غذاهای فرآوری شده - سبزیجات - برنافیت

تغذیه

چگونه غذاهای فرآوری شده را از زندگی حذف کنیم؟

04 خرداد 1396
1034بازدید

اگر وقت ندارید...

غذاهای فرآوری شده تنها شامل غذاهای آماده نمی شود. هر غذایی که به نحوی از شکل طبیعی خود خارج شده باشد، فرآوری شده نام دارد. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند. بهتر است به جای غذاهای فرآوری شده که سرشار از سدیم هستند، از غذاهای تازه و یا فریز شده استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده به میزان زیادی در زندگی ما یافت می شوند. هر چیز که از شکل طبیعی خود خارج شود، فرآوری شده نامیده می شود. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند. البته کمی فرآوری برای کاهش اتلاف وقت در زندگی لازم است.

اما از طرف دیگر غذاهای فوق العاده فرآوری شده، سرشار از قند، سدیم، چربی های ناسالم و مواد غیر قابل شناسایی هستند که مسئول 58 درصد کالری و 89 درصد قندهای افزودنی در غذای ما هستند.
اما چگونه می توان این غذاهای ناسالم را از زندگی حذف کرد؟

غذاهای فرآوری شده به میزان زیادی در زندگی ما یافت می شوند. هر چیز که از شکل طبیعی خود خارج شود، فرآوری شده نامیده می شود. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند.

از طرف دیگر غذاهای فوق العاده فرآوری شده، سرشار از قند، سدیم، چربی های ناسالم و مواد غیر قابل شناسایی هستند که مسئول 58 درصد کالری و 89 درصد قندهای افزودنی در غذای ما هستند. اما چگونه می توان این غذاهای فرآوری شده و ناسالم را از زندگی حذف کرد؟

غذاهای فرآوری شده - آشپزخانه - برنافیت

مرحله 1: آشپزخانه ی خود را بهبود دهید.

با حذف این پنج ماده ی غذایی از آشپزخانه ی خود شروع کنید:

غذاهای فرآوری شده - آرد سفید - برنافیت

1- آرد سفید (و هر ماده ی تهیه شده از آن)

آرد سفید با 22 درصد پروتئین و 75 درصد فیبر کمتر از آرد غلات کامل، و ویتامین و مواد معدنی بسیار کم، پدربزرگ همه ی غذاهای فرآوری شده محسوب می شود. در هنگام پخت غذاها، به جای آرد سفید از آرد غلات کامل استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده - نان بسته بندی - برنافیت

2- نان های بسته بندی شده

نان های بسته بندی شدی بدون افزودن مواد نگهدارنده نمی توانند برای مدت زیادی دوام بیاورند، بنابراین گزینه ی سالمی محسوب نمی شوند. تنها یک استثنا وجود دارد و آن هم نان جوانه ی غلات است. این نان تهیه شده از غلات کامل، اغلب برای تازه ماندن در فریزر نگهداری می شود. مواد لازم برای تهیه ی آن نیز بسیار سالم و آسان است. مواد تشکیل دهنده ی آن شامل جوانه ی غلات کامل، آب، مخمر، گلوتن و کمی نمک می باشد.

پیشنهاد برنافیت: آیا نان واقعا برای شما مضر است؟

غذاهای فرآوری شده - برنج سفید - برنافیت

3- برنج سفید

زمانی که برنج آسیاب می شود، مواد مغذی آن همچون منیزیم که به تعادل قند خون کمک می کند، از بین می رود. به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنید تا 4 برابر برنج سفید، منیزیم دریافت کنید.

پیشنهاد برنافیت: چگونه از مضرات آرسنیک موجود در برنج در امان بمانیم؟

غذاهای فرآوری شده - چیپس - برنافیت

4- چیپس

سیب زمینی فوق العاده سرخ شده هیچ خاصیتی ندارد. به جای این ماده ی مضر، از پاپ کورن استفاده کنید. پاپ کورن، جزئی از غلات کامل محسوب می شود و سه فنجان از آن به اندازه ی یک کاسه جو دو سر حاوی فیبر است.

غذاهای فرآوری شده - سوپ آماده - برنافیت

5- سوپ های بسته بندی شده

هیچ تفاوتی ندارد که چه سوپی باشد. سوپ های بسته بندی شده، یک چهارم سدیم روزانه ی شما را در یک فنجان کوچک تامین می کند. به جای سوپ های بسته بندی شده، خودتان در خانه سوپ تهیه کنید. حتی می توانید آنها را در فریزر بسته بندی کنید و در مواقع لازم استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده - یخچال - برنافیت

مرحله 2: تغییرات اساسی در فریزر خود انجام دهید.

با برداشتن این 4 ماده ی غذایی از داخل یخچال، تغییرات اساسی ایجاد کنید.

