بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

سبک زندگی

بهترین مکمل ها برای سرما خوردگی و آنفولانزا

01 آذر 1395
26316بازدید

سالانه بیش از یک میلیون نفر در آمریکا دچار عفونت های تنفسی و سرما خوردگی می شوند. 5 تا 25 درصد نیز دچار آنفولانزا می شوند که موجب بستری شدن تعدادی و مرگ 20000 تا 36000 نفر از آنها می شود.

وقتی دچار بیماری می شوید، سیستم ایمنی شما مولکول های پروتئین به نام سیتوکین را از بدن خارج می کند. این عمل موجب ایجاد علائمی چون عطسه، سرفه، آب ریزش بینی و ورم چشم ها می شود. این پاسخ ایمنی بدن به ویروس هاست که به شما احساس بدی می دهد، نه خود ویروس.

اگر علائم در شما به صورت تدریجی باشد و در ابتدا از گردن به بالا شروع شود، مثل عطسه، سوزش گلو، سوزش و آبریزش چشم، به احتمال زیاد دچار سرما خوردگی شده اید. اما اگر این علائم به سرعت به سراغ شما بیایند و همچنین دارای علائم شدیدی در ناحیه ی گردن به بالا و پایین باشند، مثل تب (کلید اصلی آنفولانزا)، تب و لرز، تعریق بدن، درد ماهیچه ها و اعضای بدن. اینها نشانه ی آنفولانزا می باشد. می توان گفت اولی دردسرساز و دیگری از پای درآورنده است.

در اینجا برخی از مکمل های مفید برای این دو بیماری معرفی شده اند.

ویتامین C

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

مصرف روزانه 250 تا 1000 میلی گرم ویتامین C در بین ورزش های با شدت بالا و در مواقع سرما خوردگی و آنفولانزا همراه با مصرف دارو بسیار موثر است. نتایج آزمایش های بالینی بر روی بیش از 11000 نفر، نشان داد که مصرف 1000 میلی گرم و حداکثر 2000 میلی گرم ویتامین C مدت زمان سرما خوردگی های رایج را در کودکان و بزرگسالان تا 20 درصد کاهش می دهد. پس سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که دارای ویتامین C بیشتری هستند.

افرادی که به دلیل استرس، ورزش های قدرتی یا محیط های افراطی دچار افزایش ریسک مهار موقت سیستم ایمنی هستند، می توانند حداکثر بهره را از ویتامین C ببرند. پنج هزار آزمایش بالینی بر روی 600 سرباز، دونده و اسکی باز تحت فشار نشان داد که مصرف این ویتامین خطر سرماخوردگی را بیش از 50 درصد کاهش می دهد.

در موارد بسیار نادر، ویتامین C نباید مصرف شود. یکی از آنها ابتلا به هموکروماتوز است، یک نقص ژنتیکی که منجر به جذب آهن بالا و در نتیجه جذب ویتامین C بالا می شود. مصرف ویتامین C در دوران بارداری نیز بلامانع است و برای بزرگسالان و کودکان ضروری به نظر می رسد.

شمعدانی معطر

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

مصرف 1.5 میلی لیتر از آن، 3 بار در روز به مدت 10 روز برای درمان سرما خوردگی مفید است.شمعدانی معطر، یکی از گونه های شمعدانی جنوب آفریقاست که برای قرن ها در طب زولو استفاده می شده و دو آزمایش تصادفی بر روی آنها نشان داده است که برای بهبود علائم برونشیت حاد بسیار مفید است (که اغلب با ویروس ایجاد می شود). تاریخچه ی تاثیر آن بر روی علائم تنفسی و ایمنی کودکان و بزرگسالان نشان دهنده ی آثار فوق العاده اش بر درمان سرماخوردگی است.

این محصول گیاهی مایع به راحتی قابل دسترس است و آثار جانبی آن همانند دارونماها می باشد. این ماده، طول درمان و شدت بیماری را در 5 و گاهی 10 روز کاهش می دهد. این ماده برای گرفتگی بینی، عطسه، سوزش گلو، خشن شدن صدا و سر درد، بهتر از تب، سرفه و درد ماهیچه ها کار می کند. البته در بهبود ضعف، خستگی و فرسودگی نیز بسیار موثر است. مطالعات بر روی افراد نشان داده است که حدود 79 درصد از افراد در روز دهم پس از مصرف این داروی گیاهی احساس بهتری داشتند.

