکنون وقت آن رسیده که همت کنیم و تغییر در خودمان را آغاز کنیم و از سرزمین چاقی و اضافه وزن که پر است از افسردگی و بیماری و نگرانی به سمت سرزمین زیبای لاغری که سرشار از سلامتی و شادابی است کوچ کنیم. این رویای همه افرادی است که وزن اضافه دارند و آرزو […]