تزریق بوتاکس

بوتاکس - برنافیت

کاربردهای تزریق بوتاکس را می توان به 2 دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد. بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی می شود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید متعدد و روزافزونی دارد. در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است، دیسپورت نام دارد. این دارو ساخته شرکت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.

کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس

  • رفع چین و چروک های پیشانی، دور چشم، خط اخم، چین های دورلب و چین های چانه و گردن
  • بالا بردن ابروها
  • بالا بردن گوشه لب ها
  • کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
  • بالا بردن نوک بینی

سوالات رایج

طول مدت اثر چقدر است؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است اما متوسط آن 3 ماه است. باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می شود و بنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا می کند. به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس، فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثر دارو است نه کاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارو از زمان شروع آن کمتر بوده و پس از 2 ماه کمتر از اثر یک ماه پس از تزریق است.

 

بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار شود؟

بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب که اگر در کسی اثر آن کوتاه تر باقی ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل کوتاه تر و در مواردی که اثر دارو طولانی تر می ماند، فاصله تزریق ها طولانی تر می شود. باید توجه داشت که چون عضله فلج شده به تدریج لاغرتر می شود، بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلات ظریف پیشانی تاثیر دارو طولانی تر می شود.

 

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیمار سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقه ی بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد، همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاکس توصیه نمی شود.

 

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تنها دردی مختصر و گذرا حس می شود.

 

آیا تزریق بوتاکس منجر به کبودی قابل توجه می شود؟

خیر. کبودی به دنبال تزریق ناشایع و معمولا بسیار خفیف است.

 

در صورتی که مصرف بوتاکس قطع شود، عضلات صورت بیش از پیش دچار افتادگی می شوند؟

به هیچ وجه. این اعتقاد از این جهت شایع است که این فرد مدتی تحت تاثیر بوتاکس حرکت عمده ای در محل تزریق ندارد و احساس سنگینی و کشیدگی می کند و با تمام شدن اثر دارو، این احساس را از دست می دهد و می تواند دوباره ناحیه مورد نظر را چین دهد. عکس هایی که قبل از تزریق گرفته می شود به طور مشخص برای اثبات همین مسئله است.

 

تزریق را از چه سنی می توان شروع کرد؟

سازمان دارویی آمریکا FDA کاربرد زیبایی بوتاکس را بین سنین 18 تا 65 سال مجاز شمرده است. بوتاکس در کودکان در درمان انقباضات عضلات نواحی مختلف از جمله کجی گردن به کار می رود که در این مورد تایید FDA را داراست.

 

آیا عوارض عمده ای به همراه دارد؟

باید توجه داشت که عوارض هیچ دارویی از جمله بوتاکس صفر نیست، اما این دارو مورد تایید سازمان دارویی آمریکا FDA می باشد. در عین حال تاکنون در کاربرد زیبایی بوتاکس در افراد بالغ، عوارضی مثل انتشار سم به نواحی دور دست گزارش نشده است. به هر حال مطمئن ترین راه برای سلامت تزریق، انجام آن نزد پزشک مجرب و مورد اطمینان است تا دارو و تکنیک استاندارد استفاده شود.

 

تزریق بوتاکس چه مدت طول می کشد؟

با رعایت حوصله و احتیاط معمولا بیش از 10 دقیقه وقت نمی گیرد.

مشاوره با کارشناسان برنافیت

 021-22685838 شعبه شریعتی

021-77229877 شعبه رسالت