غذاهای فرآوری شده - سبزیجات - برنافیت

تغذیه

چگونه غذاهای فرآوری شده را از زندگی حذف کنیم؟

04 خرداد 1396
895بازدید

اگر وقت ندارید...

غذاهای فرآوری شده تنها شامل غذاهای آماده نمی شود. هر غذایی که به نحوی از شکل طبیعی خود خارج شده باشد، فرآوری شده نام دارد. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند. بهتر است به جای غذاهای فرآوری شده که سرشار از سدیم هستند، از غذاهای تازه و یا فریز شده استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده به میزان زیادی در زندگی ما یافت می شوند. هر چیز که از شکل طبیعی خود خارج شود، فرآوری شده نامیده می شود. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند. البته کمی فرآوری برای کاهش اتلاف وقت در زندگی لازم است.

اما از طرف دیگر غذاهای فوق العاده فرآوری شده، سرشار از قند، سدیم، چربی های ناسالم و مواد غیر قابل شناسایی هستند که مسئول 58 درصد کالری و 89 درصد قندهای افزودنی در غذای ما هستند.
اما چگونه می توان این غذاهای ناسالم را از زندگی حذف کرد؟

غذاهای فرآوری شده به میزان زیادی در زندگی ما یافت می شوند. هر چیز که از شکل طبیعی خود خارج شود، فرآوری شده نامیده می شود. شیر پاستوریزه، سبزیجات آماده، دانه های قهوه و غیره همه نمونه هایی از مواد غذایی فرآوری شده می باشند.

از طرف دیگر غذاهای فوق العاده فرآوری شده، سرشار از قند، سدیم، چربی های ناسالم و مواد غیر قابل شناسایی هستند که مسئول 58 درصد کالری و 89 درصد قندهای افزودنی در غذای ما هستند. اما چگونه می توان این غذاهای فرآوری شده و ناسالم را از زندگی حذف کرد؟

غذاهای فرآوری شده - آشپزخانه - برنافیت

مرحله 1: آشپزخانه ی خود را بهبود دهید.

با حذف این پنج ماده ی غذایی از آشپزخانه ی خود شروع کنید:

غذاهای فرآوری شده - آرد سفید - برنافیت

1- آرد سفید (و هر ماده ی تهیه شده از آن)

آرد سفید با 22 درصد پروتئین و 75 درصد فیبر کمتر از آرد غلات کامل، و ویتامین و مواد معدنی بسیار کم، پدربزرگ همه ی غذاهای فرآوری شده محسوب می شود. در هنگام پخت غذاها، به جای آرد سفید از آرد غلات کامل استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده - نان بسته بندی - برنافیت

2- نان های بسته بندی شده

نان های بسته بندی شدی بدون افزودن مواد نگهدارنده نمی توانند برای مدت زیادی دوام بیاورند، بنابراین گزینه ی سالمی محسوب نمی شوند. تنها یک استثنا وجود دارد و آن هم نان جوانه ی غلات است. این نان تهیه شده از غلات کامل، اغلب برای تازه ماندن در فریزر نگهداری می شود. مواد لازم برای تهیه ی آن نیز بسیار سالم و آسان است. مواد تشکیل دهنده ی آن شامل جوانه ی غلات کامل، آب، مخمر، گلوتن و کمی نمک می باشد.

پیشنهاد برنافیت: آیا نان واقعا برای شما مضر است؟

غذاهای فرآوری شده - برنج سفید - برنافیت

3- برنج سفید

زمانی که برنج آسیاب می شود، مواد مغذی آن همچون منیزیم که به تعادل قند خون کمک می کند، از بین می رود. به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنید تا 4 برابر برنج سفید، منیزیم دریافت کنید.

پیشنهاد برنافیت: چگونه از مضرات آرسنیک موجود در برنج در امان بمانیم؟

غذاهای فرآوری شده - چیپس - برنافیت

4- چیپس

سیب زمینی فوق العاده سرخ شده هیچ خاصیتی ندارد. به جای این ماده ی مضر، از پاپ کورن استفاده کنید. پاپ کورن، جزئی از غلات کامل محسوب می شود و سه فنجان از آن به اندازه ی یک کاسه جو دو سر حاوی فیبر است.

غذاهای فرآوری شده - سوپ آماده - برنافیت

5- سوپ های بسته بندی شده

هیچ تفاوتی ندارد که چه سوپی باشد. سوپ های بسته بندی شده، یک چهارم سدیم روزانه ی شما را در یک فنجان کوچک تامین می کند. به جای سوپ های بسته بندی شده، خودتان در خانه سوپ تهیه کنید. حتی می توانید آنها را در فریزر بسته بندی کنید و در مواقع لازم استفاده کنید.

