غذاهای فرآوری شده - سبزیجات - برنافیت

تغذیه

چگونه غذاهای فرآوری شده را از زندگی حذف کنیم؟

04 خرداد 1396
388بازدید

اگر وقت ندارید...

غذاهای فرآوری شده تنها شامل غذاهای آماده نمی شود. هر غذایی که به نحوی از شکل طبیعی خود خارج شده باشد، فرآوری شده نام دارد. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند. بهتر است به جای غذاهای فرآوری شده که سرشار از سدیم هستند، از غذاهای تازه و یا فریز شده استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده به میزان زیادی در زندگی ما یافت می شوند. هر چیز که از شکل طبیعی خود خارج شود، فرآوری شده نامیده می شود. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند. البته کمی فرآوری برای کاهش اتلاف وقت در زندگی لازم است.

اما از طرف دیگر غذاهای فوق العاده فرآوری شده، سرشار از قند، سدیم، چربی های ناسالم و مواد غیر قابل شناسایی هستند که مسئول 58 درصد کالری و 89 درصد قندهای افزودنی در غذای ما هستند.
اما چگونه می توان این غذاهای ناسالم را از زندگی حذف کرد؟

غذاهای فرآوری شده به میزان زیادی در زندگی ما یافت می شوند. هر چیز که از شکل طبیعی خود خارج شود، فرآوری شده نامیده می شود. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند.

از طرف دیگر غذاهای فوق العاده فرآوری شده، سرشار از قند، سدیم، چربی های ناسالم و مواد غیر قابل شناسایی هستند که مسئول 58 درصد کالری و 89 درصد قندهای افزودنی در غذای ما هستند. اما چگونه می توان این غذاهای فرآوری شده و ناسالم را از زندگی حذف کرد؟

غذاهای فرآوری شده - آشپزخانه - برنافیت

مرحله 1: آشپزخانه ی خود را بهبود دهید.

با حذف این پنج ماده ی غذایی از آشپزخانه ی خود شروع کنید:

غذاهای فرآوری شده - آرد سفید - برنافیت

1- آرد سفید (و هر ماده ی تهیه شده از آن)

آرد سفید با 22 درصد پروتئین و 75 درصد فیبر کمتر از آرد غلات کامل، و ویتامین و مواد معدنی بسیار کم، پدربزرگ همه ی غذاهای فرآوری شده محسوب می شود. در هنگام پخت غذاها، به جای آرد سفید از آرد غلات کامل استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده - نان بسته بندی - برنافیت

2- نان های بسته بندی شده

نان های بسته بندی شدی بدون افزودن مواد نگهدارنده نمی توانند برای مدت زیادی دوام بیاورند، بنابراین گزینه ی سالمی محسوب نمی شوند. تنها یک استثنا وجود دارد و آن هم نان جوانه ی غلات است. این نان تهیه شده از غلات کامل، اغلب برای تازه ماندن در فریزر نگهداری می شود. مواد لازم برای تهیه ی آن نیز بسیار سالم و آسان است. مواد تشکیل دهنده ی آن شامل جوانه ی غلات کامل، آب، مخمر، گلوتن و کمی نمک می باشد.

پیشنهاد برنافیت: آیا نان واقعا برای شما مضر است؟

غذاهای فرآوری شده - برنج سفید - برنافیت

3- برنج سفید

زمانی که برنج آسیاب می شود، مواد مغذی آن همچون منیزیم که به تعادل قند خون کمک می کند، از بین می رود. به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنید تا 4 برابر برنج سفید، منیزیم دریافت کنید.

پیشنهاد برنافیت: چگونه از مضرات آرسنیک موجود در برنج در امان بمانیم؟

غذاهای فرآوری شده - چیپس - برنافیت

4- چیپس

سیب زمینی فوق العاده سرخ شده هیچ خاصیتی ندارد. به جای این ماده ی مضر، از پاپ کورن استفاده کنید. پاپ کورن، جزئی از غلات کامل محسوب می شود و سه فنجان از آن به اندازه ی یک کاسه جو دو سر حاوی فیبر است.

غذاهای فرآوری شده - سوپ آماده - برنافیت

5- سوپ های بسته بندی شده

هیچ تفاوتی ندارد که چه سوپی باشد. سوپ های بسته بندی شده، یک چهارم سدیم روزانه ی شما را در یک فنجان کوچک تامین می کند. به جای سوپ های بسته بندی شده، خودتان در خانه سوپ تهیه کنید. حتی می توانید آنها را در فریزر بسته بندی کنید و در مواقع لازم استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده - یخچال - برنافیت

مرحله 2: تغییرات اساسی در فریزر خود انجام دهید.