جینسینگ آمریکایی

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

200 میلی گرم جینسینگ آمریکایی برای دو بار در روز یا 100 میلی گرم جینسینگ معمولی یک بار در روز برای پیش گیری از سرماخوردگی بسیار مفید است.

طبق مطالعات، جینسینگ آمریکایی، سلول های ایمنی (ماکروفاژ ها) را فعال می کند، تولید سیتوکین و آنتی بادی ها را افزایش می دهد و حتی به کشتن سلول های عفونی شده کمک می کند.

خواص آن در مقایسه با دارونماها حداقل در پنج کلینیک آزمایشگاهی بررسی شده و نتایج آن نشان داده است که این ماده، میزان سرماخوردگی را تا 25 درصد و طول سرما خوردگی و عفونت های حاد تنفسی را تا 6 روز کاهش می دهد. در مطالعه ای بر روی 227 فرد سالم که در برابر آنفولانزا واکسینه شده بودند، 100 میلی گرم عصاره ی جینسینگ یا دارونماهای آن برای 12 هفته به آنها داده شد. گروهی که جینسینگ مصرف می کردند، 65 درصد کمتر دچار سرماخوردگی شدند.

گرچه ماده ی فعال جینسینگ برای بهبود خستگی جین سنوزید است، اما برخی از محصولات جینسینگ که برای سرماخوردگی مفید است فاقد این ماده می باشد. به عبارت دیگر، دقیقا نمی توان گفت کدام محصول برای انتخاب بهتر است. آیا مکمل هایی نظیر  COLD-FX را باید استفاده کرد و یا جینسانا (جینسینگ معمولی) که حاوی 4 درصد جین سنوزید است را باید مصرف کرد.

عوارض جانبی مصرف جینسینگ آمریکایی

عوارض جانبی جینسینگ آمریکایی شامل ناراحتی های روده ای، سردرد، اضطراب و بی خوابی است. بنابراین مصرف آن در ساعات انتهایی شب موجب ایجاد اختلال در خواب می شود. اگر بیمارید اما نمی توانید کار خود را رها کنید، جینسینگ نقش مهمی در کاهش ضعف و خستگی مربوط به سرماخوردگی و آنفولانزا دارد.

اگر باردار هستید و یا کودک شیر خواره دارید، هرگز از این ماده مصرف نکنید چرا که مطالعات کافی بر روی این ماده انجام نشده است. کودکان نیز مجاز به استفاده از این ماده نیستند، چرا که مطالعات کافی بر روی آنها نیز انجام نشده است. به علاوه، این ماده ممکن است با برخی از داروها بر هم کنش داشته باشد، بنابراین پیش از استفاده از این دارو بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی آثار جانبی این ماده بسیار شبیه به دارونماها می باشد.

زینک (استات یا گلوکونات)

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

 

مصرف 10 تا 15 میلی گرم هر دو، سه ساعت یک بار یا 10 تا 20 میلی گرم روزانه از این ماده موجب از بین رفتن علائم سرما خوردگی و آنفولانزا می شود.

زینک یک ماده ی معدنی ضروری است که در صدها مسیر متابولیک در بدن شرکت می کند. شکی نیست که کمبود این ماده در بدن، خطر عفونت را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده است که زینک می تواند از حمله ی ویروس های سرماخوردگی به بینی جلوگیری کند و اندام های سلولی را از سم تولید شده توسط این عوامل عفونی نجات دهد.

عوارض جانبی این مکمل ها چه هستند؟

مصرف زیاد این ماده می تواند سمی باشد. حتی زمانی که زینک کارساز است، بسیاری از مردم مصرف آن را قطع می کنند، چرا که احساس می کنند این مزایا ارزش عوارض جانبی آن را ندارد (طعم بد و حالت تهوع).

یکی از بزرگترین مطالعات مروری آزمایش های بالینی گذشته بر روی مکمل های زینک نشان داد که این ماده، علائم سرما خوردگی (1 یا 2 روز زودتر از دارونماها) را در بزرگسالان از بین می برد. اما این آثار برای کودکانی که 24 ساعت پس از شروع علائم از این مکمل مصرف می کردند، یکسان نبود. در آنها زینک استات کمی بیشتر از گلوکانات و سولفات تاثیر داشت. آنها هر دو، سه ساعت یک بار 10 تا 15 میلی گرم از این ماده را مصرف کردند تا جایی که علائم سرما خوردگی شروع به ناپدید شدن کرد.

به طور کلی می توان گفت بیش از نیمی از این آزمایش های بالینی تاثیراتی دارند. تحقیقات فراوان بر روی انواع استات و گلوکونات زینک نشان داد که این نوع زینک ها کمتر می توانند به مکمل ها افزوده شوند و در نتیجه بدن میزان کمتری از آنها را جذب می کند.