غذاهای فرآوری شده - کره بادام - برنافیت

1- کره ی بادام زمینی غنی شده

بسیاری از برندهای کره ی بادام زمینی علاوه بر قند، حاوی روغن های هیدروژنه ی بالا برنده ی کلسترول می باشند. برخی از فروشگاه ها، در حضور مشتری کره ی بادام زمینی می گیرند. اگر چنین گزینه ای در دسترس نداشتید، لیست مواد غذایی را به دقت بخوانید. بهترین انتخاب گزینه ای است که حاوی بادام زمینی، کمی روغن و کمتر از 80 میلی گرم سدیم در هر وعده باشد.

غذاهای فرآوری شده - سس - برنافیت

2- سس سالاد

همه ی سس های آماده تنها با چربی های ناسالم تهیه نشده اند. تنها 340 میلی گرم از آنها حاوی میزان زیادی سدیم است. اما خوشبختانه تهیه ی یک سس، چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد.

پیشنهاد برنافیت: با ۴ سس چربی سوز آشنا شوید

غذاهای فرآوری شده - ماست طعم دار - برنافیت

3- ماست طعم دار

هر وعده ماست طعم دار آماده، حاوی 25 گرم قند است. بهتر است به جای ماست های طعم دار آماده، خود آن را در خانه تهیه کنید. کافیست کمی توت فرنگی، لبو یا کدو حلوایی به آن اضافه کنید.   

غذاهای فرآوری شده - سوسیس - برنافیت

4- سوسیس، کالباس و ژامبون

حتما شنیده اید که گوشت قرمز و فرآوری شده، خطر ابتلا به سرطان کولون را افزایش می دهد. حتی انواع فاقد نیتریت آن نیز مشکل ساز است، چرا که صرف نظر از سدیم بالا، این ماده در طول فرآیند دودی کردن آلوده می شود. یخچال خود را از سوسیس، ژامبون و کالباس پاکسازی کنید و مرغ و بوقلمون را جایگزین آن کنید.

غذاهای فرآوری شده - فریزر - برنافیت

مرحله 3: فریزر خود را با مواد غذایی جدید جایگزین کنید.

این 4 ماده ی غذایی را به فریزر خود بیافزایید.

غذاهای فرآوری شده - بستنی - برنافیت

1- بستنی لایت

بستنی دارای یک بافت کرم دار و مناسب برای لثه هاست. این دسر را در خانه ی خود با مواد دلخواه تهیه کنید تا از مضرات مواد نگهدارنده در امان بمانید.

غذاهای فرآوری شده - غذای یخ زده - برنافیت

2- غذاهای یخ زده

مواد غذایی حاوی پروتئین همچون مرغ، ماهی و میگو را بپزید و همواره در فریزر نگهداری کنید تا در مواقع لزوم به آنها مراجعه کنید.

غذاهای فرآوری شده - ساندویچ - برنافیت

3- ساندویچ های مخصوص صبحانه

ساندویچ های حاوی نان، پنیر و گوشت، شما را از مصرف غذاهای فرآوری شده باز می دارد. چنین ساندویچ هایی را همواره در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس کرسنگی کردید، به سراغشان بروید.

پیشنهاد برنافیت: چرا گاهی با خوردن وعده ی صبحانه همچنان گرسنه هستید؟

غذاهای فرآوری شده - سبزیجات یخ زده - برنافیت

4- سبزیجات فریز شده  

فریز کردن سبزیجات هیچ مشکلی ایجاد نمی کند چون به اندازه ی سبزیجات تازه حاوی مواد مغذی هستند. آنها را بسته بندی کنید، در فریزر بگذارید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

کاهش سایز دور کمر
سریع ترین روش کاهش سایز دور کمر
10 شهریور 1399
444 بازدید

کاهش سایز کمر به شما انرژی بیشتری می دهد و خطر بسیاری از بیماری ها همچون دیابت و سکته قلبی را به حداقل می رساند. همه ما می دانیم که چربی های سرسختی که دور شکم و ناحیه میان تنه جمع شده اند، تاثیر بسیار بدی بر روی اعتماد به نفس، سایز لباس ها و […]

بی اشتهایی عصبی
بی اشتهایی عصبی ، نشانه ها، علل و روش های درمان

طبق گزارشات، آمار بی اشتهایی عصبی در زنان جوان در سرتا سر دنیا 0.3 درصد است و این موضوع در دختران جوان بیش از دو برابر این رقم است. میانگین سنی بی اشتهایی عصبی 15 سالگی است و80 تا 90 درصد قربانیان آن زنان هستند. با برنافیت همراه باشید. بیشتر بخوانید:   بی اشتهایی عصبی […]