با برداشتن این 4 ماده ی غذایی از داخل یخچال، تغییرات اساسی ایجاد کنید.

غذاهای فرآوری شده - کره بادام - برنافیت

1- کره ی بادام زمینی غنی شده

بسیاری از برندهای کره ی بادام زمینی علاوه بر قند، حاوی روغن های هیدروژنه ی بالا برنده ی کلسترول می باشند. برخی از فروشگاه ها، در حضور مشتری کره ی بادام زمینی می گیرند. اگر چنین گزینه ای در دسترس نداشتید، لیست مواد غذایی را به دقت بخوانید. بهترین انتخاب گزینه ای است که حاوی بادام زمینی، کمی روغن و کمتر از 80 میلی گرم سدیم در هر وعده باشد.

غذاهای فرآوری شده - سس - برنافیت

2- سس سالاد

همه ی سس های آماده تنها با چربی های ناسالم تهیه نشده اند. تنها 340 میلی گرم از آنها حاوی میزان زیادی سدیم است. اما خوشبختانه تهیه ی یک سس، چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد.

پیشنهاد برنافیت: با ۴ سس چربی سوز آشنا شوید

غذاهای فرآوری شده - ماست طعم دار - برنافیت

3- ماست طعم دار

هر وعده ماست طعم دار آماده، حاوی 25 گرم قند است. بهتر است به جای ماست های طعم دار آماده، خود آن را در خانه تهیه کنید. کافیست کمی توت فرنگی، لبو یا کدو حلوایی به آن اضافه کنید.   

غذاهای فرآوری شده - سوسیس - برنافیت

4- سوسیس، کالباس و ژامبون

حتما شنیده اید که گوشت قرمز و فرآوری شده، خطر ابتلا به سرطان کولون را افزایش می دهد. حتی انواع فاقد نیتریت آن نیز مشکل ساز است، چرا که صرف نظر از سدیم بالا، این ماده در طول فرآیند دودی کردن آلوده می شود. یخچال خود را از سوسیس، ژامبون و کالباس پاکسازی کنید و مرغ و بوقلمون را جایگزین آن کنید.

غذاهای فرآوری شده - فریزر - برنافیت

مرحله 3: فریزر خود را با مواد غذایی جدید جایگزین کنید.

این 4 ماده ی غذایی را به فریزر خود بیافزایید.

غذاهای فرآوری شده - بستنی - برنافیت

1- بستنی لایت

بستنی دارای یک بافت کرم دار و مناسب برای لثه هاست. این دسر را در خانه ی خود با مواد دلخواه تهیه کنید تا از مضرات مواد نگهدارنده در امان بمانید.

غذاهای فرآوری شده - غذای یخ زده - برنافیت

2- غذاهای یخ زده

مواد غذایی حاوی پروتئین همچون مرغ، ماهی و میگو را بپزید و همواره در فریزر نگهداری کنید تا در مواقع لزوم به آنها مراجعه کنید.

غذاهای فرآوری شده - ساندویچ - برنافیت

3- ساندویچ های مخصوص صبحانه

ساندویچ های حاوی نان، پنیر و گوشت، شما را از مصرف غذاهای فرآوری شده باز می دارد. چنین ساندویچ هایی را همواره در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس کرسنگی کردید، به سراغشان بروید.

پیشنهاد برنافیت: چرا گاهی با خوردن وعده ی صبحانه همچنان گرسنه هستید؟

غذاهای فرآوری شده - سبزیجات یخ زده - برنافیت

4- سبزیجات فریز شده  

فریز کردن سبزیجات هیچ مشکلی ایجاد نمی کند چون به اندازه ی سبزیجات تازه حاوی مواد مغذی هستند. آنها را بسته بندی کنید، در فریزر بگذارید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

کاهش وزن در بارداری- برنافیت
آیا کاهش وزن در بارداری مجاز است؟
26 اسفند 1397
51 بازدید

کاهش وزن در بارداری یکی از موضوعات چالش بر انگیز است. اما خوشبختانه این کار امکان پذیر و حتی مفید است. ورزش های سبک و زیر نظر پزشک، کاهش مصرف کالری ها به اندازه ی مجاز و کاهش وزن در اولین روزهای بارداری از بهترین راهکارهای کاهش وزن در بارداری است. این مطلب هم می […]

اشتباه در استایل- سبک زندگی- برنافیت
6 اشتباه در استایل که شما را پیر و چاق نشان می دهد