غذاهای فرآوری شده - یخچال - برنافیت

مرحله 2: تغییرات اساسی در فریزر خود انجام دهید.

با برداشتن این 4 ماده ی غذایی از داخل یخچال، تغییرات اساسی ایجاد کنید.

غذاهای فرآوری شده - کره بادام - برنافیت

1- کره ی بادام زمینی غنی شده

بسیاری از برندهای کره ی بادام زمینی علاوه بر قند، حاوی روغن های هیدروژنه ی بالا برنده ی کلسترول می باشند. برخی از فروشگاه ها، در حضور مشتری کره ی بادام زمینی می گیرند. اگر چنین گزینه ای در دسترس نداشتید، لیست مواد غذایی را به دقت بخوانید. بهترین انتخاب گزینه ای است که حاوی بادام زمینی، کمی روغن و کمتر از 80 میلی گرم سدیم در هر وعده باشد.

غذاهای فرآوری شده - سس - برنافیت

2- سس سالاد

همه ی سس های آماده تنها با چربی های ناسالم تهیه نشده اند. تنها 340 میلی گرم از آنها حاوی میزان زیادی سدیم است. اما خوشبختانه تهیه ی یک سس، چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد.

پیشنهاد برنافیت: با ۴ سس چربی سوز آشنا شوید

غذاهای فرآوری شده - ماست طعم دار - برنافیت

3- ماست طعم دار

هر وعده ماست طعم دار آماده، حاوی 25 گرم قند است. بهتر است به جای ماست های طعم دار آماده، خود آن را در خانه تهیه کنید. کافیست کمی توت فرنگی، لبو یا کدو حلوایی به آن اضافه کنید.   

غذاهای فرآوری شده - سوسیس - برنافیت

4- سوسیس، کالباس و ژامبون

حتما شنیده اید که گوشت قرمز و فرآوری شده، خطر ابتلا به سرطان کولون را افزایش می دهد. حتی انواع فاقد نیتریت آن نیز مشکل ساز است، چرا که صرف نظر از سدیم بالا، این ماده در طول فرآیند دودی کردن آلوده می شود. یخچال خود را از سوسیس، ژامبون و کالباس پاکسازی کنید و مرغ و بوقلمون را جایگزین آن کنید.

غذاهای فرآوری شده - فریزر - برنافیت

مرحله 3: فریزر خود را با مواد غذایی جدید جایگزین کنید.

این 4 ماده ی غذایی را به فریزر خود بیافزایید.

غذاهای فرآوری شده - بستنی - برنافیت

1- بستنی لایت

بستنی دارای یک بافت کرم دار و مناسب برای لثه هاست. این دسر را در خانه ی خود با مواد دلخواه تهیه کنید تا از مضرات مواد نگهدارنده در امان بمانید.

غذاهای فرآوری شده - غذای یخ زده - برنافیت

2- غذاهای یخ زده

مواد غذایی حاوی پروتئین همچون مرغ، ماهی و میگو را بپزید و همواره در فریزر نگهداری کنید تا در مواقع لزوم به آنها مراجعه کنید.

غذاهای فرآوری شده - ساندویچ - برنافیت

3- ساندویچ های مخصوص صبحانه

ساندویچ های حاوی نان، پنیر و گوشت، شما را از مصرف غذاهای فرآوری شده باز می دارد. چنین ساندویچ هایی را همواره در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس کرسنگی کردید، به سراغشان بروید.

پیشنهاد برنافیت: چرا گاهی با خوردن وعده ی صبحانه همچنان گرسنه هستید؟

غذاهای فرآوری شده - سبزیجات یخ زده - برنافیت

4- سبزیجات فریز شده  

فریز کردن سبزیجات هیچ مشکلی ایجاد نمی کند چون به اندازه ی سبزیجات تازه حاوی مواد مغذی هستند. آنها را بسته بندی کنید، در فریزر بگذارید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

تقویت سیستم ایمنی
مواد غذایی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن
16 اردیبهشت 1399
2930 بازدید

این روزها که انواع و اقسام ویروس ها شیوع پیدا کرده و هر روز هزاران نفر را درگیر بیماری های ویروسی مثل آنفولانزا و کرونا می کند، بهترین و آسان ترین روش برای جلوگیری از بیماری، پیشگیری از ابتلا به آن است. برای پیشگیری از بیماری ها باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم. سلول […]

فلات وزن
با چالش فلات وزن چگونه مقابله کنیم؟

وقتی به سختی برای کاهش وزن تلاش می کنید، اما نتیجه ی آن را بر روی ترازو نمی بینید، ممکن است درمانده و ناامید شوید. حتی گاهی آنقدر دلسرد می شوید که ممکن است رژیم را نیز کنار بگذارید. اما صبر کنید. شاید دچار مشکلی به اسم استپ یا فلات وزن شده باشید. پیش از […]