زینک تنها برای درمان سرما خوردگی مصرف می شود، نه برای پیشگیری از سرما خوردگی و آنفولانزا. از مصرف ژل ها و اسپری های خیشومی (وابسته به بینی) زینک بپرهیزید، چرا که ممکن است برای همیشه حس چشایی یا بویایی شما را از بین ببرد. می توانید زینک را با غذا مصرف کنید تا از ایجاد ناراحتی در معده ی شما جلوگیری کند.

میوه ی آقطی

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

 

میوه ی آقطی برای درمان سرما خوردگی و آنفولانزا بسیار مفید است. در دو مطالعه ای که بیش از 20 سال پیش انجام شد، نشان داده شد که عصاره ی 4 قاشق غذا خوری از میوه ی آقطی سه تا پنج روز در هفته همراه با درمان های رایج، علائم آنفولانزا را بیشتر از دارونماها درمان می کند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی نیز نشان داده است که مزایای این عصاره از خطرات آن بیشتر است.

ویتامین D

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

اگر سطح خون شما بسیار پایین است، توصیه ی متخصصان برای پیشگیری و درمان سرما خوردگی و آنفولانزا ، مصرف ویتامین D است. اگر دچار نقص ویتامین Dهستید باید بدانید که افزایش سطح خون آثار زیادی بر روی خطر ابتلا به سرما خوردگی، آنفولانزا، ذات الریه و بیماری های عفونی دیگر مثل سل دارد.

اگر سطح خون شما نرمال یا نزدیک به نرمال است، ویتامین D به شما برای مبارزه با ویروس ها کمکی نخواهد کرد. مطالعه ی ویتامین D و عفونت های تنفسی حاد برای تشخیص تاثیر مکمل های ویتامین D بر روی افراد سالم انجام شد و تحقیقات نشان داد که در مقایسه با دارونماها مکمل های ویتامین D شیوع یا شدت عفونت های تنفسی را در بزرگسالان سالم با سطح نرمال ویتامین D کاهش می دهد.

مکمل عصاره ی میوه ها

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

مکمل عصاره ها، حاوی عصاره ی میوه ها و سبزیجات می باشد و راه خوبی برای دریافت یکباره ی پنج وعده میوه در روز است. گرچه این مکمل ها حاوی فیبر نمی باشند، اما برای برخی از افراد که نمی توانند به هر دلیلی میوه یا سبزیجات مصرف کنند، مفید هستند. تحقیقات نشان داده است افرادی که در طول 8 ماه روزانه از این مکمل ها مصرف می کنند، کمتر از افرادی که از دارونماهای آن مصرف می کنند دچار سرما خوردگی می شوند.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

دیابت نوع 2
چه عواملی منجر به دیابت نوع 2 می شود؟
15 مرداد 1399
1735 بازدید

شاید برایتان پیش آمده باشد که برای یک چک آپ روتین نزد پزشک رفته باشید و او به شما گفته باشد دیابت نوع 2 دارید. به احتمال زیاد همه ی شما در مورد دیابت نوع 2 ، چیزهایی از قبل شنیده اید و می دانید چگونه یک فرد ممکن است دچار دیابت شود. در واقع، […]

فواید چای ماسالا
فواید چای ماسالا برای پیشگیری از کرونا و افزایش ایمنی بدن

تابستان ، پاییز، زمستان یا بهار، فرقی نمی کند چه فصلی از سال باشد، چای ماسالا یک نوشیدنی دائمی میان مردم هند است. نوشیدن یک لیوان چای ماسالا در ابتدای روز تاثیر شگرفی بر روی انرژی شما دارد. هرچند چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان، پلی فنول و فلاونوئیدهاییست که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن […]

چاقی و بیماری - فشار خون
چاقی و بیماری ها تا چه حد به هم ارتباط دارند؟

پیشرفت تکنولوژی، استفاده از ربات ها و وسایل تسهیل کننده ی زندگی یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری مرگ آوریست به نام چاقی. شاید برایتان عجیب باشد که چرا از چاقی به عنوان بیماری مرگ آور نام بردیم. غلو نیست اگر بگوییم عامل بسیاری از بیماری های مزمن از جمله فشار خون، دیابت، چربی […]

هورمون ها و چربی شکمی
هورمون ها و چربی شکمی ؛ چگونه هورمون ها موجب چاقی شکمی می شوند؟