گاهی اوقات اشتباه در استایل و لباس پوشیدن باعث می شود که پیرتر یا چاق تر از آنچه هستید، به نظر برسید. مثلا لباسی که تصور می کنید بسیار زیباست، بالعکس شما را چاق و بد قیافه نشان می دهد. انتخاب درست لباس ها تاثیر زیادی در زیبایی استایل شما دارد. با برنافیت همراه باشید. […]

تخم مرغ رنگی- برنافیت
آسان ترین روش تهیه تخم مرغ رنگی نوروز در خانه

اگر هنوز عادت دارید تخم مرغ رنگی شب عید را از بیرون تهیه کنید و برای آن هزینه زیادی بپردازید، یک خبر خوش برای شما دارم. با آموزش های برنافیت عید امسال را در کنار فرزاندان خود به زمانی شادتر تبدیل کنید. شاید کودکان شما عاشق تخم مرغ های رنگی تزئین شده با برچسب و […]

استرس تعطیلات- برنافیت
با این نکات، بر استرس تعطیلات نوروزی غلبه کنید

سال جدید در پی است و حتما شما نیز دچار استرس تعطیلات شده اید. هر فردی ممکن است در این دوره با استرس هایی رو به رو شود: دید و بازدید و راضی نگه داشتن همه ی اعضای خانواده و در عین حال رسیدگی به امور شخصی، کار سختی به نظر می رسد. گاهی اوقات […]

زیبایی

مرطوب کننده طبیعی- زیبایی- برنافیت
بهترین مرطوب کننده طبیعی برای جلوگیری از خشکی پوست
28 اسفند 1397
49 بازدید

مرطوب کننده طبیعی علاوه بر سلامت و زیبایی بیشتر پوست کاملا قابل اطمینان است، چرا که حاوی هیچ ماده شیمیایی و مضری نیست. انواع روغن های طبیعی، ژل آلوئه ورا، عسل، آب خیار و شیر موجب درخشندگی و رطوبت رسانی به پوست می شوند و هیچ آسیبی به پوست نمی رسانند. این مطلب هم می […]

سایه چشم- برنافیت
آموزش مرحله به مرحله سایه چشم

سایه چشم از جمله لوازم آرایشیست که موجب زیباتر شدن چشم ها می شود. به همین دلیل رعایت اصول در آن نقش به سزایی دارد. اگر به پوسترهای آرایش مدل ها دقت کرده باشید، خواهید دید که تمام آنها از سایه چشم های براق و روشن استفاده کرده اند. اما چگونه می توان این نگاه […]

ترک پا- برنافیت
با ترک پا خداحافظی کنید

ترک پا یکی از مشکلات شایع در بسیاری از مردم است و دلایل آن ممکن است پوشیدن کفش نا مناسب یا ایستادن بیش از حد باشد. هر چند خفیف، اما در صورتی که درمان نشوند، ترک ها منجر به درد و عفونت خواهند شد. برنافیت امروز روش های بسیار مفیدی برای درمان آنها معرفی خواهد […]

اکستنشن مژه- زیبایی- برنافیت
هر آنچه باید درباره ی اکستنشن مژه ها بدانید

یکی از بهترین روش ها برای جذاب کردن چهره اکستنشن مژه است. هرچند مژه های بلند برای افرادی که به طور خدادادی از آن بهره مندند یک موهبت است، اما خوشبختانه روش هایی برای بلند کردن مژه های کوتاه نیز وجود دارد. اگر شما جزء دسته ی دوم هستید و مدام از مژه های مصنوعی […]

ورزش و تناسب اندام

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع
27 اسفند 1397
37 بازدید

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

حرکات اصلاحی- ورزش- برنافیت
از حرکات اصلاحی چه می دانید؟

منظور از حرکات اصلاحی ترکیب اصول فیزیولوژی انسان با فیزیک و بیومکانیک اوست تا نیازهای شخصی او را برطرف کند. هدف از این حرکات کاهش و درمان فشار حاصل از ورزش بر روی بدن و کمک به بازیابی انرژی، حفظ وضعیت بدن، افزایش تعادل و استقامت است که موجب می شود بدن بدون درد و […]

لیفت سینه- ورزش- برنافیت
لیفت سینه با چند ورزش فوق العاده موثر

یکی از بهترین روش های لیفت سینه ورزش است. حرکات ورزشی همچون پوش آپ، پرس سینه، پاس سینه، یوگا و شنا با سفت کردن و شکل دادن به سینه ها موجب لیفت آنها می شود. برای آشنایی با انجام این حرکت ها با برنافیت همراه باشید. این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد:  […]