چاقی و ژنتیک
چاقی و ژنتیک ؛ چکار کنیم چاقی رو به ارث نبریم؟

حتما شنیدین وقتی از آدمای تپل می پرسین که چرا چاق شدن، می گن چاقی تو خانواده ما ارثیه. هممون اضافه وزن داریم. اگه خوب دقت کنید هم می بینید بله درست می گن واقعا همه شون تپل مپل هستن و اضافه وزن دارن. اما واقعا چاقی و ژنتیک به هم ربط دارن؟ چاقی ژنتیکیه؟ […]

دیابت نوع 2
چه عواملی منجر به دیابت نوع 2 می شود؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که برای یک چک آپ روتین نزد پزشک رفته باشید و او به شما گفته باشد دیابت نوع 2 دارید. به احتمال زیاد همه ی شما در مورد دیابت نوع 2 ، چیزهایی از قبل شنیده اید و می دانید چگونه یک فرد ممکن است دچار دیابت شود. در واقع، […]

زیبایی

مراقبت های پوستی ، برنافیت
وسایل مراقبت های پوستی در آشپزخانه ی شماست
18 شهریور 1399
2203 بازدید

توجه و مراقبت از پوست امری دائمی است و مخصوص فصل یا روز خاصی نیست.  درست است که می توان برای مراقبت های پوستی ، از داروهای متعددی استفاده کرد که شاید در برخی موارد مفید و در برخی موارد هم بی مصرف باشند. اما برنافیت قصد دارد روش های طبیعی را به شما معرفی کند که […]

مشکلات پوستی شایع
مشکلات پوستی شایع را چگونه باید درمان کرد؟

آیا می دانید که بزرگ ترین اندام بدن، پوست می باشد. پوست ما به عنوان یک سد حفاظتی برای کل بدن به کار می رود و موجب ورود و خروج مواد غذایی و سموم به بدن می شود. البته ما همیشه نمی توانیم از موادی که از سدهای پوستی مان عبور می کنند جلوگیری کنیم. […]

ارتباط زیبایی با سلامتی
ارتباط زیبایی با سلامتی ؛ وقتی رنگ رخسار خبر می دهد از سرّ درون

متخصصین بر این باورند که آنچه خارج از بدن به ظاهر می شود با آنچه در بدن اتفاق می افتد ارتباطی قوی دارد. مشکلات شایعی مانند شکنندگی ناخن و رنگ پریدگی می توانند اشاره به اتفاقاتی درون بدن داشته باشند. در صورت مشاهده نشانه های ظاهری زیر، به پزشک مراجعه نمایید.   1- ارتباط زیبایی با […]

ناخن ها
سلامتی را از زبان ناخن ها بشنوید

ناخن ها یکی از مهم ترین بخش های بدن هستند که علاوه بر تاثیر زیادی که بر روی زیبایی ظاهری دارند، می توانند از وضعیت سلامت بدن خبر دهند. سفیدی، قرمزی، بر آمدگی و دیگر علائم روی ناخنها شاید هشداری برای ما باشد. مشکلات کبد، ریه ها و قلب می تواند در ناخن ها خود را […]

ورزش و تناسب اندام

کاهش وزن با دویدن
کاهش وزن با دویدن ؛ چگونه با دویدن وزن کم کنیم؟
15 شهریور 1399
1106 بازدید

یکی از بهترین ورزش های هوازی برای کاهش وزن، دویدن یا پیاده روی تند است. اگر این ورزش مفرح را درست انجام دهید، نه تنها به کاهش وزن بلکه به تناسب اندام خود کمک می کنید. برنافیت امروز قصد دارد شما را به چالش بکشاند و با تمرین های ورزشی تناسب اندام شما را تضمین […]

ورزش در خانه
ورزش در خانه ؛ این حرکات ورزشی را در خانه انجام دهید

مطمئنا همه ی ما نمی توانیم برای ورزش به باشگاه برویم. بسیاری از ما شاغلیم و فرصت کافی برای این کار را نداریم. اما از طرفی نمی توانیم بی تحرک باشیم. بهترین کار این است که ورزش در خانه را پیش بگیریم. این پنج حرکت را به خاطر بسپارید زیرا که با استفاده از این حرکات […]

تقویت قسمت پایین کمر
این سه حرکت برای تقویت قسمت پایین کمر فوق العاده است

عوامل بسیاری وجود دارد که موجب ضعیف شدن قسمت پایین کمر می شود، یکی از این عوامل انجام کارهای پشت میزی است. نشستن در تمام طول روز موجب ضعیف شدن سرین ها که با قسمت پایین کمر در ارتباط است، می شود. گاهی اوقات نیز تمرکز بر روی تمرین های کرانچ و ورزش های مربوط […]