چاقی شکمی یکی از بدترین معضلاتیست که خانم ها و آقایان با آن دست و پنجه نرم می کنند. اما قبل از اینکه برای از بین بردن آنها به سراغ تمرین های کرانچ در باشگاه بروید، این موضوع را در نظر داشته باشید که با بالا رفتن سن حتی کمی تغییر در سطح هورمون ها […]

زیبایی

ارتباط زیبایی با سلامتی
ارتباط زیبایی با سلامتی ؛ وقتی رنگ رخسار خبر می دهد از سرّ درون
22 تیر 1399
1504 بازدید

متخصصین بر این باورند که آنچه خارج از بدن به ظاهر می شود با آنچه در بدن اتفاق می افتد ارتباطی قوی دارد. مشکلات شایعی مانند شکنندگی ناخن و رنگ پریدگی می توانند اشاره به اتفاقاتی درون بدن داشته باشند. در صورت مشاهده نشانه های ظاهری زیر، به پزشک مراجعه نمایید.   1- ارتباط زیبایی با […]

ناخن ها
سلامتی را از زبان ناخن ها بشنوید

ناخن ها یکی از مهم ترین بخش های بدن هستند که علاوه بر تاثیر زیادی که بر روی زیبایی ظاهری دارند، می توانند از وضعیت سلامت بدن خبر دهند. سفیدی، قرمزی، بر آمدگی و دیگر علائم روی ناخنها شاید هشداری برای ما باشد. مشکلات کبد، ریه ها و قلب می تواند در ناخن ها خود را […]

روشن شدن رنگ پوست
برای روشن شدن رنگ پوست از این ترفندها غافل نشوید

هر چند استفاده از وسایل مراقبت پوست بر روی پوست شما موثر است، اما انتخاب مواد غذایی نیز اهمیت زیادی دارد. گرچه قوی بودن و حفظ انرژی مهم تر از ظاهر است اما اگر می خواهید هر سه ی اینها را با هم داشته باشید باید خوب بخورید و خوب بیاشامید.  در اینجا به پنج […]

مراقبت های پوستی ، برنافیت
وسایل مراقبت های پوستی در آشپزخانه ی شماست

توجه و مراقبت از پوست امری دائمی است و مخصوص فصل یا روز خاصی نیست.  درست است که می توان برای مراقبت های پوستی ، از داروهای متعددی استفاده کرد که شاید در برخی موارد مفید و در برخی موارد هم بی مصرف باشند. اما برنافیت قصد دارد روش های طبیعی را به شما معرفی کند که […]

ورزش و تناسب اندام

تقویت قسمت پایین کمر
این سه حرکت برای تقویت قسمت پایین کمر فوق العاده است
30 تیر 1399
493 بازدید

عوامل بسیاری وجود دارد که موجب ضعیف شدن قسمت پایین کمر می شود، یکی از این عوامل انجام کارهای پشت میزی است. نشستن در تمام طول روز موجب ضعیف شدن سرین ها که با قسمت پایین کمر در ارتباط است، می شود. گاهی اوقات نیز تمرکز بر روی تمرین های کرانچ و ورزش های مربوط […]

خوش فرم کردن باسن
بهترین تمرین های ورزشی برای خوش فرم کردن باسن

داشتن باسن قوی نه تنها برای زیبایی بلکه برای کاهش آسیب و کمر درد بسیار اهمیت دارد. به علاوه، داشتن گلوتئال قوی (ماهیچه ی باسن) ما را فرزتر کرده  و کمک می کند بتوانیم راحت تر بپریم، اجسام سنگین را راحت تر جا به جا کنیم، از پله ها بالا برویم، با فشار کمتری بر […]

آب کردن پهلو
10 دقیقه ورزش برای آب کردن پهلو

آب کردن پهلو یکی از بزرگترین معضلاتیست که بسیاری از زنان با آن درگیرند. پهلوها نه تنها تناسب اندام را بر هم می زد، بلکه بخشی از بدن است که به سختی می توان از شر آن خلاص یافت. از آنجا که پهلوها در ادامه ی ناحیه ی شکمی قرار دارند، بسیاری از افراد تصور […]

لاغری ران
بهترین ورزش ها برای لاغری ران

برنافیت در این مقاله ورزش هایی به شما معرفی خواهد کرد که به لاغری ران و از بین بردن چربی های این ناحیه کمک می کند. البته در کنار این ورزش ها انتخاب یک سبک زندگی سالم نیز بسیار موثر است.   چرا چربی در ران ها ذخیره می شود؟ اول از همه می توان […]