دستگاه لاغری موضعی
معرفی چند دستگاه لاغری موضعی برای کاهش سایز و آب کردن چربی ها

با افزایش آمار چاقی، کلینیک های لاغری نیز روز به روز در در حال افزایش هستند. برخی از این کلینیک ها روش هایی برای لاغری بدون ورزش پیشنهاد می کنند اما این روش ها آنقدر ایده آل هستند که غیر واقعی به نظر می رسند. حقیقت این است که تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که کاهش سایز […]

درمان سلولیت- آر اف- برنافیت
درمان سلولیت و لاغری موضعی با روشی موثر به نام آر اف

دستگاه آر اف یک مکمل ایده آل برای لاغری موضعی و درمان سلولیت با کویتیشن محسوب می شود. این روش، جزء روش های غیرتهاجمی محسوب می شود که چربی های شکمی و سلولیت را از بین می برد و به سلول های اطراف آسیبی نمی رساند. اگر می خواهید برای کاهش چربی شکمی ، لاغری موضعی و […]

زیبایی

روشن شدن رنگ پوست
برای روشن شدن رنگ پوست از این ترفندها غافل نشوید
25 اردیبهشت 1399
1105 بازدید

هر چند استفاده از وسایل مراقبت پوست بر روی پوست شما موثر است، اما انتخاب مواد غذایی نیز اهمیت زیادی دارد. گرچه قوی بودن و حفظ انرژی مهم تر از ظاهر است اما اگر می خواهید هر سه ی اینها را با هم داشته باشید باید خوب بخورید و خوب بیاشامید.  در اینجا به پنج […]

مراقبت های پوستی ، برنافیت
وسایل مراقبت های پوستی در آشپزخانه ی شماست

توجه و مراقبت از پوست امری دائمی است و مخصوص فصل یا روز خاصی نیست.  درست است که می توان برای مراقبت های پوستی ، از داروهای متعددی استفاده کرد که شاید در برخی موارد مفید و در برخی موارد هم بی مصرف باشند. اما برنافیت قصد دارد روش های طبیعی را به شما معرفی کند که […]

جوان تر شوید
با تغییر عادت های روزمره جوان تر شوید

نمی توانید با متوقف نگه داشتن زمان، مانع پیر شدن خود شوید. برای آنکه جوان شوید ، نیازی به جراحی پلاستیک و استفاده از لوازم آرایشی هم نیست، فقط کافیست در عادات روزمره خود تغییراتی ایجاد کنید. استفاده از ترفندهای ضد پیری که در ادامه می خوانید می تواند به شما در این مسیر کمک زیادی […]

سفید شدن موها
دلیل سفید شدن موها چیست؟

احتمالا اولین باری که یک موی سفید را در لا به لای انبوهی از موهای مشکی دیده اید را به خاطر دارید. ترس و هراسی که از دیدن موهای سفید در افراد به خصوص زنان ایجاد می شود، بسیار رنج آور است. اینکه آیا برگشت رنگ موها امکان پذیر است یا نه، تا حدود زیادی […]

ورزش و تناسب اندام

تقویت عضلات
تمرین های تقویت عضلات بدن برای مبتدیان
30 اردیبهشت 1399
828 بازدید

بالا بردن و عضله سازی برای کشش بدن، اساس رشد ماهیچه هاست. ماهیچه ها نقش مهمی در بدن دارند و هر چه بیشتر بر روی آنها کار کنید، بدنی قوی تر و سالم تر خواهید داشت. به طور کلی حرکاتی که به تقویت عضلات کمک می کنند در دسته ی ورزش های قدرتی قرار می […]

تمرین های قدرتی
با این چند تمرین قدرتی موتور چربی سوزی بدن خود را روشن کنید

شاید از خود بپرسید که تمرین های قدرتی چه هستند و چرا باید آنها را انجام دهید. این حرکات با ایجاد انقباض روی ماهیچه ها باعث افزایش قدرت و استقامت بدن می شود. در صورتی که این تمرین ها را درست انجام دهید تاثیر آنها را در افزایش توان بدنی، سلامت جسمانی و قدرت عضلانی […]

بدون قرص از درد کمر نجات یابید
خلاص شدن از کمر درد بدون قرص و دارو

کارشناسان، ورزش های کمر را بهترین روش رهایی از درد می دانند. اما بسیاری از افراد نمی دانند این کار را از کجا شروع کنند؟ آنها نمی دانند چگونه کمر را بدون آسیب رسیدن به آن قوی کنند؟ در ابتدا باید از از پزشک خود برای ورزش کردن اجازه بگیرید. همچنین مشورت با یک درمانگر […]