کالری سوزی سریع- برنافیت
کالری سوزی سریع با ورزش های کاردیو

علاوه بر کالری سوزی سریع، ورزش های کاردیو فواید دیگری همچون سلامت و کنترل وزن دارند. هرچند ایجاد تعادل بین کار، زندگی، ورزش و تعهدات اجتماعی کار آسانی نیست، اما صرف چندین ساعت در هفته برای سلامتی کار زیادی نیست. البته لازم نیست که زمان زیادی برای ورزش گذاشته شود، انتخاب درست یک ورزش به […]

موفقیت و انگیزه

جملات انگیزشی- موفقیت- برنافیت
معجزه جملات انگیزشی در رژیم کاهش وزن
22 اسفند 1397
64 بازدید

جملات انگیزشی از آن جهت در کاهش وزن تاثیر زیادی دارند که تفکر مثبت پایه و اساس موفقیت در هر کاری است. پیش از ایجاد هر گونه تغییر یک مانترا یا جمله ی الهام بخش برای خود انتخاب کنید. این جمله باید مثبت باشد و بر روی پیشرفت تمرکز کند، نه نتیجه. جملات انگیزشی مبتنی […]

نه گفتن- برنافیت
چرا باید مهارت نه گفتن را در خود تقویت کنیم؟

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که نه گفتن حکم یک گناه بزرگ را دارد. همیشه آموخته ایم که رضایت دیگران مهم تر از آسودگی خاطر و رضایت ماست و دلمان نمی خواهد با گفتن نه به آنها موجب ناراحتی آنها شویم. متاسفانه عدم توانایی در گفتن نه موجب می شود تا به مشکلات […]

تقویت اراده- برنافیت
نقش تقویت اراده در کاهش وزن

از جمله کارهایی که در مسیر کاهش وزن می توان انجام داد تقویت اراده است. این کار درست همانند هر رفتار خوب دیگری به سلسه ای از تمرین ها نیاز دارد. مدیتیشن، تمرین بهبود وضعیت، تهیه ژورنال غذایی، استفاده از دست مخالف در هنگام غذا خوردن و اصلاح صحبت کردن به بهبود اراده و تصمیم […]

انگیزه ورزش- برنافیت
اگر انگیزه ورزش ندارید، این کارها را انجام دهید

هرچند ایجاد انگیزه ورزش کار آسانی نیست، اما روش مفیدی برای حفظ تناسب اندام و کاهش وزن است. برای اینکه در خود انگیزه ایجاد کنیم، باید اهداف ورزشی جدیدی بسازیم، ورزش های کوتاه انجام دهیم، با یک دوست ورزش کنیم، به عکس های قبلی خود نگاه کنیم و با آهنگ مورد علاقه خود به پیشواز […]

تغذیه

میان وعده های سیر کننده- تغذیه- برنافیت
میان وعده های سیر کننده ای که هر روز باید مصرف کنید
19 اسفند 1397
108 بازدید

دلایل زیادی وجود دارد که میان وعده های سالم و سیر کننده را در لیست برنامه ی کاهش وزن خود بگنجانید. غذاهای کامل و سالم به شما کمک می کنند تا کمتر احساس گرسنگی کنید و دچار وسوسه های غذایی شوید. به طور کلی میان وعده ای که مصرف می کنید باید بین 200 تا […]

سم زدایی- برنافیت
سم زدایی بدن و کاهش وزن با دتاکس واتر

سم زدایی یکی از بهترین راهکارها برای کاهش وزن و بهبود سلامت بدن است. این کار به افزایش سوخت و ساز بدن، بهبود گوارش، افزایش ایمنی و انرژی نیز کمک می کند. علاوه بر همه ی اینها موجب درخشندگی و شفافیت پوست می شود. یکی از روش های سم زدایی بدن مصرف آب طعم دار […]

امگا 3- کاهش وزن- برنافیت
جادوی امگا 3 در کاهش وزن

اسیدهای چرب امگا 3 دسته ای از چربی ها هستند که برای سلامت بدن ضروری می باشند. علاوه بر حفظ سلامت بدن و پوست، امگا 3 برای کاهش وزن نیز فوق العاده است. جالب است بدانید که این ماده حتی اگر به کاهش وزن کمک نکند، برای کاهش سایز و ماهیچه سازی فوق العاده است. […]

چاقی شکم- برنافیت
چاقی شکم را با این روش ها از بین ببرید

منظور از چاقی شکم تجمع چربی های احشایی در ناحیه شکم است که منجر به افزایش سایز دور کمر می شود. چربی های احشایی نوعی چربیست که بین دیواره های شکمی و اندام های بدن قرار می گیرند. دلایل اصلی چاقی شکم عبارتند از ورزش نکردن، رژیم غذایی غلط، استرس و ژنتیک. با برنافیت همراه […]