موفقیت و انگیزه

قانون جذب خوبی ها
چگونه با قانون جذب خوبی ها به پیشواز رویاها برویم؟
12 مرداد 1399
1567 بازدید

تصور کنید که شما دارای قدرتی خارق العاده بودید که موجب می شد همیشه تصمیم درست را بگیرید. آیا چنین چیزی عالی نبود؟ در این صورت همه ی تصمیم های شما اعم از تصمیم تجارت، روابط، سلامت و … تصمیم عاقلانه ای بود. همه ی ما این قدرت خارق العاده را داریم. فکر می کنید این […]

غلبه بر ترس
4 قدم برای غلبه بر ترس ، هر اندازه که بزرگ باشد

نگران نباشید. هیچ دلیلی برای ترس وجود ندارد. گرچه راه حل من این نیست. البته ترس وجود دارد اما نباید از چیزی ترسید، زیرا این تنها عشق است که حقیقی است. اجازه بدهید توضیح دهم. وقتی شما هدایت خدا و اینکه چه کسی هستید را بفهمید و تسلیم آن شوید، هیچ چیز برای ترسیدن وجود […]

رشد و پیشرفت
هفت تصور اشتباهی که شما را از رشد و پیشرفت باز می دارد

ملیسا آمبروسینی یک کارآفرین، نویسنده، سخنران انگیزشی و آموزنده ی خود دوستی است. شغل او آموزش به مردم برای زندگی عاشقانه است. برای اینکه بتوانید عشق را بر ترس مقدم شمارید و بدانید که چگونه می توانید زندگی خود را تغییر دهید، کلاس های او را دنبال کنید. زندگی رویایی خود را آشکار کنید؛ چگونه […]

موفق ترین افراد جهان
موفق ترین افراد جهان چه ویژگی های مشترکی دارند؟

اگر عادت دارید بگویید موفق ترین افراد جهان از ابتدا برای همین ساخته شده اند، باید بگویم که اصلا اینطور نیست. بسیاری از مردم در زندگی ای غرق شده اند که حاصل افکار، رفتار و عمل آنهاست. اما موفقیت، واقعا به چه معناست؟ این مقاله در مورد موفقیت مالی یا ثروتمندی مالی نیست، بلکه انجام […]

تغذیه

رژیم لاغری رایگان
رژیم لاغری رایگان ؛ کاهش وزن در یک ماه بدون هزینه های اضافی
09 مرداد 1399
168 بازدید

شاید برایتان کمی عجیب باشد اگر وبسایتی را ببینید که یک رژیم لاغری رایگان به شما معرفی کرده. اما اصلا جای تعجب نیست. تنها نکته ای که برای کاهش وزن باید رعایت کنید این است که به میزان کالری هایی که در طول روز مصرف می کنید، توجه داشته باشید. تنها رعایت چند ترفند می […]

کاهش وزن با زیتون- تغذیه- برنافیت
کاهش وزن با زیتون ؛ آیا زیتون به کاهش وزن کمک می کند؟

کاهش وزن با زیتون ؛ زیتون یک میوه ی کوچک است که بر روی درخت رشد می کند. رنگ آن نیز نسبت به زمان چیدنش ممکن است سبز یا سیاه باشد. این میوه ی کوچک حاوی ویتامین و مواد معدنی همچون ویتامین E، آهن، کلسیم، مس و … می باشد که برای بدن ضروری است. […]

امگا 3- کاهش وزن- برنافیت
امگا 3 و لاغری ؛ جادوی امگا 3 در کاهش وزن

وقتی صحبت در مورد سلامت مغز به میان می آید، کمتر غذاییست که آن را بتوان با اسیدهای چرب مقایسه کرد. دلیل آن هم این است که 60 درصد مغز چربی است و برای ذخیره ی سلول هایش به چربی های سالم نیاز دارد.  اسیدهای چرب امگا 3 دسته ای از چربی ها هستند که […]

5 ماده غذایی گمراه کننده که فکر می کنید سالم است ، برنافیت
مراقب باشید این غذاهای سالم نما شما را گول نزنند

گاهی اوقات به تصور سالم بودن غذاها به دلیل نوشته هایی مانند طبیعی، کم چرب، ویتامین بالا، روی یک بسته غذایی ممکن است برای خرید آن وسوسه شوید. ما برنافیتی ها این غذاهای ناسالم به ظاهر سالم را غذاهای سالم نما می نامیم، چرا که به همان میزان که سالم به نظر می رسند، ترسناک […]