آسان ترین ورزش های شکمی
آسان ترین ورزش های شکمی که در منزل هم می توان انجام داد

ماهیچه های میان تنه موجب تقویت و استحکام ستون فقرات و لگن شما می شود. به همین دلیل است که تقویت آنها، اولین قدم برای تقویت کل بدن است. قسمت میانی بدن را با این تمرین های آرام بر پایه ی پیلاتس سفت کنید. این حرکات موجب استحکام بدن شما و آمادگی برای حرکات دیگر […]

موفقیت و انگیزه

رشد و پیشرفت
هفت تصور اشتباهی که شما را از رشد و پیشرفت باز می دارد
12 اردیبهشت 1399
1076 بازدید

ملیسا آمبروسینی یک کارآفرین، نویسنده، سخنران انگیزشی و آموزنده ی خود دوستی است. شغل او آموزش به مردم برای زندگی عاشقانه است. برای اینکه بتوانید عشق را بر ترس مقدم شمارید و بدانید که چگونه می توانید زندگی خود را تغییر دهید، کلاس های او را دنبال کنید. زندگی رویایی خود را آشکار کنید؛ چگونه […]

موفق ترین افراد جهان
موفق ترین افراد جهان چه ویژگی های مشترکی دارند؟

اگر عادت دارید بگویید موفق ترین افراد جهان از ابتدا برای همین ساخته شده اند، باید بگویم که اصلا اینطور نیست. بسیاری از مردم در زندگی ای غرق شده اند که حاصل افکار، رفتار و عمل آنهاست. اما موفقیت، واقعا به چه معناست؟ این مقاله در مورد موفقیت مالی یا ثروتمندی مالی نیست، بلکه انجام […]

راه های کنار آمدن با ناامیدی ، برنافیت
روش های کاربردی برای مقابله با ناامیدی

هر از گاهی همه ی ما با ناامیدی رو به رو می شویم. اتفاقات ناگوار، بیماری ها، مشکلات مالی و از دست دادن عزیزان باعث می شود تا نسبت به جهان بدبین شویم و احساس کنیم که تمام آرزوهایمان بر باد رفته. گاهی اوقات این ناامیدی ها خانواده، سلامت و اعتماد به نفس ما را […]

زندگی رویایی
اگر این هفت کار را انجام بدهید، زندگی رویایی شما آشکار خواهد شد

برای مدت زمان زیادی برای آینده زندگی می کردم. آینده ای که به من وعده داده نشده بود. فکر می کردم آنقدر زمان دارم که می توانم رویاها و خواسته هایم را سرکوب کنم تا زمانی که با ثبات تر، مستقل تر و پولدارتر شوم. حدود 5 سال پیش، پس از اینکه رابطه ام با […]

تغذیه

5 ماده غذایی گمراه کننده که فکر می کنید سالم است ، برنافیت
مراقب باشید این غذاهای سالم نما شما را گول نزنند
18 اردیبهشت 1399
882 بازدید

گاهی اوقات به تصور سالم بودن غذاها به دلیل نوشته هایی مانند طبیعی، کم چرب، ویتامین بالا، روی یک بسته غذایی ممکن است برای خرید آن وسوسه شوید. ما برنافیتی ها این غذاهای ناسالم به ظاهر سالم را غذاهای سالم نما می نامیم، چرا که به همان میزان که سالم به نظر می رسند، ترسناک […]

رژیم سم زدا
رژیم سم زدا ، مفید یا مضر؟

بسیاری از سموم پس از بلعیده شدن، به جریان خون و برخی دیگر به پوست وارد می شوند. اما برخی از آنها توسط سلول های مرده یا باکتری های حمله کننده آزاد می شوند. کبد، محل تصفیه سازی بدن است. پیش از اینکه سموم به بدن آسیب برسانند، فیلتر شده از خون خارج شده و […]

در طول تعطیلات دچار اضافه وزن نشویم
چگونه در طول تعطیلات دچار اضافه وزن نشویم ؟

معضل افزایش وزن در طول تعطیلات یکی از دغدغه های افرادیست که به تناسب اندام و وزن خود اهمیت می دهند. متاسفانه بیشتر تعطیلات ما با پرخوری، غذاهای پر کالری و بی تحرکی همراه است. تقریبا محاسبه شده که هر فرد در طول تعطیلات به طور میانگین نیم کیلو وزن اضافه می کند. شاید این […]

پرهیز از پر خوری
قانون هایی برای پرهیز از پر خوری

آیا شما نیز از رفتن به مهمانی اجتناب می کنید چرا که می ترسید پر خوری کنید؟ آیا از خوردن غذاهای سالم می ترسید؟ زمانی آنقدر دچار وسواس شده بودم که تنها غذاهای رژیمی و کم کالری مصرف می کردم. در انتها این چرخه را شکستم و چیزهایی خوردم که به شدت هوس خوردن آنها را […]