ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات کمک کرده و موجب سرعت بخشی به بهبود ناراحتی های حاد و مزمن می شود. امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند.

ماساژ درمانی چگونه اثر می کند؟

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانی که ماهیچه، بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسید لاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ به طور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت های مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک
می کند.

همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگ های خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آن ها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

 ماساژ صورت

ماساژ درمانیماساژ صورت به روش های مختلفی اجرا می شود که معروف ترین و پرکاربردترین نوع آن، سبک ماساژ سر هندی است که تاریخچه بسیار کهنی دارد. ماساژ سر معمولا ماساژ کامل نواحی صورت، سر، گردن و سرشانه ها می باشد. در این ماساژ چون سطح کمتری را ماساژ می دهیم زمان اجرای تکنیک های آن نیز بسیار کوتاه است. تکنیک های ماساژ صورت نقش به سزایی در روند جوانسازی و رفع چین و چروک پوست ایفا می کنند.

 

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی که به ماساژ ریلکسی هم معروف است از سبک های متداول ماساژ تایلندی می باشد. ماساژی که در آن از روغن های گیاهی خوش عطر و اعجاب انگیز در روند آرامش عضلات استفاده می شود.

در طبیعت خاص مناطق استوایی انواع گیاهان، گل ها و صمغ های چوب وجود دارند که حاوی روغن های خوشبو و فرار هستند. این روغن ها دارای خواص ضد میکروبی، تسکین دهنده، انرژی زا، آرامش بخش و … بوده و در نتیجه گزینه مناسبی برای استفاده در فرآیند ماساژ هستند.

در ماساژ آروماتراپی، روغن های معطر با تحریک گردش خون در بدن فرد کمک شایانی به درمان افسردگی می کنند. روغن ریحان علاوه بر بوی خوش و آرامش بخشی که دارد برای درمان میگرن بی نظیر است و پونه کوهی تاثیر ویژه ای در درمان عفونت دارد.

در ماساژ روغن معطر گیاهی، روغن های مفید و موثر از طریق سلولهای پوستی جذب بدن شده و به جریان خون راه می یابند و باعث تسکین تنش های عصبی، افزایش نیرو و انرژی و در نهایت آرامش روح و جسم می شوند.

در صورت عدم تمایل ماساژ گیرنده در استفاده از روغن های معطر، ماساژ با روغن پایه (فاقد بو) قابل ارائه خواهد بود. اگر می خواهید استرس، هر نوع فشار عصبی و عضلانی و دردهای ماهیچه ای را برای همیشه فراموش کنید این ماساژ بهترین انتخاب خواهد بود.

در جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می دهد؟

پاسخ، بستگی به نوع ماساژی که دریافت می کنید دارد. در اینجا ماساژ سوئدی ذکر شده است.

در ویزیت اول احتمالأ ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشکی سوال خواهد کرد. سپس برخی سوالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینکه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می شود.

اتاقی که ماساژ درمانی در آن انجام می شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می باشد. در صورت تمایل شما از یک موسیقی آرام بخش، نور شمع و بخور با یک رایحه دلپذیر استفاده می شود. اغلب برای مالش پوست از اسانس های روغنی برای بالا بردن کیفیت ماساژ استفاده می شود. شما می توانید ماساژ کل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست کنید. می توانید روی قسمت های دیگر بدن یک حوله یا ملافه بیندازید. روی یک تخت راحت پوشش دار که اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می کشید.

متخصصین ماساژ سوئدی ممکن است از انواع ضربه ها و تکنیک های مختلف استفاده کنند. شما می توانید ماساژ کلی بدن یا ماساژ متمرکز بر مناطق دردناک یا تحت کشش را درخواست نمایید. توصیه می کنیم هر زمان که احساس ناراحتی و درد کردید، درمانگر را مطلع سازید. یک جلسه درمان معمولأ بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می کشد.

ماساژ نشسته، روی صندلی و با لباس درحالیکه جلوی بدن به صندلی تکیه دارد انجام می شود. این ماساژ ۵ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد و برای ماساژ کتف و پا کاربرد دارد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای کاهش استرس اغلب هفته ای یک مراجعه توصیه می شود. برای وضعیت های حاد، تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولأ ماساژ درمانی به منظور تکمیل درمان از سوی پزشک توصیه می شود.

جهت دریافت مشاوره با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید.

۸۳ ۷۲ ۴۵ ۲۶ ۰۲۱

۱۲ ۷۹ ۴۵ ۲۶ ۰۲۱

استفاده از مطالب برنافیت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع ، بلا مانع است. تمامی حقوق این سایت متعلق به برنافیت می باشد.