خوش فرم کردن باسن
بهترین تمرین های ورزشی برای خوش فرم کردن باسن

داشتن باسن قوی نه تنها برای زیبایی بلکه برای کاهش آسیب و کمر درد بسیار اهمیت دارد. به علاوه، داشتن گلوتئال قوی (ماهیچه ی باسن) ما را فرزتر کرده  و کمک می کند بتوانیم راحت تر بپریم، اجسام سنگین را راحت تر جا به جا کنیم، از پله ها بالا برویم، با فشار کمتری بر […]

موفقیت و انگیزه

تصمیم های واقعی
برای کاهش وزن نیاز به تصمیم های واقعی دارید
26 شهریور 1399
63 بازدید

برای اینکه در هر کاری موفق شوید نیاز به تصمیم های واقعی دارید. برای این کار می توانید چالشی برای موفقیت خود طراحی کنید که تصمیم های سلامتی و تناسب اندام شما را به برنامه ای برای تمام طول عمر تبدیل کند. اگر برای این چالش هفت روزه آماده اید، ما را دنبال کنید.   […]

تقویت اراده- برنافیت
نقش تقویت اراده در کاهش وزن

از جمله کارهایی که در مسیر کاهش وزن می توان انجام داد تقویت اراده است. این کار درست همانند هر رفتار خوب دیگری به سلسه ای از تمرین ها نیاز دارد. مدیتیشن، تمرین بهبود وضعیت، تهیه ژورنال غذایی، استفاده از دست مخالف در هنگام غذا خوردن و اصلاح صحبت کردن به بهبود اراده و تصمیم […]

موفقیت در کاهش وزن
برای موفقیت در کاهش وزن این 7 راز را به خاطر بسپارید

هر ساله با شروع سال جدید تصمیم های زیادی در مورد وزن و سلامت خود می گیریم. برای خود برنامه ریزی می کنیم و هدفمان را روی وزن ایده آل تنظیم می کنیم. اما پس از مدتی دست از پا درازتر به این نتیجه می رسیم که نمی توانیم. گاهی اوقات هم موفق می شویم […]

قانون جذب خوبی ها
چگونه با قانون جذب خوبی ها به پیشواز رویاها برویم؟

تصور کنید که شما دارای قدرتی خارق العاده بودید که موجب می شد همیشه تصمیم درست را بگیرید. آیا چنین چیزی عالی نبود؟ در این صورت همه ی تصمیم های شما اعم از تصمیم تجارت، روابط، سلامت و … تصمیم عاقلانه ای بود. همه ی ما این قدرت خارق العاده را داریم. فکر می کنید این […]

تغذیه

رژیم غذایی لاغری - برنافیت
رژیم غذایی لاغری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
22 شهریور 1399
1103 بازدید

وقتی صحبت از رژیم غذایی لاغری می شود، افراد چاق تصور می کنند که باید خود را از مصرف غذاهای خوشمزه و دلچسب محروم کنند و یا گرسنگی بکشند. مصرف غذاهای با کیفیت، پروتئین، میوه ها و سبزیجات و غلات کامل به جای غذاهای فرآوری شده، چربی های اشباع و ناسالم علاوه بر ورزش به یک کاهش […]

فزایش سن و کاهش سوخت و ساز
افزایش سن و کاهش سوخت و ساز بدن چگونه با هم ارتباط دارند؟

آیا زمانی را به خاطر می آورید که 15 عدد ناگت مرغ، یک میلک شیک بزرگ و یک سیب زمینی سرخ شده ی بزرگ را نوش جان می کردید بدون اینکه وزن شما افزایش یابد؟ مادرتان به شما نگاهی می انداخت و می گفت 30 سالت که بشه دیگه نمی تونی اینقد غذا بخوری. حق […]

رژیم لاغری رایگان
رژیم لاغری رایگان ؛ کاهش وزن در یک ماه بدون هزینه های اضافی

شاید برایتان کمی عجیب باشد اگر وبسایتی را ببینید که یک رژیم لاغری رایگان به شما معرفی کرده. اما اصلا جای تعجب نیست. تنها نکته ای که برای کاهش وزن باید رعایت کنید این است که به میزان کالری هایی که در طول روز مصرف می کنید، توجه داشته باشید. تنها رعایت چند ترفند می […]

کاهش وزن با زیتون- تغذیه- برنافیت
کاهش وزن با زیتون ؛ آیا زیتون به کاهش وزن کمک می کند؟

کاهش وزن با زیتون ؛ زیتون یک میوه ی کوچک است که بر روی درخت رشد می کند. رنگ آن نیز نسبت به زمان چیدنش ممکن است سبز یا سیاه باشد. این میوه ی کوچک حاوی ویتامین و مواد معدنی همچون ویتامین E، آهن، کلسیم، مس و … می باشد که برای بدن ضروری است. […]